Skocz do zawartości
CzekoGecko

Wybór monitora - im więcej czytem tym bardziej głupieję

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Szukam monitora. Sporo poczytałam w necie o tym czy tamtym ale zamiast znaleźć odpowiedź na to czego potrzebuję, troszkę (bardzo) zgłupiałam. Na dodatek gdzie nie znajdę monitora gdzie w specyfikacjach wszystko wygląda cacy, pod spodem siedzą komentarze narzekające na blur, ghosting, złe kolory, migotanie i masę innych rzeczy, których w opisie się oczywiście nie znajdzie. Więc byłabym wdzięczna za jakieś sugestie od ludzi, którzy wiedzą o czym mówią z doświadczenia.

1. Cena. No tak do 2000. Do 2500 jeśli jakość naprawdę skacze do góry od tańszych i jest super warto.

2. Rozdzielczość WQHD, 27''-30''

3. Raczej zakrzywiony ekran - wszędzie gdzie czytam jest mowa o tym, że są lepsze dla oczu, mniej męczą. Ja przy monitorze siedzę zwykle kilkanaście godzin dziennie więc to bardzo istotny faktor. No chyba, że to wszytko marketingowy pic na wodę i nie ma znaczenia, to wtedy dajcie znać, dzięki.

4. 144+ hz odświeżania

5. Matryca... no i tu zaczynają się schodki :P  Z tego co widzę absolutnie przeważająca większość zakrzywionych monitorów ma matryce VA, które nie mają generalnie najlepszej opinii pod kątem tego co dla mnie jest istotne.

a) Zupełnie nie mają dla mnie znaczenia kąty widzenia. Siedzę przez monitorem prosto z przodu i nie mam potrzeby urządzania kina domowego dla kilku osób z różnych miejsc w pokoju.

b) Sporo gram, w dość różne gry. Nie są to wyścigi ani FPSy, ale jest League of Legends gdzie też ważna jest szybkość reakcji. Nie wiem jednak czy matryca TN byłaby dobrym wyjściem ze względu na inne gry gdzie jakość kolorów i kontrast są istotne.

c) Oprócz tego sporo piszę i czytam na komputerze, więc czarny tekst na białym polu musi być wygodny w odbiorze. Okazjonalnie zajmuję się też grafiką, ale mam drugi monitor który ma bardzo dobre odwzorowanie kolorów więc ten nie musi być perfekcyjny pod tym kątem. Ale zdecydowanie wolałabym żeby nie miał wyblakłych, mało żywych barw, bo ten drugi jest 4k a mój komputer średnio sobie z tym radzi gdy włączy się Photoshopa. Więc tamten to raczej do korekcji. Może za 5 lat będzie mógł pobrylować :P

Z tego co czytam to nie ma opcji sugerować się podawanym przez producentów czasem reakcji matrycy bo są one praktycznie wyssane z palca. Co też potwierdzają liczne komentarze, które pod monitorami gdzie specyfikacja opiewa super ostry i płynny obraz i 1ms reakcji a potem ludzie skarżą się na rozmycia i ghosting którego nie da się odzobaczyć :(

Generalnie chciałabym po prostu kupić coś fajnego, solidnego, i co nie będzie tworzyć problemów. Tych dostarczył mi tej monitor 4k i mi wystarczy :P

Dzięki serdeczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno. Bo właśnie grzebię dalej i widzę, że ludzie mówią o tym, że zakrzywione monitory są dużo bardziej podatne na uszkodzenia. A wręcz potrafią po prostu pęknąć same z siebie ze względu na to jak wygięte jest szkło i powstające przez to napięcie. A że uszkodzenia te są mechaniczne, gwarancje raczej nie są uznawane. Czy tak jest?

 

"Sprawdź ten wariant MSI;
MSI Optix MAG272CQR Curved"

Wg. komentarza pojawia się w monitorze mocny ghosting. Czy ktoś wie z doświadczenia jak to jest?

Edytowane przez CzekoGecko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Trochę się boję tego braku gwarancji ale jeśli to się praktycznie nigdy nie zdarza to może. Nie wiem, warto? Zapewne byłaby to matryca VA bo mało które mają IPS czy TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest dziwne, patrząc na komentarze to wygląda na to że nie ma dobrego monitora. Wydaje mi się że wiekszosc wypowiadających się to odpowiednicy melomanów w świecie obrazu ?. Moim zdaniem większość zwykłych użytkowników albo nie zauważy albo będą to tak niewielkie przekłamania że nie zwraciu na nie uwagi. W VA narzekają na smużenie czerni. Testowałem dwa monitory pod tym kontem, oczywiście nie profesjonalnie tylko w grach i nie mogłem się dopatrzeć. Moim zdaniem ogromna przewagą VA jest kontrast. Sam stoję przed wyborem monitora i wszystko przemawia za VA patrząc na Twoje oczekiwania też bym stawiał na VA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sie przymierzam do kupna monitora. 

Nigdy nie miałem matrycy VA ani IPS. Moje wymagania podobne: WQHD, 27' minimum 144hz. Budżet 2000-max2500zł. Najbardziej jestem nastawiony na Aorus FI27Q a później na LG 27GL850-B. Chyba ze bardziej VA? Z PC korzystam najczęściej wieczorami. Trochę gier (cod, fifa, rdr2) i internet - filmow nie oglądam bo mam do tego tv. Katy tez sie dla mnie nie liczą bo siedzę na przeciwko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem matryce kiedyś TN, to chyba największy dramat jaki jest. Obecnie mam IPSa, jestem zadowolony z kolorów ale czerń jest fatalna w dodatku widać srebrzenie ekranu w ciemnych scenach. Nie miałem nigdy monitora VA, przy najbliższej okazji wybiorę jakiś 21:9 bo jestem ciekawe jak to się prezentuje w grach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...