Skocz do zawartości
Czujka

...która lepsza pod Ryzena 3600? ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już B550 to dorzuciłbym do czegoś porządnego

np. B550 Aorus Elite ale prozycja powyżej jest ok.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Radio_Tirana napisał:

Na twoim miejscu kupiłbym tę 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/gigabyte-plyta-glowna-b550m-s2h-am4-2ddr4-hdm-i-dvi-dsub-m-2-matx

 

Gorsza od AsRocka nie będzie na pewno, dodatkowo masz PCIE 4.0

za 339pln to nawet nie ma co się zastanawiać nad asrockowym paździerzem czy msi o podobnie mocnej konstrukcji jednak 100-150 droższej.  

1 godzinę temu, jg77xfx napisał:

Jak już B550 to dorzuciłbym do czegoś porządnego

np. B550 Aorus Elite ale prozycja powyżej jest ok.

dziwna logika, czyli lepiej kupić starą b450 lub źle wycenioną b550 niż b550 lepiej wycenioną niż stara b450 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B550 Aorus Elite jest dobrze wyceniona,

sekcja jak w X570 Aorus Elite, dobra dźwiękówka itd. za około 600.

Można pomyśle o takiej płycie pod kątem przyszłości i czegoś o dużej liczbie rdzeni na Zen3.

Nie małem świadomości, że sa tak tanie B550 jak s2h, ostatnio jak sprawdzałem b550

zaczynały się od 450 zł.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Na twoim miejscu kupiłbym tę 

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/gigabyte-plyta-glowna-b550m-s2h-am4-2ddr4-hdm-i-dvi-dsub-m-2-matx

 

Gorsza od AsRocka nie będzie na pewno, dodatkowo masz PCIE 4.0

już nie ma :( ale mają acrocka b550m pro4, sekcja 6+2, cena po zapisaniu się na nwesletter to bdb (w porównaniu do starych msi b450) bo 445pln:

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/asrock-plyta-glowna-b550m-pro4-am4-4ddr4-hdmi-dp-d-sub-m-2-matx

 

===================================

jest już lista vrm dla wielu b550:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PuUWroxA0HvSSipsXlB8hnYkshxD8LdeO5EA6WLdOQw/edit#gid=0

giguś b550 s2h za 330pln ma lepszy vrm niż msi bazooka :E

te same mosfety ale układ 5+3 będzie mocniejszy niż 4+2+1 dla CPU bez zintegrowanej Vegi

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bodaj HardwareUnboxed zrobiło test i pod względem temperatury sekcji zasilania to MSI B450 nadal są lepsze od tanich Gigabitów czy Aorusów B550

Edytowane przez Radio_Tirana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Wczoraj bodaj HardwareUnboxed zrobiło test i pod względem temperatury sekcji zasilania to MSI B450 nadal są lepsze od tanich Gigabitów czy Aorusów B550

dobry test, link poniżej, czyli jak ktoś nie zamierza podkręcać ryzena 3950x 16 jajek/32 wątki to giguś b550 s2h za 300pln lub bliźniak ds3h (ale czy jest sens dopłacać te 100pln?) da radę z palcem w zupie z każdym cpu 4/8, 6/12; 8/16 i 12/24 (oczywiście im więcej core tym ciut cieplej). dodatkowo w teście jest b450 tomahawk który ma lepszy radiator niż b450 gaming plus czy b450 a-pro, i też kosztuje 100pln więcej niż gaming i a-pro więc spokojnie można zaryzykować tezę: "sekcja VRM na b550m-s2h jest tak samo dobra (a na pewno nie mocno gorsza) jak na b450-gaming lub lub a-pro"

 

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor - brakowało mi takiego testu. Nie można było w necie znaleźć żadnych informacji czy testów na temat tej płyty B550 s2h.

Problem pewnie będzie z dostępnością - już praktycznie jej nigdzie nie ma.

Edytowane przez kibolkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test B450 na R7 2700X.

W tym przypadku ASRock B450 Pro4/Gaming K4 ma prawie takie same temperatury vrm jak B450 Tomahawk.

Nie wiem czy to możliwe.

R7 2700X wymaga więcej jak R7 3700X więc 8/16 Zen2 spokojnie.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, jg77xfx napisał:

Test B450 na R7 2700X.

W tym przypadku ASRock B450 Pro4/Gaming K4 ma prawie takie same temperatury vrm jak B450 Tomahawk.

Nie wiem czy to możliwe.

R7 2700X wymaga więcej jak R7 3700X więc 8/16 Zen2 spokojnie.

asrock b450m pro4(-f) i gaming k4 miały dwie różne rewizje z różnymi mosfetami vrm, widocznie tu była ta lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tomahawka + R7 2700x wykręconego i sekcja się nudzi. Jak ogarną biosy to i 4700x z OC na tym postawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ghs napisał:

asrock b450m pro4(-f) i gaming k4 miały dwie różne rewizje z różnymi mosfetami vrm, widocznie tu była ta lepsza

Wiesz może jak sprawdzić jaką się ma?

Pewnie bez ściągania radiatorów nie da rady.

U mnie po OC R5 2600 4 GHz 1,22 V chłodno, 

vrm maksymalnie 41 stopni (mam Fortisa 3),

ale każda sekcja ogarnęłaby to co napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, jg77xfx napisał:

Wiesz może jak sprawdzić jaką się ma?

Pewnie bez ściągania radiatorów nie da rady.

może gdzieś jest napis na pcb jest rozróżniający wersję a potem wujek google

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ghs napisał:

dobry test, link poniżej, czyli jak ktoś nie zamierza podkręcać ryzena 3950x 16 jajek/32 wątki to giguś b550 s2h za 300pln lub bliźniak ds3h (ale czy jest sens dopłacać te 100pln?) da radę z palcem w zupie z każdym cpu 4/8, 6/12; 8/16 i 12/24 (oczywiście im więcej core tym ciut cieplej). dodatkowo w teście jest b450 tomahawk który ma lepszy radiator niż b450 gaming plus czy b450 a-pro, i też kosztuje 100pln więcej niż gaming i a-pro więc spokojnie można zaryzykować tezę: "sekcja VRM na b550m-s2h jest tak samo dobra (a na pewno nie mocno gorsza) jak na b450-gaming lub lub a-pro"

No nie bardzo. B450-A Pro i Gaming Plus mają taką samą sekcję jak Tomahawk z minimalnie mniejszym ale niemal tak samo wydajnym radiatorem. Tymczasem B550M S2H i DS3H, na podstawie wyników tego drugiego, wypadają mocno średnio i pod obciążeniem osiągają mało komfortowe temperatury.

Na świetną okazję wyrasta Asrock B550M Pro4, jest wystarczająco chłodny do większości zastosowań (poziom Tomahawka), dobrze wyposażony (m.in. dobry chip audio) a cena już spadła do ok. 450zł.

Niemiłym zaskoczeniem jest Gigabyte B550M Aorus Pro, mimo teoretycznie dość mocnej sekcji zasilania temperatury są zaskakująco wysokie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

No nie bardzo. B450-A Pro i Gaming Plus mają taką samą sekcję jak Tomahawk z minimalnie mniejszym ale niemal tak samo wydajnym radiatorem. Tymczasem B550M S2H i DS3H, na podstawie wyników tego drugiego, wypadają mocno średnio i pod obciążeniem osiągają mało komfortowe temperatury.

komentujesz ten sam test? jak mocno średnio? dopiero po 1h blendera na 3900X !! ma 89 stopni a asrock 76. przecież nikt nie kupuje takiej płyty po to by katować ją 24/7  cpu 12/24 lub 16/36. nie ma co tu rzeźbić,, gaming i a-pro są w tej chwili zupełnie nieopłacalne i ich zakup zakrawa na głupotę. tak samo było z b350 i b450, nikt nie kupował b350 tomahawka jak b450m s2h nie był gorszy w obsłudze zen+, tańszy i z nowym chipsetem, tu jeszcze do nowego chipsetu dochodzi pcie-e 4.0 i raid 0 z nvme. szkoda mi już nafty na pisanie tego po raz n-ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiadomo jak gorące będą te najmocniejsze Ryzeny 4000. Być może tak mocne sekcje zasilania na B550 nie są zrobione bez podstaw. Niby ta sama litografia procków, ale kto ich tam wie co wymyślą. 

2. Fakt, że tanie B550 mogą i powinny zastąpić serię B450. To tylko kwestia czasu. Era B450 chyba już definitywnie dobiega końca i nie opłaca się ich kupować, bo można usiąść na taniej B550, z lepszym wyposażeniem, a podobną sekcją zasilania. Tym bardziej, że nie będzie problemu z beta-biosami. Tak więc trzeba zacząć polecać tanie B550 zamiast B450 do zestawów. Zwłaszcza do tych, gdzie ludzie nie planują zmian na najmocniejsze procesory, bo np. będą woleli poczekać sobie na nową platformę AM5. 

3. Ja bym wolał jednak coś trochę mocniejszego niż dawny B450 Tomahawk. Nie chcę by potem były niespodzianki przy przesiadce na mocniejsze procki. Testy testami, ale każdy musi wziąć pod uwagę jeszcze posiadaną obudowę, wentylatory, chłodzenie CPU oraz warunki panujące w mieszkaniu (w tym umiejscowienie komputera). U mnie komputer jest odrobinę schowany, a do tego okna mieszkania mam na zachodniej stronie, od szczytu, pod samym dachem, więc w upały robi się naprawdę mało przyjemnie i duszno. 

PS. Różnice między B550M S2H a B550M DS3H są przede wszystkim w slotach pamięci, możliwości OC pamięci, maksymalnej pojemności RAM, slotach PCI-E i M2, liczbie portów USB. Tak więc różnią się znacznie. Co ciekawsze, droższa DS3H ma więcej banków pamięci, ale gorsze OC pamięci (4000 vs 5000), tak więc może być tak, że B550M S2H lepiej wziąć, mimo mniejszej ilości slotów PCI-E, M2 i USB. 

https://www.gigabyte.com/Comparison/Result/2?pids=7401,7416

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak będę przechodził na b550 + Zen3. b450 + R5 2600 sprzedane, będę mieć przez prace prawie do końca roku mało czasu więc po wszystkim za dopłatą pewnie 400 pojawi się wymieniona konfiguracja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...