Skocz do zawartości
porlock

Smużenie Gigabyte G27QC

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie nie wiem wiec zapytam, czy to normalnie żeby monitor na VA miał aż takie smużenie ze białe litery na czarnym tle lekko znikały przy przewijaniu ?
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest normalne, w opcjach monitora nic nie zmieniałeś ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie może to być normalne, ale najpierw sprezycuj na jakim odświeżaniu i z jakim ustawieniem Overdrive pracuje monitor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Overdrive ustawione na normal lub wylaczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie grzebałem tak było na profilu "standard" na ustawieniach fabrycznych , na profilu "game ftp" jest dyzo lepiej. Odpowiadając, na pytanie to co widać na filmie było na odświeżaniu 165Hz, oraz z overdrive na "speed" (pozostałe opcje to "normal" i "quality").  Udało mi się uzyskać w miarę zadowalające efekty zwiększając kontrast oraz zmniejszając poziom czerni (Black Equalizer)  
Chociaż dalej się zastanawiam czy to nie jest jakaś wada tego egzemplarza lub modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA potrzebują mocnego doładowania pikseli, więc raczej w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem masz tylko z napisami na tym tle, czy na innych ciemnych tłach też ?

Nie każdy VA będzie miał tego typu problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie że wszystkim białym na czarnym tle, na napisach najbardziej przeszkadza bo da względnie małe i mają detale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa mają ten sam problem, po prostu taki typ matryca VA zastosowali. W dwóch Samsungach czegoś takiego nie miałem, na twoim miejscu zwróciłbym ten monitor.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw gammę prawidłowo (tak by była najbliżej 2.2 - equalizery zniekształcają gammę) a następnie tak wyreguluj overdrive np. w pixel persistence analyzer, by zniekształcenia obrazu/smugi były jak najmniejsze (tylko nie zostawiaj włączonego ekranu głównego pixel persistence analyzera, bo szybko mrugający kwadrat źle wpływa na LCD).

 

ps. takich efektów chyba nie powinieneś nagrywać przy skaczących 30 FPS, a czas naświetlania powinien być krótszy

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Obydwa mają ten sam problem, po prostu taki typ matryca VA zastosowali. W dwóch Samsungach czegoś takiego nie miałem, na twoim miejscu zwróciłbym ten monitor.

No faktycznie, to jest dokładnie to co u mnie, co ciekawe recenzujący zdaje się w ogolę tego nie zauważać, nawet słowem nie napomknął, i to mnie tez zastanawia czemu.

 

 

Ustaw gammę prawidłowo (tak by była najbliżej 2.2 - equalizery zniekształcają gammę) a następnie tak wyreguluj overdrive np. w pixel persistence analyzer, by zniekształcenia obrazu/smugi były jak najmniejsze (tylko nie zostawiaj włączonego ekranu głównego pixel persistence analyzera, bo szybko mrugający kwadrat źle wpływa na LCD).

 

ps. takich efektów chyba nie powinieneś nagrywać przy skaczących 30 FPS, a czas naświetlania powinien być krótszy

Co do nagrywania, to bardzo dobrze to widać na tych recenzjach z YT co podał kolega, gamme mogę ustawiać skokowo 1,2,3,4 ustawiłem na 2, ale nie wielka to różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogladajac ten filmik poczulem sie jakby sie przeniosl 30lat wstecz, nie wierze ze takie badziewia dzis wypuszczaja na rynek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 gamme mogę ustawiać skokowo 1,2,3,4 ustawiłem na 2, ale nie wielka to różnica.

Co do ustawiania gammy, to taki uniwersalny hint dla każdego monitora:

By uzyskać ustandaryzowaną gammę 2.2, nie oznacza to wybranie wartości 2 w menu OSD. Wyświetl test gammy, np. obrazu rzeźnik LCD:

aa33ff3d437c3.png

Obrazek najlepiej zapisz na dysk. Wyświetlaj go bez skalowania. Monitor ustaw na rozdzielczość natywną. Tak manipuluj nastawą gammy w menu OSD monitora, by ten obraz był jak najmniej podbarwiony (szary gradient to idealny wynik).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poprawę sytuacji z zanikającymi literkami niestety to nie ma wpływu
Pytanie zwracać ten monitor czy nie zwracać.. ot co 
IPSa nie wezmę bo wqrza mnie ips glow, i nierówność podświetlenia, dla mnie nie do zaakceptowania. 

Edytowane przez porlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, porlock napisał:

IPSa nie wezmę bo wqrza mnie (...) i nierówność podświetlenia, dla mnie nie do zaakceptowania. 

Nie ma różnic w nierówności świecenia między TN/IPS/VA. Bez problemu można trafić na równiejszy IPS od VA i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kyle_PL napisał:

Nie ma różnic w nierówności świecenia między TN/IPS/VA. Bez problemu można trafić na równiejszy IPS od VA i odwrotnie.

no to ja chyba w nie mam szczęścia w życiu :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem MSI Optix MAG272CQR Curved, wg specyfikacji ma panel samsunga. Tak wiec najpewniej jutro będzie u mnie, i będę mógł porównać dwa, gigabyte vs msi. 
X-Kom nie robi problemów ze zwrotami, wiec przegrany tego pojedynku (wg mojego subiektywnego odczucia) wróci do sklepu.

Edytowane przez porlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na MSI jest dokładnie identycznie, wiec wychodzi na to ze to chyba cecha tych szybkich paneli VA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem LG 27GL850-B .Po przejściu z 15letniej TNKi to srebrzenie plus nie równe podświetlanie strasznie wkurza. Ale jak patrze na to smużenie tych napisów na czarnym tle co pokazujesz na filmiku to jest dopiero tragedia. Mam TV od samsunga na matrycy VA 100Hz i coś takiego nie występuje na czarnym tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, porlock napisał:

Na MSI jest dokładnie identycznie, wiec wychodzi na to ze to chyba cecha tych szybkich paneli VA

Nie, do trzech razy sztuka, zwracaj obydwa monitory i bierz Samsunga Odyssey G7. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam AOC na VA i smuży tak samo, napisy to tam kit, najgorzej że w dynamicznych grach też obraz smuży. Da się przyzwyczaić, ale nigdy więcej VA ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, galakty napisał:

Mam AOC na VA i smuży tak samo, napisy to tam kit, najgorzej że w dynamicznych grach też obraz smuży. Da się przyzwyczaić, ale nigdy więcej VA ;) 

Napisz chociaż jaki to model ,tak dla potomnych :) żebyś miał w sygnaturce  nie byłoby tematu co do modelu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, galakty napisał:

Mam AOC na VA i smuży tak samo, napisy to tam kit, najgorzej że w dynamicznych grach też obraz smuży. Da się przyzwyczaić, ale nigdy więcej VA ;) 

Nie wiem jak jest w AOC ale zrobiłem porównanie  i wyszło mi ze Gigabyte lepszy niż MSI. W MSI overdrive overshoot jest mocniejszy niż w gigabyte, do tego nie ma opcji "Black equalizer" która w gigabyte kosztem rozjaśnienia czerni pozwala zminimalizować efekt migotania liter do praktycznie zera, i nie da sie korygować ustawień gamma,  Do tego Gigabyte ma głośniki (słabe ale do dzięków systemowych oraz oglądania jakiś głupot na YT starczy) no i jest tańszy o 400 PLN :)

Godzinę temu, pab11o napisał:

Ja kupiłem LG 27GL850-B .Po przejściu z 15letniej TNKi to srebrzenie plus nie równe podświetlanie strasznie wkurza. Ale jak patrze na to smużenie tych napisów na czarnym tle co pokazujesz na filmiku to jest dopiero tragedia. Mam TV od samsunga na matrycy VA 100Hz i coś takiego nie występuje na czarnym tle.

Dla mnie IPS glow jest nie do zaakceptowania, mam służbowego della stoi jakies poł metra od gigabyte, BLB nie ma w ogole, dosłownie zero, idealnie poświetlony, ale IPS glow tragiczny, patrzysz na krawdziach robi sie zóltawe, pomarańczowe, srebrne, zalezy jak głowe przekrecisz, i to widać cały czas, byle filme na YT gdzie jest czarne tło, zdecydowanie łatwiej mi zaakceptować migające literki, które defacto da się okiełznać odpowiednim profilem ustawień (co w MSI mi się nie udało)
 

42 minuty temu, Doamdor napisał:

Nie, do trzech razy sztuka, zwracaj obydwa monitory i bierz Samsunga Odyssey G7. :D

Co za głupota ?, głębokość (z podstawą) 306 mm, dlaczego ? , przecież to tylko 27'', gigabyte ma 200mm, G7 zajmie mi 1/2 biurka, no ale może i go sprawdzę co mi w sumie szkodzi, jak by się okazał godzień :-)  to zawsze mogę go na uchwycie VESA powiesić. Jutro pojadę oddać MSI bo Gigabyte wg mnie lepszy, X-kom ma taka politykę ze jak oddasz do sklepu to kasę od razu zwracają, bo w trzeci monitor kasę mrozić to nie za bardzo mi sie widzi :) . Szajsunga przetestuje tak na 99%  :D więc dam Wam znać.
 
Edytowane przez porlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, porlock napisał:
Co za głupota ?, głębokość (z podstawą) 306 mm, dlaczego ? , przecież to tylko 27'', gigabyte ma 200mm, G7 zajmie mi 1/3 biurka, no ale może i go sprawdzę co mi w sumie szkodzi, jak by się okazał godzień :-)  to zawsze mogę go na uchwycie VESA powiesić. Jutro pojadę jade oddać MSI bo Gigabyte wg mnie lepszy, X-kom ma taka politykę ze jak oddasz do sklepu to kasę od razu zwracają, bo w trzeci monitor kasę mrozić to nie za bardzo mi sie widzi :) . Szajsunga przetestuje tak na 99%  :D więc dam Wam znać.
 

 

Bo to monitor z największym wygięciem matrycy, ten monitor ma najniższe możliwe smużenie, lepszego VA już nie ma.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Doamdor napisał:

Bo to monitor z największym wygięciem matrycy

I to też mnie trochę martwi :) czy się przyzwyczaję do takiej dużej krzywizny czy raczej będzie przeszkadzać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...