Skocz do zawartości
figopago

GTX 1060 czy GTX 1660 Super do i5 4590

Rekomendowane odpowiedzi

Mam

i5 4590

2x8gb ram ddr3 1600MHz

GTX 950 2GB 

i chciałbym zmienić kartę na lepszą. Kolega polecił mi kupić GTX 1660 Super ale cena tej karty z chłodzeniem które mnie interesuje to 1200zł. Więcej niż mój cały pc ? No i mam dosyć stare podespoły więc zapewne nie wykorzystałbym jej mocy. Obejrzałem na youtube filmik z porównaniem obu kart:

https://www.youtube.com/watch?v=c7gCbgitgkE

wynika z niego, że GTX 1660 Super jest o mniej więcej 20fps szybszy niż GTX 1060. Tylko że tutaj te karty są testowane na podkręconym i7-8700K który ma prawie 5GHz na rdzeniu i 6 rdzeni/12 wątków. A mój procek raptem 4 rdzenie 4 wątki i to 3.30-3.70GHz. Pytanie czy z i5 4590 różnica między gtx 1660 super a gtx 1060 to też 20fps? Czy może wcale nie będzie różnicy w nowych grach między tymi dwoma kartami bo mój procesor nie będzie dawał rady? Jeśli tak to odpuściłbym sobie kupowanie karty za 1200zł i wziął używkę gtx 1060 za 500-600zł. Co o tym myślicie? Bo różnica w cenie jest ponad 2-krotna. Jeśli mam dopłacać 600-700zł za 5-10fps to średnio widzę taki zakup. 

Gram w 1920x1080 i w minimum 60fps (często zbijam detale w grach żeby mieć lepszą płynność). 

Edytowane przez figopago

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup nową 1650super. Lepsza od 1060 i nowa. Przed końcem gwarancji odsprzedasz za dobre pieniądze jak będziesz potrzebował zmienić resztę sprzętu. Ponadto szybsze karty bardziej tracą na wartości a 1660 super raczej na razie ci nie jest potrzebna.

Edytowane przez qrek1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max 1660 Super i nic wyżej.

1060 nie będzie złym pomysłem(i nie będąc z koparki) patrząc na specyfikację,ale moim zdaniem lepiej dołóż do 1660 Super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wezmę tego GTX 1660 Super. Ale na 100% nie będzie sytuacji, że chcę grać np. z odblkowanym klatkarzem i mam powiedzmy 80-100fps, ale wtedy gra mi zaczyna co kilkanaście sekund zacinać na 1-2 sekundy przez to że procesor będzie pracował cały czas na 100%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1-2 sekundy nie będzie się zacinać. Poza tym dlaczego miałaby się zacinać na szybszej karcie, a na wolniejszej nie? W momentach wymagających od CPU będziesz miał spadki fps do 30 przykładowo.

Masz obok cały wątek na temat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest najgorszy moment na kupno gpu - popatrz na peperka ile promek wjezdza bo nowa generacja.

poczekaj miesiac i promki lepsze niz czarny piatek na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zamiaru zmieniać procka w najbliższym to odradzam branie 1660 super, gdyz karta będzie mocno ograniczana w niektórych tytułach. 

Sam mam i5 4460+rx580 i nawet w tej konfiguracji występuje bottlneck. Szczególnie w grach w których będziesz chciał uzyskać wyższy fps ( powyzej60,). Dla przykładu w takim cod warzone karta chodzi mi na 50-60% a pracek dobija do 100%. Apex podobnie chociaż tutaj bottlneck jest mniejszy.

Do tego dochodzą przycięcia w grach w i niski 1% fps. Nie mówiąc o grach w które w ogóle nie zagrasz że względu na małą ilosc rdzeni. Nowsze gry coraz częściej będą wykorzystywać więcej niż 4 rdzenie. 

Na twoim miejscu bralbym coś w stylu RX 580/1650, ewentualnie 1660 jakby w dobrej cenie była, ostatnio widziałem za 900 na promocji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, qrek1 napisał:

Poza tym dlaczego miałaby się zacinać na szybszej karcie, a na wolniejszej nie? W momentach wymagających od CPU będziesz miał spadki fps do 30 przykładowo.

Masz obok cały wątek na temat

 

Dlatego ze szybsze gpu pozwoli wyswietlic wiecje fps wiec procesor bedzie mocniej obciazany, Ty taki znawca a polegles na prostym pytaniu. Bedzie miec tylko spadki do 30fps, tylko :rotfl:

Porada roku :hahaha:

 

2 godziny temu, jart372 napisał:

Jeśli nie masz zamiaru zmieniać procka w najbliższym to odradzam branie 1660 super, gdyz karta będzie mocno ograniczana w niektórych tytułach. 

Sam mam i5 4460+rx580 i nawet w tej konfiguracji występuje bottlneck. Szczególnie w grach w których będziesz chciał uzyskać wyższy fps ( powyzej60,). Dla przykładu w takim cod warzone karta chodzi mi na 50-60% a pracek dobija do 100%. Apex podobnie chociaż tutaj bottlneck jest mniejszy.

Do tego dochodzą przycięcia w grach w i niski 1% fps. Nie mówiąc o grach w które w ogóle nie zagrasz że względu na małą ilosc rdzeni. Nowsze gry coraz częściej będą wykorzystywać więcej niż 4 rdzenie. 

Na twoim miejscu bralbym coś w stylu RX 580/1650, ewentualnie 1660 jakby w dobrej cenie była, ostatnio widziałem za 900 na promocji.

Chociaz jeden co ma wiedze praktyczna i pisze jak jest.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jart372 napisał:

Na twoim miejscu bralbym coś w stylu RX 580/1650, ewentualnie 1660 jakby w dobrej cenie była, ostatnio widziałem za 900 na promocji.

GTX 1660 to raczej bezsens ze względu na różnicę w cenach...

GTX 1660 KFA2 - 1059zł

GTX 1660 Super KFA2 - 1079zł

-

Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming - 1149zł

Gigabyte GeForce GTX 1660 Super Gaming - 1189zł

A co do spadków płynności to niestety prawda. Idealnym przykładem jest Dying Light, który na wysokich detalach jest niegrywalny przy zestawieniu i5 4690+GTX 1660 Super, bo co z tego, że karta generuje po 100-150fpsów, skoro są nagłe, gwałtowne spadki np. ze 140fps na 110fps i wtedy występuje "przycinka". 

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, wallec napisał:

Teraz jest najgorszy moment na kupno gpu - popatrz na peperka ile promek wjezdza bo nowa generacja.

poczekaj miesiac i promki lepsze niz czarny piatek na 100%

Czyli radzisz czekać do września czy bardziej do października? 

 

btw. Ja sobie zdaje z tego że nowa karta i większa ilość fps będzie obciążająca dla procesora a nie odwrotnie. Bo w Battlefieldzie 4 jak gram z vsyncem do 60Hz i mam w grze stałe 60fps to maksymalne zużycie procesora wynosi około 70-80% po godzinie grania (sprawdzane programem HWMonitor). A jak odblokowałem klatkarz i fpsy dobijały mi do 100 to maksymalne zużycie procesora wynosiło po 100% dla każdego rdzenia. Stąd moje obawy, że jak kupię nową kartę znacznie wydajniejszą od GTX 950 2GB to zamiast tych 100fpsów z odblokowanym klatkarzem będę miał np. 150 ale procesor zacznie się już dławić. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Dlatego ze szybsze gpu pozwoli wyswietlic wiecje fps

Czyli im więcej fps tym bardziej gra się zacina... ta... A co mówią twoi lekarze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, figopago napisał:

maksymalne zużycie procesora wynosiło po 100% dla każdego rdzenia. Stąd moje obawy, że jak kupię nową kartę znacznie wydajniejszą od GTX 950 2GB to zamiast tych 100fpsów z odblokowanym klatkarzem będę miał np. 150 ale procesor zacznie się już dławić. 

Jeśli ci użycie procesora wynosiło 100% to jak kupisz nową kartę to nie będziesz miał w tym miejscu więcej fps. Będziesz miał prawie tyle samo (może ciut więcej). Gdy procesor pracuje na 100% to się nie dławi tylko pracuje z maksymalną wydajnością.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, figopago napisał:

W takim razie wezmę tego GTX 1660 Super. Ale na 100% nie będzie sytuacji, że chcę grać np. z odblkowanym klatkarzem i mam powiedzmy 80-100fps, ale wtedy gra mi zaczyna co kilkanaście sekund zacinać na 1-2 sekundy przez to że procesor będzie pracował cały czas na 100%?

W grach z dużym naciekiem na procesor, będziesz miał spadki fps w miejscach procesorowych, które będą miały wpływ na płynność gry.

Im spadki będą większe, tym bardziej będzie odczuwał pogorszenie płynności gry. 

Jeżeli posiadasz monitor 144Hz, no to zalecam wymianę CPU.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1660 Super będzie często się nudzić, szkoda że ten 4/4 jest zablokowany.

Osobiście kupiłbym GTX 1060, GTX 1650 ma wyższą sprawność energetyczną ale GTX 1060 jest nadal wydajniejszy niż GTX 1650. GTX 1060 można potraktować UV i nie pobierając więcej niż 65-75W będzie "mruczał jak zadowolona kicia" w 1080p-ultra w wielu grach, oczywiście GTX 1060 można też potraktować OC i zyskać ponad 10% bo karta podatna na OC i ma spore luzy na napięciu vs boost 3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ostatnio zauważyłem jakby dziwny boost wydajności 1650/1650 Super nad 1060 6GB. Z 15min oglądam różne testy i dalej tego nie widzę (poza lepszą sprawnością energetyczną). O czymś nie wiem, czy też to, co "palicie" daje taki boost do rezultatów? Później przeczyta takie głupoty jeden czy drugi i mamy takie kwiatki jak wyżej... heh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1060 jest wolniejsza od 1650 super. W każdym teście to widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, wallec napisał:

Teraz jest najgorszy moment na kupno gpu - popatrz na peperka ile promek wjezdza bo nowa generacja.

poczekaj miesiac i promki lepsze niz czarny piatek na 100%

Weź zejdź na ziemię. Nie będzie żadnych wielkich "promek", ani obniżek cen. No chyba że tymi wielkimi okazjami nazywasz karty z serii RTX 2xx o 50zł tańsze niż teraz. A i to nie jest pewne, bo nie zdziwię się jak ceny z powodu jakiegoś kryzysu i koronawirusa jeszcze podskoczą zamiast zmaleć. 

Edytowane przez travisto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, qrek1 napisał:

1060 jest wolniejsza od 1650 super. W każdym teście to widać.

o ile? że bez licznika nie zauważysz różnicy? za to ma przynajmniej 6gb vram, 4gb nawet w niektórych grach w 1080p to już malutko i przycinki i  rwanie fps z tego względu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile? To w zależności od tego jest... od gry zależy... Jak widać 6GB ramu w 1440p jej nie pomogło

Red Dead Redemption 2 performance charts (updated)ZbsYqkPczAigCef83Hxo5f-970-80.png

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2020 o 11:05, figopago napisał:

i5 4590

2x8gb ram ddr3 1600MHz

GTX 950 2GB 

Do tego zestawu bralbym tania uzywke 1060 i bedziesz zachwycony po przesiadce z 950 w FHD@60, reszte $ zostaw sobie na upgrade calej platformy "kiedys"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2020 o 22:30, qrek1 napisał:

1060 jest wolniejsza od 1650 super. W każdym teście to widać.

Nie w każdym. Jest w zasadzie łeb w łeb z marginalną przewagą 1650 super w niektórych grach. Nawet w teście tu na PCL z listopada 2019 to widać. Więc to, jak będzie, zależy w głównej mierze w jakiej grze je przetestujesz, a i tak różnice w obie strony beda niewielkie. Co innego 1650 - ta jest zauważalnie wolniejsza od 1060. Kropka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdej nowej grze 1650 super będzie szybsza od 1060, a to wynika z prostego faktu, że nvidia jest znana z tego, że bardzo dba w swoich sterownikach by ich nowsze karty działały lepiej niż starsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to też swoją drogą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam GTX 1660 Ti + I5 4570.

GTX 1660 Ti ma wydajność zbliżoną do GTX 980 Ti, a te karty właśnie wychłodziły w czasach Haswella. Do rozdzielczości Full HD jest to dobre połączenie. Dużo ludzi łączyło GTX 980 z procesorami 4 rdzeniowymi / 4 wątkowymi i byli zadowoleni z takiego zestawu.

Edytowane przez desmoRR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego procka bym zakupił używkę 1060. Dlaczego? Bo nie zgadzam się z przedmówcą. Będziesz miał spory bottleneck szczególnie w nowszych tytułach wykorzystujących wielowątkowość. Zapłacisz sporo więcej za średniopółkowca który nie będzie trzymał wartości w najbliższym czasie. Ktoś wyżej napisał, że zaoszczędzisz i zbudujesz sobie lepszy zestaw w bliższej/dalszej przyszłości. To trochę nie na miejscu dyktować Ci co masz robić, ale z subiektywnego punktu widzenia, jeśli napotkałbym podobny dylemat, posłuchałbym kolegi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...