Skocz do zawartości
xSnax

screen tearing w grze - wybór monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siemka, mam taki problem że występuje u mnie screen tearing w gierce a dokładnie AC Odyssey. Mój monitor ma 60Hz i czy jest to problem monitora że ma tak mało Hz i mój sprzęt generuje więcej klatek niż monitor jest w stanie wyświetlić ? i czy jak bym kupił monitor 144Hz to czy problem zniknie ? Ogólnie gram w gry singlowe, Rpg więc tam nie ma po 200 czy 300 FPS a są to mniejsze wartości więc taki monitor 144Hz by wystarczył tylko jestem ciekaw czy żeby nie mieć tego tearingu to muszę po prostu nie przekraczać wartości odświeżania monitora. Chciałbym też zapytać o G-sync czy był by mi potrzebny do czegoś jak bym kupił monitor z tą funkcją ? 

Edytowane przez xSnax
wybór monitora

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ksamek napisał:

A ile masz tych fps?

Średnio 70 FPS ale będę zmieniał kartę pod koniec roku na ampere i będzie dużo więcej FPS No ale na teraz mam taki problem i chciałbym go rozwiązać już bym kupił monitor jak by trzeba było bo i tak 60Hz to jest lipa teraz 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Odpal v-sync (synchronizacja pionowa) w opcjach, zmusisz grę do zrównania do 60hz monitora jeśli będzie powyżej. Obraz rwie bo klatki nie trafią w odświeżanie i może się to dziać bo jest ich za dużo jak i za mało. Problem przy 144hz wcale nie musi zniknąć, bez synchronizacji przy wysokich odświeżaniach może być tylko niezauważalny. "Nowe" monitory mają możliwości synchronizacji klatek z odświeżaniem więc takiego pod nową kartę sobie poszukaj, są to prawie wszystkie monitory ale jedne robią to lepiej inne gorzej. Sam testuje teraz taki co ma z tą synchronizacją lekki problem. Najlepiej zapytaj tutaj jaki "naj" jak będziesz wiedział co chcesz kupić. :)

Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Włącz synchronizacje pionową i problemu nie będzie. Przy 144Hz monitorze, problem ustąpi, ale za to będziesz miał problem z płynnością obrazu, ponoć g-sync daje, lecz nie miałem okazji tego przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Poza włączeniem synchronizacji ustaw limit FPS na 60 w sterownikach ( kiedyś włączałem samą synchronizację, to pamiętam rozrywania obrazu nie było, ale było dziwne lagowanie, natomiast po włączeniu limitu razem z Vsync to dziwne zjawisko nie występuje ).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Ksamek napisał:

Odpal v-sync (synchronizacja pionowa) w opcjach, zmusisz grę do zrównania do 60hz monitora jeśli będzie powyżej. Obraz rwie bo klatki nie trafią w odświeżanie i może się to dziać bo jest ich za dużo jak i za mało. Problem przy 144hz wcale nie musi zniknąć, bez synchronizacji przy wysokich odświeżaniach może być tylko niezauważalny. "Nowe" monitory mają możliwości synchronizacji klatek z odświeżaniem więc takiego pod nową kartę sobie poszukaj, są to prawie wszystkie monitory ale jedne robią to lepiej inne gorzej. Sam testuje teraz taki co ma z tą synchronizacją lekki problem. Najlepiej zapytaj tutaj jaki "naj" jak będziesz wiedział co chcesz kupić. :)

Tak właśnie zauważyłem że są monitory z technologią G-sync jak i Freesync ale jeśli chodzi o G-sync są to drogie monitory a mam i będę miał kartę nvidii więc tylko ta opcja zostaje. Jest jeszcze coś takiego jak Adaptive Sync, z tego co czytałem jest to technologia amd ale wspiera karty nvidii czy dobrze zrozumiałem ? Bo jeśli tak to nawet w monitorach za śmieszne 500 zł jest ta funkcja

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, xSnax napisał:

Tak właśnie zauważyłem że są monitory z technologią G-sync jak i Freesync ale jeśli chodzi o G-sync są to drogie monitory a mam i będę miał kartę nvidii więc tylko ta opcja zostaje. Jest jeszcze coś takiego jak Adaptive Sync, z tego co czytałem jest to technologia amd ale wspiera karty nvidii czy dobrze zrozumiałem ? Bo jeśli tak to nawet w monitorach za śmieszne 500 zł jest ta funkcja

Dobrze zrozumiałeś, wiele monitorów oficjalnie nie wspieranych działa z tym. Warto jednak przedtem poczytać albo się zapytać kogoś czy dany monitor funkcjonuje z a-sync (nvidia nazywa to g-sync compatibile) bez problemów. Geforcy bodajże od serii 600 wspierają g-synca ale (jeśli dobrze rozumiem) w formie gsync compatibile działają dopiero karty od serii GTX 1xxx.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest specyficzny problem tej gry a dokładniej silnika Anvil, można to maskować tak jak pisali koledzy wyżej ale to tylko pudrowanie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok a przy okazji żeby nie robić nowego tematu to prosiłbym o pomoc w wyborze monitora. To co postanowiłem to rozmiar ekranu jest to 27" i zdania nie zmieniam, druga rzecz to zakrzywiona matryca, chciałbym kupić sobie taki monitor tylko że czytałem o tym że na matrycach zakrzywionych jest bardzo często backlight bleeding i nie wiem czy wybór takiego monitora będzie najlepszy. Kolejna rzecz to matryca, mam dylemat pomiędzy IPS ( czerń jest szara, duży ghosting i słaby kontrast) a VA (czerń jest czarna, dobry kontrast ) no sam nie wiem ale chyba VA ma więcej plusów może ktoś bardziej by doradził co do wyboru monitora :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi