Skocz do zawartości
SuperFerdzio

Athlon 3000g do filmów 4k 60p hdr?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak w tytule, czy Athlon 3000g da radę obsłużyć 4k 60p hdr bez pocenia się?

Pytam, gdyż ostatnio ściągam sporo anime w bd i niezła część z nich jest już w x265 hevec, a mój staruszek nie wyrabia z tym kodekiem.

Mój sprzęt : Phenom IIX4 965 OC do 3.8Ghz, MSI KA780GM (MS-7552), Asus HD 7850 2GB Gddr5, CX-400 256GB, 1x4GB DDR2 RAM Samsung chyba, Corsair RM850X (CP-9020180-EU),Obudowa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB (SPC213) - 4 podstawowe 120 3pin załączone z obudową podłączone pod kontroler + 1 SilentiumPC Stella HP ARGB 140 PWM (SPC237) 4pin, monitor 1080p Samsung

Chcę zrobić budżetowego kompa do :

1. MUSI odtwarzać 4k 60p hdr bez pocenia się,

2. Przeglądania internetu,

3. Edytowania napisów .ass w Aegisub,

4. Im mniejsze TDP tym lepiej

5. Lepsze chłodzenie jest wraz z prockiem czy można na nim użyć pasywnego chodzenia?

Mam + - 900zł do wydania na procka, płytę główną i ram + chłodzenie jeśli załączone będzie za kiepskie.

Obudowa, zasilacz, dysk mam więc oto moja propozycja (wszystko podaje z moreli)  :

Procesor : AMD Athlon 3000G, 3.5GHz, 4 MB, BOX (YD3000C6FHBOX)

Płyta główna : Gigabyte GA-A320M-S2H V2 ( na reddit znalazłem, że ta płytka powinna spokojnie móc odtwarzać 4k 60p hdr)

Ram : Patriot Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PV48G300C6K) (8GB będzie wystarczające?)

Grać nie zamierzam na tym sprzęcie, a nawet jeśli to w starocie pokroju Diablo 2/3, Alien Shooter 2 Gold, C&C 3 Wojny Tyberium itp.

Podzielcie się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jaki .... pachać się w płyte na chipsecie a320  jak pewnie w podobnej cenie masz B450M S2H   ok 240-250pln  używkę pewnie można nabyć za 200pln   b450m ds3h za 230-240pln używki z długimi gwarancjami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie założyłem ten temat. Jestem niedoświadczony w tych sprawach, więc pytam i oczekuję pomocy przy wyborze komponentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś czy w przyszłości będziesz chciał to rozbudować  czy w takim konfigu zostaje do śmierci ?  Osobiście wziąłbym coś takiego  https://proline.pl/koszyk/2d931e58   jest to opcja z możliwością przyzwoitej rozbudowy w przyszłości ,będziesz miał możliwość wrzucenia 6 lub nawet 8 rdzeniowego procesora dołożenia kostki pamięci  i platforma przedłuży życie ?

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, zapomniałem. Nie, nie myślałem o rozbudowie tego zestawu. Chciałem jak najtańszym kosztem zbudować PC/Mini PC do odtwarzania 4k 60p hdr/przeglądania neta/ściągania pierdół.

Znalazłem takie aukcje : https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-am4-9531734013 i https://allegrolokalnie.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-3-3200g-3-6-4-0-ghz-am4-vega-8.

Chyba się nadadzą?

Edytowane przez SuperFerdzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia za ile sie skończy... i jest nie-jedno ale...

Sam podobnie wybierałem z tych athlonów i nawet 200ge z vega 3 spoko odtwarza 4k hdr z opciążeniem gpu na poziomie 90%.... tylko przy 60z nie uzyskasz próbkowania 10bit 4:4:4... z uwagi na hdmi 2.0b i własnie dlatego wybrałem też tego gigabyte bo to jeden z niewielu który potwierdza zgodność z tym najszybszym hdmi. teraz wiem że displayporty nie ma takich ograniczeń przepustowosciowych ale oczywiscie tv nie maja displayporta... I powiem Ci że windows za super nie radzi sobie z HDR.. nie wiem czy tak tylko na vege bo na niczym innym nie odpalałem ale nie da sie na co dzień jechać na ustawieniu w windows HDR bo kolory sa wyprane i mimo suwaka efektu nie da sie tego zniwelować przy tresciach nie-HDR... w sumie po paru dniach użerania odpusciłem sobie temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, same filmy hdr co i tak wiele nie mam, mogę bezpośrednio z dysku hdd odtworzyć na tv. Co do PC to głównie chodziło mi o 4k 60p by się nie dusił i płynnie z dysku odtwarzał. Hevec i inne x265 na moim obecnym PC to skoki z góry na dół z fps. Na scenach bez wielu szczegółów idzie dobrze, wręcz nie widać spadków, ale gdy więcej szczegółów wierzdża to poniżej 25fps spada... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej aukcji z ds3h płyta nie ma gwarki a pewnie zejdzie za ok 180-200pln ,sam niedawno sprzedawałem ds3h za 230pln z gwarancją 30 miesiecy  i w takiej cenie były inne aukcje w podobnej cenie 220-230pln.jak masz te 900pln to ten koszyk który wrzuciłem będzie bardzo dobry .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak odpowiedzi, ale w niedzielę nie miałem czasu w ogóle dotknąć się do PC.

A wracając do tematu, czy jeśli kupił bym rx 480 4gb i wstawił zamiast mojego hd 7850 2gb, to z tego co udało mi się wyczytać to 4k 60fps powinno chodzić bez problemu, nawet h265 hevec.

Tylko czy mój phenom ii x4 965be nie będzie robił bottlenecka przy płynnym odtwarzaniu wspomnianego 4k 60fps?

Gtx 1060 3gb też się nada? Obie chodzą po + - tyle samo.

Edytowane przez SuperFerdzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko z tymi 480tkami 580  to loteria i to dużo procentowa wiesz pewnie że większość to koparki ,przeorane mocno ?  + wcinają trochę prundu ,grzeją się moćno :-) bez uv nie podchodzić ,nie lepiej za te 900pln wymienić sobie na nową platformę która nie dość że z tym 3200g zje prundu tyle co nic to i z czasem masz pełny komfort co do rozbudowy jeżeli zajdzie taka potrzeba, na tym zestawie z proline masz 100% pewnosci że ci 4k 60hz ruszy bez najmniejszych problemów

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko że w tym roku, czy na początku nowego(chyba?) ruszy na detalu seria 4000g na zen2 i nie wiem czy to nie obniży ceny obecnych 3000g i mobasów? Z wymianą AŻ tak mi się nie spieszy, tylko wnerwiają te spadki. Może poczekam do black friday, to z większym zastrzykiem gotówki wezmę 4300g jeśli wyjdzie z b550 bo podobno lepsze audio mają mieć.

PS. Co sądzicie o tym chłodzeniu https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-cpu-gelid-phantom-intel-amd-2x120mm-8854432918 oraz https://allegrolokalnie.pl/oferta/corsair-h110-280mm-uzywane-100-sprawne?

PS2. Czy zintegrowana karta dźwiękowa z Gigabyte B450M S2H jest porównywalna z Asus Xonar DG - karta PCI, System 5.1? Bo jeśli porównywalna to git, ale jeśli sporo gorsza to chyba wolę przypłacić do B450M-DS3H i ją włożyć tam.

Edytowane przez SuperFerdzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno  taki dg będzie ciekawszy niż te całe integry szczególnie te słabsze  , co do chłodzenia to w internecie masz pełno testów,co do czekania :-) to jak wolisz, czekać można w nieskończoność bo co kilka miesięcy coś nowego wychodzi :-) co nie zmienia faktu że płyty pod am4 to jeden ch.... czy to b450,x470,b550,x570itd. i tak na tych niby starszych seria ryśków 4xxx ruszy.Miałem ds3h płyta jak najbardziej ok , ryzen 3600 hulał aż miło a i bez problemu można tam osadzić 3700x i też nie będzie żadnych problemów zmieniłem tylko dlatego że jakiś cymbał inżynier tak zaprojektował umieszczenie portów sata że po włożeniu grafiki zasłaniała 2szt ,ale jeżeli ktoś nie korzysta dużej ilości dysków,napędów to tyż nie widzę problemu.Co do cen to nawet jak i obniży o kilka dyszek to co będziesz czekał kilka miesięcy za 100pln :-) 

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobrze przekonujesz, to przyznaję. Tylko jeden szkopuł pozostał, jedyny win 10 jaki mam to na laptopie, którego kupiłem do ściągania dupereli/torrentów za 4 stówy. Na PC mam 7, nie ulepszałem do 10.

Wiem, że tego typu aukcje to klucze korporacyjne, ale ESD się nie nada? Bo ponad 500zł na box to boli kieszeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w żadnym wypadku nikogo nie przekonuje ,piszę jak to mnw. wygląda.Dystrybucje to już sprawa każdego indywidualnie kupę lat temu człowiek zrozumiał że kupuje się raz na kilka/naście lat i spokój  nie trzeba się pier... z jakimiś dziwnymi kluczykami czy aktywatorami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...