Skocz do zawartości
Sidr

Raspberry jako router. Ktoś tu się tym bawił?

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie pomysł mam bardzo mglisty na chwilę obecną. Chciałbym zrobić router na bazie Raspberry.  Ma tam być DHCP, DNS, firewall, ad-blocker, wi-fi , może serwer NAS i nie wiem co jeszcze. Jestem otwarty na propozycje, co jeszcze ciekawego można by tam dodać.  Internet mam z kablówki. Będę wdzięczny za jakieś fajne pomysły i porady.

Obecnie mam dylemat, co do samego modelu Raspberry. Podobno model Pi 4 się mocno grzeje i znacznie bardziej prądożerny niż Pi 3. Jest to istotne, bo urządzenie ma domyślnie pracować 24/7. Może w ogóle jest jakaś inna lepsza alternatywa dla hardware przy takim zastosowaniu?

Jak pisałem sam pomysł jest rozwojowy i chętnie poczytam jakieś ciekawe sugestie i się dzięki temu trochę wyedukuję w szerszym zakresie. Jakieś linki do portali lub for zajmujących się stricte takimi projektami mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiepski pomysł z powodu tylko jednego gniazda ethernet w Malince. Podłaczysz do tego modem dostawcy i jak udostępnisz internet dla pozostałych sprzętów? Przez WiFi wbudowane? Raz, że to będzie miało kiepską wydajność a dwa, że zasięg też do najlepszych nie będzie należał.
No i jeżeli planujesz używanie jej do czegoś, co będzie ciągle zapisywało dane, to trzeba będzie zainwestować w dysk SSD, bo moja Malina z PiHole średnio co 3 miesiące wymagała przeformatowania karty i instalacji systemu na nowo, zanim się nie przesiadłem na SSD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
23 godziny temu, Sidr napisał:

Ogólnie pomysł mam bardzo mglisty na chwilę obecną. Chciałbym zrobić router na bazie Raspberry.  Ma tam być DHCP, DNS, firewall, ad-blocker, wi-fi , może serwer NAS i nie wiem co jeszcze. Jestem otwarty na propozycje, co jeszcze ciekawego można by tam dodać.  Internet mam z kablówki. Będę wdzięczny za jakieś fajne pomysły i porady.

Obecnie mam dylemat, co do samego modelu Raspberry. Podobno model Pi 4 się mocno grzeje i znacznie bardziej prądożerny niż Pi 3. Jest to istotne, bo urządzenie ma domyślnie pracować 24/7. Może w ogóle jest jakaś inna lepsza alternatywa dla hardware przy takim zastosowaniu?

Jak pisałem sam pomysł jest rozwojowy i chętnie poczytam jakieś ciekawe sugestie i się dzięki temu trochę wyedukuję w szerszym zakresie. Jakieś linki do portali lub for zajmujących się stricte takimi projektami mile widziane.

NanoPi R2S 

Edytowane przez Postrach

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Już chyba nikt nic nie doda.

Narmiak, no faktycznie to dyskwalifikuje Raspberry.

Postrach, wygląda ciekawie, ale jesteś w stanie o tym mini-komputerku coś więcej napisac? Wszystk oco znajduje poza specyfikacja i jakimiś ogólnikami jest po chińsku na ten temat. To chyba jakiś nowy gadżet. Na tym można zainstalować open-wrt, dd-wrt, tomato itp.? Tam trzeba podpinać jakieś anteny pod USB żeby zasięg był na wifi?

Jeszcze w kwestii użyteczności. Fajnie jakby dało się na tym urządzonku ściągać torrenty.

A może jest jakis router, który by mi dawał opisane powyżej funkcjonalności?

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korzystaj z normalnego routera do routowania, a jak potrzebujesz czegoś dodatkowo, to użyj właśnie czegoś pokroju Raspberry Pi. Pakowanie wszystkiego (zwłaszcza torrentboxa) do routera to kiepski pomysł. Zwłaszcza, jak masz szybkie łącze,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Sidr napisał:

Już chyba nikt nic nie doda.

Narmiak, no faktycznie to dyskwalifikuje Raspberry.

Postrach, wygląda ciekawie, ale jesteś w stanie o tym mini-komputerku coś więcej napisac? Wszystk oco znajduje poza specyfikacja i jakimiś ogólnikami jest po chińsku na ten temat. To chyba jakiś nowy gadżet. Na tym można zainstalować open-wrt, dd-wrt, tomato itp.? Tam trzeba podpinać jakieś anteny pod USB żeby zasięg był na wifi?

Jeszcze w kwestii użyteczności. Fajnie jakby dało się na tym urządzonku ściągać torrenty.

A może jest jakis router, który by mi dawał opisane powyżej funkcjonalności?

Jak na to patrzałem to jedyna opcja to dalej jakiś switch z poe i do tego np ubiquiti ac.

Też nie jestem fanem by na routerze stał jakiś torrent i inne bajery, i żeby logowanie na router było widoczne ze świata.

Ja mam u siebie na tplinku 1 corowym openwrt + wireguarda i w sumie daję radę szkoda tylko , że wifi n i te ~230mega wyciska tylko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi