Skocz do zawartości
Kacpii

Modernizacja komputera i5

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatam . Bardzo proszę o odpowiedz czy opłaca  się wymiana płyty głównej  LGA 1155 Acer oraz procesora i5 3470 na płytę  Gigabyte B450M DS3H  z procesorem  AMD Athlon 

3000G ? Czy będzie duży skok wydajności w grach po wymianie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jaki budżet? Jakie pozostałe podzespoły?

Jeśli chcesz używać integry, to tak AMD ma najmocniejszą integrę, tylko w tym wypadku

lepszy będzie trochę droższy R3 3200G albo 3400G (z Vega 8/11 , a nie tak jak w Athlonie Vega 3). 

Wszystko zalezy od karty graficznej.

Edytowane przez myne145

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Sytuacja jest troche skomplikowana. Czysta wymiana jest pod katem programow jak i gier dla ciebie mocno nieoplacalna i zauwazalnie spowolni twoj komputer nawet pod windowsem.

Twoj procesor jest wydajniejszy niz Athlon 3000G, ale plyta na B450M po aktualizajli biosu pozwoli ci w przyszlosci wsadzic np. R5 3600 (niech ktos potwierdzi ze obsluguje), a na pewno ryzeny 2 serii. 

Napisz jaki chcesz osiagnac cel. Czy potrafil bys wgrac nowy bios. Czy planujesz w krotkim czasie upgrade komputera no i czy mial bys pieniadze na to. Jesli wolno chodzi ci komp to zrob format i wgraj system od nowa.

Czy przypadkiem jakis kolega kto kupil kompa w markecie nie ma chrapki na twojego i5?

PS. Ryzeny 3600 za 2-3 lata beda chodzily za grosze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podaj dokładniejszą specyfikację ram i karta graficzna jeśli posiadasz. Nie opłaca ci się wymieniać jeśli masz kartę graficzną jakąś, ale z drugiej strony zmiana platformy na AM4 pozwoli ci w przyszłości wsadzić np. r3 3200 lub nawet r5 3600. Jeśli nie masz karty graficznej to ta wymiana będzie jak najbardziej opłacalna.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje za rady .

Specyfikacja

; płyta acer veriton , CPU i5 3470 , dysk SSD 120gb, HDD 500 gb ,  nagrywarka DVD, karta graficzna ,

GT 1030 2 gb od gigabyte .  ram 8gb ddr3 2x4 gb ,  zasilacz 300 w bronze 80+ ,   ale mam też fortrona 350w

Myślę że bios umiałbym wgrać  bo podkręcałem w biosie kiedyś athlona x2 i całkiem dobrze chodził  .

Budrzet około 1000 zł w zależności za ile sprzedam obecną tą płyte główną z procesorem i obudową

chciałbym żeby gry lepiej chodziły i żeby komputer pochodził kilka lat . 

System win10 home.  Robiłem ostatnio prawie format bo reset do ustawień początkowych i windows troche szybciej chodzi  .  Może wymiana procesora na np i7 lub xeona wystarczy na innym forum dowiedziałem się że nie wiele to da  lecz  chciałbym się upewnić .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A i jeszcze mam pytanie dlaczego  w cpu z  taktowanie procka skacze raz jest 3,20 ghz a raz 1,5 ghz ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Szczerze mowiac to modernizacja oznaczala by wymianie praktycznie wszystkiego.

Ja bym wymienil tylko karte graficzna na MSI GTX 970 Gaming 4G lub inna 970tke. To jest naprawde kawal mocnej karty. Na allegro da sie wyrwac za 500zl (a chodzila za 400 wczesniej) Nowe karty o podobnej wydajnosci chodza za prawie 2 razy tyle. Wazne zebys zobaczyl czy mial bys wystarczajaco miejsca w obudownie na taka karte, bo jest dluzsza niz ta twoja (sa pewnie jakies krotkie 970).

Na takim konfigu wszystko ci pojdzie na medium/high w 1080 w 40-60 fps. Spokojnie pograsz nawet w Red dead redemption 2 czy borderlands 3.

W innym wypadku ja bym sprzedal wszystko dolozyl i zlozyl cos na AMD.

Skacze, bo pewnie boostuje tak pod obciazeniem. normalne

Edytowane przez Radziuwilk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to chyba wymienię tylko karte a za  około 2 lata złoże nowego peceta na AMD  .

A jaką kartę byś polecił  do 400zł ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wolałbym chyba na alllegro bo na olx to różnie jest .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanowie się nad nimi . A czy te karty będą chodzi na 100% mocy przy rodzielczości 1280na1024 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciezko mi powiedziec czy 970tka sie nie bedzie nudzila. Problem w tym ze ciut tansze karty sa duzo slabsze i czesto maja mniej niz 4gb pamieci, a bez 4 gb nie pograsz w nic nowego.

Zapomnialem o jednej rzeczy. Przy zasilaczu 300 czy 350W ja bym sie bal wsadzac cos mocniejszego niz ten twoj gtx1030.

Mozesz zaryzykowac. Teoretycznie fortron powinien sie wylaczyc jesli by nie dawal rady.

Najlepiej zainwestuj tez w dobry zasilacz 550/600W bedzie od razu do nowego zestawu za 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To chyba kupię tą kartę a jeszcze mam pytanię który komputer jest więcej warty 1 czy 2 .

1 Athlon x2 4600+ 2,4 Ghz , 2 gb ddr2, ati  5570 1 gb ddr3 , asus m2n8 vmx . 

2 Duron 1,2 Ghz, 1 gb ddr ,  chyba ati 9200, płyta jakaś asus .

Karta w 2 komputerze to Ati R 96 le tylko że wszystkie jakie widziałem w internecie 3 wyjście mają svideo a moja ma tv out takie żółte .

Znalazłem taką samą karte w internecie jest to na 100% ati radeon ATI Radeon 9600SE 128MB AGP czy jest ona dużo warta bo nie widziałem w internecie ani 1 takiej na sprzedaż ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zestaw nr 1 jest o wiele szybszy.

Wartosc 1- 0.7L wodki

Wartosc 2- 2 piwa

Radeon 9600se pewnie nic nie jest warty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki . Kurcze nie myślałem że te pecety są tak mało warte .Wiem że pc1 jest szybszy używałoem go codziennie jeszcze nie tak dawno . Ten komp z Duronem kwalifikuje się już do retro sprzętu ?  Widziałem że teraz dużo ludzi bawi się takimi starociami . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płyta główna w 2 kompie to SHUTTLE  AK32A V2.1 czy zmienia ona wartość tego kompa ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sie na cenach retro czesci kompletnie nie znam. Nie nastawial bym sie ze cos jest warte. 

Ostatnio wywalilem radeona 6950 na smietnik (dalo sie modowac do 6970). Po prostu siedze w SE i tu chetnego na to nie ma, a wysylka do PL byla by za droga. Ot takie czasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
22 godziny temu, Kacpii napisał:

Dzięki . Kurcze nie myślałem że te pecety są tak mało warte .Wiem że pc1 jest szybszy używałoem go codziennie jeszcze nie tak dawno . Ten komp z Duronem kwalifikuje się już do retro sprzętu ?  Widziałem że teraz dużo ludzi bawi się takimi starociami . 

Nawet ten z athlonem się trochę kwalifikuje :P Ten procek miał premierę 14 lat temu... ma wydajność niższą niż przeciętny smartfon (choć to ciężko porównać z racji innej architektury, to jedynie dla zobrazowania przepaści technicznej ze współczesną elektroniką ;) ). No z tym, że on jeszcze jest do bardzo podstawowych czynności używalny.

Elektronika to nie luksusowe zegarki, nie zyskuje na wartości (z paroma wyjątkami). Ja też się na retro sprzętach za specjalnie nie znam ale o ile się orientuję to akurat takie rzeczy raczej nigdy nie będą dużo warte. Z bardzo prostego powodu - były produkowane w masowych ilościach więc nie są bardzo trudno dostępne i nie są też w żaden sposób "nietypowe" (nic ich nie wyróżnia spośród masy innych elektrośmieci). Bo dlaczego ma ktoś kupić ten konkretnie model np. karty graficznej zamiast jakiejś innej z tego okresu? Więc nawet jak ktoś się interesuje starymi komputerami to akurat za to co masz raczej nie będzie skłonny zapłacić zbyt dużo o ile w ogóle. To taki trochę "komputer z kosza".

Znam jeden przykład komputera o wartości kolekcjonerskiej (choć pewnie jest ich więcej). Jest to stary laptop ThinkPad Butterfly, który jest coś wart z racji tego, że ma unikatową klawiaturę, marka jest nadal rozpoznawalna i "legendarna" oraz jest stosunkowo mało sprawnych sztuk na rynku.

Co do wartości SHUTTLE  AK32A V2.1:

https://archiwum.allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-plyty-glowne-4228?string=SHUTTLE AK32A V2.1

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedz .Chyba zostawie te komputery ten z athlonem będzie dla rodziców do internetu tylko zastanawiam się jaki system na niego zainstalować  win 7 basic czy win xp ?  Jako ciekawostke dodam że ten pc z Duronem do 2016r był  używany codziennie przez wujka i nawet bardzo nie narzekał a używał go od 2006 r .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Radziwilk radeon 6950  to fajna karta , dziwne że w Se nie ma chętnych ludzie nie mają  pecetów czy kupują  tylko nowe rzeczy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla nich nie ma sensu upgradowac kompa na 6950 jak nie da sie na tym grac w najnowsze gry. 

Druga sprawa, ze latwo jest zarobic pieniadze na nowa lub uzywana karte ktora uciagnie nowe gry. Kazdy kto sie uczy dostaje od panstwa "kieszonkowe", na polskie jakies 500zl. Wiec nikt sie nie bawi w stare sprzety. Przychodzi przelew i zamawiasz karte.

Taki szwedzik idzie sobie na 2 tygodnie do pracy i wyciaga minimum 2500zl na reke jako pomocnik co nic nie umie. Pracy latem nie brakuje. Wiec to chyba o to chodzi.

Ogolnie sie chodzi do sklepu i kupuje. Rynek uzywanych czesci komuterowych jest bardzo maly w porownaniu do PL.

Edytowane przez Radziuwilk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe całkiem inaczej niż w PL.  Mam też pytanie czy mógłby ktoś polecić jakieś chlodzenie na lga 1155 ?Może być głośne , ważne żeby było  dobre i jak najtańsze  bo mój procesor pod obciążeniem osiąga około 70 stopni chyba że wentylator chodzi na max czyli 4000 rpm to wtedy ma 60 ale wtedy jest strasznie głośny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

70 stopni podczas obciążenia, to spoko temperatury. Możesz sobie zerknąć na SPC Spartan, Fera, Fortis. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może i spoko gdyby nie to że na stronie intela pisze max temperatura obsługiwana przez fabryczny radiator to 67 stopni .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi