Skocz do zawartości
piwnik87

Asus B550 Nie działa slot PCI-E 4.0

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Parę dni temu kupiłem ryzena 7 3700x, z płytą Asus Tuf gaming plus, z kartą gigabyte 2060 rev.2.0, do tego dysk m2 samsunga evo plus + 64gb Ramu g-skilla 3200Mhz.

Wszystko działało super przez 3 dni, później w trakcie pracy zgasło monitor i już się nie włączył. Diagnoza z diod na płycie - błąd VGA.

Po wileogodzinnych próbach (flashowanie biosu, przekładanie części z innego komputera, również karty graficznej, która działa bez problemu w drugim PC) okazało się, ze winny jest slot główny PCI-E 4.0 x 16.

Karta jak i komputer bez problemu działają na drugim slocie, PCI-E 3.0 x4. ( w instrukcji i specyfikacji jest napisane ze to slot PCI-E 3,0 x16/x4, nie wiem co to ma być, i co to znaczyć bo pinów ma mniej, więc podjerzewal ze to jest x4)

Moje pytanie, czy ktoś spotkał się z takim problemem, i jest do do rozwiązania? Tak jak mówię, przeistalowywałem wszystko co możliwe, zarówno sterowniki jak i sprzęt (jedynie procesor pozostał na swoim miejscu), dysk M2 również przekładałem czy usuwałem całkowicie

Czy możliwe jest że karta nie dochodzi do konca slotu? Mam obudowę SilentiumPC Signum, i ta karta po włożeniu, jeśli jej nie dokręce śrubkami, to opada, a w złączy niżej trzyma się prosto, Z drugiej strony działało przeciez przez 3 dni, a sloty i piny wyglądają ok, zatrzask tez sie zapona solidenie. Na tej płycie to złącze pierwsze jest jakieś inne, takie wzmocnione.

A moze czekać na nowy bois i sterowniki.

Jak duza jest różnica pomiędzy PCIE 4.0 x 16 a PCIE 3.0 x4.?  Z tego co widzę to nie ma różnicy na pierwszy rzut oka, to co działało tak działa, moze to zostawić?

Może ktoś miał podobny problem?

Pozdrawiam i z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mając kartę włożoną do drugiego PCI-Express spróbuj znaleźć w BIOS ustawienie podobne do tego, które miałem na MSI B450 Gaming Plus "PCI_E1 Lanes Configuration", w której ustaw wartości "8x + 8x". 

2. Potem przełóż kartę znowu do pierwszego slotu i zobacz czy się odpala. Jeśli tak, to będzie ona pracowała w trybie wymuszonym, ale będzie to oznaczało, że masz problem podobny do mojego. A jest to błąd związany z utratą kompatybilności płyty głównej z kartą graficzną. Może pomóc aktualizacja BIOS, ale jeżeli to nie pomoże to szybko oddawaj płytę na zwrot i kup płytę od innego producenta. Ja dzisiaj właśnie zakończyłem taką wymianę i po siedmiu miesiącach walki z serwisami, utratą pieniędzy i nerwów, wszystko śmiga bez problemu po wymianie płyty. Nie baw się w nic, skorzystaj z prawa zwrotu, bo inaczej będziesz miał podobnie jak ja. 

3. Różnica między prędkościami PCIE jest dość znacząca. Znajdziesz bez problemu testy w sieci. Sugeruję jednak oddać płytę na zwrot. 

 

Tu masz temat odnośnie mojej odysei związanej z portem PCI-Express na płycie MSI B450 Gaming Plus

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzieki za odpowiedz.

Niestety ja to zakupilem na firme więc prawo zwrotu mnie chybia nie obowiązuje, ale to mniejsza o to, jutro pogadam w sklepie.

A czy jak wkładałeś inną kartę graficzną to działała? U mnie nie działa druga inna, tez gigabyte ale 1050, natomiast ta po włożeniu do innej plyty główne z B350 działa normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem starsze karty graficzne od kolegi, nie działały. Kupiłem RX 5700 XT i też nie działało. U mnie przez jakieś 4-5 miesięcy było wszystko ok, byłem zadowolony. Potem, po którejś zmianie BIOS nastąpiły problemy z PCI-E, powrót do starszych wersji BIOS już nic nie dał. Piszę z mojego doświadczenia: jeżeli możesz zwróć płytę. Jeżeli nie możesz, to sprzedaj ją (dużo nie stracisz, bo jest to nowość, pójdzie na pniu) i kup płytę innego producenta. Z tego co czytałem, takie błędy kompatybilności zdarzają się niezwykle rzadko, ale jednak. Trzeba być pechowcem by go doświadczyć. Co śmieszniejsze, wszystkie komponenty, w tym sama płyta główna są prawie na 100 % sprawne, dlatego tego przypadki nie są do wykrycia przy reklamacjach poszczególnych części komputerowych. Napiszą, że u nich działa i jest sprawne i nic ich nie obchodzi. Nawet wymiana na ten sam model może nie przynieść rezultatu (u mnie ten sam model tak samo gryzł się z resztą sprzętu). Możesz oddać do jakiegoś dobrego serwisu na diagnozę, ale to znowu będzie kosztować, chociaż wtedy będziesz miał wszystko na papierze i będzie to podstawą reklamacji. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja update biosu zrobiłem też, może dzień wcześniej lub dwa.

Odkopałem Twój wątek, widzę że taki sam problem i to była walka z wiatrakami.

Ok. jak będzie trzeba to kupię nową a tą dam niech sprawdzają, pozniej ją sprzedam.

Swoją drogą, co to teraz jest za filozofia ze updatu biosu nie da sie całkowicie cofnąć, 10 lat temu jak się robiło flash biosu to było po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby możesz wgrać stary bios, ale czytałem, że zawsze jakieś zmiany zawsze zostają i dlatego nigdy nie wrócisz w 100 % do tego co było wcześniej, zwłaszcza np. przy zmianie Agesy. 

Nie znam się na tym, wiem tylko tyle ile sam wyczytałem i ile krwi sobie napsułem przez te miesięcy na własnych doświadczeniach z płytą, które tylko te doniesienia internetowe potwierdziły. Wgrywałem wszystkie wcześniejsze BIOS-y i nic to nie pomogło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, poszedłem za Twoją radą i wymieniłem w ramach zwrotu, serwis stwierdził że rzeczywiście nie dzała slot.^^

Zamówiłem Gigabyte Aorus Pro, dlatego ze mają na miejscu w magazynie a zależy mi na czasie, ogólnie bardzo dobre podejcie do klienta, a sklep komputronik.

Także dzięki za rade, pozdro.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że moje przykre doświadczenia przydały się chociaż do skrócenia Twojej męki do absolutnego minimum. Ja wciąż czekam na decyzję ProLine o tym czy zwrócą mi kasę za płytę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...