Skocz do zawartości
dawidos160

Alternatywy dla Asustor as3204t

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dojrzałem w końcu do własnego NASa w domu - przy czym sam do końca nie jestem jeszcze pewien co ja tak właściwie chcę - na potrzeby zwykłego backupu danych to i Zyxel by mi wystarczył,ale zastanawiam się czy w pewnym momencie nie uznam,że to za mało i będę chciał więcej - akurat jest promo na Synology DS218+ i zacząłem przeglądać alternatywy -  przeglądając sieć znalazłem Asustora,który na allegro jest za 1199 zł, ma 4 zatoki i niezły hardware. Bardziej z lenistwa nie chcę montować nic samemu (bo i nie wiem w sumie co za setup by był sensowny, do tego w małej obudowie i z niskim zużyciem prądu) chyba,że ktoś jest w stanie polecić jakiś setup DIY na nowych częściach za +/- 1000-1200 zł bez dysków? Czy Asustor ma sensowne alternatywy w podobnym budżecie czy nie ma co kombinować i iść w tego AS3204T? Ma ktoś ten sprzęt i może co nieco powiedzieć o kulturze pracy i jak to w 2020 wygląda z oprogramowaniem?Bo czytałem,że jest uboższe od Qnapa czy Synology, ale tak na dobrą sprawę jeśli da się na tym zainstalować jakiegoś qtorrenta czy coś w ten deseń i Kodi to wystarczy,a jak się okaże,że to już za mało na moje potrzeby to chyba w ostateczności można tam postawić jakiś opensource soft ?

A i pytanie o dyski - WD RED można dorwać za 175 zł - warto dorzucać do IronWolfa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, dawidos160 napisał:

A i pytanie o dyski - WD RED można dorwać za 175 zł - warto dorzucać do IronWolfa ?

Sprawdź lepiej konkretne modele bo niektóre WD Red przeznaczone do NASów okazało się, że używają zapisu SMR i się do NASów mogą nie nadawać :)
Zwłaszcza, jak korzystasz z ZFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, narmiak napisał:

Sprawdź lepiej konkretne modele bo niektóre WD Red przeznaczone do NASów okazało się, że używają zapisu SMR i się do NASów mogą nie nadawać :)
Zwłaszcza, jak korzystasz z ZFS.

Widziałem to - dyski EFRX czyli niby ta lepsza seria ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem Toshibe P300 do NAS-a trochę ją słychać ale bez żadnego cięcia w uja i szybko nawet chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2020 o 21:45, dawidos160 napisał:

Hej, dojrzałem w końcu do własnego NASa w domu - przy czym sam do końca nie jestem jeszcze pewien co ja tak właściwie chcę - na potrzeby zwykłego backupu danych to i Zyxel by mi wystarczył,ale zastanawiam się czy w pewnym momencie nie uznam,że to za mało i będę chciał więcej - akurat jest promo na Synology DS218+ i zacząłem przeglądać alternatywy -  przeglądając sieć znalazłem Asustora,który na allegro jest za 1199 zł, ma 4 zatoki i niezły hardware. Bardziej z lenistwa nie chcę montować nic samemu (bo i nie wiem w sumie co za setup by był sensowny, do tego w małej obudowie i z niskim zużyciem prądu) chyba,że ktoś jest w stanie polecić jakiś setup DIY na nowych częściach za +/- 1000-1200 zł bez dysków? Czy Asustor ma sensowne alternatywy w podobnym budżecie czy nie ma co kombinować i iść w tego AS3204T? Ma ktoś ten sprzęt i może co nieco powiedzieć o kulturze pracy i jak to w 2020 wygląda z oprogramowaniem?Bo czytałem,że jest uboższe od Qnapa czy Synology, ale tak na dobrą sprawę jeśli da się na tym zainstalować jakiegoś qtorrenta czy coś w ten deseń i Kodi to wystarczy,a jak się okaże,że to już za mało na moje potrzeby to chyba w ostateczności można tam postawić jakiś opensource soft ?

A i pytanie o dyski - WD RED można dorwać za 175 zł - warto dorzucać do IronWolfa ?

do 1200 zł to możesz złożyć taki zestaw

płyta głowna z integrowanym procesorem j1900 lub j1800 - mini itx

ram tu zależy ile chcesz

i zostaje zasilacz kupic i obudowa na 4 zatoki jakiś cube case 

w tym budzecie spokojnie powinno się to kupić.

Instalujesz OMV lub freenas tutaj musisz mieć minimum 8 gb ramu.

i możliwości konfiguracyjne masz o wiele większe niż wszystkie gotowce.

a jak się nie chce to robić to zostaje jakiś gotowiec.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2020 o 11:15, Postrach napisał:

Ja wybrałem Toshibe P300 do NAS-a trochę ją słychać ale bez żadnego cięcia w uja i szybko nawet chodzi.

Też trzeba uważać, nowe toshiby P300 są również SMR. Po cichu wprowadzili, na szczęściej jeszcze większość jest CMR. 

Jeśli chodzi o Asustora to softem aż tak bym się nie przejmował. Większość popularnej funkcjonalności ma i o ile się orientuję obsługuje Dockera, więc wsio co potrzebujesz powinieneś móc tam wrzucić. 

 

Samoróbkowy NAS to z kolei zabawa dla lubiących grzebanie w linuksie. Chyba, że postawi się Xpenology :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie główną wadą gotowców jest fakt że nie można dowolnie żonglować sprzętem. Np. gdy masz macierz i chcesz zmienić sprzęt bo:

- spodobały ci się rozwiązania innej firmy

- sprzęt padł, ale dyski żyją

to nie możesz wprost przełożyć dysków i kontynuować ich używanie na innej maszynie. Druga maszyna musi być co najmniej tego samego producenta. Ewentualnie PC ale tam co najwyżej możesz odczytać dane i je sobie skopiować w celu ponownego zainicjowania macierzy na nowym urządzeniu.

Natomiast w przypadku samoróbek już przerzucałem dyski między kilkoma różnymi systemami (frenas -> debian, omv -> debian) i nie było problemów. 

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowe NASy nie służą do tego żeby żonglować w nich sprzętem tylko żeby zainstalować, skonfigurować i zapomnieć. Ewentualnie zaglądać w logi i powiadomienia. Dla mnie to jest zaleta nad samoróbkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2020 o 00:14, Andy. napisał:

Gotowe NASy nie służą do tego żeby żonglować w nich sprzętem tylko żeby zainstalować, skonfigurować i zapomnieć. Ewentualnie zaglądać w logi i powiadomienia. Dla mnie to jest zaleta nad samoróbkami.

Generalnie do postawionego samemu NAS-a też nie zaglądasz, stawiasz jakiś nextcloud , fheenas i to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2020 o 00:14, Andy. napisał:

Gotowe NASy nie służą do tego żeby żonglować w nich sprzętem tylko żeby zainstalować, skonfigurować i zapomnieć. Ewentualnie zaglądać w logi i powiadomienia. Dla mnie to jest zaleta nad samoróbkami.

Nie chodzi o żonglowanie sprzętem w samym nasie tylko żonglować sprzętem POMIMO puli dyskowej. Nie ma jakiegoś standardu na tworzenie pul. Więc jeżeli masz np. Asustora i chcesz zmienić go na Synology, Qnap itp to nie wyjmiesz po prostu dysków z danymi i nie wsadzisz w nowy nas i zaczną magicznie działć. Musisz backupować dane i od nowa tworzyć macierz.

Do tego dochodzą kłopoty z odzyskiwaniem takiej puli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie wyjmiesz dysków z jednego NASa i nie wsadzisz do drugiego bo na tych dyskach poza danymi jest też system. Czasami nawet w obrębie sprzętu jednego producenta taka migracja nie zadziała bo np w jednym sprzęcie jest ARM a w innym na Intel. Ja przecież z tym nie polemizuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @pawlooo @Rico650 @Nequrix Ryzen7600X negative curve PBO + Gigabyte 4080 Super Gaming OC Superpositon 1920x1080 Extreme: Stock Silent BIOS: 16 089 pkt @316 W UV 2700Mhz@950mV + 500 VRAM: 16 665 @ 253W TimeSpy: Stock Silent BIOS: 28 388 Graphic score @319,50 W UV 2700Mhz@950mV + 500 VRAM 27 894 Graphic score @267,4 W W moim egzemplarzu stock Silent BIOS zegary max 2730 Mhz przy max 1075 mV więc średnio. Przy UV na 950mV stabilne max 2700 Mhz i ani hz więcej. Dlatego też myślę o podmianie Biosu OC na ten Silent od Suprima i sprawdzenie limitów przy UV na napięciach: 925/950/975/1000/1075. W ten sposób – podejrzewam sprawdzę, czy trafił mi się średniej jakości krzem (kasztan), czy faktycznie MSI ma lepiej dopracowane krzywe w Biosie. Ma to sens czysto akademicki bo wymiernych zwrotów nie oczekuję. Jeżeli jestem w błędzie przy tych założeniach to mnie skorygujcie. https://imgur.com/a/JgABqJQ
    • https://videocardz.com/newz/amd-demos-fully-gpu-driven-rendering-through-work-graphs-on-radeon-rx-7900-xtx-with-39-improvement
    • Ja ostatnio wróciłem do AC z pompki ddc mocowanej właśnie na sztywno do socketu. Mimo że schodziła na 10%, 1000rpm, to jednak różnica jak między dniem a nocą, wentyle na 450rpm, zero terkotu, nic nie słychać a i buczenia/bzyczenia pompki też nie ma. Jedyne chłodzenie wodą w jakiejkolwiek formie jakie miałem, i którego faktycznie nie słyszałem do była skręcona pompka magicoola skręcona na minimum, w kartonie wypełnionym gąbką, za meblami, 3m od stanowiska A mimo to czasem wydawało mi się że ją słyszę.
    • Nie u Ciebie Marek  u kolegi wyżej zaobserwano drobiny 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...