Skocz do zawartości
jacktheripper

Dziwny problem z audio -szumienie mikrofonu nawet gdy wyłączony

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż to już drugi headset który testuje[wcześniej Sennheiser GSP300, teraz SPC Gear Viro] i ma ten sam problem, więc to musi być wina karty dźwiękowej/instalacji elektrycznej. Problemem jest to że są szumy podczas użycia opcji "nasłuchuj urządzenia", nawet jeśli mikrofon jest wyłączony przyciskiem! Wygląda na to jakby sama karta dźwiękowa szumiła na sekcji mikrofonowej, nawet jak nie dostaje sygnału. Czemu tylko na sekcji mikrofonowej? Ano bo sekcja odtwarzania działa bez zarzutu, w żadnych słuchawkach podczas słuchania muzyki nie mam szumów, czy po prostu podłączając je i nie grając żadnego dźwięku. Dzieje się to też na innym pcecie z zintegrowaną kartą dźwiękową.Dodam że płyty główne które mam są dość tanie wszystkie zawsze kosztowały około 400zł. Czy coś jest nie tak, czy po prostu jedynym rozwiązaniem jest kupienie zewnętrznego DACa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szumienie czy buczenie ? Jednostajne czy modulowane ? 

Masz wlaczony mic boost w ustawieniach nagrywania ?

I podlaczasz bezposrednio do karty z tylu czy do panelu z przodu ?

Problemem moze byc slaba sekcja dzwiekowki, moze byc tez problem z portem czy kablem lub problem z uziemieniem

Ten ostatni latwo sprawdzic - gdy jest szum - dotknij/poloz rece na obudowe w miejsca niemalowane. Jesli szum bedzie malal/zmienial sie - problem z uziemieniem

Jesli masz wlaczony mic boost - wylacz go i sprawdz szum. Jesli wraz ze zmniejszaniem poziomu mic boost - zmniejsza sie szum - to raczej szum bedzie normalny, dla opcji mic boost. Pomaga wtedy wybor "usuwania zaklocen/szumow otoczenia" w ust. karty dzwiekowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eNeSik napisał:

Szumienie czy buczenie ? Jednostajne czy modulowane ? 

Szumienie. Wiem jak buczy nieuziemiony sprzęt audio i z jaką częstotliwością[50hz].

2 godziny temu, eNeSik napisał:

Masz wlaczony mic boost w ustawieniach nagrywania ?

Żaden mic boost, szumi na 0dB jak i na 30dB. Poza tym co to ma do wyłączonego mikrofonu?  Chyba że samo wejście zbiera -jak podłącze samego jacka[w sensie sam wtyk z kablem odcięty od starych słuchawek] pod wejście mikrofonowe, to też szumi.

2 godziny temu, eNeSik napisał:

I podlaczasz bezposrednio do karty z tylu czy do panelu z przodu ?

Z tyłu. Nawet odpinałem przedni panel, ale nic nie dało.Kable zasilania też idą z dala od kabli dźwiękowych. 

2 godziny temu, eNeSik napisał:

Problemem moze byc slaba sekcja dzwiekowki, moze byc tez problem z portem czy kablem lub problem z uziemieniem

Myślałem też nad tym problemem z uziemieniem, ale czemu miałoby to wpływać tylko na mikrofon, a nie na same słuchawki?

2 godziny temu, eNeSik napisał:

Ten ostatni latwo sprawdzic - gdy jest szum - dotknij/poloz rece na obudowe w miejsca niemalowane. Jesli szum bedzie malal/zmienial sie - problem z uziemieniem

Szum jest ten sam. Uziemienie obudowy sprawdzałem multimetrem dotykając wtyka zasilacza i jakiegoś pina na USB -multimetr piszczał czyli jest przepływ. Dotykałem I/O, dotykałem backplate/śledzia GPU -nic, szum ten sam. Miałem kiedyś problem z uziemieniem i wiem że jak dotknąłem PCta to dźwięk przestawał buczeć, ale to też było na słuchawkach. Teraz tego nie mam, więc to jakiś inny problem.

2 godziny temu, eNeSik napisał:

Jesli masz wlaczony mic boost - wylacz go i sprawdz szum. Jesli wraz ze zmniejszaniem poziomu mic boost - zmniejsza sie szum - to raczej szum bedzie normalny, dla opcji mic boost. Pomaga wtedy wybor "usuwania zaklocen/szumow otoczenia" w ust. karty dzwiekowej

To nadal nie zmienia tego że nie powinno być szumów i to znacznych dla wyłączonego mikrofonu. Nie wierze że ta karta dźwiękowa[MSI B450M Mortar Max] ma tak wysoki szum bazowy. Radzieckie radia nie szumiły gdy wyłączyłeś odbiornik fal, a zostawiłeś tylko kaseciak. 

Kupiłbym bym DACa z marszu, ale jak będzie to samo to się po prostu zdenerwuje niemożebnie. Sprawdzę za parę dni PCta w innym domu, bo już mnie szlag trafia i dam znać co i jak. Wtedy będę miał na 100% odpowiedź że to dźwiękówka podła. Co ciekawe PCet z jeszcze tańszą płytą główną, sprzed 7 lat ma też szumy, ale trochę mniejsze. Parodia. 

Edit: Mikrofon testowałem na komórce przy użyciu apki "mic test", dźwięk jest czyściutki bez białego szumu. Czyli albo karta dźwiękowa albo instalacja elektryczna. Nie sądziłem że integry w PCecie mają tak kiepskie ekranowanie/tak wysoki szum. 

Edytowane przez jacktheripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku kart zewnętrznych jak np. creative soundblaster g5 można je podłączyć pod USB do pceta? Byłoby to najlepsze rozwiązanie. A jeśli podłączamy je wyjściem lineout/linein do PCta, to czy ten szum na nie nie przejdzie, albo nie zniekształci sygnały do obróbki? Czy można wyłączyć jakoś integre[w biosie się da z tego co wiem] i poszczać sygnał do obróbki na tą zewnętrzną dźwiękówkę? Każdy sygnał który jest w już jakimś sensie zanieczyszczony/zniszczony[szum] jest już nie do naprawienia przez kartę dźwiękową bez stracie na jakości muzyki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprawdziłem PCeta w innym domu -nadal to samo. Wychodzi na to że albo uwalona płyta główna albo integry tak mają z mikrofonami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tanie integry tak mają. U siebie mam to samo..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.08.2020 o 00:18, staffer napisał:

tanie integry tak mają. U siebie mam to samo..

Uznałeś to za normalkę, a nie za wadę fabryczną? Rozumiem że nie oddawałeś sprzętu na gwarancję? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...