Skocz do zawartości
Talos

Najcichsza konfiguracja dla Ryzen 3700X/3900X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Składam nowy komputer, zależy mi na najcichszej możliwej konfiguracji, więc odpowiedni dobór obudowy, chłodzenia, zasilania itp jest dla mnie bardzo ważny.

Prawdopodobnie bardziej Ryzen 3700X niż 3900X, ze względu na to że pierwszy ma mniejsze TDP, więc i mniej się grzeje. Chyba, że nie ma między nimi aż takiej różnicy? Różnica cenowa, akurat nie gra dużej roli tutaj, bardziej mi chodzi o to czy jeżeli wybiorę 3700X zamiast 3900X to przy odpowiednim chłodzeniu, obudowie itd będzie zauważalna różnica w poziomie hałasu i temperaturze w pomieszczeniu.

Nic nie będzie podkręcane, więc nie zależy mi na możliwościach kręcenia w przyszłości itp,

Chipset B550 ze względu na brak aktywnego chłodzenia na płycie i lepsze parametry zasilania niż x570.

Do tego 64 GB RAM 3200 MHz + 2x dyski M.2 NVME.

Ze względu na to, że oba procesory nie mają GPU to pewnie zakupiłbym coś podobnego do EVGA GeForce GT 1030 SC Passive Low Profile, tu są radiatory, bez wiatraków. Nie gram już w gry, więc nie zależy mi na bardzo wydajnej karcie graficznej.

Co do obudowy to może jakaś z panelami wytłumiającymi? tu się nie orientuje zupełnie, Googlując widziałem coś podobnego w Antec P101SILENT. Wygląd obudowy jest mi obojętny, ważne żeby była bardzo cicha.

Zasilacz może Corsair RM550x ? Pół pasywny, podobno cichy?

Jakie chłodzenie do procesora? Stock cooler jest cichy w tych procesorach? Czy pójść w jakąś Noctue?

Ktoś może się podzielić swoimi doświadczeniami?

Poproszę o rady i pomoc w wyborze.

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boxowe coolery do niczego się nie nadają. Jeśli to ma mieć ręce i nogi, to przynajmniej Fortis 3, a najlepiej coś pokroju Scythe Fuma 2, bo to bardzo cichy cooler. Ewentualnie NH-U14S czy NH-D15.

Co do obudowy, to jeśli ma być wyciszana to chociażby Fractal Define 7 w wersji z pełnym panelem.

Odnośnie zasilacza, to może być RM550X, ewentualnie Seasonic Focus GX-550. Oba zasilacze są bardzo dobre i ciche (mają tryb półpasywny, 10 lat gwarancji, certyfikat 80+ Gold, japońskie kondensatory elektrolityczne i oczywiście konwersję DC-DC).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś budżetu.

Mam ryzena 3700x i tez nie robiłem ani nie planuję robienia OC na podzespołach. Podobnie jak Tobie zależało mi na bardzo cichej pracy komputera. Osobiście zainwestowałem w be quiet!-a . Obudowa i dołożone do niej 5 wentylatorów 140mm, ustawionych na min. Obudowa u mnie to akurat 900 ver.2. Ale podobno bardzo ciekawa jest 500-setka nowa. Zasilacz , zabij mnie ale modelu nie pamiętam, musiałbym szukać w papierach, 700W z tego co ogarniam. Dark rock pro 4 na chłodzenie CPU. Kartę grafiki mam mocniejszą niż Ty potrzebujesz, ale tryb pół pasywny był tutaj dla mnie ważny. Nie wyszło za tanio, ale... Mam obudowę komputera parę cm od kolana. Cisza. Nawet gdy do niej przyłożę ucho, to dalej cisza.

Dlaczego dokładałem wentylatory? Bo wolałem mieć ich maksymalna ilość o największej średnicy. Ale za to pracujących na najniższych możliwych obrotach. A zarazem mieć bardzo dobry "przewiew" obudowy aby się nic w środku nie grzało niepotrzebnie. Cisza, cisza, spokój. Najgłośniejszym dźwiękiem w moim pc, jest naciśniecie przycisku: start.

 

Wiem, że wielu powie: kupiłbyś taniej, lepiej itd... ;) . To tylko moja osobista opinia. Ja jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam NH-D15 chromax.black na 3900x, dla mnie bezgłośny na max obrotach. Ogarnia wykręconego na 4.3GHz. 

PS: mój cooler będzie na sprzedaż na dniach, idę w LC. 

Zasilacz również polecam Seasonica GX lub Corsaira RMx

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...