Skocz do zawartości
Sasaki

Dwa systemy

Rekomendowane odpowiedzi

Siema zainstalowałem sobie drugi system na pendrive (linux manjaro) i chce sie zapytac czy jest jakas mozliość bym nie musiał wchodzić w bios i zmienac bootowanie na pendrive tylko by pytało jaki system chce włączyć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak nie da rady,oba systemy zainstaluj na jednym dysku,wtedy automatycznie utworzy bootloader

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Da radę ale trzeba przy tym pogrzebać i nie muszą być oba systemy na tym samym dysku.

@Sasaki Sprawdź czy nie masz jakiegoś skrótu klawiszowego przy POST (np. F9), który wywoła wybór dysku do załadowania systemu. To by było najprostsze.

Edytowane przez Bono[UG]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Boot menu można wywołać podczas startu (w tym samym momencie co wejście do BIOS), u mnie klawiszem F11, nie wiem czy u Ciebie będzie tak samo. W każdym bądź razie jednym z klawiszy funkcyjnych, powinno się dać wywołać menu szybkiego wyboru, z czego PC ma zbootować.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam inny problem teraz
zrobiłem nową partycje na c i chcialem zainstalowac solusa jednak mam taki oto problem https://imgur.com/a/n1CgSde jak widac na drugim screenie
próbowałem zrobic nowa partycje na to ale pokazuje mi sie blad który mozna zobaczyc na 3 screenie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak eksperymentujesz z linuksem   powinineś troche się zorientowac, jak go zainstalować na komputerze z windowsem; nie jestem znawcą linuksa, ale problem pochodzi chyba stąd, że na dysku 1 (sda) masz partycje system windowsa , ta 600mb, z której windows startuje - do tej partycji chyba? linuks nie ma dostępu- normalnie linuks tez instaluje swojego bootloadrea na partycji aktywnej, ponieważ nie ma do niej dostępu nie zainstlował go; rozwiązanie może/ takie- utwórz na dysku 2- sdb - partycję boot linuksa, i stamtad będzie startował - ale nie wiem, czy ta wersja linuksa obsługuje partycję boot; ponadto jeśli bios\uefi nie ma ekranu bootowania żeby zmienić start musiałbyś wchodzić do biosu; ewentualnie można zmienić partycje aktywna windowsa na c, tzn na tę, gdzie 10, i stamtąd startować systemy- wtedy linuks bedzie mogł umieścić swojego bootloadrea na tej partycji, i bedziesz mial z niego wybór linuks\windows, ewenetualnie można linuksa dopisać do windows\dodać za pomoca easy bcd, itp- ale trochę skomplikowane; no i nie wiem, czy ta wersja startuje z gruba\lilo?

no i wątek do działu linux, nie do tego; żeby linux i 10 bezkolizyjnie działały i startowały trzeba komputer skonfigurować do startu w uefi, nie mbr - jeśli ta wersja linuksa obsługuje uefi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co wiem,jeśli autor zainstaluje obok 10 np.Ubuntu,to instalator ma możliwość zainstalowania systemu obok 10 wraz z bootloaderem

Zdecydowanie temat powinien być w dziale Linux. Zaraz napiszę report.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi