Skocz do zawartości
iRicky

Niskie taktowanie RAM, brak opcji HELP

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam serdecznie!

Mam problem, jako iż zakupiłem drugą kość RAM'u i zainstalowałem ją na płytę główną, zainteresowałem się taktowaniem moich RAM.
Okazuje się, o ile nie myślę jakoś błędnie, że moje ramy działają z taktowaniem około 650MHz.
Ramy te są o taktowaniu 1600MHz.
W BIOS'ie 0 opcji ustawień dla RAM'u.
Czy te dane oznaczają, że jedna kość działa z taktowaniem 650MHz, co daje łącznie około 1300MHz. Czy jednak ramy działają z za niską częstotliwością?

Dzięki z góry!
Pozdrawiam

https://imgur.com/3f0QVRm
https://imgur.com/8Tp7NjO
https://imgur.com/I6TncbV

Edytowane przez iRicky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Na 100% obie kości mają taktowanie fabryczne 1600 MHz? Bo ze screenów wynika że obecnie  16 GB ramu pracuje na taktowaniu 1330 MHz (2x 665 MHz). Poza tym płyta jest na chipsecie H61, który obsługuje (jeśli dobrze patrzyłem) ram o taktowaniu co najwyżej 1333 MHz.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, toska78 napisał:

Na 100% obie kości mają taktowanie fabryczne 1600 MHz? Bo ze screenów wynika że obecnie  16 GB ramu pracuje na taktowaniu 1330 MHz (2x 665 MHz). Poza tym płyta jest na chipsecie H61, który obsługuje (jeśli dobrze patrzyłem) ram o taktowaniu co najwyżej 1333 MHz.

Tak obie kości na 100% są 1600MHz, sprawdzałem to przed zakupem, drugiej. Wszedłem w specyfikacje płyty głównej i było napisane, że pracuje z 1600MHz, ale to może mój błąd był w takim razie. A więc jak to jest? Gdy miałem tylko 1 kość RAM'u to nie powinna pracować na 1600MHz? Wtedy również 650MHz około było, a wtedy jedna kość więc nie 2x 650.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Źle zrozumiałeś. Soft podaje taktowanie rzeczywiste ramu dlatego na podanych screenach jest taktowanie 665 MHz. Co innego bios, który wyświetla taktowanie efektywne ramu, które jest 2x większe od taktowania rzeczywistego. Sprawdź to taktowanie w biosie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOS'ie nie ma nic o taktowaniu właśnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
46 minut temu, iRicky napisał:

Wszedłem w specyfikacje płyty głównej i było napisane, że pracuje z 1600MHz

Podaj linka.
W biosie powinna być informacja o aktualnym taktowaniu ramu, nawet jeśli nie ma możliwości zmiany taktowania.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie, masz racje, 1333MHz. Czyli to, że jest napisane w programie 650MHz to mam się tym nie przejmować?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Ale gdzie masz 650? Jest 665 i to jest taktowanie rzeczywiste, które jest 2x mniejsze od efektywnego. Przecież tak samo wyświetla np. CPU-Z (zakładka Memory). W CPU-Z można sprawdzić też taktowania fabryczne zainstalowanych kości ram (zakładka SPD).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to 665, tak tak, taktowanie fabryczne wiem, że jest 1600, tylko, że skoro moja płyta obsługuje 1333 to nie powinno być takie rzeczywiste? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poczytałem i już wiem wszystko, dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie pamięci mnożysz razy 2 więc to 665 daje 1330 wygląda że jest dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Napiszę pierwszy i ostatni raz. 1333 czy 1600 MHz to są taktowania efektywne, widocznie z poziomu biosu/UEFI lub z poziomu menedżera zadań win 10 co zaznaczyłem w czerwonej ramce na screenie poniżej:

tttjpg_qqhahaa.jpg

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

Taktowanie pamięci mnożysz razy 2 więc to 665 daje 1330 wygląda że jest dobrze

Właśnie o tym przeczytałem, mój błąd, po prostu byłem zaniepokojony, coś tam się znam 3 po 3, ale niektóre rzeczy są mi obce. 

2 minuty temu, toska78 napisał:

Napiszę pierwszy i ostatni raz. 1333 czy 1600 MHz to są taktowania efektywne, widocznie z poziomu biosu/UEFI lub z poziomu menedżera zadań co zaznaczyłem w czerwonej ramce na screenie poniżej:

tttjpg_qqhahaa.jpg

 

Wiem wiem, po prostu, nie zrozumiałem Cię na samym początku, gdy napisałeś taktowanie efektywne i rzeczywiste, to pomyślałem tylko "Kto ku*wa?" XD

Dzięki za cierpliwość i pomoc. 
Pozdrawiam

A jeszcze takie pytanko, jeśli znacie się może na zasilaczach coś.
Do takiego zestawu zasilacz 350W, to nie za mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, o ile nie jakiejś kiepskiej jakości, jest z dużym zapasem. 

Wracając do RAMu, dlaczego jest 1333, a nie 1600. Chipset H61 nie pozwala na podkręcanie pamięci, więc te będą działać z prędkością jaką nominalnie obsługuje kontroler w procesorzeW tym przypadku, połączenie chipsetu H61 i procesora z rodziny Sandy Bridge = 1333. Gdybyś wrzucił procesor z serii Ivy Bridge - wówczas płyta pozwoliłaby uruchomić pamięć 1600. Ale tu już trzeba sprawdzić, czy producent pofatygował się z aktualizacją biosu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...