Skocz do zawartości
AMiABLE

Żywotność smartfonów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej, postanowiłem założyć ten temat ponieważ kwestia używalności telefonów po dłuższym czasie jest dosyć pomijana. Są osoby które zmieniają telefon co rok albo dwa lata, ale są też i takie które kupują urządzenia na dłużej. Poza tym większa żywotność to większa wartość na rynku wtórnym i większa szansa na odsprzedanie telefonu. Zwłaszcza chodzi mi o tzw. ex-flagowce, których jestem fanem i przeważnie właśnie takie modele kupowałem. Przy okazji chciałbym zapytać jak jest u Was - czy wolicie kupić sobie telefon za więcej kasy ale na dłużej czy kupujecie średniaki za mniej pieniedzy i zmieniacie co rok-dwa? A może jesteście "burżujami" i kupujecie co rok nowego flagowca?

Osobiście używam Sony Xperia Z3 którego kupiłem jakieś 4 lata temu jako używany, natomiast sam model wypuszczono w 2014 czyli aż 6 lat temu. Mimo to telefon do dzisiaj wygląda (prawie) jak nowy, chodzi bardzo szybko i bez przycinania się. Ekran jest świetny, aparat robi dobre zdjęcia, mam zrobionego roota i wywalone zbędne aplikacje więc bateria nawet dzisiaj wytrzymuje dzień katowania i trochę więcej jak użytkuję normalnie. Myślę że będę się go trzymał dopóki coś nie padnie i nie przestanie działać. Nie widzę sensu wydawania kasy na nowy telefon, tym bardziej że nie podoba mi się trend jeszcze większych ekranów, notchy i kastrowania telefonów z minijacka.

Jakie żywotne telefony jeszcze znacie i czy uważacie że lepiej kupić używanego ex-flagowca czy jednak nowego średniaka?

Edytowane przez AMiABLE
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zbytnio się nie wypowiem co do żywotności telefonów.

Ja właśnie teraz zmieniam swoją Xperię Z1 na Galaxy S8 - telefon już jest u mnie,ale mnie czeka wymiana karty SIM

Wymieniam z tego względu,że moja Xperia,którą użytkuję od prawie 2 lat zaczęła robić różne odpały(raz,grzeje się podczas ładowania,a dwa kilka dni temu zupełnie nie używając telefonu bateria z 60% spadła w kilka godzin do 0%)

19 minut temu, AMiABLE napisał:

 czy uważacie że lepiej kupić używanego ex-flagowca czy jednak nowego średniaka?

Wolę kupić używanego ex-flagowca z tego względu,że raz kupiłem budżetowe :kupa: na Mediatek za 500 zł.Uważam że to były zmarnowane pieniądze.

Jeszcze dodam,że ciężko znaleźć zadbany używany flagowiec w przyzwoitym stanie :(

Edytowane przez Spl97
lag forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywotność telefonu zależy od bardzo wielu rzeczy.

1. Od producenta i tego jak przyłożył się do danego modelu i na jaki egzemplarz się trafi

2. Od intensywności jego użytkowania (głównie wpływa na żywotność baterii)

3. Od eksploatacji i tego jak się do danego sprzętu podchodzi, czy stosuje dodatkowe szkła ochronne, obudowy, pokrowce itp. czy nosi go w kieszeni wraz z kluczami i innymi przedmiotami.

4. Od wieku użytkownika i statusu rodzinnego, starsi użytkownicy często mniej intensywnie korzystają ze smartfonów, ludzie młodzi, posiadający dzieci mają zazwyczaj bardziej "dojechane" sprzęty, młodzi samotni, imprezujący również. Młodzi prowadzący spokojniejszy tryb życia posiadają bardziej zadbane urządzenia

5. Do tego dochodzi temat co kto ma na myśli pod pojęciem żywotności. Dla jednych żywotność jest dopóki działa, dla innych żywotność jest dopóki nie pojawi się na rynku jakaś interesująca nowość, a jeszcze dla innych żywotność kończy się, gdy nowe modele mają znacznie lepsze parametry od obecnie posiadanego sprzętu.

6. No i ostatnie, a w zasadzie pierwsze, od potrzeb. Jeden z racji potrzeb technologicznych np. do pracy wraz z rozwojem aplikacji lub wymagań na zasoby sprzętu będzie częściej potrzebował nowego urządzenia niż ktoś kto używa go do dzwonienia, pisania wiadomości, przeglądania internetu i uruchamiania prostych, mało wymagających aplikacji.

 

Służbowo mam budżetowego smartfona, który ma 5 lat i póki co nie potrzebuję lepszego. Prywatnie mam już ponad 2 letniego mi A1 i też sprawuje się wystarczająco, nie zamula mimo iż mam na nim ponad 200 aplikacji. W rodzinie mają redmi 6A, redmi 4A i jakieś 3 letnie huawei (nie pamiętam modelu) i podejrzewam że będą dotąd dokąd nie padną całkowicie, bo nikt nie ma parcia na coś nowego póki działa. Także jak widać wszystko obraca się wokół budżetowców i średniaków, które spełniają oczekiwania i wymagania członków mojej rodziny. Niektóre z tych urządzeń są bardzo zadbane, po innych trochę widać użytkowanie, ale wszystkie były i są dodatkowo zabezpieczone szkłami na ekran i obudowami z TPU lub pokrowcami, a część z nich z racji warunków w jakich bywają użytkowane ma również ochronę szkiełka aparatu :) 

Wymiana najprędzej nastąpi wtedy, gdy nie będzie się dało urządzenia naprawić lub będzie to nieopłacalne, albo gdy wymiany będzie wymagała bateria i nie będzie można dostać oryginału lub sprawdzonego zamiennika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie wróciłem do mojego starego G4 i jestem zachwycony, całość śmiga sprawnie zarówno na LTE jak i wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, LeBomB napisał:

6. No i ostatnie, a w zasadzie pierwsze, od potrzeb. Jeden z racji potrzeb technologicznych np. do pracy wraz z rozwojem aplikacji lub wymagań na zasoby sprzętu będzie częściej potrzebował nowego urządzenia niż ktoś kto używa go do dzwonienia, pisania wiadomości, przeglądania internetu i uruchamiania prostych, mało wymagających aplikacji.

Niekiedy kupują dla szpanu8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam miałem Honora 4x z 4 lata(stan BDB)ale wkurzał mnie ciągły brak pamięci na dane i od roku mam 8x(4\128GB) i prędko nie zmienię bo po co? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy intensywnej eksploatacji bateria to mniejszy problem niż porty i ekran i części ruchome. Przykładowo w mojej Xperii Z ultra mogę tanio zmienić baterię ale patrząc obiektywnie to jest ona w lepszym stanie niż cała reszta urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 minut temu, unknown_solider napisał:

Przy intensywnej eksploatacji bateria to mniejszy problem niż porty i ekran i części ruchome. Przykładowo w mojej Xperii Z ultra mogę tanio zmienić baterię ale patrząc obiektywnie to jest ona w lepszym stanie niż cała reszta urządzenia.

Dlatego ja uczę telefon gestów (Apex Luncher). Wybudzam 2x puk. Wygaszam ekran - 2 palce w górę, dzwonię - 1 palec w górę. W zasadzie bezprzyciskowo :).
Porty włóż / wyjmij x milion... faktycznie można dojechać, dlatego warto sobie raz zainwestować w przewody ładowania "z magnesem" (albo ładowarkę bezprzewodową, jak fon obsługuje).

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...