Skocz do zawartości
Zubi_82

Ustawienie pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3733MHz, CL17

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

 Witam mam taki ram

thumb_show.php?i=95gtrq9a

thumb_show.php?i=ywgcymst

i chciałbym go uruchomić tak jak producent 'gwarantuję 3733'... Póki co nie osiąga takich wartości a czasami nawet komp nie wstaję przy 2600 napięcie na sztywno 1.35 a timmingi na auto.

 Druga sprawa to BIOS który po aktualizacji mam wrażenie że zrobił się okrojony. Wyświetla profil xmp ale sam nie jestem pewien czy jest aktywny bo przy ustawieniu na enable  jest on na szaro tzn tekst jest szary (zdjęcie tego nie oddaje) a zakładka  advanced dram configuration pozwala ustawić tylko główne timingi a reszta opcji jest tez wyszarzona.

thumb_show.php?i=u63baqgd

thumb_show.php?i=3cykzzn9

No i pytanie co zrobić i jak się do tego zabrać żeby ram te 3733 robił

 

----

sory za wielkość screenshotów

 

Edytowane przez Zubi_82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Interfejs biosu przycięto z graficznych bajerów, by zmieściła się obsługa Ryzena 3000. 

Olej profil XMP, na początek spróbuj ustawień z kalkulatora, obliczyłem za ciebie profil SAFE dla 3733MHz. 

VpJIIu8.png

Na początek przywróć ustawienia fabryczne w biosie, potem ręcznie ustaw taktowanie na 3733, następnie timingi jak na obrazku wyżej (tylko nie pomyl się). Tak samo napięcia, terminacje i cad busy i pozostałe. 

Od razu sobie ogarnij, jak się robi reset biosu zworką, jakbyś coś sknocił. 

 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć nie ma głupich pytań ale chyba te takie będzie... Gdzie mam to wpisać? po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie większość opcji jest dalej wyszarzała niedostępna(te w kółku)

 

thumb.php?i=h75zeqjz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie da się kliknąć/wybrać sub timing configuration lub pozostałych? Tam są poukrywane te opóźnienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
32 minuty temu, smilehunter napisał:

I nie da się kliknąć/wybrać sub timing configuration lub pozostałych? Tam są poukrywane te opóźnienia. 

Nie da się nic zrobić ani najechać myszką, strzałkami...jedyne co można główne timingi ustawiac.

Przypomniało mi się jeszcze że w poprzednim interfejsie biosu można było się przełączać za pomocą f7 z tak zwanej ez mode do advanced Mode... Teraz się nie da

Edytowane przez Zubi_82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, podpinam się do tematu.

Mam te same pamięci tylko że na Intelu, mogę posiłkować się tymi ustawieniami?  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za screena niby taka oczywista rzecz a nie zauważyłem. Wracając do meritum wpisałem ustawienia, trochę tego było, niektóre rzeczy  trochę inaczej się nazywały ale myślę że dobrze rozszyfrowałem nazwy. Dwa razy sprawdziłem i niestety komputer nie wstał... Obyło się bez resetowanie zworką Biosu po dwóch  nieudanych próbach startu odpalił ustawienia fabryczne. Co jeszcze mogę spróbować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziwne, że w ogóle nie startuje. Zakładamy, źe faktycznie nie ma pomyłki przy wprowadzaniu wartości - sprawdź teraz wartości alternatywne dla terminacji i cad bus. 

Może ekspert @novi cos podpowie? 

Możesz jeszcze wyciągnąć raport z taiphoon, wrzucić go do kalkulatora i dopiero obliczyć opóźnienia. Ale musisz to zrobić sam, albo podesłać nam poprawnie wykonany raport.

 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ustawić ProcODT na 40 Ohm, Rttwr off, RttNom disable, Rttpark 48Ohm. Dalej CAD Bus na magiczne 60-20-20-24. Daj GDM ON, szynę ustaw żeby działała synchronicznie przy 3733-1866Mhz. Napięcia daj 1,075V soc voltage, Dram voltage 1,4V, vddg ccd i iod voltage na 0,95V i clvddp voltage na 0,9V i daj znać czy wstanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp nie startuję, bo mało który zenek2 znosi napięcie vddg powyżej 0.95v :). 

Ustaw wszystko jak w kalkulatorze, tylko napięcia daj tak:

Vddp 0.9 lub 1v

Vddg 0.91-0.93v (oba)

Vsoc 1.11-1.13v

Dram voltage 1.4v 

Jeśli chodzi o timingi, to tu niestety nic zbytnio nie podpowiem... Jedynie co mi na pierwszy rzut oka się rzuca, to może podbij trcdrd o oczko wyżej. Podejrzewam jednak, że problem z wstaniem kompa to napięcia, które niestety kalkulator podaję z choinki. Ale zapewne autor kalkulatora ma taką sztukę ryzena, że musi aż tak voltować. A niestety, w 90% przypadków te napięcia z kalkulatora powodują albo problem z startem, albo są spore niestabilności po uruchomieniu pcta. Najbardziej użyteczny zakres tych napięć podałem j/w, miałem parę sztuk zen2 + dużo pomagałem z oc ram i praktycznie 100% skuteczność tego zakresu napięć jest :). 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowych wyliczeniach komputer nie wstał ale parę rzeczy przy wpisywaniu mi się nie zgadzało:

trfc 489 nie znalazłem tylko trfc1/2/4 jak tam wpisałem 489 to automatycznie trzy poniższe wypełniło też na 489 a trfc(alt)  nie znalazłem

thumb_show.php?i=jhjz558h

nie znalazłem też cldo vddp voltage sekcja napięć wygląda tak (dram voltage był 1.380 i tcke był 1)* //edit  Jestem ślepy Vddp jak byk jest cldo mnie zmyliło

thumb_show.php?i=u39rhu9d

Zresztą komplet widoku Biosu:

https://files.fm/u/xuwtpsfk#/ (po kalkulatorze są najnowsze)

thumb.php?i=7fxx4hyk   thumb.php?i=u39rhu9d  thumb.php?i=jhjz558h  thumb.php?i=6d2fhvds  thumb.php?i=4x64zdky  thumb.php?i=yub82bep 

teraz spróbuję porad novi i Adrianns zobaczymy "co powie" komp... Jeżeli ktoś gdzieś zauważył niezbieżność będę wdzięczny za wskazanie błędu;)

Edytowane przez Zubi_82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Command ratę wybierz gear down mode zamiast 1t i powinno być oki . Dodatkowo od razu wpisz napiecia w zakresie jaki podałem wyżej, bo na tym co masz teraz, szansa ze pc wystartuje jest ponizej 1% :). 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety;( ustawiłem według zaleceń na napięciach novi a po a potem jak nie wstał ustawiłem napięcia Adrianns(jeżeli się różniły) i zmieniłem  ustawienia w zaawansowanych tak jak polecane jedyne czego nie ustawiłem to GDM zostało na auto bo jest niedostępne. Też komputer nie wstał... chyba wywieszę białą flagę, coś innego sugerujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zubi_82

Sprawdzałeś wartości ALT1 lub 2 z kalkulatora dla terminacji i CADów? Tylko trzymaj się napięć od novi. 

Te opóźnienia i tak luźne, jak guma w gaciach, wyglądają na wprowadzone poprawnie. Oblicz może profil safe dla 3600? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla cad'ow alternatywny dałem wartości

18 godzin temu, Adrianns napisał:

Dalej CAD Bus na magiczne 60-20-20-24

.Wpiszę ustawienia dla 3600  może  odpali

thumb_show.php?i=58y598vx

-----------------------------

edit

nie wstal

Edytowane przez Zubi_82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły masz w drugim i czwartym slocie licząc od procesora ? Ewentualnie trfc mozesz spróbować dac na 540t np. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak, napięcia na auto.

ZenTimings_Screenshot2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, novi napisał:

Moduły masz w drugim i czwartym slocie licząc od procesora ? Ewentualnie trfc mozesz spróbować dac na 540t np. 

W pierwszym i trzecim...przełożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, musisz mieć pierwszy slot od proca wolny, moduł dopiero w drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V4FlmTX.jpg

 

Przełóż ramki, reset biosu i zapodaj jeszcze raz safe 3733 + napięcia by novi. 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mar_S napisał:

Tak, musisz mieć pierwszy slot od proca wolny, moduł dopiero w drugim.

 

22 minuty temu, smilehunter napisał:

V4FlmTX.jpg

O kurde ale zawaliłem?,  sam jeszcze koledze który je wkładał powiedziałem żeby dał pierwszy i trzeci...  muszę do jutra poczekać z przełożeniem sam tego nie zrobię(jestem tetraplegikiem)

 po przełożeniu ramu jeszcze raz zastosuję wasze radę i zobaczymy...póki co dzięki za pomoc i cierpliwość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie będzie przyczyna, wstaw w 2 i 4 i będzie śmigać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem, jak już będziesz mial przełożony ram, to daj znać czy udało się podkręcić z powodzeniem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...