Skocz do zawartości
BartoszUk

Inwestycja w chlodzenie wodne + poczatki

Rekomendowane odpowiedzi

No i powstal problem bi nie ma gdzie zamocowac pompy. Zadny schemat otworow w obudowie nie pasuje :0 

b7d55ec8a09171f1med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komplecie byly tylko takie podstawki ktore wogole nigdzie nie pasuja . Moze sciagnac chlodnice z boku i dac na dol i przykrecic pompe na jedna srobe na boku ?

e9dac1ba32d6e702med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cala pompa sie trzyma na tej jednej malej srobce. Cala gora jest wsadzana na ta gume tylko. I to tak ma sie trzymac ?

62f35872d446ef90med.jpg

Edytowane przez BartoszUk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób montażu masz opisany w manualu. Nie mam niestety tego combo, więc CI nie pomogę. Niedawno składał je kolega @Croy - napisz do niego, to może Ci pomoże :).

Do montażu pompy na chłodnicy dostępny jest odpowiedni bracket :D.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zawisztheblack napisał:

Do montażu pompy na chłodnicy dostępny jest odpowiedni bracket :D.

Dokladnie - bez bracketu ani rusz, chyba ze chcesz sie bawic w DYI... ale przy cenach bracketow rzedu 30 zlotych to raczej nie ma zadnego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wyglada to tak jak myslicie ? Najwiecej myslalem nad kranikiem takie rozwiazanie sie spisze ? Bo tam jest spad a kierowalem sie najnizszym punkyltrm zostalo tylko przykrecic pompe i wyczyscic uklad di

 

12c6d4fc8aa897f4med.jpg

883c2cba864b987emed.jpg

cc5c89977482d065med.jpg

001cb87ee44103ebmed.jpg

61fa2f37d154b75amed.jpg

8d232767956f80bfmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwsze gięcie jest jak najbardziej ok :thumbup:. Kilka kątów trochę się rozjeżdża, ale nie od razu Rzym zbudowano :).

Miejsce pod zawór jest bardzo dobre - większość cieczy sama zleci z układu po jego odkręceniu (i odkręceniu korka w rezie, żeby powietrze mogło zastąpić płyn). Dobrze, że masz go na złączce kątowej obrotowej, to zawsze będziesz mógł sobie odwrócić ta rurkę z zaworkiem w stronę frontu, żeby wygodnie spuścić płyn. Szkoda, że sam zawór nie jest srebrny, bo wizualnie średnio pasuje.

Na chłodnicy na boku masz wentylatory od środka? 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udalo sie uzyskac szczelnosci i musialem zmienic uklad:(

Teraz wyglada tak

cf5e1e005886e0e5med.jpg

977eb6b5d25b73femed.jpg

fd563630aff0c810med.jpg

26ef325aa9deaccamed.jpg

23f33f18aca76eb0med.jpg

Szczelny

Mam wrazenie ze woda stoi

Wentylatory mam podlaczone mostkiem 3 do 1 gniazda i zlaczka do pompy jednak dzialaja na maksa i 0 rpm. 

Jak mowilem powietrze out i wrazenie ze woda stoi. Flow pompa pokazuje 0. 

 

Kranik na dole ruchomy.

 Pompa na 50 % jak dlugo na tej wodzie ma dziqlac jesli chodzi o czyszczenie kiedy mozna zlac i zalac plyn ?

I jak mozna poradzic se z wentylatorami. 3x jednak 3 pinowe wpuszczaja powietrze do srodka obudowy zamontowona na tylnej kracie 

bcb6b72e497d6893med.jpg

9bc60435a70e3364med.jpg

12304770b3ba3f9dmed.jpg

dajac wentyle od srodka bym musial je tylkiem ustawic co strasznie mi sie nie podoba a nie ma jak zmienic przeplywu wiec zdecydowalem dac od tylu te bez rgb a z rgb dam na top + na dol 2 wdmuchujace i jeden na lewy bok wydmuch. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak odpowietrzyc ujlad ? Pompa niby chodzi ale na zegarze caly czas flow 0 nie wiem czy to ma tak byc czy zapowietrzony ? Zolty plyn nie widac bombelkow i czy plyn idzie czy stoi :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pętla się napełniła, to znaczy, że wszystko działa.

Pompa będzie Ci cały czas pokazywała przepływ na poziomie 0, bo trzeba ją skalibrować. D5 NEXT tak naprawdę nie ma przepływomierza, a tylko algorytm, który liczy przepływ. Kalibracja działa tylko z płynem Aquacomputer DP Ultra, więc nie zawracaj sobie tym głowy.

Układ odpowietrzasz poprzez tzw. taniec szamana - przechylasz obudowę w każdą stronę, dzięki czemu powietrze ucieka (przede wszystkim z chłodnic). Tylko nie możesz przechylić za mocno, bo pompa pociągnie powietrze z reza. Robisz to przy 100% obrotów na pompie. Możesz tez bawić się obrotami pompy zmniejszając je i zwiększając, pomoże to przepchnąć powietrze. Po półgodziny takiej zabawy 90% powietrza ucieknie. Reszta potrafi schodzić od tygodnia do miesiąca przy bardziej skomplikowanych pętlach, więc nie zdziw się jak płyn będzie jeszcze powoli schodził reza.

Dziwię się trochę dlaczego nie przykręciłeś tego trójnika za pomocą złączki obrotowej male-male prosto do chłodnicy na boku. Zawór byłby wtedy znacznie mniej widoczny.

Co do wentylatorów, to pisałem Ci, że nie będziesz mógł sterować wentylatorami 3-pin z poziomu pompy D5 NEXT, bo ona obsługuje tylko wentylatory 4-pin PWM. Musisz je podłączyć pod płytę.

 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie d5 next zeby pokazywalo przeplyw to trzeba na czas kalibracji ktora robi sie z poziomu aquasuite zamknac jej tloczenie czyli jesli masz uklad na rurkach i nie masz po drodze zaworu a pewnie nie masz to jest to niewykonalne trzeba by albo zalozyc zawor albo jakos zaslepic port out, na wezach mozna to zrobic latwo bo wystarczy go zagiac. Dlatego ja bede dokladal u siebie przeplywomierz AC do petli. I czym ty masz zalany uklad mam nadzieje ze nie demineralka ze zwyklego sklepu? Jesli tak to jak najszybciej to spusc u mnie po dwoch dniach na demineralce uklad caly zaszedl nalotem z kamienia i wszystko bylo do czyszczenia. Ja juz tylko zalewam uklad albo DP Ultra albo mayhemsem albo demineralka ale labolatoryjna

Edytowane przez Croy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki juz wsyzstko gra, No niestey DI byla ze sklepu zwykla DI do czyszczenia chlodnic w uacie zeszlo 3x5l na cale czyszczenie przepuszczanie itp.

Zalaem plyn jednak nie DI nie zeszla cala wiec zalewalem i spuszczalem. Plyn 1l poszedl na samo plukanie i mam nadzieje ze woda zeszla. ogolnie na zalanie zeszlo 2x1l tego zoltego plynu.

Po testach jest mega 

Procek na 99% po 1 godzinie osiagna 56 stopni na 40% temp

Grafika po 2 godzinach gry w coda nie przekroczyla 70 stopni

Jak narazie nie ma wyciekow ale caly czas monitoruje. Za miesiac przeczyszcze jeszcze raz tym co napisale DP Ultra. Dzisiaj zamowilem jeszcze 3x wentyle 4 pinowe tamte jakos sie sprzeda.

Mam pytanie bo jak pisalem wczesniej posiadam Corsair Commander Pro jednak te wentylatory maja zlaczki 5VDG ogolnie z gpu pompy i wentylatorow mam 9 zlaczek. na plycie mam tylko jedno wejscie. Szukalem jakiegos modulu na 5VDG to nie ma nic sa jakies kable ktora maja 5VDG -> VDG ( jak do wentylatora 3 pin ) ale tez nie ma nic. 

Jak mozna kontorlowac to rgb ? ktos poradzi 

Finalnie doszly zmiany kranik wrocil na bok  co do zlaczeka wlasnie tych zlaczek mi nie wyslali i musialem sobie radzic tym co mam. Ogolnie sklep ok z niemiec do uk paczka szla 1 dzien UPS expres ale brakowalo komponentow. np musialem uzyc org plate do gpu bo nie wyslali paru zlaczek , i colling flow ( tego wiatraczka co pokazuje ze jest przeplyw. 

 

Panowie zostalo troche gratow wiec jak cos ktos by chcial zapraszam z checia odstapie ( jestem w UK ) 

308b1992bf92c37fmed.jpg

25c9fe59c86b5a9amed.jpg

d5b01675951f1749med.jpg

3d92493db1b2695dmed.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie wyszło bardzo fajnie :thumbup:. Zawór w starym miejscu wygląda sporo lepiej :). W tym momencie nie ma co się bawić w zlewanie cieczy i płukanie. Za rok możesz wymienić płyn i to tyle.

70 stopni na GPU masz jako "hot spot"?

Co do oświetlenia, to musiałbyś kupić po prostu zwykły HUB pod wentylatory 3-pin ARGB i podpiąć go do złącza na mobo.

Pod Commander Pro prosto tego nie podłączysz. Nie ma (a przynajmniej nie widziałem) kabla, który będzie przejściówką ze złącza, które masz w Commander Pro (3-pinowe wyjście oznaczone jako LED) do standardowego 3-pin ARGB. Da się to jednak zrobić i sam robiłem takie przejściówki dla ludzi i wszystko śmigało. Trzeba potem pokombinować trochę w iCUE, żeby dobrze ustawić świecenie (podpinając kilka wentylatorów pod takie złącze LED trzeba je dodać w iCUE jako paski LED), ale da się to zrobić.

Jak dobrze pamiętam każdy kanał LED Commander Pro obsługuje do 60 LEDów, a B12-PS ARGB ma bodaj 7 LEDów, więc da się w ten sposób podłączyć do 9 wentylatorów pod jedno złącze LED na Commanderze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym rezie fajnie widac czy jest jeszcze syf w ukladzie jak masz demineralka zalany uklad lub plynem ale nie pastelem bo w nim raczej syfu nie zobaczysz. Taka moja rada na przyszlosc odnosnie plukania, zalewasz uklad odpalasz i patrzysz czy czysto jak brudy widac spuszczasz wode i odkrecasz sam rez od topu lapiac go za gore i przekrecajac, wyciagasz sitko ktore jest na dole plukasz rez i sitko zakrecasz rez i zalewasz znowu i tak idzie wyplukac uklad idealnie i bardzo szybko bez rozkrecania zlaczek, rurek etc. a rez sie bardzo latwo odkreca od topu tylko trzeba pamietac o kablu od pierscienia rgb

Edytowane przez Croy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2020 o 16:11, zawisztheblack napisał:

Finalnie wyszło bardzo fajnie :thumbup:. Zawór w starym miejscu wygląda sporo lepiej :). W tym momencie nie ma co się bawić w zlewanie cieczy i płukanie. Za rok możesz wymienić płyn i to tyle.

70 stopni na GPU masz jako "hot spot"?

Co do oświetlenia, to musiałbyś kupić po prostu zwykły HUB pod wentylatory 3-pin ARGB i podpiąć go do złącza na mobo.

Pod Commander Pro prosto tego nie podłączysz. Nie ma (a przynajmniej nie widziałem) kabla, który będzie przejściówką ze złącza, które masz w Commander Pro (3-pinowe wyjście oznaczone jako LED) do standardowego 3-pin ARGB. Da się to jednak zrobić i sam robiłem takie przejściówki dla ludzi i wszystko śmigało. Trzeba potem pokombinować trochę w iCUE, żeby dobrze ustawić świecenie (podpinając kilka wentylatorów pod takie złącze LED trzeba je dodać w iCUE jako paski LED), ale da się to zrobić.

Jak dobrze pamiętam każdy kanał LED Commander Pro obsługuje do 60 LEDów, a B12-PS ARGB ma bodaj 7 LEDów, więc da się w ten sposób podłączyć do 9 wentylatorów pod jedno złącze LED na Commanderze.

wlasnie jesli chodzi o rgb na tej plycie po aktualizacji biosu jest duzo problemow bo Aura nie dziala, w ogole nie moge zmienic oswietlenia na plycie a o lcd na plycie nie wspomne. Wiec nie wiem czy isc w huba pod plyte skoro nie moge tego kontrolowac.

Dzisiaj przyszedl mi wlasnie Cooler Master ARGB LED Controller with 4 x 3-Pin Ports Do ktorego podlaczylem 3 wentyle z topu na 3 pin Noiseblocker NB-eLoop X B12-PS ARGB i sa problemy. Ok swieca ale nie idzie nic zmienic z przelacznikow. Zainstalowalem soft i nic nie idzie zmienic moge je wlaczyc i wylaczyc. Do tego samego huba podlaczylem rgb z gpu plate + to co wychodzi z karty 3 pin nic nie dziala ;/ ... 

Aktualnie dziala mi tylko podswietlanie z corsair .. Nie znam sie zupelnie na RGB jak to skonfigurowac i probowalem szukac ale nic nie moge znalesc.

Widze ze ludzie na yt podlaczaja te rgb np z bloku gpu i to dziala a maja slabsze plyty niz ja . I nie wiem moze to faktycznie wina biosu. Przed fleshem mialem problem z oc bo wywalalo nie trzymal. po fleshu dziala ladnie ale  padlo cale kontrolowanie oswietleniem na plycie ;/

A wspomne ze zwrocilem tame wentylatory 3 pinowe i zastopilem je chwilowo Noctua NF-F12 PWM, Premium Quiet Fan, 4-Pin (120mm, Brown) - udalo sie kupic po tanosci z drugiej reki po 7.50 za sztuke 3x.

Warte trzymania czy rozgladac sie za innymi ? sa one zamontowane na boku miedzy klapa a chlodnica 

I wyglada to tak

6b29be8443088349med.jpg

eb174f1470dc4f20med.jpg

d79442408ec372c9med.jpg

a208581affaf35e5med.jpg

84bb78feccfa401amed.jpg

12f69b7c51f57d5emed.jpg

nie jest to perfekcyjne ulozenie kabli ale i tak to musze chyba demontowac bo rgb kontroler sie nie spisal;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanko nowicjusza. Czy po pierwszym odpaleniu nakretka od zbiornika powinna byc zakrecona caly czas ? zaobserwowalem takie cos ze przez pierwsze 5 dni mialem zakrecona i ubylo doslownie grubosc paznokcia z biorniku plynu. ale po odkreceniu zauwazylem ze woda sie skrapla na nakretce od dolu. wiec zostawilem ja odkrecona po 4 dniach uzytkowania plynu ubylo do polowy ( bez wyciekow ) dolalem plynu do maksa. po kolejnych 3 dniach znowu 1/3 zbiornika nie ma . Czy nie nalezy odkrecac nakretki bo plyn przy temp paruje ? czy poprostu mialem zapowietrzony uklad i wlasnie sie odpowietrzal ? czy moze wyparowala woda ktora plukalem uklad przez zalaniem plynu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odpowietrzeniu układy zakręcasz zakrętkę, inaczej płyn paruje z układu i cieczy dosyć szybko ubywa, zwłaszcza w sytuacji, gdy jej temperatura jest wysoka. Im wyższa temperatura, tym szybsze odparowywanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, zawisztheblack napisał:

W rezie, który ma autor nie ma korków na topie, więc nie ma tego gdzie wkręcić.

No to DYI i juz bedzie gdzie wkrecic :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli parowanko wlasnie tez tak myslalem bo znowu mi ubylo jakoes 15%.

Denerwuje mnie wlasnie ze ta nakretka jest bez otworow bo teraz jakbym chcial wymienic plyn na ten lepszy to tez bede mial problem z przeplukaniem ukladu. Ogolnie zastanawialem sie czy ta chlodnica co mam na boku jest w pelni zapelniona plynem nie moglem nigdzie znalesc schematu jak ona jest zbudowana . i tak mysle czy jej nie przeniesc na dol a na bok dolozyc wentylatory a moze trzecia chlodnice ? 

bo mam wrazenie ze gorna czesc chlodnicy jest duzo mniej cieplejsza niz dol 

mialo by to sens ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro przez chłodnicę płynie ciecz, to znaczy, że jest pełna. W zbiorniku na górze może być trochę powietrza, ale z czasem powinno całe uciec. Chłodnice takie jak Nemesis GTS mają wewnętrzny układ kanałów w formie litery U - czyli ciecz wpływa lewym portem, płynie do góry lewą stroną aż do zbiornika na końcu, tam zakręca i wraca prawą stroną chłodnicy do portu po prawej stronie.

Dodatkowa chłodnica 360mm na spodzie na pewno poprawi wydajność układu i nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, amsztel napisał:

Szukajac lidow na Twoj rez natrafilem na cos takiego: AQ lid

taka wlasnie mam

47 minut temu, zawisztheblack napisał:

Skoro przez chłodnicę płynie ciecz, to znaczy, że jest pełna. W zbiorniku na górze może być trochę powietrza, ale z czasem powinno całe uciec. Chłodnice takie jak Nemesis GTS mają wewnętrzny układ kanałów w formie litery U - czyli ciecz wpływa lewym portem, płynie do góry lewą stroną aż do zbiornika na końcu, tam zakręca i wraca prawą stroną chłodnicy do portu po prawej stronie.

Dodatkowa chłodnica 360mm na spodzie na pewno poprawi wydajność układu i nie zaszkodzi.

Tylko jak to teraz cholera poalczyc duzo ludzi widze na zdjeciach ma wyjscie z pompy do chlodnicy a drugie ( wejscie zaslepione kranem ) a wejscie maja od gory. dlatego myslalem zeby zmienic nakretke z wejsciem i tam podlaczyc tylko nie wiem czy to tak mozna modowac.

 

Bo dajac chlodnice na dol musze podniesc pompe wtedy zmieni mi sie rostaw zlaczek. 

Kolejne pytanie czy lepiej chlodnice z boku dac do gory wejsciami czy na dol tak jak teraz mam. jak dam do gory to bedzie problem ze spustem a tak jak jest na dole grawitacja robi swoje.

I pytanie czy w mojej pompie moge takie modowanie zrobic ze ciez bedzie wychodzila z jednego / drugi zaslepiony a bedzie wlatywac od gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...