Skocz do zawartości
D3vi

Delta T - wydajność systemu chłodzenia wodnego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W końcu udało mi się prawie zakończyć drugi system z układem chłodzenia. Mam jednak pytanie co do jego wydajności i chciąłbym abyście rzucili na niego okiem. 

Jeśli chodzi o sam sprzęt:

CPU - i7 8700k 4.9GHz 1.25V

GPU - GTX 1080Ti (stock)

Water Build - Phanteks Evolv X, D5 Next Pump, 2x360 thin rad, 1x120 thin rad, 7xnoctua fans. Res-Pump-360rad-GPU-CPU-120rad-360rad-res.

7xNooctua podłączone do D5 next pompki i sterowane przez kontroller splitter9 od aquasonic. Przednie 3 wentylatory zasysają świeże powietrze do środka, tylny oraz górne wywalają ciepłe powietrze na zewnątrz budy. Prędkość wentylatorów zależna od temp cieczy chłodzącej (odczyt temp z pomki d5 next)

Kilka informaji jeśli chodzi o temperatury:

 

IDLE:

Temp wody - 33 Celc. at 400rpm szybkość wentylatorów i 2200 pump speed

Temp w pokoju - 26 celc

Temp CPU - 36-40Celc

Temp GPU - 30 Celc

 

Stress (podczas grania):

Temp wody - 43 celc - Wentulatory - 1000rpm, pompka -  3500rpm

Temp pokoju- 27-28 celc

Temp CPU - 78-80 celc

Temp GPU - 48-52 celc

 

Bazując na tych informacjach, czy jesteście w stanie powiedzieć czy układ jest wydajny? Z jednej strony czytam, że niektórzy przy 2x360 radiator są w stanie uzyskać 36 stopni w stresie gdzie różnica w temp cieczy pomiędzy idle a stress wynosi mniej niż 5 stopni (niekiety mi się wydaje, że komputer trzymają na zewnątrz zimą aby otrzymać takie wyniki chłodzenia). To jest mój drugi zestaw w którym delta T jest 10 stopni a temp samej cieczy przy 2x360 oraz 1x120 rad podczas stresu wynosi ponad 40 stopni celcjusza.

Widzicie coś co można usprawnić aby otrzymać jeszcze lepsze wyniki temperaturowe, zwłaszcze cieczy?

6d1fc0960845.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika dobrze trzyma temperatury, za to CPU za wysoko.

Masz na 8700K Dellid ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, leven napisał:

Grafika dobrze trzyma temperatury, za to CPU za wysoko.

Masz na 8700K Dellid ?

Nie, nie bawiłem się w dellidowanie. Temperatury są wysokie ale też zgodne z tym co inni użytkownicy doświadczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp cieczy w stresie zmniejsza się znacząco kiedy otworzysz boczny szklany panel?

Pytam o to bo filtry przeciwkurzowe i kiepski airflow to oprócz za małej wydajności cieplnej chłodnic główna przyczyna za wysokiej delty płynu w LC.

 

Aby zjechać z deltą cieczy do 7*C przy PC z poborem mocy w stresie 400W up trzeba zdecydowanie większej powierzchni chłodnic i budy z bdb airflow

albo dodania zewnętrznej chłodnicy 9x140mm MORA3 co raczej jest kosztownym kaprysem maniaków super niskich temp CPU/GPU w stresie.

Lub przymusem jak kto nie życzy sobie ogromnej budy na biurku lub ma żarłoczny konfig w rodzaju i9-7980XE OC +2xRTX 2080Ti OC z poborem mocy rzędu 1000W.

 

91593156_261459564198cok7f.jpg

 

W wydajnym LC zwykle w stresie temp płynu jest wyższa 7 do 10 stopni C od temp powietrza w pomieszczeniu zależnie czy to gry czy rendering 4K w Blender

i tu piszę o PC LC jakie składałem w ostatnich 10 latach i dla siebie i na zamówienie...same żarłoki HEDT o poborze mocy 700 do 1200W w stresie.

Jak płyn w loop grzeje się do 40 stopni C i wyżej to układ kumuluje ciepło i ma za małą wydajność.

Tak z doświadczenia to zawsze zewnętrzne chłodnice dawały najlepszą możliwą deltę temp cieczy,te same chłodnice zamknięte w budzie już gorzej pracowały

więc pogoń za jak najniższą temp cieczy w stresie (delta 7*C przy rigu 725W poboru mocy w stresie) u mnie kończyła się zwykle tak:

 

 

p10805478arn9.jpg

 

Bo tak zapakowane 2x560mm SR1 miały deltę 10*C nie 7*C

 

p1490608ckqyl.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 godzin temu, D3vi napisał:

Nie, nie bawiłem się w dellidowanie. Temperatury są wysokie ale też zgodne z tym co inni użytkownicy doświadczają.

No to nigdy nie uzyskasz niskich temperatur, jak delida nie zrobisz.

Pytasz się o delte a proc ma gluta pod czapką.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delid zdecydowanie obniży temp core CPU ale nie temp cieczy w loop...z drugiej strony wiele systemów LC ma na styk dobrane komponenty chłodzenia wodnego i deltę 15-18*C

i nie specjalnie się tym ludzie przejmują że płyn do 40*C w loop im się grzeje.

Bardzo niska delta płynu w stresie = duży koszt dla oversized LC setup,w mocnych konfigach HEDT z ostrym OC zawsze walka o niskie temp cieczy kończyła się stadem chłodnic.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja siedzę na tym...

k78DnRZh.jpg

Obecnie w pokoju ok. 27C.
8x Eloop mam tymczasowo ustawionych na sztywne 900rpm.
PC ze wszystkimi bebechami w grach podbija do ok. 280W, po UV GPU (mam wpięty miernik pod wtyczkę zasilania PC).
Buda stoi otwarta.
Ciecz najbardziej dogrzewa Navi w 7nm.
Pomimo UV, w RDR2 łapie ponad 50C na rdzeniu i ponad 74C na Hot Spot.
U mnie komp, jeśli jestem na chacie, chodzi kilkanaście godzin, większość czasu w idle.
Mimo to, obecna pogoda sprawia, że w idle mam 29C na cieczy w układzie.
RDR2 podbija temp. cieczy do 35C.
W chłodniejszym okresie, idle to 26C na cieczy i stres max 32C. 
Także delta temp cieczy zachowana na poziomie 6C, bez względu na pogodę, ale musiałem podbić wentylatory.

Pompa na sztywno ma ustawiony I bieg czyli ok.1800 rpm.

Chłodnice to 2x Alphacool NexXxos XT45 480mm. Jedna w układzie X-Flow.

Autor tematu, największą krzywdę zrobił sobie doborem obudowy.
1080TI lepiej oddaje ciepło jak RX 5700XT, więc jakby u mnie ta karta siedziała, to spokojnie miałaby nieco powyżej 40C.
Procek potrzebuje delida.

Chcesz niższych temperatur? Zbij temp cieczy, poprzez wymianę obudowy. Na początek.

 

Edytowane przez MarcoSimone
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda nie jest wybitna pod względem przepływu powietrza, więc cudów nie ma co się spodziewać. Evolv X i tak jest ok, bo zwykły Evolv to był piekarnik przy LC i bez cięcia topu i frontu niewiele dało się tam zrobić. Jak chce Ci się bawić, to możesz zrobić testy ze zdjętym topem i frontem. Jeśli temperatury sporo spadną i chce Ci się bawić, to możesz wrzucić top i front na CNC. Potestuj tez bez filtrów przeciwkurzowych, bo one potrafią bardzo mocno ubijać przepływ powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Filtry przeciw-kurzowe zabijają temperaturę.U mnie przy zamkniętej budzie z filtrami w spoczynku temp cieczy 35*C po ściągnięciu filtrów 33*C docelowo temp procka 38*C a grafy 33*C przy ustawionych wiatrakach na  670rpm i pompce 2875rpm .Wcześniej temperatura skakała na CPU/GPU miedzy 42*C/35*C przy założonych filtrach.Dopiero ustawienie wiatraków na 75% dawało jakiś przepływ powietrza.A tak docelowo bez filtrów w grach temp płynu od 41*C do 43*C przy 77% ustawionych wiatraków CPU/GPU odpowiednio 60*C/50*C.Więc u mnie minimum chłodnice 2x480 aby temperatura płynu nie przekraczała tych 40*C.

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie sprawdzania u siebie delty T,  planuję małą modyfikacje - pozbywam się monobloku i planuję zrobić delid CPU, więc wtedy podeślę testy. Póki co w Metro Exodus przy 7920x@4,4Ghz/30 Mesh, 2560x1440 Ultra, bez funkcji RTX przy 750 rpm na Eloopach miałem deltę T=15 *C i zbytnio nie jestem zadowolony. Zobaczymy jakie będą efekty po zmianie. 

@MrTooth - Jeśli dobrze czytam  to testy robiłeś w na TV w FHD(spojler)? Jaki  masz pobór z gniazdka podczas obciążenia w grach/w benchmarkach? 

@MarcoSimone - z tego co widzę testowałeś RDR2 przy rozdziałce 3440x1440(monitor ze spojlera)? Jak z płynnością u Ciebie - musiałeś mocno redukować ustawienia jakości i jak sobie radzi Navi z monitorem z funkcją Freesync - nie masz efektu rwania obrazu czy innych podobnych zjawisk?:-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Taa u mnie FHD na razie mi się nie spieszy z wymianą jak padnie wtedy zastanowię się na 4k xD W grach hmm  170w(min)~215w(max) gpu + cpu 150w(min)~250w(max) = uśredniając 350/400w podczas grania w benchmarkach podchodziło pod 450-480w :P I tak 12 rdzeni sprzedam i się przesiadam na 7960x ale bez czapy :P Ale definitywnie 2x360/30 to zdecydowanie za mało do tego configu co mam :P

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...