Skocz do zawartości
qwoot

MOBO jako router?

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że pojawiły się płyty główne z antenami wi-fi.

np Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI

Zastanawiam się czy te anteny to tylko do połączenia się z siecią wi-fi czy może idzie podłączyć się modemem pod taką płytkę przez rj-45 i użyć jej jako router wifi?

Mam jedną płytę z antenami i nie znajduję info w necie, więc pewnie zadaję wybitnie banalne pytanie i te anteny są tylko do połączenia się z istniejącą siecią i nie można wykorzystać płytki jako router. No ale wolę się upewnić - bo bym sprzedał obecny router jeżeli okaże się zbędnym elementem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to nie odpowiedź na Twoje pytanie ale miałem kiedyś P5K-E WiFi AP, ona obsługiwała tryb Access Point, znaczy potrafiła udostępniać internet z kabla czy modemu po WiFi.

Tylko to działa oczywiście gdy komputer jest włączony, a odpalanie komputera o poborze mocy powiedzmy 150W, żeby pracował jako router troszkę mija się z celem.

Po drugie zwykle cena płyty z WiFi jest odpowiednio wyższa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, qwoot napisał:

Zauważyłem, że pojawiły się płyty główne z antenami wi-fi.

Nie pojawiły się, tylko stały się popularniejsze. Płyty z wbudowanym WiFi są dostępne od dawna, tylko że do niedawna WiFi wbudowane w płytę było 40 razy wolniejsze od karty przewodowej, a kosztowało znacznie więcej.

 

10 godzin temu, qwoot napisał:

Zastanawiam się czy te anteny to tylko do połączenia się z siecią wi-fi czy może idzie podłączyć się modemem pod taką płytkę przez rj-45 i użyć jej jako router wifi?

Wszystko zależy od konkretnego chipsetu użytego przy produkcji karty WiFi, ale w tej chwili ciężko jest znaleźć taki, który nie ma funkcji Access Pointa.

 

10 godzin temu, qwoot napisał:

Mam jedną płytę z antenami i nie znajduję info w necie, więc pewnie zadaję wybitnie banalne pytanie i te anteny są tylko do połączenia się z istniejącą siecią i nie można wykorzystać płytki jako router. No ale wolę się upewnić - bo bym sprzedał obecny router jeżeli okaże się zbędnym elementem.

Można użyć taką płytę jako router, ale to jest lekko bez sensu. Jak wspomniał DeTe komputer musiałby być włączony przez cały czas (koszt prądu), konfiguracja tego nie jest prosta, bo najlepiej jest zainstalować dedykowany soft (PFsense na przykład), który musiałbyś wiedzieć, co i jak skonfigurować, bo praktycznie wszystko będzie domyślnie wyłączone tam w przeciwieństwie do "gotowego" routera. W teorii wiele z tych rzeczy można zrobić pod Windowsem w wersji Server, ale znowu. Overkill plus potrzebny jest Know-How.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, narmiak napisał:

Wszystko zależy od konkretnego chipsetu użytego przy produkcji karty WiFi, ale w tej chwili ciężko jest znaleźć taki, który nie ma funkcji Access Pointa.

Osobiście mam ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac ITX. Z poziomu windowsa wygląda że tylko odbiera wi-fi, nie widzę nic co świadczy że można tego użyć jako router (co nie znaczy, że tego nie ma).

Czyli to o co pytałem by miało sens, to zapewne z poziomu biosu trzeba było by coś wyczarować by działało po wyłączeniu komputera. Niemniej nic tam nie znalazłem jak przeglądałem (włączony komputer by mieć internet to faktycznie mija się z celem, mniejsze straty energii na oddzielnym routerze). Jeżeli zrobienie z tego routera jest tak trudne, to sądzę że te antenki to zbędny bajer, na sytuacje plenerowo - kryzysową. Wiadomo, że kabelek szybszy od braku kabla, a nie będę przecież łączył się z routerem oddalonym 30cm dalej od komputera bezprzewodowo:)

Jedyne moje zastosowanie wi-fi to by na telefon przychodziły powiadomienia o nowej korespondencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w BIOSie nie wyczarujesz. Komputer musi być włączony.

Jak chcesz udostępnić internet przez WiFi to sprawdź program Connectify. Da się wszystko ustawić bez niego oczywiście, ale tu masz prosty program, który też nada adres i ustawi DNS klientom automatycznie, więc jest mniej zabawy.

A te antenki to zbędny bajer w twoim wypadku. Wiele osób nie może poprowadzić kabla do komputera i są zmuszeni z korzystania z WiFi, więc wbudowane rozwiązanie z zewnętrznymi antenami WiFi będzie często lepsze niż to, co jesteś w stanie wpiąć w port USB (zajmując sobie ten port), albo w slot PCIe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, narmiak napisał:

Wiele osób nie może poprowadzić kabla do komputera i są zmuszeni z korzystania z WiFi, więc wbudowane rozwiązanie z zewnętrznymi antenami WiFi będzie często lepsze niż to, co jesteś w stanie wpiąć w port USB (zajmując sobie ten port), albo w slot PCIe.

Niezupełnie. Bardzo dużą zaletą portu USB jest łatwa możliwość jego przedłużenia. Kupując przedłużacz z końcówką na biurko/parapet/szafę/drugi koniec pokoju, możemy zamontować sobie kartę WiFi na USB w dowolnym miejscu. Teoretycznie anteny też można wyprowadzić poza komputer np kablem z RP-SMA ale problem w tym, że w takim kablu mam już straty sygnału a w przedlużaczu USB strat żadnych nie ma (działa cyfrowo).

Są też już gotowe rozwiązania z przedłużaczem USB jak np. ARCHER T9UH.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...