Skocz do zawartości
EnKayEm

Parę pytań odnośnie zakupu monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, w najbliższym czasie chciałbym wymienić monitor, mam parę pytań odnośnie tego.
Przeznaczenie monitora to głównie: montaż filmów (YouTube), gry typu LOL, FIFA, GTA; programowanie. Czasami zrobię coś w Photoshop'ie (około raz na 2-3 tygodnie oraz nie są zbyt skomplikowane).
Moja karta graficzna to MSI RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO

Pytania:
- Czy jest duża różnica pomiędzy 16,7 mln kolorów, a 1070 mln kolorów, jeśli nie chcę być profesjonalnym grafikiem, a chcę obrabiać filmy?
- Jaka matryca (VA czy IPS) będzie lepsza dla tego, co robię?
- Słyszałem, że monitory Acer są słabe, czy to prawda?

Monitory, które rozważam: AOC CQ27G2U Curved, Acer Nitro VG270UPBMIIPX, Acer Nitro XV272UPBMIIPRZX, LG 27GL83A-B, LG 27GL850-B. Wydaje mi się, że LG 27GL850-B jest najlepszy, ale czy warto tyle dopłacać, jeśli będę wykonywał na nim podane wcześniej czynności? A może macie jeszcze jakieś inne propozycje? Chciałbym, aby monitor posiadał: 2560x1440 (WQHD), 144Hz, 1ms czasu reakcji.
Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
47 minut temu, EnKayEm napisał:

Przeznaczenie monitora to głównie: montaż filmów (YouTube), (...) Czasami zrobię coś w Photoshop'ie (około raz na 2-3 tygodnie oraz nie są zbyt skomplikowane).

- Jaka matryca (VA czy IPS) będzie lepsza dla tego, co robię?

Do tego bierz IPS - nie jeździ gamma i barwy pod kątem (będąc idealnie na wprost ekranu, patrzysz w rogi ekranu pod kątem, więc ma to znaczenie), więc lepiej widzisz co robisz na IPS.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Kyle_PL napisał:

Do tego bierz IPS - nie jeździ gamma i barwy pod kątem (będąc idealnie na wprost ekranu, patrzysz w rogi ekranu pod kątem, więc ma to znaczenie), więc lepiej widzisz co robisz na IPS.

Ok, dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, zdecydowanie IPS.

Zwróć sobie uwagę na dobre odwzorowanie kolorów, przy filach około 100% sRGB dla Ciebie będzie idealne.

Pozostałe kwestie:
- czy monitor ma możliwość regulacji wysokości (no chyba, że rozważasz dodatkowy zakup uchwytu na ścianę lub do biurka)
- jakie odświeżanie 60Hz do pracy wystarczy (to klasyka), ale przy gierkach w sumie 144 Hz to dobry Deal

Ja mam 24" w starszej wersji tego Della:
https://www.x-kom.pl/p/547362-monitor-led-27-dell-p2720d.html

Acer: https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny-hdr.html
Nie uważam, aby to był zły producent, a te serie Nitro bardzo dobrze wypadają (jedyny minus to brak regulacji góra-dół)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.07.2020 o 11:55, brzepa napisał:

Tak, zdecydowanie IPS.

Zwróć sobie uwagę na dobre odwzorowanie kolorów, przy filach około 100% sRGB dla Ciebie będzie idealne.

Pozostałe kwestie:
- czy monitor ma możliwość regulacji wysokości (no chyba, że rozważasz dodatkowy zakup uchwytu na ścianę lub do biurka)
- jakie odświeżanie 60Hz do pracy wystarczy (to klasyka), ale przy gierkach w sumie 144 Hz to dobry Deal

Ja mam 24" w starszej wersji tego Della:
https://www.x-kom.pl/p/547362-monitor-led-27-dell-p2720d.html

Acer: https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny-hdr.html
Nie uważam, aby to był zły producent, a te serie Nitro bardzo dobrze wypadają (jedyny minus to brak regulacji góra-dół)

Długo nie wchodziłem na forum, wydaje mi się, że wybiorę LG 27GL83A-B, co do odświeżania dość dużo gram w gry, a słyszałem, że jest bardzo duża różnica między 60Hz, a 144Hz.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli się gra i budżet pozwala to nie ma co. 144 Hz lepiej

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi