Skocz do zawartości
RobeqAG

Płyta pod RX 5700 XT, ramy 3600mhz, ryzen 5 3600.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kończę składać kompa ale mam mały problem z płytą główną, jestem zdecydowany na RX 5700 XT red devila, ryzena 5 3600, oraz ramy 2x8GB z taktowaniem 3600 mhz (jeszcze nie wiem jakie, może od razu tu podpowiecie) oglądałem test blackwhite z x-komu jakie ramy do tego procka i pokazuje ze 3600 mhz  wyciagaja wiecej fps niz nizsze taktowania. No i tutaj pytanie jaką płytę główną pod ten sprzęt wybrać ?  proszę o pomoc :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

sorry zapomniałem dopisać. myślę ze cos kolo 400-500 zł  chyba że jakaś płyta do której jak dopłacę 100 czy 200 zł okaże się warta tego :)

Edytowane przez RobeqAG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B450 Gaming Plus MAX, B450 Tomahawk MAX. Niewiele więcej i trafisz najtańsze B550, ale szczerze mówiąc nie wiem czy warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że na tych płytach spadnie mi taktowanie do 3466 MHz tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, RobeqAG napisał:

z tym że na tych płytach spadnie mi taktowanie do 3466 MHz tak ?

Na płytach co są wymienione,spokojnie uzyskasz 3600/3733 MHz na pamięciach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie problem ze w specyfikacji płyty przy Typ obsługiwanej pamięci OC są pozycje

DDR4-3733 MHz
DDR4-3466 MHz
i nie ma 3600 mhz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest 3733 to i z 3600 da radę. Oczywiście ten dopisek "OC" i tak oznacza, że nie dają Ci na działanie żadnej gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pewnie teraz gdybym miał kasę to kupił bym tę: Asus TUF GAMING B550 PLUS.

Lub tę: Asus TUF GAMING B550M PLUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@gilban No tak, tylko to już grubo ponad budżetem i blisko X570, w których już nie ma takich kompromisów jak w "B"

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Więc autor tematu musi sam decyzję podjąć. Czy chce dopłacić i wziąć sprzęt bardziej przyszłościowy czy nie, zważywszy że chce kupić kartę RX 5700 XT która wspiera PCI-E 4.0. A PCI-E 4.0 wspierają dopiero płyty na chipsetach B550 i X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

super, dzieki za pomoc padło na B450 Tomahawk MAX lub MSI B450 GAMING PLUS MAX, pytanie teraz skoro mam wybraną grafike, płyte głowna i procek to jakie kosci 2x8GB 3600mhz ramu bedzie najlepiej pasowało ?

Edytowane przez RobeqAG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Znowu nie napisałeś jaki budżet, ale OK - jeśli ma być na wypasie to patrz moja stopka, na 3600 te Patrioty śmigają z pięknymi timingami (a zbytnio się nie wysilałem przy konfiguracji - kalkulator, parę drobnych zmian i ze dwie większe, dodatkowe szlify dzięki poradom ludzi na forum, którzy zęby zjedli na OC RAMu). Jeśli budżet mniejszy to najlepiej zainwestować w Crucial Ballistix Sport na Micronach - co prawda to nie 3600 XMP, tylko 3000 albo 3200, ale na 3600 też dają się ładnie ścisnąć.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

jesli chodzi o budżet to myśle ze tak 400 zł chyba będzie ok. moge dodac 100-200zł jesli faktycznie to by sie opłacało

ps. a co to są te microny ? :) i co to znaczy XMP ?

ps2. jestem niestety na prawdę laikiem ;/

Edytowane przez RobeqAG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 600 to już kupisz Patrioty Viper Steel 4133cl19 na B-die. Jak chcesz się bawić w OC to najlepsze co w tej cenie wyrwiesz. XMP to ustawienia OC RAM zapisane w jej flashu, wczytujesz w biosie i zapominasz (przynajmniej w teorii, nie zawsze jest tak pięknie, no i zwykle timingi w XMP nie są zbyt ciasne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

nie bede bawic sie w oc, a to ta specyfikacja która chce spokojnie ogarnie 4133mhz ramy ?

widzialem chyba jakies testy  ze ten ryzen ogarnia dobrze do 3733 mhz pozniej chyba przy 4200mhz byly spadki fps, to byl jakis test chyba black white z x komu

Edytowane przez RobeqAG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do fullhd ? Jeśli do fullhd to celujesz w większą ilość fps niż 60-75, a połączenie ramu XMP + ryzen 3600 i rx5700xt to niezbyt dobre połączenie. Karta w wielu miejscach będzie się nudzić. Chyba że celujesz w 60-75fps to będzie oki. Ram xmp to bardzo słaba wydajność, sugerowałbym wziąć te patrioty 4133mhz cl19 i je podkręcić na 3600-3733mhz, powinny całkiem ładne timingi ogarnąć i za razem zwiększyć wydajność procesora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, RobeqAG napisał:

nie bede bawic sie w oc, a to ta specyfikacja która chce spokojnie ogarnie 4133mhz ramy ?

widzialem chyba jakies testy  ze ten ryzen ogarnia dobrze do 3733 mhz pozniej chyba przy 4200mhz byly spadki fps, to byl jakis test chyba black white z x komu

Ma być po prostu synchronicznie do taktowania infinity fabric, najlepsze sztuki ryzenów robią IF na 1900mhz czyli wtedy ram spokojnie ustawisz na 3800mhz bo nawet zwykła b450 bez max na to pozwoli, limitem jest jedynie sam procesor, w 90% zrobisz if 1866 i na ramie 3733mhz, 1900 / ram 3800 to już trzeba trafić ;) Pamięci to i 4600mhz (asynchronicznie) pójdą :E ale to będzie wolniejsze niż przykładowo 3600 zsynchronizowane z if (1800)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokldnie tam mowil w tescie/poradniku ze synchronicznie jest do 3733 potem jest asynchronicznie i nie daje to korzysci dlatego zalozylem sobie ze do 3733 mhz kupie ramy. @Send1N  czyli podsumowując najlepiej kupić ram do 3733 mhz ? szczerze wolał bym fabrycznie kupic odpowiednie taktowanie niz sa sie bawic w krecenie, nie czuje się na siłach.  https://www.krsystem.pl/patriot_viper_4_blackout_16gb_kit_2x8gb_3600_mhz_cl17191939-item-61164.html

cos takiego myślisz będzie ok ?

@novi a kupic takie od razu skrecone na 3600mhz to zły pomysł ? jak napisalem wyżej nie czuję sie na silach, to że zdecydowałem się "sam" wybrać komponenty to juz jest dla mnie wyzwanie i spedzam kilkadziesiąt godzin na youtube/forach aby złożyc kompa aby wszystko do siebie pasowało. jak zobaczyłem testy tej karty i procka to celuję w 1440p.

dzieki za pomoc  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale OC RAMu to nie sztuki magiczne i warto poświęcić godzinę czy dwie na ustawienie z grubsza przyzwoitych timingów. Ściągasz dwa programy (thaiphoon burner i Ryzen DRAM Calculator), postępujesz zgodnie z jakimś jutubowym tutkiem, drukujesz dwie kartki z ustawieniami, przeklepujesz do biosa i tyle. W razie problemów pytasz tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup najlepiej takie jakie znajdziesz na stronie MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, RobeqAG napisał:

Jakbyś dobrze pogrzebał to było by sporo lepiej bo na tych patriotach steel  przy 3733 mógłbyś zrobić timingi 14-15-14, 14-16-14, 15-15-15 itp xxx trfc poniżej 300

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, RobeqAG napisał:

Nie wiem na jakich kościach są te blackouty więc trudno powiedzieć jak się kręcą, na XMP powinny pójść od strzału. 4133 to Samsungi bdie, czyli top of the top. 3600cl14 spokojnie do wyciągnięcia, 3800cl16 też, o ile IF da się pociągnąć do 1900. Na listy QVL producentów płyt bym nie patrzył - nie są aktualizowane, poza tym niekompatybilności RAMu z Ryzenami tak naprawdę skończyły się z Zen+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...