Skocz do zawartości
yutisone

Ryzen 2700X i MSI Tomahawk B450 Max

Rekomendowane odpowiedzi

Używając coolera Gelid Phantom udało mi się wycisnąć 4175 MHz przy 1,425V. Temparatury w Cinebench R20 dochodzą do 89 stopni. Czy takie napięcie i temperatura są bezpieczne dla tego procesora? Podczas normalnej pracy/grania temperatury nie przekraczają 70 stopni.

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to sensowne maksimum, w "cinebench" nie będziesz grał :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Na cholerę go trzymać tak wysoko w grach? Ile zyskasz? 2 FPS? Przerabiałem to na 2600, co z tego że robi 4.10-4.15, skoro zysku żadnego a prądu żre jak głupi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wiem że to aż tak wiele nie daje ale ja po prostu lubię wyciskać maksimum możliwości ze sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, yutisone napisał:

No cóż, wiem że to aż tak wiele nie daje ale ja po prostu lubię wyciskać maksimum możliwości ze sprzętu.

to sprawdz 4.1 lub nawet 4150 bo możliwe że to będzie chodziło w okolicy 1.35v a różnicy nie będzie żadnej :E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zszedłem do 4150 przy 1.375V i temperatura spadła z 89 do 84 stopni. Czy włączenie opcji Cool & Quiet pogarsza w jakiś sposób osiągi?

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4,2 na 1,41v, więc raczej normalna sztuka. W benchmarki się nie bawię a w grach nie widziałem więcej jak 60 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę jednak przyznać że Ryzeny przy podkręcaniu grzeją się mocniej niż Intel. Wcześniej miałem i7 4930K@4,5GHz i osiągał w stresie maksymalnie 82 stopnie.

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, wcale. Kumpel ma 9700k i bez OC się grzeje dość wysoko :D Mój Ryżek po OC jest zimny jak stal w porównaniu z jego.

Po prostu za dużo dołożyłeś do pieca, nie tylko ja Ci to pisałem. Zysk żaden, tylko temperatury wysokie. Ja przy 4.0 GHz i 1.275V mam w grach maks 60-62 stopnie, przy 4.1 GHz już musiałem voltować na 1.35V chyba, temperatury od razu na 75 stopni a zysk FPS zerowy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach też mam teraz około 60 stopni i to przy 4,15GHz, tak samo jak z tym intelem na 4,5GHz. Nie wiem jak jest z tymi nowszymi ale to trochę dziwne że się tak grzeją bo przecież ten 4930K był robiony w litografii 22nm. Może po prostu dobra sztuka mi się trafiła.

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 3000 są w 7nm i się grzeją jeszcze bardziej, także to żaden wyznacznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, yutisone napisał:

Zszedłem do 4150 przy 1.375V i temperatura spadła z 89 do 84 stopni. Czy włączenie opcji Cool & Quiet pogarsza w jakiś sposób osiągi?

No i spoko 5 stopni to już coś a w grach i tak jest mało ;) ja przy oc wyłączam wszystkie oszczędzacze energii, spread spectrum itp

ryzeny 3xxx kiepsko oddają ciepło z tych chipletów bo temperaturowo mogło by być lepiej, stąd czasem nawet na najlepszym aio czy custom lc wyniki nie są sporo lepsze niż na zwykłym chłodzeniu powietrznym za 150zl 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cool & Quiet zostawiam włączone bo nie ma wpływu na wydajność a przy braku obciążenia zbija zegary o 950MHz co pomaga obniżyć temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wysokie napięcie na tym Ryzenie. Mój 2700 robił 4.2 GHz przy napięciu poniżej 1.3V a temp. max w C20 to było 75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.08.2020 o 15:04, ketiw555 napisał:

Strasznie wysokie napięcie na tym Ryzenie. Mój 2700 robił 4.2 GHz przy napięciu poniżej 1.3V a temp. max w C20 to było 75 stopni.

To miałeś złotą sztukę, kręciłem 3 sztuki 2600 i żaden powyżej 4ghz nie zrobił poniżej 1.3v :) a co dopiero 2700

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Send1N napisał:

To miałeś złotą sztukę, kręciłem 3 sztuki 2600 i żaden powyżej 4ghz nie zrobił poniżej 1.3v :) a co dopiero 2700

Ale i tak nie byłem do końca zadowolony z tego procka, niski 1% low, mało fpsow w miejscach procesorowych, jak przesiadłem się na r5 3600 to spora poprawa. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu bo z procesorem wydarzyła się rzecz bardzo dziwna. Przez ostatnie parę tygodni zauważyłem wzrost temperatur procesora i nasilające się BSOD. W Cinebench temperatura dochodziła do 90 stopni (przy 4150MHz, wcześniej 85 stopni) i test się wysypywał. Dzisiaj zdjąłem cooler żeby sprawdzić czy dobrze siedzi i zauważyłem skazę na IHS'ie. Pomiędzy literami Z i E była taka jakby chropowata pajęczynka o średnicy około 4mm która spowodowała nierówne osadzenie podstawy coolera. Okazało się że to popękał chrom(?) na IHS'ie! Wyrównałem IHS skrobiąc go tępą stroną ostrza od noża do tapet. Operacja się udała a temperatury spadły na tyle że procek hula teraz na 4,2GHz z maksymalną temperaturą 81 stopni!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.08.2020 o 15:04, ketiw555 napisał:

Strasznie wysokie napięcie na tym Ryzenie. Mój 2700 robił 4.2 GHz przy napięciu poniżej 1.3V a temp. max w C20 to było 75 stopni.

Sorry ale nie wierzę by to były stabilne taktowania przy takim napięciu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, miemik napisał:

Sorry ale nie wierzę by to były stabilne taktowania przy takim napięciu. 

Stabilne, stabilne, już nie pamiętam ile robiło punktów w C20 ale około 4000. Druga sprawa że między 4.2 GHz a 4.0 GHz nie było realnych wzrostów w grach więc trzymałem ten procesor na 4.0 GHz przy napięciu grubo poniżej 1.3V, teraz przesiadłem się na R5 3600 i jest o niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechodzi bez problemu, pewnie jakbym dał 4,15Ghz to pewnie bym zjechał do ~ 1,3v może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 2700 na 1,235 robił 4000 i przechodził wszystko co się dało na syntetycznych testach nawet w gry dawal radę...a jak davinci uruchomiłem to nie mógł godzinnego filmu przekompilowac tylko siadał na 20, 30 czy losowej minucie. Dopiero zjechanie o ponad 150mhz go ustabilizowało  przy tym napieciu.  Syntetyki to nie wszystko życie weryfikuje te podkręcanie. Temperatury nie miały tu znaczenia bo były bardzo niskie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...