Skocz do zawartości
bezzzol

Ryzen 5 3600 dziwne zachowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siemanko

 

W końcu nadszedł czas wymiany CPU i postanowiłem zmienić swojego Ryzena 5 1600 który siedzi na płycie MSI B350M GAMING PRO, FORTIS 3 HE1245. Pasta Corsair TM30, tak wiem muszę wymienić zamówiłem już NH-T1

Wybór to Ryzen 5 3600, przed zmianą procesora oczywiście aktualizacja BIOSU do wersji najnowszej czyli dokładnie: 7A39v2NQ(Beta version). (wersja zmieniła drastycznie wygląd samego BIOSU, cięzko mi się teraz tam połapać).

 

-No i sytuacja prezentuje się następująco: Po odpaleniu komputera zauważyłem że moje chłodzenie jest odpalone na 100%, więc wchodzę  do opragromwania MSI w którym mogę sterować szybkością obrotów na chłodzeniu, i zauważyłem że temperatury skaczą jak szalone na ułamek sekundy 40-60-80-40 C (chłodzenie zimne, prawa strona obudowa w miejscu procesora chłodna, a wiatraki wypychają chłodne powietrze) pomyślałem że coś jest nie tak więc nałożyłem ponownie pastę, zamontowałem od nowa wszystko ale sytuacja się nie zmieniła.

 

-Postanowiłem więc sformatować system od początku, wszystkie sterowniki aktualne i o dziwo sytuacja ze skokami temperatur tak jakby się uspokoiła.

w Idle trzyma 30-45 stopni oczywiście skoki nadal są widoczne ale nie tak bardzo jak wtedy, poczytałem trochę że ten typ tak ma i człowiek musi się do tego przyzwyczaić przyczyną podobno jest inna budowa procesora, i inny sposób odprawadzania ciepła?

Ludzie pisali żeby patrzeć  na średnią temperatur więc wydaje mi się że nie jest tak strasznie i może tylko panikuje?

 

Załączam 2 ss z HwInfo w stanie IDLE na pulpicie i jedno po dłuższej rozgrywce

https://ibb.co/cDjp79Q

https://ibb.co/k2SHGCv

 

Czy jest się czym przejmować? Mam nadzieję że zmiana pasty coś pomoże i zbije choć trochę te temperatury.

Czytałem że można pobawić się z offsetem w BIOSIE czyli jak dobrze rozumiem zmienić napięcie ze stockowych 1.4V?

 

Dziękuje wszystkim za pomoc!

 

 

Edytowane przez bezzzol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W BIOS włącz Smart Fan Mode dla wszystkich wentylatorów oraz ustaw Step Up Time na 0.7s, Step Down Time na 1.0s również dla wszystkich wentylatorów.

Resztę olej i się nie przejmuj: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2020 o 10:05, caleb59 napisał:

W BIOS włącz Smart Fan Mode dla wszystkich wentylatorów oraz ustaw Step Up Time na 0.7s, Step Down Time na 1.0s również dla wszystkich wentylatorów.

Resztę olej i się nie przejmuj: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cbls9g/the_final_word_on_idle_voltages_for_3rd_gen_ryzen/

Na odwrót!

Step down jak najszybciej

Step up jak najpóźniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...