Skocz do zawartości
.winter.

Ósemka do usunięcia

Rekomendowane odpowiedzi

Kanałowe bez znieczulenia można robić na martwym zębie bezboleśnie - może małe ukłucia czuć i nic więcej. Jak są nerwy żywe, albo dodatkowo ropa np. przy zapaleniu miazgi to ból jest ogromny, ludzie krzyczą na głęboko poza gabinet. Żeby do tego nie dopuścić trzeba chodzić regularnie na przegląd, a do tego robić raz w roku zdjęcie pantomograficzne (rtg). No i nigdy nie czekać, że jakaś mała dziura jest i nie boli to dobrze. Może nie widać jak jest głęboka, dojdzie od miazgi i zaczyna się jatka, a znieczulenie w środowisku kwaśnym które powstaje nie działa.

Niestety zdarza się, że robią bez znieczulenia też bolące zęby. Czasem nieumiejętnie wprowadzają znieczulenie, czasem nie używają odpowiedniego materiału. Najgorzej znieczula się dolne trzonowce, więc o nie trzeba dbać najbardziej w razie czego. Zwykle dają znieczulenie przewodowe, ale to nie jest zawsze dobry wybór. Tylko w bardzo profesjonalnym gabinecie jest kilka różnych form znieczuleń (np. domiazgowe), ale zwykle drogo i długo się czeka.

Najgorzej właśnie te całe zapalenie i ropa. Przy nagłym bólu max mamy 2 dni na zrobienie zęba, nigdy nie można tego przeczekiwać by się nie zrobiło przewlekłe zapalenie miazgi. Większość problemów wynika z machnięcia ręką czy to na ból, czy dziury, czy inne problemy.

Edytowane przez Viking899

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Siemanko,

W poniedziałek muszę się zameldować na usunięcie ósemki, która zaczyna mi się psuć, a potem zrobią mi metalowy uśmiech (założą aparat :E). Czy ktoś miał usuwane ósemki? Podobno boli, jak cholera, więc wolałbym się przygotować na 2-tygodniowe cierpienie.

Miałem cztery ósemki usuwane, z czego jedna do dłutowania . ;) Dwie usuwane co dwa tygodnie.

Pełny instruktaż jak będzie to wyglądało, znieczulenie miejscowe, samo usuwanie czuć.

Przed zabiegiem jak czytałem neta i słuchałem - Pełna panika i w ogóle koniec świata. 

W trakcie zabiegu: Dentysta powiedział, że powinno zająć łącznie ok. 15-30min. Jemu zajęło 5min.....Bólu zero, tylko czuć jak dłubią, ale nic w tym strasznego.

Drugi zabieg z dłutowaniem (30min łącznie) było minimalnie czuć ból, ale w skali od 1-10 to takie 3.

 

Po zabiegu. Nie byłem nawet opuchnięty (ale tutaj już od człowieka zależy). Musiałem brać antybiotyki i nie robić ciśnienia w jamie ustnej podczas płukania.

 

Zrobiłem na NFZ w Warszawie, wszystko za free. Czekałem 2tyg, całość zajęła równy miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem rowniez dwie osemki do usunięcia. Zęby wrastały mi w dziąsło oraz było ryzyko ze mi sie poprzesuwają inne zęby, bo nie było dostatecznie dużo miejsca w jamie ustnej.

Niestety ale wypłukałem sobie skrzep tak wiec miałem zebodół jamisty. Czego nie polecam. Nieprzyjemna dolegliwość oraz wymagała potem codziennego chodzenia do stomatologa.  https://dbam-o-zdrowie.pl/jak-uniknac-powiklan-po-ekstrakcji-zeba/

Edytowane przez fleszz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać.

Zabieg nie był bolesny, ale już dzisiaj mnie boli, jak jasna cholera!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w maju usuwaną lewą dolną – niepoprawnie wyrośnięta (bokiem), tzw. "zatrzymana".

Zero bólu, a cały zabieg trwał max 15 minut. Jedynym mankamentem było kilkudniowe żarcie papek.

Potem przez tydzień antybiotyki i przez kilka dni środki przeciwbólowe (bardziej przeciwzapalnie).

Realnym problemem było kilkudniowe jedzenie papek. No i zabieg kosztujący łącznie 700 zł (robocizna 500 zł, zdjęcie RTG 60 zł, antybiotyki przed/po jakieś 110 zł, pianka pielęgnacyjna pozabiegowa 30 zł).

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wyrywane dwie górne, poszło w miarę sprawnie, max 25 minut każda,  sam zabieg nic nie bolał, później gdy znieczulenie przestało działać trochę już bolało ale nic strasznego.

W przypadku wyrywania dolnej, nie wyglądało to już tak ciekawie, zabieg trwał ponad półtora godziny, gdyż ząb był prawie cały wrośnięty i każdy korzeń w inną stronę, obok jakiś nerw z ryzykiem uszkodzenia. Tutaj konieczne były już szwy, a ból nie dawał mi żyć prawie przez tydzień?

Jak na nfz nie ma co narzekać, jakieś antybiotyki czy środki przeciwbólowe nie były konieczne. Trochę żałuję że w ostatnim przypadku nie wziąłem dnia wolnego w pracy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i doszedł jeszcze aparat ortodontyczny. Fajne uczucie, jak zęby się ruszają :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dyx3n napisał:

Jakieś antybiotyki czy środki przeciwbólowe nie były konieczne. Trochę żałuję że w ostatnim przypadku nie wziąłem dnia wolnego w pracy...

Jak chirurg ci nie zbija stanu zapalnego antybiotykami, to jest dupa a nie chirurg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Jakąś aplikację na Androida, która będzie przypominać co 4 godziny o zmianie wyciągów ortodontycznych? Może ktoś coś poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2020 o 08:43, .winter. napisał:

Panowie,

Jakąś aplikację na Androida, która będzie przypominać co 4 godziny o zmianie wyciągów ortodontycznych? Może ktoś coś poleci.

A nie wystarczy timer? W sensie ten co odlicza zadany czas - z tego co się orientuje jest w każdym zegarku systemowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 10 lat chyba a nawet ponad mam lewa górna 8 do usuniecia a raczej jej resztki. Przyznam się że nigdy tego nie zrobiłem bo w niczym mi nie nie przeszkadza nie boli mnie w sumie jak łaziłem do dentysty na przeglądy itd to tylko wspominali ,że 8 do usunięcia i tyle. Sam się zastanawiam teraz czy ja usuwać skoro jej część tam jest ale w niczym mi nie przeszkadza takie coś trzeba usuwać czy może sobie tam po prostu być bez komplikacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...