Skocz do zawartości
Bust3r

Kupno karty sieciowej 5GHz PCI

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, moja sytuacja jest następująca:

 

Mam internet światłowodowy 300/50 Mbps i muszę kupić do mojego PC kartę sieciową, żeby w pełni te 300 Mbps wykorzystać. Komputer mam piętro nad routerem, ale 5GHz daje radę, na laptopie z kartą sieciową Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (max. do 867 Mbps) wyciągam w miejscu gdzie stoi PC te 300Mbps , także tego samego oczekuje od nowej karty.

Czy jest jakaś znacząca przewaga kart na PCI od kart na USB? Z tego co patrzyłem to karty na PCI mają anteny na kablu, więc mogę je wyciągnąć w odpowiednie miejsce (PC stoi w kącie pod biurkiem).

Zależy mi na wysokim transferze i niskich pingach w grach sieciowych (do tej pory do komputera jestem podpięty ethernetem po PLC, ale moja instalacja elektryczna daje max 40Mbps :/ ). Czy sama karta sieciowa wpłynie istotnie na opóźnienia? Dużo wyższe pingi będą na dobrej karcie WiFi w porównaniu do PLC?

 

Poszperałem po sklepach internetowych i wybrałem pare propozycji (linki poglądowe):

1. TP-Link Archer TX3000E (szybka, ale i droga, ale jestem jeszcze w stanie tyle zapłacić, może wystarczy też na upgrade w przyszłości do 600Mbps) https://www.komputronik.pl/product/669982/tp-link-archer-tx3000e.html

2. Edimax EW-7833AXP (wolniejszy ale i tańszy od Tp-Linka) https://www.komputronik.pl/product/692549/edimax-ew-7833axp.html

3. TP-Link Archer T9UH (ten już na USB) https://www.komputronik.pl/product/393242/tp-link-archer-t9uh.html

4. Netgear A6210-100PES https://www.komputronik.pl/product/283693/netgear-a6210-100pes.html

 

Czy są to dobre propozycje? A może są jeszcze jakieś inne karty warte uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zależy ci na stabilnym i niskim pingu to tylko kabel. WiFi zawsze będzie pod tym względem gorsze nieważne jaką kartę WiFi kupisz, a PLC to IMO już kompletna kupach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika kabel > WiFi > PLC. Bardzo ciekawe i trochę nie chce mi się w to wierzyć. Akurat u mnie PLC działa stabilnie i odkąd przeszedłem z ADSL na światłowód (do komputera cały czas PLC) to pingi w CSGO spadły o 20ms, do ok.40ms do serwerów Valve.

Zdaje sobie sprawę że WiFi będzie gorsze ale wolę mieć 300 niż 40 Mb/s - pytanie tylko o ile gorsze i czy lepsza karta WiFi zniweluje trochę tą różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel nie jest podatny na zakłócenia tak jak WiFi czy PLC, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli u ciebie PLC działa stabilnie i nie ogranicza ci neta to nic tylko się cieszyć. Ale nie u wszystkich tak jest, PLC sprawdza się tam gdzie jest mega prosta instalacja elektryczna, np w mieszkaniach w bloku. W domach gdzie może być instalacja o topologi gwiazdy PLC nie sprawdzi się w ogóle. Tak miałem u znajomego, gdzie w jednym pokoju urządzenia łączyły się z zawrotną prędkością dochodzącą do 7Mb/s , a w innych  urządzenia w ogóle się nie widziały.

Dlatego IMO najlepiej używać kabla tam gdzie się da, później WiFi bo jest w miarę uniwersalne i głównym jej ograniczeniem jest odległość od nadajnika, a na szarym końcu jest PLC bo ma szereg ograniczeń. Nie zmieni to jednak faktu że w określonych warunkach PLC może działać lepiej niż WiFi. Jeśli tak jest u Ciebie to nie widzę powodów dla których miał byś przechodzić na WiFi skoro działa gorzej.

A co do karty WiFi to co wg ciebie oznacza lepsza karta ? Bo droższa karta nie równa się lepsza. Nowa droższa karta nie gwarantuje ci stabilniejszego połączenia bo ma więcej megabitów na pudełku. Jeśli w danym punkcje jest słaby sygnał nowa karta prawdopodobnie będzie działała tak samo jak ta stara. Prawo nakłada górną granicę na moc nadawania dla nadajników i router/karty zazwyczaj go osiągają, więc nieważne czy karta stara , nowa, droga tania , fabrycznie nie mogą przekroczyć mocy 20dbi(nadajnik + uzysk anteny). To co oferują droższe karty to wyższa prędkość maksymalna, ale aby ją osiągnąć wymagany jest mocny sygnał. Więc jeśli masz słaby sygnał WiFi to nie licz że nawet karta za 1000zł spowoduje że prędkość połączenia skoczy ci np 2x do góry, bo na pudełku było napisane że ma więcej Mb. To tak nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem jak najbardziej, ale jak napisałem: 

Cytat

Komputer mam piętro nad routerem, ale 5GHz daje radę, na laptopie z kartą sieciową Intel Dual Band Wireless-AC 8265 (max. do 867 Mbps) wyciągam w miejscu gdzie stoi PC te 300Mbps , także tego samego oczekuje od nowej karty.

Tak więc o przepustowość jestem spokojny, zastanawiam się własnie czy PCI > USB (i dlaczego), oraz czy kupno lepszej karty pozwoli ograniczyć straty spowodowane zmianą interfejsu z kabla na powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "ograniczyć straty" ? Po WiFi zawsze będziesz miał nieco gorszy ping , w stosunku do kabla, niezależnie jak super i drogą kartę weźmiesz. 
Czy wybrać kartę na PCIE czy na USB3, to IMO przede wszystkim kwestia preferencji. Nie da się jednoznacznie powiedzieć że karty PCIE są lepsze. Owszem płytka z elektroniką może być większa niż w wersji USB ale to żadna gwarancja że karta jest przez to lepsza. Bardziej skupiał bym się na specyfikacji samej karty i to jakie technologie wykorzystuje i wspiera. Ale tutaj trzeba wziąć pod uwagę również to jaki router posiadamy i co on potrafi. Branie karty za kilka stówek bo jest hiperextra gdy nasz router to technologiczna padaka mija się z celem. Przykładowo branie karty wspierającej 4x4 i modulację 1024-QAM gdy nasz router obsługuje co najwyżej 2x2 i 64-QAM nie ma większego sensu jeśli razem z kartą nie planujemy kupić nowego routera. Kupowanie na zapasa , bo kiedyś może się przyda, nie ma większego sensu. 

Proponuje zapoznać się z testem sieciówek który kiedyś zrobił PCLab - https://pclab.pl/art77108.html 
Tylko do wyników raczej podchodź z dystansem bo router użyty w teście to nie typowy śmietnik jaki daje operatora wiec wyniki prędkości mogą się nieco różnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test ma 2 lata, nie doszlo cos ciekawego do polecenia? znajomy ma podobny problem, mieszkanie po remoncie a musi dostarczyc szybszy net i trzeba bedzie cos na plyte glowna wrzucic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takich rzeczach się myśli przed remontem a nie po. Kabel to najpewniejsze, najszybsze, najbezpieczniejsze i najtańsze rozwiązanie. WiFi to można sobie już w danym pokoju puszczać, ewentualnie jeszcze tym za ścianą i to cienką ścianą. W każdym następnym pomieszczeniu nie można już mówić o szybkości czy jakości połączenia. Chcąc zapewnić właściwą infrastrukturę w domu czy większym mieszkaniu, to jednak trzeba trochą kabla pociągnąć i zamontować 2 - 3 AccessPointy (oczywiście połączone kablem z routerem). 

Jeżeli AC 8265  się u Ciebie sprawdza, to szukaj kart z tej serii. tj. Intel 8265 czy nowsza 9260. Oczywiście na PCie.

Przy okazji, masz router w standardzie ax, że proponujesz karty droższe z tego powodu, że obejmują ten standard? Jeśli tak, to kup kartę Intel ax200.

 

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam ogromna ilosc osob ktore nie mysla o taki rzeczach jak kable ethernetowe podczas remontu, potem sie to msci ale to norma dzisiejszych czasow, nie ma co hejtowac jak mleko sie wylalo tylko pomoc po ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, xede napisał:

znam ogromna ilosc osob ktore nie mysla o taki rzeczach jak kable ethernetowe podczas remontu, potem sie to msci ale to norma dzisiejszych czasow, nie ma co hejtowac jak mleko sie wylalo tylko pomoc po ;)

Zwlaszcza jak remont był 20 lat temu ;)

 

Cytat

Jeżeli AC 8265  się u Ciebie sprawdza, to szukaj kart z tej serii. tj. Intel 8265 czy nowsza 9260. Oczywiście na PCie.

Niestety ciężko znaleźć informacje o zastosowanym chipie (chociaz w teście zalinkowanym wyżej są wpisane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...