Skocz do zawartości
mrozek1982

Laptop dla wykładowcy (studia inżynierskie) 3000-5000 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze nowego laptopa. Jestem wykładowcą na kierunku budownictwo. Laptopa używam do prowadzenia zajęć (MS Office, MS Teams i in.) oraz do przeglądania prac studentów utworzonych w programach: AutoCAD, Revit, Robot Structural Analysis Professional. Okazjonalnie sam tworzę własne projekty. Moje wymagania:
1. System Windows 10,
2. Praca na baterii w MS Office min. 2 godziny,
3. 16 GB RAM, najlepiej dwukanałowy, z możliwością rozbudowy do min. 32 GB,
4. Procesor Intel,
5. Niezintegrowana karta graficzna (do prostych renderingów oraz okazjonalnego pogrania w gry),
6. Ekran 15,6 cala, z dobrymi kątami, najlepiej matowy,
7. Raczej stonowany wygląd,
8. Dobrze, gdyby był w miarę cichy (w pracy biurowej),
9. Kwota 3-5 tys. (z naciskiem na środek tego przedziału).

Oceniając jakość klawiatury, ekranu i wygląd w markecie - rozważam Legion Y540, Nitro 7 lub Predator Helios 300. Bardzo ładnie wygląda ekran 120/144 Hz. Byłby to fajny dodatek.

I jeszcze pewna moja wątpliwość. Gdzieś czytałem o problemach z trzaskami w głośnikach w Legionach. Czy to problem powszechny czy raczej marginalny?

Edytowane przez mrozek1982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W górny budżet
https://www.x-kom.pl/p/566809-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-a15-r7-4800h-16gb-512-w10-144hz.html
 

Podzespoły bardzo mocne, zwłaszcza procesor. To co może tu Panu przeszkadzać to wygląd i szczerze mówiąc nie dziwi mnie to, jednak sama wydajność powinna być bardzo zadowalająca

Ewentualnie
https://www.x-kom.pl/p/566831-notebook-laptop-173-asus-tuf-gaming-a17-fa706ii-r5-4600h-16gb-512-w10.html

Słabszy procesor, ale nadal bardzo mocny, karta pozwoli pograć, może nie na najwyższych detalach, ale sądzę, że do szeroko pojętej rekreacji wystarczy. Problemem nadal może być wygląd, jak to w laptopach gamingowych

Tutaj propozycja ze środka.
https://www.x-kom.pl/p/571402-notebook-laptop-156-lenovo-ideapad-l340-15-i7-9750hf-16gb-256-win10-gtx1650.html
 

Całość słabsza, ale też tańsza, a jednak nadal bardzo wydajna, słabsza karta, ale za to najlepsza matryca z całej trójki. Pograć nadal można, wygląd tym razem bardziej "neutralny"
 

Edytowane przez mario_990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Y540 na pewno jest wart uwagi, aczkolwiek nie ma tu 120/144Hz matrycy. W tym budżecie dostaniesz model z kartą 1660Ti:

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/480/Win10X GTX1660T 5199zł

Co do trzasków, to pierwsze słyszę i moim zdaniem jest to raczej problem marginalny (kwestia konkretnego egzemplarza).

Z tych co podałeś na pewno warto pod uwagę wziąć Heliosa 300.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wystarczy tutaj wersja z GTX1650, do okazjonalnego wykorzysywania.

Lenovo Legion Y540-15 i7-9750H/16GB/480/Win10X GTX1650 4699 zł

Matryca FULL HD IPS przyzwoitej jakości, procesor 6 rdzeniowy, stonowany design, możliwość rozbudowy ramu oraz dysku, podświetlana klawiatura, system w cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciekawe propozycje. Zapoznałem się z parametrami, a gdzie się dało - także z recenzjami. Oto moje przemyślenia:

1. Co do Asusa z Ryzenem. Boję się AMD, od kiedy kupiłem laptopa z Phenomem II X4 (wtedy topowy model tej marki). Bardzo się grzał, wentylator pracował bez przerwy, a wydajność była na poziomie ówczesnego słabszego  i3. Ten nowy Ryzen wygląda jednak obiecująco i byłbym w stanie dać mu szansę. Z recenzji  laptopa wynika niestety fakt, że klawiatura jest kiepska. Mało responsywna i mocno się ugina. Pracuję na laptopie czasami kilkanaście godzin dziennie, dużo pisząc. To niestety dyskwalifikuje ten model. Poza tym - co to jest matryca EWV? Czy jest porównywalna z przeciętnej jakości IPS? Recenzje wskazują na bardzo słabą jej jakość. Chodzi o mizerne odwzorowanie barw i słabe kąty widzenia.

2. Oprogramowanie inżynierskie, które wykorzystuję, wymaga przede wszystkim dużo szybkiej pamięci RAM . Jeśli chodzi o procesor - preferowane są rdzenie o wysokim taktowaniu, a niekoniecznie ich ilość. Oprogramowanie to jest ponadto słabo zoptymalizowane pod kątem wykorzystania kart grafiki. Sądzę, że taki GTX 1650 by wystarczył na moje potrzeby.

3. Miałem okazję popracować na matrycy 120 Hz na Acerze Nitro 5 i oceniam ten typ bardzo pozytywnie. W sytuacji, gdy trzeba szybko odnaleźć jakiś element/detal w rozbudowanym modelu 3D, płynność obrazu np. przy obracaniu, przesuwaniu modelu bardzo pomaga. To utwierdza mnie w przekonaniu, że raczej nie zdecyduję się na 60 Hz.

4. Dość często pracuję w nocy. Wtedy zazwyczaj idą w ruch aplikacje biurowe. Wiem, że gamingowe laptopy najcichsze nie są. Czy np. wyłączenie grafiki niezintegrowanej da mi względny komfort pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej dwa lata temu się diametralnie sytuacja odwróciła: to AMD są chłodniejsze, bardziej wydajne, cichsze i coraz bardziej lubiane. Na 4 kompy w aktualnym użytku w domu już trzy to AMD.

 

Pomijam kwestię wyboru konkretnego urządzenia - nie wykluczaj procka od AMD!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko niestety nie ma reguły, zobacz sobie nowsze procesory mobilne Ryzen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 4600H jest wydajniejszy posiada 6 rdzeni, tylko Acer posiada też przeciętna kulturę pracy.

Edytowane przez Czekoladka2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywany XPS z bardzo jasnym ekranem...

Zazwyczaj uzywam wlasnie XPS 7590 z racji super jasnego ekranu (dlatego nie bralem OLED bo po pierwsze matt + 500 nitow, spokojnie mozna wziasc laptopa na zewnatrz i pracowac nawet w pelnym sloncu).

 

Wszystkie XPS jakie mialem to byly matty i FHD i jasnosc z tego co pamietam zawsze > 400 nitow (wiekszosc laptopow jest niestety duzo ciemniejsza).

 

Jednakze uprzedzam, ze warto brac z gwarancja, poniewaz mialem 2 wymiany 9550, 1 9560, 0x dla 9570 i 0x dla 7590 (a laptopa uzywam sporadycznie i do tego mam ich kilka, takze zuzycie jest minimalne, chociaz jak uzywam to pod .net core / czasami bardzo proste AI na nich to uzycie CPU leci zazwyczaj 50-70% przez ~ 60% czasu).

 

Polecam notebookcheck i ich wyszukiwarke, wpisujesz parametry, jasnosc, wage i pokaze Ci liste modeli... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych co tu są to chyba tylko Lenovo, sorry ale reszta wygląda odpustowo i nie wiem czy przystoi do wykładowcy.
Na twoim miejscu poszedłbym w stacje robocze, np think pad P51/P71 poleasing rzecz jasna.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...