Skocz do zawartości
AdamZz1337

Czy taki glow w matrycy IPS to norma?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 
Po dwóch ciężkich miesiącach poszukiwań udało mi się za trzecim razem kupić monitor bez ani jednego martwego piksela i idealnie z takimi parametrami jakie chciałem- niski czas reakcji, 144Hz, matryca IPS oraz wszystkie opcje regulacji.
Niestety pojawił się kolejny problem jakim jest IPS Glow, więc proszę o pomoc w ocenie czy jest on w normie jak na monitor za 1400zł czy jednak powinienem wymienić na inny egzemplarz.
Naprawdę dzisiaj tak ciężko trafić dobry monitor czy to ja jestem jakiś wybredny? Chciałem sobie zrobić przyjemność i kupić porządny monitor, który posłuży mi parę dobrych lat i będę z niego zadowolony, a tymczasem mam ochotę każdy monitor jaki kupuję oddać po dwóch tygodniach, wrócić do starego Acera 1080p 60Hz i mieć spokój i trochę więcej pieniędzy w portfelu.
Nazwa monitora: Acer Predator XB253QGPBMIIPRZX
Z góry dziękuję i życzę miłego dnia/nocy :D
Poniżej zdjęcia przedstawiające problem: 
ZSroUTL.jpg2Kx8opf.jpgGq8g0LG.jpgQyEf45u.jpg1dT3y1D.jpgAOaJAGD.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Radulus napisał:

Masz dla porównania mój dzisiejszy zakup (HP x27i).

https://zapodaj.net/14851f91511f8.jpg.html

sam się zastanawiam czy zwracać.

Jasność ustawiona na 50% (siedzę w ciemnym pokoju).

Trochę słabo to wygląda.

U Ciebie na 50% wygląda prawie jak u mnie na 100% jasności, a szczególnie mocno widać to w prawym dolnym rogu.

Możesz bawić się w oddawanie, ale zawsze możesz dostać coś z gorszym glowem plus obstawiam, że większość IPSów w tej cenie ma taki duży glow niestety, choć chciałem się jeszcze upewnić publikując ten post. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AdamZz1227 - podświetlenie  masz całkiem przyzwoite jak na IPS, pewnie w normalnym użytkowaniu niezbyt zauważalne - ja bym nie kombinował.

Radulus - u Ciebie już gorzej bo zbyt nierównomiernie.

Edytowane przez bbandi
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie się zastanawiam czy go nie zwrócić chociaż kupiłem bo był polecany.

Inna sprawa, że ja chyba jestem ślepy ale poza zmianą rozdzielczości to ja nie widzę żadnych różnic do mojej starej TNki fhd 60hz. Ani w Hz ani w kolorach a wzrok mam raczej dobry :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak tak zwracajcie dostaniecie na pewno lepszejsze 😁w jednym jak i w drugim niema praktycznie żadnych wycieków jest to istny ips glow  ,jak się dobrze oświetli stanowisko wtedy jest to zamaskowane praktycznie całkowicie ,każdy ips tak ma ,nie mają tego ipsy z cwierćfalą  czyli filtrem polaryzacyjnym  ale to nie w tej klasie szkiełek jak i nie są to gamingowe monitory

• Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, unadarek napisał:

Tak tak zwracajcie dostaniecie na pewno lepszejsze 😁w jednym jak i w drugim niema praktycznie żadnych wycieków jest to istny ips glow  ,jak się dobrze oświetli stanowisko wtedy jest to zamaskowane praktycznie całkowicie ,każdy ips tak ma ,nie mają tego ipsy z cwierćfalą  czyli filtrem polaryzacyjnym  ale to nie w tej klasie szkiełek jak i nie są to gamingowe monitory

Dokładnie. Ja u siebie też się przerazilem jak ipsa po ciemku odpalilem, a z ledami jest całkiem w porządku:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/51617-coś-z-innej-beczki-podświetlenie-tv/?do=findComment&comment=524282

Sprawdźcie sobie jak nie z ledami, to chociaż z lampką biurkowa. No chyba, że faktycznie w calkowitej ciemności korzystacie. Ja nawet koło oleda siła rzeczy lampke mam, bo niekomfortowo się korzysta bez żadnego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego najlepsze monitory są na matrycy VA. Ja jeszcze siedzę na TN, ale przy zmianie widzę, że IPS zdecydowanie odpada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na VA są inne problemy. Natomiast jak kupisz IPS z ponad-przeciętnym kontrastem (np.1200:1-1300:1), to i tak czerń będzie lepsza od chyba każdej TN (co widzę choćby po laptopach - niedawno porównywałem).

3 godziny temu, Radulus napisał:

Inna sprawa, że ja chyba jestem ślepy ale poza zmianą rozdzielczości to ja nie widzę żadnych różnic do mojej starej TNki fhd 60hz. Ani w Hz ani w kolorach

Wyświetl na całym ekranie pomarańczowy kolor z paint i postaw TN obok IPS - to pokazuje rozmiar przekłamań kolorów na TN. Gamma na TN też lata w kosmosie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Fjubens napisał:

Dokładnie. Ja u siebie też się przerazilem jak ipsa po ciemku odpalilem, a z ledami jest całkiem w porządku:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/51617-coś-z-innej-beczki-podświetlenie-tv/?do=findComment&comment=524282

Sprawdźcie sobie jak nie z ledami, to chociaż z lampką biurkowa. No chyba, że faktycznie w calkowitej ciemności korzystacie. Ja nawet koło oleda siła rzeczy lampke mam, bo niekomfortowo się korzysta bez żadnego oświetlenia.

Tylko że ja właśnie siedzę w całkowitej ciemności bo tak się przyzwyczaiłem (siedzę głównie po 21 i tak do 1 w nocy i mi dodatkowe oświetlenie nie było potrzebne).

50 minut temu, Kyle_PL napisał:

Na VA są inne problemy. Natomiast jak kupisz IPS z ponad-przeciętnym kontrastem (np.1200:1-1300:1), to i tak czerń będzie lepsza od chyba każdej TN (co widzę choćby po laptopach - niedawno porównywałem).

Wyświetl na całym ekranie pomarańczowy kolor z paint i postaw TN obok IPS - to pokazuje rozmiar przekłamań kolorów na TN. Gamma na TN też lata w kosmosie.

Domyślam się, że postawione obok siebie będą się różnić ale chyba tak się z tych monitorów nie korzysta :)

Ja tych różnic odchodząc od jednego i idąc do drugiego monitora po prostu nie widzę więc chyba nie ma sensu wydawać 1500zł na taki monitor. A byłem po lekturze forum "napalony" na 1440p i 144Hz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Radulus napisał:

Tylko że ja właśnie siedzę w całkowitej ciemności bo tak się przyzwyczaiłem (siedzę głównie po 21 i tak do 1 w nocy i mi dodatkowe oświetlenie nie było potrzebne).

No cóż, w takiej sytuacji mogę tylko odradzić IPS i zdecydowanie się na VA.

IPS nie nadaje się do używania w całkowitej ciemności jeśli komuś zależy na chociaż namiastce czerni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja sobie nie wyobrażam siedzieć w całkowitej ciemnośći przed jakimkolwiek wyświetlaczem nie jest to zdrowe, choćby delikatny ambient dać z tyłu.

No i ja na VA też psioczyłem bo miałem kiedyś (z 5 lat temu) VA 60hz a teraz mam VA 165hz z 2019r i to jest inny świat w porównaiu do tego starego, smużenia praktycznie nie odczuwam a to dzięki bardzo dobremu overdrive. 

Też siedzę wieczorami i VA sobie bardziej chwalę niż IPS ( a mam też dobrego IPS MX27AQ) do IPS trzeba mocniejsze światło za monitorem niż do VA.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Radulus napisał:

Domyślam się, że postawione obok siebie będą się różnić ale chyba tak się z tych monitorów nie korzysta :)

Nie trzeba stawiać obok siebie. :) TN przekłamuje kolory wybitnie z powodu fatalnych kątów pionowych - wyświetlasz jeden kolor, a widzisz pionowy gradient odcieni tego koloru.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, bbandi napisał:

A ja sobie nie wyobrażam siedzieć w całkowitej ciemnośći przed jakimkolwiek wyświetlaczem nie jest to zdrowe, choćby delikatny ambient dać z tyłu.

A czemu niezdrowe? Po prostu zjeżdzasz z jasnoscią i nie rózni sie to w zaden sposób od jaśniejszego tła przy monitorze z wyższą jasnością

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdrowe, niezdrowe dla mnie po prostu niewygodne i męczące. Nawet na najmniejszej jasności ekran będzie walił po oczach, bo jest jedynym źródłem światła.
W domu siedzę zwykle na jasności 10%, co w nocy jest zdecydowanie za jasne (deklarowane przez producenta minimum to 50cd/m^2). Dodatkowo część monitorów będzie migotać przy tak niskich ustawieniach.

Niewygodne, czy męczące wzrok, bo z jednej strony masz ciemno, z drugiej jasny obszar. Źrenice mogą trochę głupieć i źle się dostosować do jasności. W efekcie ekran jest za jasny lub odwrotnie widać tylko ekran, a reszta pola widzenia czarna.
Generalnie powierzchnia ekranu powinna mieć podobną jasność do otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 31.07.2020 o 23:24, darkonza napisał:

A czemu niezdrowe? Po prostu zjeżdzasz z jasnoscią i nie rózni sie to w zaden sposób od jaśniejszego tła przy monitorze z wyższą jasnością

Oj zdecydowanie się nie zgadzam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi