Skocz do zawartości
13x0r

ffmpeg: problem z konwersją 2x avi -> avi

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

TLDR: Próbuję z dwóch plików avi stworzyć jeden plik avi zawierający jedną ścieżkę wideo i dwie dźwiękowe, jednak przy bezpośredniej konwersji (2x avi -> avi) pojawia się błąd o braku sygnatur czasowych i w pliku wynikowym dźwięk nie zawsze pasuje do obrazu. Zastosowanie opcji "-fflags +genpts" nic tu nie pomaga. Coś niby pomaga zastosowanie dodatkowego pośredniego innego formatu dla pliku wynikowego (2x avi -> mp4 -> avi) ale w dalszym ciągu (z powodu pojawiających się komunikatów) mam spore wątpliwości, że otrzymany plik wynikowy jest poprawny. Proszę o pomoc i podanie metody służącej uzyskaniu w 100% poprawnego pliku wynikowego.

Posiadam dwa pliki avi, które zawierają ten sam materiał wideo ale dwie różne ścieżki dźwiękowe. Chciałbym bez ponownego kodowania przekonwertować je do jednego pliku wideo z dwoma ścieżkami dźwiękowymi.

Materiał wideo:

Stream #0:0: Video: mpeg4 (Advanced Simple Profile) (XVID / 0x44495658), yuv420p, 640x320 [SAR 1:1 DAR 2:1], 1012 kb/s, 24 fps, 24 tbr, 24 tbn, 24 tbc

Obie ścieżki audio:

Stream #0:1: Audio: mp3 (U[0][0][0] / 0x0055), 48000 Hz, stereo, fltp, 128 kb/s

Próbowałem konwersji przy pomocy:

ffmpeg -y -i video1.avi -i video2.avi -map 0:v:0 -map 0:a:0 -map 1:a:0 -c copy final.avi

... ale jej czasie pojawia się komunikat:

[avi @ 0000000002fe09c0] Timestamps are unset in a packet for stream 0. This is deprecated and will stop working in the future. Fix your code to set the timestamps properly

... i kiedy odtwarzam finalny plik avi, to dźwięk nie zawsze współgra z obrazem.

W internecie znalazłem poradę, że powinienem użyć opcji "-fflags +genpts":

ffmpeg -y -fflags +genpts -i video1.avi -fflags +genpts -i video2.avi -map 0:v:0 -map 0:a:0 -map 1:a:0 -c copy final-pts.avi

... i wtedy podczas konwersji nie mam komunikatu o braku sygnatur czasowych ale uzyskany finalny plik jest binarnie indentyczny z tym, który powstał bez użycia tej opcji.

W następnym kroku spróbowałem użyć innego formatu pliku końcowego, mp4. Tu, niezależnie od tego czy nie używam opcji "-fflags +genpts", czy też ją dodaję:

ffmpeg -y -i video1.avi -i video2.avi -map 0:v:0 -map 0:a:0 -map 1:a:0 -c copy final.mp4
ffmpeg -y -fflags +genpts -i video1.avi -fflags +genpts -i video2.avi -map 0:v:0 -map 0:a:0 -map 1:a:0 -c copy final-pts.mp4

... w obu plikach mp4 nie ma widocznych błędów łączenia dźwięku z obrazu i to nawet pomimo tego, że wersja konwersji bez "-fflags +genpts" pokazuje uwagi o braku sygnatur czasowych (oba pliki mp4 różnią się też binarnie).

Jednak potem, kiedy używam komend:

ffmpeg -y -i final.mp4 -map 0 -c copy final-mp4.avi
ffmpeg -y -i final-pts.mp4 -map 0 -c copy final-mp4-pts.avi

... aby wrócić z mp4 do oryginalnego formatu avi, to przy obu konwersjach pojawia się komunikat:

[avi @ 000000000286cbc0] requested bits_per_coded_sample (16) and actually stored (0) differ

... czyli w dalszym ciągu z tymi plikami mp4 może być coś nie tak?

Oba pliki avi uzyskane z tych dwóch różnych plików mp4 są binarnie identyczne (choć różne od tych uzyskanych bezpośrednio) i, co chyba ważne, dźwięk w nich już niby współgra z obrazem.

Nie jestem ekspertem ffmpeg więc pytam: jaka jest najlepsza droga na to co chcę zrobić bez ponownego rekodowania materiału w plikach źródłowych i abym mógł mieć pewność poprawnej zawartości pliku wynikowego?

Edytowane przez 13x0r

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zmuksuj to do MKV i tyle?

Program: MKVToolNix.

Możesz też wyciągnąć samo audio z pliku, np.:

ffmpeg -i input.avi -c:a copy output.mp3

Samo: -c:a copy powinno skopiować, ale nie wiem, jaki tam jest format.

W sumie MKV i tak obsługuje praktycznie wszystko. Po co ci w ogóle taki rupieć jak AVI?

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi