Skocz do zawartości
Flik

Linux obok Windows 10- kilka pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Jestem świeżym użytkownikiem Windows 10 (chyba 1909). Wczoraj doinstalowywałem sobie Linux Mint 18.3, by mieć dwa systemy.  Robiłem to z tym poradnikiem:  https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/ubuntu-lub-mint-obok-windows-10-instalacja-krok-po-kroku.html

W zasadzie wszystko poszło gładko i mam teraz dwa systemy. Od razu po instalacji Linuxa pokazały się dwa systemy do wyboru + chyba możliwość uruchomienia memtesta.

Troche długo się uruchamiają, ale to chyba wina konfigu i tego bez zmiany się nie przeskoczy (Windows-54 sek, Linux 36 z z ogonkiem). Najpierw w Windzie zarezerwowałem 100 GB na Linux (moim zdaniem troche dużo, ale ok), swap 16GB (2x8GB Ramu posiadam) i reszta   

home + 40 na system. Tak kazali w poradniku.

Pytania jednak dotyczą czego innego. 

1. Mam dysk HDD 500 GB Toshiba. Teraz Ten komputer widzi mi tylko dysk z Windowsem (400 GB). Tego z Linuxem w ogóle nie pokazuje.  Czy to normalne i czy tak ma być?

2. Czy w Linuxie jest coś w rodzaju windosowskiego zarządzania dyskami (zmniejszanie, zwiększanie woluminu itd)? Czy żeby to mieć trzeba coś doinstalowywać, lub takie rzeczy tylko przez Terminal?

3. W tym poradniku na jednym ze screenów jest opcja instalacja obok Windowsa. Ja użyłem opcji inne rozwiązanie i podzieliłem dostępne miejsce jak napisali. Czym właściwie różnią się te opcje? Czy to nie wszystko jedno co bym wybrał? Rozumiem, że jak tę pierwszą, to

instalator sam podzieliłby miejsce. To jest ta jedyna różnica między tymi opcjami?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie trzeba instalować swapa w Linuksie z wyjątkiem dwóch sytuacji:

1. Wyjątkowo słaby komputer (1GB RAM lub mniej)

2. Używanie hibernacji (nie mylić z wstrzymaniem, czyli uśpieniem)

Dlaczego zainstalowałeś bardzo starą wersję Minta? Najnowsza, to Ulyana 20.

Na partycję systemową wystarczy 20 GB (można dać trochę więcej, jeżeli używasz wielu aplikacji i robisz migawki na tej partycji), ale na home (dane) możesz przeznaczyć dużo więcej, jeśli potrzebujesz.

Wolny start Windowsa wynika z wyłączenia szybkiego startu (hibernacja jądra i sterowników), który uniemożliwia używanie drugiego systemu obok Windowsa,. Linux w przypadku dysków HDD startuje wolniej. Przy SSD nawet kilka sekund.

Dyskami możesz zarządzać przy pomocy aplikacji Dyski lub Gparted (apka lub Live - większe możliwości).

Lepiej wydzielić partycję systemową / oraz home niż instalować z automatu. Po deinstalacji nie utracisz danych.

Jeżeli chcesz widzieć pliki Linuksa z poziomu Windowsa, to musisz  zainstalować sterownik Ext2Fsd-0.69 lub Linuxa Readera.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mam na pokładzie Intel Pentium Dual core E 2160, ale Ramu jest 8 GB. Kiedyś tam sie grało w jakieś stare Call of duty (chyba czwórka).

Do końca miesiąca chce zmienić platforme na Ryzena 5 3600 lub Intel 10400. Raczej pierwsza opcja.

 

 Jeszcze nie bardzo ogarniam Windows 10. Linuxa zresztą też tak średnio, ale szybko sie ucze.?  Windows został zakupiony tylko dlatego, bo całkiem niedawno odkryłem, że mam założone

konto na Stemie (rok2009? nie jestem pewien, ale chyba taką date widziałem na koncie). Założone nie przez kogo innego jak przeze mnie. Ale na Intel Pentium dual core to ja sobie raczej nie

pogram w nowsze gry.

Dlaczego ten Mint? Mam kilka wersji Mintów  ponagrywanych na płytach.  Po prostu ta wpadła mi w ręce. Nie sprawdziłem co to jest, wsadziłem do napędu...

Licze, że uda mi się zaktualizować pod systemem  chociaż do 19.3, albo jak ogarne jak w sytuacji dwóch systemów odinstalować Linuxa, to zainstaluje coś nowszego. Zastosuje się do Twoich rad co do podziału

dysku.

Dzięki za rady w kwestii programów i linki do sterowników.

Czy ja dobrze zrozumiałem, że teraz jakbym włączył szybki start (czy to się nazywa fast boot?), to nie będę miał Linuxa obok Windowsa? 

Wydawało mi się, że wolny start wynikał ze słabej konfiguracji. Niie mierzyłem czasu przed instalacją Linuxa, ale wydaje mi się, że Windows uruchamiał się sporo szybciej mimo tego a nie innego procesora.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przypuszczałem, że szybki start u jest u Ciebie wyłączony, ponieważ w przeciwnym razie pojawiają się błędy lub komunikaty po uruchomieniu Linuksa. Są uruchomione dwa systemy, jeden normalnie, a drugi w częściowej hibernacji.

Instalacja Linuksa nie może mieć wpływu na start Windowsa, poza oczywiście wyłączoną ręcznie opcją szybkiego startu.

Jeżeli posiadasz słabszy komputer, to najlepiej zainstalować Linux Mint 20 Xfce. Wybierz zaawansowaną wersję instalacji, sformatuj partycję Linuksa w ext4 (nie pomyl, nie usuń partycji NTFS Windowsa). Na system "/" wybierz 25-30 GB, a resztę na "home". Instalację wykonuj przy podłączonym Internecie, żeby zostały pobrane sterowniki.


 
Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z fastbootem (Arch-Linux) problemów nie ma. Druga sprawa, przy 8GB i więcej RAM nie ma sensu zakładać SWAP o ile nie używa się wirtualizacji. U mnie przy 16GB SWAP zawsze było 0% więc... sensu nie ma. Co do Widoczności plików Linuxa z partycji choćby EXT2/4 pod WIndows to chyba ą jakieś wtyczki do TotalCommanderów i podobnych, nie wiem, na Windows nie siedzę od lat a co do widoczności plików Windowsowych pod linuxem to problemów najmniejszych  nie ma.

Co do samego wyboru Linuxa Mint, zdanie mam tylko jedno, posiej pan to w hasiok i zainstaluj sobie Linuxa. Linux to Gentoo, Arch, Fedora, Debian, reszta w kosz. Na początek zabawy wybierz sobie szatę XFCE, jest bardzo przyjazna (windowsowo podobna), bardzo lekka i dość stabilna. Dopiero wtedy zacznij naukę a zacznij ją od terminala i komend dla Pacmana. Będziesz w domu wtedy. Ogarnięcie tematu homosapiens z IQ minimum 2 cyfrowym zajmuje dobę, podstawowe komendy instalowania, kasowania, aktualizowania i tak dalej. Gentoo sobie odpuść bo to będzie czarna magia ale... Arch a raczej jakaś pochodna typu Manjaro XFCE https://manjaro.org/download/

będzie na początek spoko.

Dlaczego tak?

Mint 18 dzisiaj to dziadek, tam wszystko jest sprzed epoki! Nawet Mint 20.X ma napchane staroci, chcąc bawić się trzeba mieć system w miarę zaktualizowany a Mint słynie z tego że kisi paczki w repo nawet sprzed kilku lat. Przykład głupiego (to znaczy bardzo mądrego poczciwego) Youtube-downloadera, w Archu jest wersja z listopada 2020 a w Mincie z lutego 2020 ale tylko po aktualizacji ręcznej bo w repo siedzi wersja 2018.11. Gdy siedziałem na Mint prawie 2 lata, pół systemu na dzień dobry trzeba było aktualizować ręcznie, chodziło mi o sprawne WINE i dzięki temu 80% lib***** trzeba było update'ować.

Odsetek powracających z Minta do Windows jest przeogromny, odsetek wracających z Archa do Windows... znikomy... a z Gentoo zerowy!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Do końca życia i jeszcze dłużej  
    • Co prawda masz V2 chłodzenia, czyli niby poprawione...ale swego czasu na 12600kf miałem podobne zachowania pod V1 (one lubiły padać), oczywiście zanim już całkiem padło bo wtedy 100 była już non stop. 
    • FRAG4U.PL Sieć serwerów counter strike ▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎ ✦︎ MEDIA ✦︎ ➤︎ Forum ➤︎ Steam ➤︎ Sklep ▬▬▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎ ✦︎ SERWERY CS 1.6 ✦︎ ★ DD2 #1 ★ 83.168.105.39:27027 ★ DD2 #2 ★ 83.168.105.39:27015 ★ AIM/AWP ★ 83.168.105.39:27020 ★ 3 MAPS ★ 193.33.176.42:27035 ▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎▬︎ ✦︎ SERWERY GŁOSOWE ✦︎ ★ TS3 ★ ts3.frag4u.pl:9987 ★ DISCORD ★ discord.com/invite/V8qDbnFBd8  
    • Nic dziwnego, zapowiedzieli je dobrych kilka lat temu (w 2018), a potem zapanowałą cisza... aż do października 2023   Wiadomo, że fabuła w takich grach nie jest najważniejsza, ale marzy mi się, żeby podczas pisania scenariusza inspirowali się naszym rodzimym War Mongrels. Tam przedstawiona historia byla, jak na grę, naprawdę dojrzała, momentami wręcz przytłaczajaca i no i oryginalna - w końcu ile można wycinać Niemców po norweskich fiordach, północnej Afryce i plaży Omaha  
    • Jak w grze działają obrażenia? Powiedzy, że mamy: Miecz z bazowymi 100 obrażeniami i mamy sufiksy: + 50 obrażeń wręcz + 50 obrażeń od pustki + 100% obrażeń wręcz + 100% obrażen od pustki. To czy taki miecz zada: (biorąć pod uwagę jak ja na ten moment rozumiem obrażenia) 300 obrażeń wręcz bo (100 + 50)*100% 100 obrażeń od pustki bo 50*100%?  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...