Skocz do zawartości
newuser3

9900k - wysokei temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki - rozumiem że jedyne co od stocku zmienić to Vcore na 1.25? Czy coś jeszcze grzebać? 

Tak jak tutaj - rozumiem że CPU Core/cache voltage albo stała wartość albo offeset?

ASRock%20Z390%20Taichi%20BIOS%20(19)_575

A jak ustawić CPU LLC?

ASRock%20Z390%20Taichi%20BIOS%20(20)_575

Edytowane przez mozonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś płytę widzę. Jakie napięcie daje procesorowi ? może nie trzeba nic grzebać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny z neta :> Mam Taichi Z390 od zawsze. Nie jestem przy kompie ale ztcp to ponad 1,3 v na bank w stresie ale jeszcze sprawdzę na stocku jak się zachowuje. Ile powinno być stopni przy np Cinebench?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście piszesz, że masz Gigabyte.

Swoje temp sprawdzałem w Aida64, dawałem 10 minutowy test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Valeri napisał:

W pierwszym poście piszesz, że masz Gigabyte.

Swoje temp sprawdzałem w Aida64, dawałem 10 minutowy test.

Podpiąłem się pod temat - założył go Newuser3 a ja piszę o podobnym przypadku u mnie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt :D nie zauważyłem.

Co do LLC każda płyta ustawia to inaczej. Jak chcesz zmniejszyć napięcie to ustaw 1.25 i nie ruszaj na razie LLC, sprawdź czy sprzęt jest stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update - zmieniłem paste na thermal grizzly kryonaut i jest lepiej - w cinebench r20 max temp dobijaja do 90C, wczesniej bylo 100 C. core voltage dobija do 1,39V i teraz nie wiem czy grzebac w biosie czy zostawic jak mam na auto? nie znam sie za bardzo na tych wszytkich parametrach napieciowych

 

po zmianie w biosie cpu vcore na 1,25V cinebench doszedł do połowy - zawiecha systemu, ale temp były bardzo niskie, zmieniłem na 1.3V na sztywno i temp max 74C

 

jesli ktos ma podobny komp - prosze o test w cinebench r20, głównie chodzi o tego procka i płyte główną.

 

Edytowane przez newuser3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest na default koło 92 st (vcore 1.296)  Na 1.26 maks co widziałem to 86 st. 

Sprawdzę jeszcze na 1.25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1.25 przeszlo cb20 i 3dmark. Tempy maks 84 st. Da się lepiej? Chyba spoko jak nie idzie wyżej? W grach i tak będzie maks pewnie 65 st. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mozonekJest już bardzo dobrze, jeżeli możesz dalej obniżyć napięcie to dlaczego nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozonek a co zmieniasz w biosie? tylko vcore? ja chciałbym ustawic tak aby płyta nie ustawiała mi sama tak wysokich napieć jak mam na auto, czy ustawienie na sztywno tych 1.3V to dobry pomysl? co w przypadku kiedy komp nie potrzebuje takiego napiecia? bo rozumiem ze jak jest na auto to sam dobiera?

czy jeszcze jakies inne opcje powinienem zmienic?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tylko cpu vcorena stałe 1.25. Llc na auto (ztcp ustaiwlo mi na 2).Wg mnie ustaw np 1.27 i zobacz co się dzieje. Te 1.25 masz niestabilne to idź trochę wyżej. Ale temperatury jakie miałeś są kosmicznie niskie przy takim vcore szkoda że nie stabilne. 

Edit przy 1.3 masz 74 st? Kosmos ja bym zostawił. 

Edytowane przez mozonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Założyłem nowy watek (niepotrzebnie) , miałem ten sam problem za wysokie napięcie. Zmniejszyłem napięcie na 1,25V ale pod obciążeniem spada do 1,2V. Jaka opcje muszę włączyć aby utrzymywał stabilne 1,25V pod obciążeniem. Dodam ze na tym 1,2V pod obciążeniem Cine R20 przechodzi bez problemu

Oraz jaka opcja odpowiada aby zrzucał napięcie razem zegarem bo widzę ze to przestało tez działać jak jest Fixed Mode

Posiadam płytę Asrock Z390 Taichi Ultimate.

Po 10 min testu mam takie wyniki , tylko dlaczego nie zrzuca napięcia jak spadną zegary.

2020-08-04_182424.jpg.600c642a163bdd7c07e959d84ba907c4.jpg

 

Edytowane przez Tygrysek2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temperatury na tym ustawieniu? U mnie cb20 to tak 82-84 st maks. Nie idzie mniej nie wiem czy nie zdjąć chlodzenia bo coś za wysoko. Co do vcore to może masz profil w win na zbalansowany? Ustaw wysoka wydajnośc i sprawdź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, mozonek napisał:

Jakie masz temperatury na tym ustawieniu? U mnie cb20 to tak 82-84 st maks. Nie idzie mniej nie wiem czy nie zdjąć chlodzenia bo coś za wysoko. Co do vcore to może masz profil w win na zbalansowany? Ustaw wysoka wydajnośc i sprawdź. 

W biosie ostawiłem napięcie proca na 1.21V i CPU LLC na level 1 i napięcie jest stabilne pod obciążeniem

Temperatury to maks 78 stopni po 10 min teście Aida stability Test , Cinebench R20 76 stopni.

Chodzi mi o to ze maja spadać zegary w idle ale tez napięcie. Zegary spadają ale napięcie zostaje 1.2V

OK , wyczytałem że aby napięcia spadały muszę się bawić offsetem , podpowie mi ktoś jak ustawić ten offset aby pod obciążeniem było 1.21V a po zrzuceniu zegara napięcie spadało ?

Edytowane przez Tygrysek2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK , bawię się offsetem

Ustawiłem na -85mv i dałem CPU LLC na Level 4 napięcie miedzy 1,2 a 1,26.

Teraz zegary i napięcie w idle spada.

Po testuje i dam znać czy system stabilny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Tygrysek2002 napisał:

Ustawiłem na -85mv i dałem CPU LLC na Level 4 napięcie miedzy 1,2 a 1,26.

 

Rozrzut jak po wybuchu bomby, przejmujesz sie ze napiecie nie spada a ustawiasz takie kwiatki z ogromnym rozstrzalem???

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phoenixsuple napisał:

Rozrzut jak po wybuchu bomby, przejmujesz sie ze napiecie nie spada a ustawiasz takie kwiatki z ogromnym rozstrzalem???

Pisałem ze potestuje

W tej chwili doszedłem ze stabilnie jest na -45mV i CPU LLC Level4,.

Napięcie podczas testów 1.216V i system stabilny a w idle zegary jak i napięcie spada.

Proszę o opinie co złego jest w/w ustawieniach i sugestie co zmienić.

Chyba jest lepiej niż miałby działać procesor na 1.32V lub na 1.21V przy zrzucaniu zegarów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie MHz Masz pod Vcore 1.216V ??

W sumie 1.216 czy 1.232 to żadna różnica... 

 

 

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sniper76 napisał:

Jakie MHz Masz pod Vcore 1.216V ??

W sumie 1.216 czy 1.232 to żadna różnica... 

 

 

4700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przy tym samym zegarze mam 1.216V z tym, że w loopie biega GPU dodatkowo dość znacząco podnosząc temp. cieczy... 

4800 ogarnia przy 1.248V 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten procesor to istny grzejnik ... Ja zmiejszyłem z 5.1Ghz na 5.0Ghz, ale u mnie 1.26-1.27V jest stabilne przy 5.0Ghz pełnym na 360mm AIO. Temperatury 80-90*C to norma w stresie na tym czymś. Jak to 250W potrafi wydać to o czym my tu rozmawiamy.

Generalnie staram się staram się aby w normalnym stresie (nie sztucznym obiążeniu ala Prime95 OCCT i to z AVX) raczej sobie latał do okolic 75*C i tak się dzieje z jakimś drobnym wyskokiem ponad 80*C, ale na niżej to raczej bym nie liczył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie na ustawieniach 100X48, LLC - 4. offset -70 jest jak widzicie na obrazku

PRCjy0b.jpg

 

Tylko zastanawia mnie jedno : CPUz podaje napięcie 1.216 a CoreTemp 1.28V. Ale z ciekawości zostawiłem te same ustawienia tylko zmieniłem LLC na 3 i tutaj CPUz pokazuje 1.26V a CoreTemp 1.22V a temperatura na najcieplejszym rdzeniu 86C, a na najzimniejszym 83C. Tak więc to chyba CPUz pokazuje poprawne napięcie. Ale nie wiem - oświećcie mnie najwyżej. 

Fakt temperaturki są ciut za wysokie ale to raczej wina 8 miesięcznej pasty na CPU, której nie chce mi się obecnie zmieniać (jestem po zabiegu urologicznym) - więc po zmianie powinno być to 3-4C mniej.

Edit : zapomniałem - mobo : Z390 Taichi Ultimate.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podpowiedzcie jakie ustawienia w biosie powinienem zmienic - zmienilem tylko cpu vcore na 1.25V i roznica jest ogromna - temp max to 70C. nie ruszalem zegarow ani innych opcji - nie wiem czy stale napiecie bedzie ok do moich potrzeb? pracuje na pakiecie adobe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, newuser3 napisał:

Panowie podpowiedzcie jakie ustawienia w biosie powinienem zmienic - zmienilem tylko cpu vcore na 1.25V i roznica jest ogromna - temp max to 70C. nie ruszalem zegarow ani innych opcji - nie wiem czy stale napiecie bedzie ok do moich potrzeb? pracuje na pakiecie adobe.

To odpal blendera i jakiś długi "benchmark" w nim zawarty i jak nic się nie wykaszani to będziesz wiedział co dla ciebie będzie lepsze. A pewnie zadasz pytanie : czemu Blender a nie jakiś Linx? A zauważyłeś dlaczego na tym forum praktycznie nikt nie testuje CPU w tym programie a w chwilowo bardziej obciążającym Linxie, czy nie mającym nic z rzeczywistymi zastosowaniami wspólnego Prime95? Odpowiedź pozostawiam tobie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...