Skocz do zawartości
BartoszUk

Inwestycja w chlodzenie wodne + poczatki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam sie nad rozpoczeciem inwestycji w wode do swojego zestawu.

Zapoczatkowalo to kupno plyty ROG CROSSHAIR VIII FORMULA  ktora juz ma mozliwosc chlodzenia jednak uzywajac 5700xt nie wiem czy mozna znalesc wodny plate do tego modelu aby to jakos dzialalo.

Jestem lajkiem wiec prosze o pomoc w dobraniu czesci. Budzet to 800 950 GBP czyli jakies 5 k zl ale tylko na amazonie.uk

Co do tego co mi udalo sie skleic to takie cos.

Wszystko w obudowie LIAN LI O11 DYNAMIC XL

RADIATOR - 2x Thermaltake Pacific RL360 Plus RGB  - maja RGB co mi sie podoba ( chyba ze cena jest mocno przesadzona prosze o informacje. Najlepiej jakby sink byl bialy jednak nigdzie nie moge znalesc a bez firmowki boje sie brac )

POMPA - Thermaltake CL-W083-PL00BL-A Pacific PR22-D5  - czytalem na forach ze pompa jest bardzo wydajna i cicha. Myslalem nad Distro-Plate Pump jednak zadna nie jest dostepna. 

CPU - Thermaltake Pacific W4 Plus CPU Water Block/RGB - nie udalo mi znalesc zadnego innego do amd4

FANCorsair iCUE QL120 RGB, 120 mm RGB - biale a mam juz corsair jedna pare 3 ll120 wiec potrzebuje jeszcze jeden komplet

Zestaw do rurekThermaltake CL-W093-AL00BL-A Pacific Hard Tube Bending Kit - Black

Dodatkowe koncowki - Thermaltake 16 mm Pacific C-PRO G1/4 PETG Tube OD Compression - White (Pack of 6) - nie wiem czy sa w zestawach z radiatorami czy nie. Ogolnie potrzeba mi : 1. Pyta gowna 2x + procesor 2x Radiatory 2 2x . w sómie 8 + pompa chyba 2 ? 

Rurki  - Thermaltake VTubler PETG Tube 16 mm OD 500 mm Cooling Device - Transparent (Pack of 4) - 2 zestawy w razie czego jakby cos nie wyszlo bo pierwszy raz to bede robic. ;p 

GPU - Nie posiadam nie udalo mi sie znalesc na SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT 8G GDDR6

 

To chyba na tyle prosze o wyrozumialosc i oszczedzenie najazdu ;p 

Z gory bardzo dziekuje ;);) 

Edytowane przez BartoszUk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko nazwać LC inwestycją, to raczej dziura bez dna jeśli chodzi o topienie kasy :P.

Obudowa jest ok. O11 Dynamic XL to bardzo fajna konstrukcja pod LC.

Graty Tt bym sobie odpuścił - średnie jakościowo biorąc pod uwagę ich cenę. Branie radiatorów ze względu na to, że mają RGB jest... dziwne :P. Na Twoim miejscu wziąłbym coś porządnego i sprawdzonego jak Nemesis GTS, Alphacool ST30, XT45 czy UT60

Pompa ujdzie, chociaż nie przepadam za gratami Tt. D5 to jednak D5. Alternatywnie widziałbym tutaj combo na D5 od Aquacomputer (Ultitube D5) czy Watercool (Heatkiler D5).

Bloków na CPU masz całe mnóstwo - Alphacool Eisblock XPX, Watercool Heatkiller IV, EK Velocity itd.

Wentylatory, które wybrałeś są tragiczne jeśli chodzi o wydajność na chłodnicach. Podobnie LL120 wypadają po prostu kiepsko. Z dobrych wentylatorów z RGB o wysokim ciśnieniem statycznym masz chociażby Noiseblocker B12-PS (dostępne także z Ledami), EK Vardar EVO DRGB czy od biedy Corsair ML Pro RGB.

Co do zestawu do rurek to znacznie taniej wyjdzie kupić takie rzeczy od Barrow czy Bykski.

Złączki mogą być. Potrzebujesz po 2 na każdy podzespół w pętli. Przy bloku CPU, GPU, mobo, pompie i dwóch chłodnicach potrzebujesz 12 złączek prostych. Do tego przyda się stado złączek kątowych, warto pomyśleć też o zaworze spustowym. 

Rurki mogą być. PETG gnie się prościej niż PMMA, ale ma niebieskawy odcień i widoczne prążki.

Blok pod Twoją kartę ma chociażby Alphacool, mają go też Bykski i Barrow.

Jako, że to Twoje pierwsze LC, to nie pakowałbym się w zestaw na rurkach, tylko zrobił zestaw na wężach, bo skala trudności jest znacznie niższa. Węże ogarniesz w ciągu godziny czy dwóch i przy okazji nauczysz się wszystkie. Rurki, jak chcesz, żeby były bardzo dobrze pogięte, będzie ogarniał kilka dni. Można się odbić nie mając doświadczenia. Mając wodowaną sekcję zasilania i blok na CPU połączenie tego rurkami będzie koszmarem. Zejdzie tam przynajmniej kilka złączek kątowych i adapterów.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zawisztheblack napisał:

Ciężko nazwać LC inwestycją, to raczej dziura bez dna jeśli chodzi o topienie kasy :P.

Obudowa jest ok. O11 Dynamic XL to bardzo fajna konstrukcja pod LC.

Graty Tt bym sobie odpuścił - średnie jakościowo biorąc pod uwagę ich cenę. Branie radiatorów ze względu na to, że mają RGB jest... dziwne :P. Na Twoim miejscu wziąłbym coś porządnego i sprawdzonego jak Nemesis GTS, Alphacool ST30, XT45 czy UT60

Pompa ujdzie, chociaż nie przepadam za gratami Tt. D5 to jednak D5. Alternatywnie widziałbym tutaj combo na D5 od Aquacomputer (Ultitube D5) czy Watercool (Heatkiler D5).

Bloków na CPU masz całe mnóstwo - Alphacool Eisblock XPX, Watercool Heatkiller IV, EK Velocity itd.

Wentylatory, które wybrałeś są tragiczne jeśli chodzi o wydajność na chłodnicach. Podobnie LL120 wypadają po prostu kiepsko. Z dobrych wentylatorów z RGB o wysokim ciśnieniem statycznym masz chociażby Noiseblocker B12-PS (dostępne także z Ledami), EK Vardar EVO DRGB czy od biedy Corsair ML Pro RGB.

Co do zestawu do rurek to znacznie taniej wyjdzie kupić takie rzeczy od Barrow czy Bykski.

Złączki mogą być. Potrzebujesz po 2 na każdy podzespół w pętli. Przy bloku CPU, GPU, mobo, pompie i dwóch chłodnicach potrzebujesz 12 złączek prostych. Do tego przyda się stado złączek kątowych, warto pomyśleć też o zaworze spustowym. 

Rurki mogą być. PETG gnie się prościej niż PMMA, ale ma niebieskawy odcień i widoczne prążki.

Blok pod Twoją kartę ma chociażby Alphacool, mają go też Bykski i Barrow.

Jako, że to Twoje pierwsze LC, to nie pakowałbym się w zestaw na rurkach, tylko zrobił zestaw na wężach, bo skala trudności jest znacznie niższa. Węże ogarniesz w ciągu godziny czy dwóch i przy okazji nauczysz się wszystkie. Rurki, jak chcesz, żeby były bardzo dobrze pogięte, będzie ogarniał kilka dni. Można się odbić nie mając doświadczenia. Mając wodowaną sekcję zasilania i blok na CPU połączenie tego rurkami będzie koszmarem. Zejdzie tam przynajmniej kilka złączek kątowych i adapterów.

Tak w skrocie znalazlem cos takiego

GPU - taki moze byc ? 

Fan - tylko te sa dostepne biale co jest + i maja rgb

Sink - i to bialy !! - pytanie bo jest widze strasznie chudy czy te co mialem wczesniej grubsze nie sa wydajniejsze ? tzn ze wiecej wody w nich jest i szybciej chlodza czy to dziala inaczej ? 

CPU - tutaj niestety nie moge znalesc zadnego z RGB

nie udalo sie znalesc pompy niestety wiec bede zmuszony do tej Tt.. 

A jak ze zlaczkami ? bo ceny sa od 3 gbp do 13 za sztuke ktore warto brac ? 

zostane na 1 montaz przy wezykach a z czasem pobawie sie rurkami :)  kwestia tylko zlaczek te co dalem sa zle czy za drogie ? i o co chodzi bo sa zlaczki 12 16 19 mm czy zlaczki musza byc takie jak np radiatory ? o co chodzi wieksze lepsze ? 

Edytowane przez BartoszUk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inwestycją jest kupno uzywek tanio i po latach sprzedanie po tej samej cenie - teraz sie ruszyło bo do mainstreamu weszly procki 8-10 core i z ciagu 2 tyg sprzedalem wiecej czesci wodnych niz w ciagu ost 3 lat

pompki ddc jak po 150 staly i mozna bylo przebierac to teraz kupują po 230 :E

ogolnie jak sie jeszcze rok temu w to troche bawilem dla funu to teraz mi sie juz poporstu nie chce - sprzedaje jak leci ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym mankamentem dla mnie jest pytanie czy uzyc pompki czy plate.

 

Thermaltake CL-W083-PL00BL-A Pacific PR22-D5

czy

O11D DISTRO PLATE G1

Problem jest taki ze jak zdecyduje sie na pompe to moge sie nie pomiescic w obudowie. Zakladajac radiator na dol 360 nie bede mial gdzie zamocowac pompki bo na dole nie ma miejsca juz. Ewentualnie czy ta pompka moze lezec ? z mysla taka ze zamontoju jeden radiator na gorze i jeden na scianie bocznej a pompke poloze tylko pytanie czy ona moze lezec czy musi stac ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Radiatory aktualnie maly wybor jest ale udalo mi sie znalesc cos takiego prosze doradzcie 

Black Ice HWL-R119 Nemesis GTR 360 mm Radiator - Black  Dolny + Black Ice HWL-R103 Nemesis GTS 360mm Radiator - Black Gorny

lub 2x Corsair Hydro X Series, XR5 360 mm Water Cooling Radiator 

rozumiem ze roznica jest w zeberkach i jakosci wykonania inaczej odprowadzaja cieplo itp ale aktualnie nie ma nic z Nemesis GTS, Alphacool 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan mniej wiecej wyglada tak zakladajac ze kupuje plate a nie pompe. Czekam na wasza podpowiedz czy taki plate podola chlodzic plyte cpu i gpu czy ma taka sama wydajnosc co proponowana prze zemnie pompa.

aa34b658f873d121med.jpg

tutaj udalo mi sie znalesc koncowki jednak nie wiem czy firma jest godna zaufania ? Morthan . 

Morthan Cooling Female to Male Extender 10mm / 20mm / 30mm / 40mm

Morthan Cooling Male to Male Extender 5mm / 10mm

Morthan Cooling Hard-tube Angled 90° Duel Compression Fitting 14mm White - tylko o co chodzi z tymi 14 16 mm ? 

Morthan Cooling Hard-tube Compression Fitting 16mm White

tutaj mam zestaw 4x 

Kafuty Water Cooling Compression Fitting, PC Water Cooling Brass Tube Fitting Suitable for 16mm

i kontowy

Lovocado pack of two White G1/4 Thread 90 Degree

Edytowane przez BartoszUk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś z UK, to szukaj gratów na overclockers.co.uk lub highflow.nl, olej Amazona, bo w tych dwóch sklepach mają wszystko.

Blok GPU, który linkujesz nie pasuje pod Twoją kartę (pasuje tylko pod 5700 XT na referencyjnym PCB, a Ty masz niereferencyjne PCB). Jeśli chcesz coś łatwo dostępnego, to bierz linkowanego przeze mnie Alphacool.

Czarna wersja eLoopów RGB też jest dostępna na Amazonie w razie czego.

Przy niskich obrotach wentylatorów (do 1100 RPM) wydajność cienkich i grubych chłodnic jest podobna. Nemesis GTS to akurat najwydajniejsza z cienkich chłodnic. Białe chłodnice ma też XSPC i Alphacool, a przynajmniej mieli. Nemesis GTR to jak najbardziej dobra, aczkolwiek gęsta chłodnica, więc nie jest łatwo sprawnie ją przedmuchać. Może jednak być.

Combo D5 możesz przykręcić do boku, tak jak tutaj. Jest to najlepsza pozycja. Tutaj masz chociażby combo od EK, a tutaj od Aquacomputer. Jak chcesz, to możesz brać distro plate, to fajna opcja ułatwiająca podłączenie wszystkiego. Pompa DDC, która jest tam zamocowana spokojnie sobie poradzi.

Pod węże są inne złączki niż pod rurki. W przypadku węży będziesz miał oznaczenia typu 10/16mm - pierwsze to średnica wewnętrzna węża, a drugie średnica zewnętrzna węża. Złączki i węże muszą mieć taką samą średnicę, inaczej nie będą pasować. Średnica węża nie ma wpływu na wydajność. Wszystkie podzespoły mają standardowy gwint G1/4, do którego wkręca się złączki. Standard dla węży to właśnie 10/16, masz też grubsze węże (19mm) i cieńsze (13mm), ale mają one swoje plusy i minusy. Ze złączek możesz brać co Ci się podoba - taniej EK STC, Barrow, Alphacool Eiszapfen, a trochę drożej EK Torque czy wszystko od BitsPower (drogo). Węże weź sobie Mayhems Ultra Clear 10/16.

Firmy Morthan kompletnie nie kojarzę, wygląda jak rebrand chińskich marek pokroju Barrow czy Bykski. Złączki, które linkujesz są pod rurki, a nie węże. 14mm i 16mm to informacja o tym jakiej średnicy rurki pasują.

 

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze masz naprawde duza wiedze i chcesz sie nia podzielic. 

Widzisz u mnie jest problem taki ze zakupy musze robic z amazonu to jest minus i tego nie przeskoczy. Poprostu mam tam hajs zamrozony na gift cartach i chce go wykorzystac.

Czyli Radiatory corsaira te co podalem w ogole nie w chodza w gre bo a ni razu o nich nie wspomniales. 

co do bloku cpu znalazlem tylko EK waters ale jeszcze nie dostepny widzialem inne ale wydaja sie duze ze boje sie ze moga sie nie zmiescic bo mam wode na sekcji zasiliania.

co do wezy tez jest bardzo malo koncowek na amazonie dzisiaj szukalem chyba z 2 h i wszystko jest pod rurki nie ma nic pod weze wiec nie wiem ale chyba bede zmuszony kupic rurki i zatrudnic kogos do pomocy.

Co do plate a pompy faktycznie na samym plate mam 8 / 10 zlaczek extra gdzie przy pompie ida tylko 2/4 . do tego pompe mozna na boku zamontowac i jak na zdjeciu dodac  jeszcze wiatraki by dodatkowo ja ochladzaly.

No nic zostaje kwestia jeszcze znalezienia osoby do pomocy i zaczecie kompletowac. Na alli widzialem pikne zestawy zlaczek itp ale niestety jak wpsomnialem bede musial zadowolic sie amazonem i przetestowac tego Morthana. Mam pytanie jakeis podpowiedzi jak sprawdzic czy zlaczki sa wytrzymale ? mozna np zlozyc wszystko i wlaczyc sama pompe niech pompuje wode np 24 28 h zeby sprawdzic czy zlaczki nie puszczaja ? badz nie wiem sprawdzic stan uszczelek zeby nie bylo tak ze zloze a po tygodniu bedzie sikac na wszysko.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już rozumiem dlaczego Amazon.

Co do chłodnic, to Corsair może być, bo tak naprawdę to nie jest Corsair. Producentem OEM jest Hardware Labs, a chłodnica to Black Ice Nemesis LS (BitsPower używa tych samych chłodnic jako Leviatan SF).

Z bloków na Amazonie masz chociażby Alhpacool XPX w wersji czarnej czy chromowanej, EK Velocity (bardzo fajny blok).

Co do złączek, to musiałbyś brać takie Morthan jeśli chcesz tą firmę. Czy takie białe. Wąż weź sobie ten.

Wentylatory (wiatraki masz na polu :P) montowane na boku nie tyle będą ochładzać pompę, bo nie zbiją w żaden sposób temperatury cieczy, co po prostu poprawią przepływ powietrza w obudowie.

W rurki serio się nie pakuj. Nie odbierz tego źle, ale masz niewielką wiedzę i jest spora szansa, że coś zrobisz źle. Jakiś czas temu zrobiłem bazę danych o LC, która jest podpiętym tematem na tym podforum. Niestety po ostatniej aktualizacji forum kompletnie się to posypało i muszę to zrobić w zasadzie od zera. Jak będę miał wolną chwilę to to ogarnę. Znajdziesz tam linki do filmików i artykułów, które pozwolą Ci się doedukować. Przy rurkach jest po prostu znacznie więcej rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Co do sprawdzania pętli, to masz specjalnie, dedykowane narzędzia jak EK Leak Tester czy Aquacomputer dr Drop. Składasz pętlę i zamiast ją zalewać nabijasz ciśnienie taką pompką. Jeśli wskazówka na manometrze nie opada, to znaczy, że pętla jest szczelna i możesz ją zalewać. Zalewanie pętli odbywa się na odłączonym kompie, pod zasilacz odpalony na krótko (poprzez zwarcie zielonego i czarnego przewodu w wiązce 24-pin ATX / zwarcie pinu nr 16 i 17) podłączona jest tylko pompa. W całym kompie masz rozłożone ręczniki papierowe na wypadek wycieku. Zalewasz pętlę i tak sobie chodzi przynajmniej kilka godzin. W międzyczasie się odpowietrza. Jak wszystko jest ok, to podłączasz pod zasilacz poszczególne podzespoły i możesz się cieszyć fajnym kompem :).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założyciel tematu nie ma nic przeciwko podepnę się by zadać kilka pytań.

Zawiszatheblack sam mam podobny plan tylko czekam na nowe karty zielonych/11gen procesorów intela.Obudowę i dużą cześć chłodzenia już posiadam o11dynamic, distro plate barrow, złączki bykski i rury petg barrow i reszta czyli narzęcia potrzebne do ciecia/obróbki. Jaki rozmiar chłodnic byłby potrzebny żeby schłodzić coś pokroju 10700k/rtx2080 lub nowszych odpowiedników. W planie jest 360 na topie i 2 chłodnice z aktualnego konfigu na zewnątrz, to powinno wystarczyć razem z wentylatorami w granicach 1k rpm ,muszę tylko dokupić kilka wentylatorów na chłodnicę.

Noiseblocker eLoop powinny być ok, do tego chłodnica alphacool xt45 lub black ice nemesis gtr. Potrzebuję jeszcze czujnik temperatury i przepływu i zastanawiam się nad aquacomputer hiflow plus czujnik w złączce podpięty pod aquaero 5lt.

Jeśli masz jakieś rady to z góry dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x480mm montowane na zewnątrz bez problemu ogarną taki zestaw przy obrotach poniżej 1000 RPM, moim zdaniem 700-800 RPM spokojnie utrzymasz, a jak dołożysz jeszcze 360mm do środka, to będzie idealnie. Realnie taki zestaw będzie brał niewiele więcej mocy niż Twój obecny z sygnaturki. Na topie masz do 90mm miejsca, więc wejdzie w zasadzie wszystko, tylko pytanie, czy grubsze chłodnice nie będą kolidować z distro plate. Masz to distro plate? Jeśli tak, to nic grubszego niż 30mm bym nie brał, bo będzie problem z podłączeniem. Najwydajniejsze 30mm to Nemesis GTS, ale jest dosyć restrykcyjna, ewentualnie Alphacool ST30.

Aquaero 5 LT masz? Jeśli tak, to możesz je wykorzystać, jeśli nie, to lepiej kup Aquacomputer Quadro lub Octo (wspierają jednak tylko wentylatory PWM). Nowe kontrolery z większą ilością opcji i dostępnym aktualnym softem. Czujnik przepływu to zbędny bajer, ale jak chcesz, to bierz. Sam używam AC high-flow i są ok (możesz je podpiąć zarówno pod Aquaero jak i Octo / Quadro). Czujnik temperatury bierz koniecznie (albo in line [przepływowy], albo w korku), żeby ustawić sobie ładnie krzywą zależności obrotów od temperatury cieczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaero jeszcze nie mam a distro to dokładnie ten model.Do starej d5 dokupiłem top aquacomputer żeby działało to bez rezerwuaru, pompa będzie w zatoce gdzie znajduje się zasilacz i przez złączki pass through połączona z distro plate. Do tego mam już zakupione szybkozłączki koolance przez które będą podłączone 2x480 a w razie potrzeby przeniesienia komputera można będzie złączki spiąć by działało chwilowo tylko na 360 w środku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz Aquaero i nie masz wentylatorów 3-pin DC, to nie bierz Aquaero, tylko ogarnij sobie Quadro lub Octo. 

Distro plate ma porty tylko od frontu, więc będziesz miał trochę zabawy, żeby podłączyć się pompą, która jest za tacką płyty głównej, a większość wolnej przestrzeni pod złączki pass through zajmuje distro plate.

Kartę chcesz dawać pionowo? Jeśli nie, to spód obudowy będzie wolny i tam można spokojnie D5 upchnąć. Wtedy nie musisz ciągnąć połączeń zza mobo tray. Będzie to jednak wyglądać trochę gorzej.

Patrząc po fotkach producenta, to nie dawałbym grubszej chłodnicy na top niż 30mm, bo będzie bieda to podłączyć do distro.

 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale mam corsair sp120 a one są 3pin(teraz działa to pod panelem lamptron fc touch).Pompę planuję z tyłu ze względów estetycznych a złączki przez spód i tak muszę dać żeby połączyć zewnętrzne chłodnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tych SP nie chcesz zmieniać, to faktycznie najlepiej wziąć 5LT. Rozejrzyj sie za używkami, bo czasami się pojawiają. Koniecznie weź sobie tez radiator na sekcję zasilania 5LT, bo grzeje się to strasznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Ok, to już rozumiem dlaczego Amazon.

Co do chłodnic, to Corsair może być, bo tak naprawdę to nie jest Corsair. Producentem OEM jest Hardware Labs, a chłodnica to Black Ice Nemesis LS (BitsPower używa tych samych chłodnic jako Leviatan SF).

Z bloków na Amazonie masz chociażby Alhpacool XPX w wersji czarnej czy chromowanej, EK Velocity (bardzo fajny blok).

Co do złączek, to musiałbyś brać takie Morthan jeśli chcesz tą firmę. Czy takie białe. Wąż weź sobie ten.

Wentylatory (wiatraki masz na polu :P) montowane na boku nie tyle będą ochładzać pompę, bo nie zbiją w żaden sposób temperatury cieczy, co po prostu poprawią przepływ powietrza w obudowie.

W rurki serio się nie pakuj. Nie odbierz tego źle, ale masz niewielką wiedzę i jest spora szansa, że coś zrobisz źle. Jakiś czas temu zrobiłem bazę danych o LC, która jest podpiętym tematem na tym podforum. Niestety po ostatniej aktualizacji forum kompletnie się to posypało i muszę to zrobić w zasadzie od zera. Jak będę miał wolną chwilę to to ogarnę. Znajdziesz tam linki do filmików i artykułów, które pozwolą Ci się doedukować. Przy rurkach jest po prostu znacznie więcej rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Co do sprawdzania pętli, to masz specjalnie, dedykowane narzędzia jak EK Leak Tester czy Aquacomputer dr Drop. Składasz pętlę i zamiast ją zalewać nabijasz ciśnienie taką pompką. Jeśli wskazówka na manometrze nie opada, to znaczy, że pętla jest szczelna i możesz ją zalewać. Zalewanie pętli odbywa się na odłączonym kompie, pod zasilacz odpalony na krótko (poprzez zwarcie zielonego i czarnego przewodu w wiązce 24-pin ATX / zwarcie pinu nr 16 i 17) podłączona jest tylko pompa. W całym kompie masz rozłożone ręczniki papierowe na wypadek wycieku. Zalewasz pętlę i tak sobie chodzi przynajmniej kilka godzin. W międzyczasie się odpowietrza. Jak wszystko jest ok, to podłączasz pod zasilacz poszczególne podzespoły i możesz się cieszyć fajnym kompem :).

 

Super dzieki bo teraz tak policzylem faktycznie uzywajac wezy nie dosc ze mniej pracy to nie trace kase na koncowki wszsytkie otwory mam w standardowych koncowkach nie musze sie bawic z katowki przerobki itp.

Wiec tak jesli chodzi o chlodnice to wybralem te:

Dolna

gorna

BTW ma to znaczenie czy obie sa cienkie czy jedna grubsza powinna byc ? i usadowienie ma znaczenie ze wiekszosc ludzi pakuje ta grubsza na dol ?

Na cpu co powiesz o tym nie ma nic dostepne od reki jak ten corsiar jest naprawde gowniany to moze cos w innym sklepie uda mi sie dobrac ale zobaczymy

da rade ?

Co do wentylatorow udalo mi sie znalesc 2 rodzaje tego co wspomniales tylko ktore:

1

2

Waz ten co doradziles

Mayhems Ultra Clear Tubing 3/8" ID 5/8" OD 10/16mm 3m

I zostaje pompa - chyba ze doradzisz cos z listy amazona jeszce ?

Thermaltake CL-W083-PL00BL-A Pacific PR22-D5

Myslalem jeszcze na plate na front wizdialem na filmiku 

1f01c9082e4348c4med.jpg

jednak nigdzie nie moge tego znalesc wiec chyba zostanie przy pompie na pierwszy raz.

Zostaje tylko plate na GPU wspomniales cos o nie referencyjnym mozesz podpowiedziec jak znalesc odpowiedni ? na amazonie jest szansa znalezienia tego ? czy tylko na zamowienie.

To chyba tyle ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, amsztel napisał:

Co do Thermaltake CL-W083-PL00BL-A Pacific PR22-D5 to moim skromnym zdaniem placenie za nia ponad 200! funtow to rozboj w bialy dzien, kiedy taniej (ok ~180€) mozna kupic Aqua Computer Ultitube Pro (z pompa D5 NEXT)...

kolego rozumiem ale czytaj wyzej sprzet moge kupic tylko na amazonie z opcja prime. tej pompy co podales w ogole nie ma na amazonie wiec odpada

 

znalazlaem cos takeigo ale to sam wklad ? nie widze tej gory gdzie sie plyn wlewa 

 

Aquacomputer 41118 D5 Next RGB Water cooling Pumps

Edytowane przez BartoszUk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry faktycznie nie doczytalem, ze masz gift cardy Amazonu, excuse-moi. 

To co podlinkowales to jest sama pompa D5 NEXT a Ty potrzebujesz COMBO czyli pompa + rez. Combo od TT jest jak najbardziej w porzadku, tyle ze jego cena jest zdecydowanie za wysoka, stad moj poprzedni post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, amsztel napisał:

Sorry faktycznie nie doczytalem, ze masz gift cardy Amazonu, excuse-moi. 

To co podlinkowales to jest sama pompa D5 NEXT a Ty potrzebujesz COMBO czyli pompa + rez. Combo od TT jest jak najbardziej w porzadku, tyle ze jego cena jest zdecydowanie za wysoka, stad moj poprzedni post.

w twojej propozycji podoba mi sie lcd i mozliwosc regulacji. rozumiem ze rez mozna jakos osobno dokupic ? bo sama pompa mi nic nie da. Jak to widzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, BartoszUk napisał:

w twojej propozycji podoba mi sie lcd i mozliwosc regulacji. rozumiem ze rez mozna jakos osobno dokupic ? bo sama pompa mi nic nie da. Jak to widzisz ?

D5 NEXT to od dluzszego czasu najbardziej "wypasiona" pompa jaka mozna kupic. Rez bedziesz musial dokupic osobna jesli sie na nia zdecydujesz. Tylko pamietaj, ze musi byc to rez "for D5 pumps", np.

rez AQ

rez Heatkiller

rez alphacool

rez EKWB

To sa przyklady. Musisz zrobic research na amazonie, ja nie ogarniam ich mechanizmu wyszukiwania. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest osobno,rezerwuar jest osobno jak połączysz to razem to nic więcej nie będzie Ci potrzebne

Są też inne opcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodnic, to bez znaczenia czy masz jedną grubą, a drugą cienką i gdzie jest gruba, a gdzie cienka. Tylko weź sobie pod uwagę, że przy distro plate mogą być problemy jak zastosujesz grubsze chłodnice, bo mogą przesłonić porty w distro plate. To już jednak zależy od samego distro plate. Distro widoczne na fotce, którą wstawiłeś jest produkcji BitsPower i pasuje pod zwykłe O11 Dynamic, a nie wersję XL. Distro plate na front O11D XL ma EK. Jest też taka wersja od Bitsa.

Blok CPU do Corsair jest ok.

Wentylatory, które linkujesz różnią się tylko tym, że jedne mają RGB, a drugie nie.

Bloki GPU na Twoją kartę (SAPPHIRE NITRO+ RX 5700 XT) pasują ten oraz ten. Sprawdź sobie, czy są na Amazonie. Jak nie ma, to musisz zamówić z innego miejsca.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...