Skocz do zawartości
RsNeo

Wymiana CPU AMD 2700x na ?? Mam kilka pomysłów ale potrzeba pomocy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chyba czas już powoli zmienić mojego dość leciwego "Cepa" ;)

Mam czterech faworytów:

Ryzen 3900XT , 3900X , 3800XT oraz 3950X.

Komputer służy głównie do oglądania Netflixa ;) oraz do gier.

Zastanawiałem się mocno nad 3950X ale nie dość że cena wysoka to i utrzymać to w normalnych temperaturach będzie trudne by trzymało boost cały czas.

Ale co powiecie o reszcie ?

3800XT ma najszybszy boost ale za to tylko 8 rdzeni .... więc chyba odpada, zresztą dokładając 100zł mam 3900X a ten ma już 12 rdzeni.

... 12 rdzeni i tu robi się dziwnie bo dokładając 400zł mam 3900XT ale czym on się różni po za 100MHz więcej w trybie boost ??

 

I tak oto dochodzimy do 3950X najdroższy w zestawieniu ma 16 rdzeni ale jest jednocześnie "najwolniejszy" ze wszystkich w trybie boost. Nie sądzę bym w grach wykorzystał wszystkie jego zalety a kasa już jest spora ...

 

Co myślicie 3900X czy warto dopłacać do 3900XT za 100MHz? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy Ryzen XT to jest proc dla idiotów, w zasadzie każda sztuka z tego roku zrobi dokładnie takie zegary jak XT, może nie z automatu ale wiele grzebania to nie wymaga, a po oc przebijesz każdego XT bo żaden z nich na automacie nie lata 4.4-4.5 all core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kilka razy się zastanawiałem dlaczego w swoim kompie (który bardzo mi się podoba) nie masz jeszcze R9 3900X lub 3950X.

Na Twoim miejscu brałbym od razu 3950X, bo jest największa szansa otrzymać najlepszy krzem.

A do gier zawsze możesz te dodatkowe rdzenie/SMT wyłączyć. Zauważ również, że pobór mocy względem 3900X nie jest drastycznie większy, bo procek ten boostuje podobnie ale przy niższym napięciu.

Jeżeli miałbym wybierać raz jeszcze, to po raz kolejny postawiłbym na 3950X, a to tylko dlatego, że wyłącznie w jego przypadku mam 2x szybciej względem starego Ryzenka.

3900X był fajny, ale nie był właśnie 2x szybszy od R7 1700@2700 @ 4GHz.

...

Aha, no i zawsze możesz wyhaczyć używkę lub outlet'a, żeby nie wywalać od razu tyle kasy. Mowa tu o obu Ryzenach 9.

...

No i na koniec ja zawsze lubię sobie przeliczyć ile kosztuje mnie jeden wątek:

np. R6 3600 = 12 wątków = ~800,00 zł = ~67,00 zł za wątek

R7 3700X = 16 wątków = ~1350,00 zł = ~85,00 zł za wątek

itd.

Wychodzi na to, że właśnie taki 3800X i wszystkie procki XT są zupełnie nieopłacalne.

Do gier to chyba lepiej by było zrobić loterię i spróbować upolować dobrego R7 3700X lub właśnie od razu brać R9 3900X/3950X.

3900X miałem i mam w drugim kompie, ale zdecydowanie bardziej podoba mi się kultura pracy, wydajność oraz boosty mojego obecnego 3950X.

 

...

Procka nie musisz kupować w wersji BOX, bo i tak będziesz używał lepszego chłodzenia.

To tyle z moich przemyśleń. Procki są drogie, ale im więcej zapłacisz tym większa szansa na dobry krzem, bo AMD bardzo skrupulatnie selekcjonuje krzem w fab'ach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym czekał na ZEN3.

Kupisz teraz 3900/3950 a za 5 miesięcy znowu będziesz chciał robić upgrade bo Zen 3 będzie 15-20% lepszy od Zen2.

Zen2 jest na rynku od ponad roku wiec jak byś go naprawdę potrzebował to już byś upgrade zrobił dawno temu?. Jeśli już musisz kupować to nawet 3600 da ci kopa w grach w porównaniu z 2700X a na pewno stracisz mniej kasy przy odsprzedaży. Ewentualnie kup 3700x. A w przyszłym roku wymienisz na 4900/4950 i będziesz zadowolony( do czasu aż AMD wyda 4900XT na pożegnanie AM4)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netflix oraz gry i chcesz wsadzić 3950X czy 3900XT?  Proce,które wymieniasz,są do tego na wyrost.

3700X wystarczy albo czekasz na Zen 3

37 minut temu, Mar_S napisał:

Każdy Ryzen XT to jest proc dla idiotów, w zasadzie każda sztuka z tego roku zrobi dokładnie takie zegary jak XT, może nie z automatu ale wiele grzebania to nie wymaga, a po oc przebijesz każdego XT bo żaden z nich na automacie nie lata 4.4-4.5 all core.

Każdy z nas wie,że to proce dla fanboyów :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, RemiKo napisał:

Tak przy okazji podrzucam jeszcze wyniki tych procków w Time Spy, bo zauważyłem, że masz swój wynik w stopce:

https://www.3dmark.com/compare/spy/8144993/spy/13066203/spy/13223152

Wiem, tak samo jak Ty z prockiem, ja muszę postarać się o ciekawszą kartę graficzną :E

Tak teraz myślę że 3900X byłby najrozsądniejszym wyborem na przeczekanie do ryzenów 4XXX. 

Jeśli naprawdę będzie wzrost o 20% na single core to się skuszę na 4xxx ale jeśli mniej to raczej nie. 

Ten co teraz mam 2700x naprawdę daje radę klatki nie spadają drastycznie, spokojnie jest ponad 100 ale do 240 czasami widać że już procesor w niektórych grach dostaje zadyszki ... 

W grach wykorzystujących wszystkie rdzenie jak Wolfenstein: Youngblood procesor niemal się nudzi ale nie wszystkie gry są tak zoptymalizowane....

Chyba zakupię 3900X bo nie wykorzystam 3950X ... szkoda mi kasy na rdzenie które będą się nudzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RsNeo napisał:

 

Przesiedziałeś na 2700X rok od premiery serii 3000 i nagle teraz chcesz zmieniać? podobno tuż tuż przed premierą serii 4000? gdzie tu sens a gdzie logika. Przecież jak wejdzie nowa seria to ten który teraz chcesz kupić i tak spadnie, no logicznie że będą przeceny i wyprzedaże. A zarazem mając X570 wsadzisz serię 4000 i gdy wyjdą to bardziej ci przypasują wydajność vs cena niż aktualna już roczna seria 3000. Tak czy inaczej siedzisz już rok od premiery Ryzenów 3000 na 2700X aktualnie kupując coś z serii 3000 nic zbytnio nie zyskujesz a możesz tylko stracić albo sporo wyższe IPC serii 4000 albo przeceny na serię 3000 gdy będzie premiera nowych Ryzenów.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, RyszardGTS napisał:

Przesiedziałeś na 2700X rok od premiery serii 3000 i nagle teraz chcesz zmieniać? podobno tuż tuż przed premierą serii 4000? gdzie tu sens a gdzie logika. Przecież jak wejdzie nowa seria to ten który teraz chcesz kupić i tak spadnie, no logicznie że będą przeceny i wyprzedaże. A zarazem mając X570 wsadzisz serię 4000 i gdy wyjdą to bardziej ci przypasują wydajność vs cena niż aktualna już roczna seria 3000. Tak czy inaczej siedzisz już rok od premiery Ryzenów 3000 na 2700X aktualnie kupując coś z serii 3000 nic zbytnio nie zyskujesz a możesz tylko stracić albo sporo wyższe IPC serii 4000 albo przeceny na serię 3000 gdy będzie premiera nowych Ryzenów.

Właśnie teraz tak jak czytam Twój post to "skumałem" że premiera 4xxx jednak będzie w tym roku więc chyba zaczekam z zakupem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, RsNeo napisał:

Właśnie teraz tak jak czytam Twój post to "skumałem" że premiera 4xxx jednak będzie w tym roku więc chyba zaczekam z zakupem. 

Prawdopodobnie będzie w tym roku, ale może być tak że nie będzie. Co by się nie działo to twój 2700X 8/16 to nie jest jakiś "syf przez okno dziada", więc (ja bym siedział na 2700X) siedź na 2700X, kasę trzymaj przygotowaną i gdy nadarzy się odpowiednia okazja i moment - to wybierzesz czy dopłacasz do wyższego IPC Ryzena 4000 czy jednak o wiele tańszy (przykładowo ruszą spore wyprzedaże starej 3000 serii) Ryzen 3000 nie zrekompensuje tej straty w IPC w znacznie niższej cenie.

Teraz zakup mija się z celem, tak długo wytrzymałeś to wytrzymasz te parę miesięcy, a gdyby była obsuwa w premierze to myślę max do luty-marzec 2021, marzec to max gdyby mieli obsuwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, RyszardGTS napisał:

Prawdopodobnie będzie w tym roku, ale może być tak że nie będzie. Co by się nie działo to twój 2700X 8/16 to nie jest jakiś "syf przez okno dziada", więc (ja bym siedział na 2700X) siedź na 2700X, kasę trzymaj przygotowaną i gdy nadarzy się odpowiednia okazja i moment - to wybierzesz czy dopłacasz do wyższego IPC Ryzena 4000 czy jednak o wiele tańszy (przykładowo ruszą spore wyprzedaże starej 3000 serii) Ryzen 3000 nie zrekompensuje tej straty w IPC w znacznie niższej cenie.

Teraz zakup mija się z celem, tak długo wytrzymałeś to wytrzymasz te parę miesięcy, a gdyby była obsuwa w premierze to myślę max do luty-marzec 2021, marzec to max gdyby mieli obsuwę.

Wiem o czym mówisz ale kurde boję się na premierę Cyberpunk 2077 ... dla tego głównie chcę zmienić CPU. Ale czy warto ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Twój R7 2700x trzyma stabilne 4,2 GHZ na 1,3v to trafiłeś platynową sztukę. Ten procesor bardzo często przy 1,4v nie jest w stanie trzymać takich zegarów. Próbowałeś go kręcić może wyżej ? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, RsNeo napisał:

Wiem o czym mówisz ale kurde boję się na premierę Cyberpunk 2077 ... dla tego głównie chcę zmienić CPU. Ale czy warto ?

Cyberpunk 2077 musiałby bardzo mocno zyskiwać powyżej 8 rdzeni i 16 wątków, a takie komputery to pewnie 10% (jak nie mniej) wszystkich komputerów graczy. 2700X@4,2GHz 8/16 to nie jest coś na czym Cyberpunk 2077 będzie źle działał bo CDPR sami by sobie strzelili w kolano. Jak to będzie naprawdę działało i jak Cyberpunk 2077 będzie zoptymalizowany to trzeba czekać do premiery Cyberpunka bo bez gry to wróżenie ze szklanej kuli :) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Khold napisał:

Skoro Twój R7 2700x trzyma stabilne 4,2 GHZ na 1,3v to trafiłeś platynową sztukę. Ten procesor bardzo często przy 1,4v nie jest w stanie trzymać takich zegarów. Próbowałeś go kręcić może wyżej ? :E 

Tak bawiłem się wyżej ale to już dawno temu było....

Maksymalnie ile udało mi się na nim "wyciągnąć" to na 1.56v albo 1.52v hmm coś koło tego - okolice 4.7GHz. Działał w pełni stabilnie ale grzał się niemiłosiernie i nawet moje WC powodowało że wpadał w temperatury sporo ponad 95stC throtling i zrzucanie zegarów. Nie miało to sensu więc został tak jak jest teraz. Ale to było dawno temu i mogłem poprzekręcać numerki ...

Edytowane przez RsNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do netfliksa to polecam zejść do 1200 Ryżka, a nie szarżować :D

A do gier to oczywiście z najwyższym boostem, lub możliwościami podkręcania. Jak dla mnie 3800X, lub XT w cenie X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Skoro Twój R7 2700x trzyma stabilne 4,2 GHZ na 1,3v to trafiłeś platynową sztukę. Ten procesor bardzo często przy 1,4v nie jest w stanie trzymać takich zegarów. Próbowałeś go kręcić może wyżej ? :E 

Bzdura :E Mój R7 2700 trzymał 4.2 GHz na bodajże 1.27V. Ale ja tego procka polecić nie mogę, niski 1% LOW, jakieś stutteringi, zmieniłem na R5 3600 i od razu więcej fpsów w miejscach procesorowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 2700X robił 4.3 przy 1.35v i tak go trzymałem rok.  A co do 0.1% lows dużo dawał szybki ram 3600 CL14.

Edytowane przez Viking899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak Ty ten ram zrobiłeś na 2700X ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Kontroler pamięci spokojnie obsługiwał 3600Mhz, a CL14 to kwestia sztuk ramów. Dałoby się i więcej z tego wycisnąć np. 3600Mhz CL12, ale to są już bardzo drogie ramy.

Edytowane przez Viking899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Normalnie. Kontroler pamięci spokojnie obsługiwał 3600Mhz, a CL14 to kwestia sztuk ramów. Dałoby się i więcej z tego wycisnąć np. 3600Mhz CL12, ale to są już bardzo drogie ramy.

Hmm chyba że na X570 można takie rzeczy robić, ja miałem B450 i na 3600 MHz tylko weszło do pulpitu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Hmm chyba że na X570 można takie rzeczy robić, ja miałem B450 i na 3600 MHz tylko weszło do pulpitu. 

Absolutnie. Robiłem to na taniej B450 od MSI. Po prostu trzeba mieć dobrą sztukę procesora i dobry ram, by na tyle poszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.07.2020 o 21:28, RsNeo napisał:

Witam chyba czas już powoli zmienić mojego dość leciwego "Cepa" ;)

Mam czterech faworytów:

Ryzen 3900XT , 3900X , 3800XT oraz 3950X.

Komputer służy głównie do oglądania Netflixa ;) oraz do gier.

Nie szkoda Ci wyrzucać kasy na coś co CI się nie przyda?

Jeśli celujesz w oglądanie filmów i gry to najlepszym wyborem będzie R7 3700X choć w kontekście gier dużej różnicy względem R5 3600 nie będzie. Wszystko powyżej tych procesorów to przerost formy nad treścią.

Edytowane przez DjXbeat
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej przeczekać do końca roku i wziac 8/16 zen3 , bedzie na pewno wydajniej i starczy ma dluzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie ma sensu brac nic wiecej jak 8/16 i czekac na Zen3, ktory bedzie objezdzal w grach takiego 3900/3950.  A z racji ze masz 2080ti to nawet Zen2 ci nie polece bo pewnie i tak bedziesz zmienial na Ampere :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ketiw555 napisał:

Hmm chyba że na X570 można takie rzeczy robić, ja miałem B450 i na 3600 MHz tylko weszło do pulpitu. 

Nawet B450 do tego nie potrzeba, Na B350 od MSI robiłem 3800Mhz cl16 z Ryzenem 5 3600 na Micronach E-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...