Skocz do zawartości
chartkor

Powrót do Polski - W-wa- Mnóstwo pytań :E

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.08.2020 o 02:32, chartkor napisał:

W samym Edmonton jest koło 50 000 Polaków. Niestety

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Niestety.

Widziałem na własne oczy w Danii.

W dniu 8.08.2020 o 02:32, chartkor napisał:

a z natury jestem skąpy

Prawdziwy Polak Rodak :E 

btw.

pisał Ci już ktoś, żebyś nie przyjeżdżał do Polski?

:E

Edytowane przez Gonzo3211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie, jakie dokumenty będą mi potrzebne żeby otworzyć rachunek w banku i plan na telefon (telefon własny)
Paszport mam nieważny więc skasują na granicy, przypuszczam że przez koronke na nowy dowód i paszport poczekam sobie kilka tygodni nawet. 
czy otworzę konta na kombo kanadyjski paszport + akt urodzenia + umowa najmu w celu potwierdzenia adresu zamieszkania? 

Edytowane przez chartkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozmawiałem w Allior Banku i szukałem po innych, to tylko dowód osobisty (ważny).

 

Sam dowód w 2018 chyba był po 1-2mc gotowy do odbioru, wyrobiłem używając profilu zaufanego, którego już nie mam, bo numer pl jaki przywiozłem przestał działać.

 

Numer z allegro jaki dotarł nie działa bez aktywacji w PL.

 

Profil zaufany nie działa z numerami UK...

 

Lala

 

 Patrz punkt a propo bycia Polakiem w Pl. Z tego co wygląda to w Polsce musisz się posługiwać Polskim dowodem tożsamości jeśli masz Polski obywatelstwo.

 

Może znowu Pani Basia oleje, ale jest szansa że później się doczepią.

 

Lepiej porządnie i raz, niż kijowo po 20x jak to Janusze mają w zwyczaju (i PL wygląda jak burdel w wielu aspektach). Ja teraz w interesach szykuje się do pomieszkania i ehhh, szukanie domu z dobrą "dzielnicą" to masakra. Z jednej masz np. domy po 2-3mln, a 100m dalej jakis prlowski bloczeka pewnie z jakimiś ćpunami.

 

Drogi do posesji zazwyczaj tak dziurawe że co najwyżej traktor wjedzie.

Net ? Zazwyczaj sukces jak żałosne do 80Mbps jest.

 

Ciężko to z mojej perspektywy wygląda. Wymagań wydawało się nie mam dużych, nowy, duży, nowoczesny dom z dużym ogrodem, podobnymi sąsiadami, prywatnie, cicho, z dobrej jakości dojazdem, net min  300Mbps/50Mbps, blisko Warszawy lub Krakowa (10-30min na rowerze, 5-10min samochodem)

Edytowane przez Carmamir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2020 o 08:37, chartkor napisał:

Właśnie o to sie rozchodzi że nie. Polska nie zabrania, ale nie honoruje podwójnego obywatelstwa i jest prikaz że obywatele do Polski wjeżdżają na polskim paszporcie. Na Kanadyjskim doleciałbym może do Lizbony gdzie będę miał przesiadkę, na Okęciu raczej będę musiał okazać polski paszport. 

nie, nie bedziesz musial.
mozesz jak najbardziej do PL na CA paszporcie wleciec (badz jakimkolwiek innym) o ile nie wspomnisz celnikowi ze masz obywatelstwo PL to nie moze on takowego zadac. z tym ze jesli wlatujesz na obcym paszporcie to obowiazuja cie te same zasady wizowo-pobytowe co tych co maja tylko owy paszport.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do paszportow wjedz normalnie na Kanadyjski, nikt ci problemow nie bedzie robil, a PL sobie zostaw, no chyba ze ci wisi ze zabiora . Z dziecmi jak latam do PL dla nich zawsze to robie na ich paszporcie nie polskim, sam na PL i nikt sie nie dziwi, na granicy to norma.

PS. Nie robie tego dla zasugerowanego przez ciebie szpanu :D, tylko dlatego ze z wyrobieniem PL paszportu jest jezdzenia i zalatwiania w c..uj, a ten nie PL w 5 min online i po 2-3 tygodniach jest, nawet fotke telefonem pykam tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos ma tutaj doswiadczenie w obchodzeniu sie z rekrutacja UW? 21 sierpnia mieli wyslac oficjalne listy akceptacyjne osoba ktora wyraza taka chec. 3 emaile pozniej, dalej nic. Numeru telefonu tez nikt nie odbiera... potrzebny jest mi ten glupi swistek zeby moje stypendia od rzadu federalnego i prowincjonalnego dostac... chcialbym to zalatwic zanim wyjade bo mowimy tu o niemalej kwocie rzedu $3-6k

@Sheeneek raczej mi to lotto ze mi zabiora, paszport juz 3 lata niewazny i tak trzeba nowy zrobic

NVM dodzwoniem się do dziekanatu i tam mi podali alternatywny numer do rekrutacji gdyż ten podany w emailu oczywiscie nie działa. Ja grzecznie, a burak który odebrał, na mnie z mordą odrazu że pewnie źle wysłałem prośbę nie na ten adres bo oni od razu odpowiadają. Po 30 sekundach wyjaśnien okazało się jednak że na dobry adres wysłałem wiadomość... chyba się będę musiał się nauczyć cięty język trzymać na wodzy bo sobie szybko wrogów w dziekanacie narobię :E

Edytowane przez chartkor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ty się dostałeś na UW po tylu latach. Poprawiałeś wyniki matury, czy co? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, .winter. napisał:

Jak Ty się dostałeś na UW po tylu latach. Poprawiałeś wyniki matury, czy co? ?

Nie rozumiem czemu teraz zadajesz mi to pytanie bedac odpowiedzialnym za polowe wcześniejszych postów w tym temacie :hmm:

Matury nie musiałem poprawiać bo oceny mialem dobre, a wyniki nie ulegają przedawnieniu, miałem taką a nie inna sytuacje rodzinna i nie mogłem isc do szkoly i tyle, wiec skoncz smieszkowac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chartkor napisał:

Nie rozumiem czemu teraz zadajesz mi to pytanie bedac odpowiedzialnym za polowe wcześniejszych postów w tym temacie :hmm:

Matury nie musiałem poprawiać bo oceny mialem dobre, a wyniki nie ulegają przedawnieniu, miałem taką a nie inna sytuacje rodzinna i nie mogłem isc do szkoly i tyle, wiec skoncz smieszkowac. 

Ale ja całkowicie na poważnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UW ma prestiżowe kierunki ale nie na wszystkie jest się tak ciężko dostać. Za moich czasów starej matury na niektóre nie było nawet egzaminu wstępnego tylko konkurs świadectw, np. na fizykę nauczycielską. Niektórzy znajomi składali tam papiery, żeby mieć jeszcze trochę status studenta i zniżkę na komunikację.

Co do rekrutacji na UW, to młodsza siostra składała papiery na lingwistykę i byłem raz na dyżurze komisji rekrutacyjnej coś się dla niej dowiedzieć. Dyżur od godziny 10:00, punkt 10 już 10 ludzi na miejscu w kolejce i zaczyna dzwonić telefon. W małym pokoiku jedna osoba. Przez 20 minut jakie tam spędziłem obsłużyła może 4 osoby, odebrała jeden telefon, po czym wyciągnęła wtyczkę z gniazdka, żeby nie zagłuszał osób na miejscu. Może potem go podłączyła, jak już wyszedłem.
No ale to było lata temu, gdy budynek przy Browarnej był nazywany azbestowym bunkrem ze względu na obłożenie płytami eternitowymi.

Edytowane przez 209458

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, .winter. napisał:

Ale ja całkowicie na poważnie.

To w takm razie dostałeś całkiem poważną odpowiedź

42 minuty temu, 209458 napisał:

UW ma prestiżowe kierunki ale nie na wszystkie jest się tak ciężko dostać. Za moich czasów starej matury na niektóre nie było nawet egzaminu wstępnego tylko konkurs świadectw, np. na fizykę nauczycielską. Niektórzy znajomi składali tam papiery, żeby mieć jeszcze trochę status studenta i zniżkę na komunikację.

Co do rekrutacji na UW, to młodsza siostra składała papiery na lingwistykę i byłem raz na dyżurze komisji rekrutacyjnej coś się dla niej dowiedzieć. Dyżur od godziny 10:00, punkt 10 już 10 ludzi na miejscu w kolejce i zaczyna dzwonić telefon. W małym pokoiku jedna osoba. Przez 20 minut jakie tam spędziłem obsłużyła może 4 osoby, odebrała jeden telefon, po czym wyciągnęła wtyczkę z gniazdka, żeby nie zagłuszał osób na miejscu. Może potem go podłączyła, jak już wyszedłem.
No ale to było lata temu, gdy budynek przy Browarnej był nazywany azbestowym bunkrem ze względu na obłożenie płytami eternitowymi.

Ja jak wczoraj dzwoniłem to odrazu odbierali, pan burak odebrał i powiedział żebym oddzwonił za 20 minut wtedy będzie pani która mi pomoże. Co się okazało, burak na mnie mordę wystrzępił i poczułem się jak ułom co pierwszy raz w życiu emaila wysyłał i spieprzył sprawę bo oni błędów nie popełniają, tymczasem jak się okazało mają problem ze systemem i dokumenty które potrzebuje będą wysłane w poniedziałek, wszystkie moje wiadomości dostali ale z jakiegoś powodu nie raczyli odpisywać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany, wyrabiał sobie ktoś ostatnio dowód? Ile to trwa? 
Myślałem będę cwany i wszystko sobie umówie za wczasu póki co zapłace kartą kredytową. A tu pupa zbita. Nawet telefon na karte wymaga dowodu :E Internet w Orange jak wybrałem opcje dla obcokrajowca to chce numer pozwolenia na pobyt :E
Już nawet mnie bank nie martwi bo mogę póki co kart MC używać i gotówki, ale bez neta to będzie trochę kiepsko jak się wykłady zaczną :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prepaida łatwo zarejestrujesz na znajomego. W Orange można to zrobić sms-em mając już jakiś zarejestrowany numer. 5 minut i gotowe.

No wiesz, to dlatego żeby terroryści i obce służby nie mogły działać potajemnie na terenie kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chartkor napisał:

Pany, wyrabiał sobie ktoś ostatnio dowód? Ile to trwa? 
Myślałem będę cwany i wszystko sobie umówie za wczasu póki co zapłace kartą kredytową. A tu pupa zbita. Nawet telefon na karte wymaga dowodu :E Internet w Orange jak wybrałem opcje dla obcokrajowca to chce numer pozwolenia na pobyt :E
Już nawet mnie bank nie martwi bo mogę póki co kart MC używać i gotówki, ale bez neta to będzie trochę kiepsko jak się wykłady zaczną :E

Dowód ja czekałem 3 tyg. 

 

Jak mi się skończył i byłem w Pieninach to zatrzymała mnie straż graniczna, wg nich mimo posiadania obcych dokumentów w Polsce muszę polskimi się okazywać. Wzięli mnie na bok na godzinę i w końcu w bólach puścili.

Edytowane przez .winter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dowód czekałem 5 dni, wyrabiałem przez internet. Kartę prepaid zarejestrujesz w kiosku, albo na poczcie w 5 minut. 

 

Ps. Dowód najlepiej brać z aktywna warstwa elektroniczną, wtedy jak masz smartfona z NFC to możesz podpisywać itp dokumenty bez użycia epuap.

4 godziny temu, 209458 napisał:

No wiesz, to dlatego żeby terroryści i obce służby nie mogły działać potajemnie na terenie kraju. A bezdomny za flaszkę wartą 20zł też ci zarejestruje kartę z chęcią. 

Takie wielkie utrudnienie dla terrorystów haha. U mnie na rynku za 30zł sprzedają zarejestrowane karty sim, w jakiej chcesz sieci i ile chcesz kart. 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan na infolini powiedział że podpiszą umowę na internet domowy na kanadyjski paszport ale będę się musiał osobiści przespacerować do salonu w celu weryfikacji tożsamości. 
Czy wizyte w urzędzie miasta trzeba teraz umawiac za wczasu? Online w moim wypadku jest niet bo ja nie mam jak zrobic konta e-gov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następne pytanie :D

Jak budować sobie historie kredytową w Polsce? Da mi ktoś karta kredytową bez pracy (średnio chce mi się pracować na studiach :E ) i absolutnie zero historii w Polsce? Czy może próbować kupić jakieś rzeczy w systemie spłat ratalnych? Czy sklepy jak x kom albo Allegro na przykład (będę od razu na pewno potrzebował nowej budy do komputera) raportują spłaty do BIK? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pl  historia kredytowa nie jest tak istotna jak w USA (nie wiem jak z Kanadą). Jednak podstawą jest zawsze zaświadczenie o zarobkach, albo analiza dochodów z ostatniego okresu. Mi bank dał kredytówkę nie pytając czy pracuję, ale jednak widzieli comiesięczny przelew wypłaty więc..

-- edutka --

Allegro i inne sklepy przy ratach korzystają z pośrednictwa jakiegoś banku czy agencji (często tych samych) i one z BIK korzystają.

-- edita 2 --

Już w Warszawie? Pochwal się chociaż w jakiej dzielnicy mieszkasz ;)

Edytowane przez 209458
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2020 o 11:52, .winter. napisał:

Jak Ty się dostałeś na UW po tylu latach. Poprawiałeś wyniki matury, czy co? ?

Zapewne tak :E

Chartkor: "(...) ja płacę $1500 za semestr ale tylko dlatego że złożyłem na studia po angielsku, tak samo mogłem składać na dzienne po polsku za darmo"

 

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Widać młody jeszcze jesteś, życia mało znasz. Na prawdziwej wonie prawie zawsze czegoś brakuje, z czymś jest problem i trzeba kombinować.
    • 4090 i gra na low?  Ouch...
    • Racja, rozsądkiem jest skakanie co 2-3 gen procków. Poczekam na Zen 5 i zobaczymy co dalej. Myślałem pogonić 5800X i dołożyć do używki 5800X3D. Za parę stówek wyczerpałbym możliwości na AM4, chociaż tym prockom na tyle blisko, że nie jest to jakiś zauważalny przeskok. Dawało się używki za 1k kupić, a teraz rzeczywiście drożej. Słusznie. Jak kupowałem 5800X to chodziły po 2k, oema trafiłem za ok. 1670zł gdzie za 5600X trzeba było dać 1400zł. Gdybym teraz siedział na 5600X byłby większy sens przeskoku.   Z multi to CS2 z detalami na Ultra High 1440p bez upscalingu. Obecnie klatkarz to tak 250-300+ na tym ustawieniu. Procki X3D dają kopa w tym tytule ale czy mi zrobi różnicę te +50-100 FPS?   A nie kręciłem tych memek, ponoć słabo się kręcą ale nie sprawdzałem. Chyba wybiję sobie z głowy zmiany. Warto chyba czekać na ZEN 5 - z tego co widziałem przyrost ma być na poziomie 40% co mnie zaciekawiło. Na intela nawet się nie oglądam. Ostatni raz miałem 6-7 gen i styka
    • Już te pisanie że czegoś zabraknie mi gotuje krew w żyłach... Miał Putin zdechnąć a żyje. Miały sankcje udusić Rosję a tu sami Amerykanie ganiają Ukrainę za ataki na rosyjskie przetwórnie ropy. Miało zabraknąć czołgów, wychodzi że produkują/restaurują kolejne. Miało zabraknąć amunicji wychodzi że sobie z tych dyktatorskich państewek pościągali szybciej niż zachód się zrzucił na źródełko Czech, nim sami swoją gospodarkę przestawili w tryb wojenny. Jest tak jak Wolski mówił w ostatnim raporcie że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Przy braku błyskotliwej i wręcz cudownej kontrofensywy i postawieniu na odbitym terenie sytych oddziałach w sensie ilości to plan jaki ten Ławrow wyjawił w tym wywiadzie(polecam choćby tego poczytać jak nie martwi się ktoś że mu zalasuję mózg) jest bliżej do finiszu. Zostanie kaleka bez możliwości wejścia do tego NATO i UE a ciekawe ile to potrwa nim się nie rozpadnie bo raczej nie zwróci się z powrotem na wschód do najbliższego sąsiada. Pik produkcyjny w Rosji minie po 26 roku czyli jeszcze 2.5 roku walki o co. Z Chersońszczyzną skończyły się jakiekolwiek postępy i nawet chyba nadzieje na nie, a tylko była pokerowa rozgrywka gdzie krupier / cała publika raczej nie pomagała dostatecznie wystraszyć agresora. Niech ścierają agresora by szybko nie przyszło do głowy to powtórzyć to jest chyba jedyny cel teraz. Ostatni szczebel eskalacji z wyczerpania raczej też średnio wygląda. Teraz jest problem by te drony zwalczać na terytorium własnym by nie sprzedawały pozycji opl i lotnictwa to chyba raczej pod koniec nie będą ich tak lekkomyślnie używać.    
    • Toż mówię, że na AMD było cacy. Afterburner śmigał przy 5600XT (2 egzemplarze), 6600XT na końcu 5700XT na codzień UV referenta. Profil się wczytywał z windą, działało wszystko beton stabilnie na zasadzie ustaw i zapomnij. Ale wylewam gorzkie żale na ułomność u zielonych, a temat jest o konkretnej karcie - karta sama w sobie jest przyzwoita, polecam w tym budżecie Jedynie jak ktoś ma przyzwyczajenia z AMD, tj. proste, szybkie, działające OC/UV to może się rozczarować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...