Skocz do zawartości
yutisone

Ryzen 2700X i RAM 3600 MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Mam zestaw Goodram 32GB IRDM PRO 3600MHz 17-19-19, płyta MSI Tomahawk B450 Max + Ryzen 2700X. Pamięć posiada dwa profile XMP (3333MHz i 3600MHz) ale żaden nie działa poprawnie. Na profilu 3600 MHz system nawet nie rusza a na 3333 MHz w większości przypadków rusza ale czasami się wiesza. Jedyną najszybszą w pełni stabilną opcją jest ręczny wybór 3333MHz 16-18-18 z opcji w biosie. Dlaczego profile XMP nie chcą poprawnie działać? Czy to procesor nie jest w stanie ich obsłużyć czy problem leży gdzie indziej?

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej stawiałbym na same pamięci, sprawdź jeszcze po ustawieniu profilu XMP czy zmienia Ci napięcie pracy pamięci, być może profil dostosowuje częstotliwość i czasy dostępu, pozostając przy podstawowym napięciu pamięci i musisz je podnieść ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakie jest bezpieczne napięcie przy 3600 MHz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta seria Ryzenów jest kapryśna, mnie kompletnie nie dziwi że XMP nie działa. Ręcznie musisz ustawić według kalkulatora i pewnie parę poprawek wskoczy. Może być tak, że powyżej 3333/3466 nie pójdziesz na tym procku, u mnie na 2600 co prawda ściana jest przy 3466, wyżej co bym nie ustawił wywala BSODy. Ballistixy Sporty to to nie są...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

zen+ się w 99% przypadków kończy na 3400/3533 więc nic dziwnego że xmp 3600 nie ogarnia bo pewnie kontroler się skończył, najlepszą opcją aby było najwydajniej to szukać max stabilnego taktowania a pózniej szlifować timingi

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3466 MHz działa ale nie w 100% stabilnie. Zostawię to 3333 MHz bo dużego zysku w wydajności raczej nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A jednak udało się ustawić 3466 MHz na 1.4V i działa OK.

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A wcześniej jak miałeś takty na procku ? Mam podobny config i u mnie ramy na 3466 stabilne jak skała. 3600 próbowałem raz z kalkulatora ustawić ale nie poszło i olałem zabawę dalszą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możecie jeszcze spróbować 3533 bo często udaje się ustabilizować 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam radę dla podkręcających RAM na płytach MSI, wyłączcie w biosie opcję FAST MEMORY BOOT. Jeśli będzie włączona to po OC ram'u i restarcie lub włączaniu kompa może czasami nie startować.

P.S.

Niestety ale 3466 MHz nie poszło, czasami zdarzały się BSOD więc ustawiłem 3200MHz CL16.

Edytowane przez yutisone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak miałem Ryzen 7 2700 to też miałem przeboje z ramami, na 3600 MHz wchodziło do pulpitu ale na memteście się wysypywało. Ogólnie to chyba chodziło na 3333 MHz na jakiś wysokich timingach, ogólnie bieda. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi