Skocz do zawartości
maxoff

Chłodzenie AIO do ok. 500zł dla Ryzen'a 5 3600 po OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Panowie przyszła w końcu pora na zmianę chłodzenia. Mam na tą chwilę proca Ryzen 5 3600 po małym OC i chciałem zakupić chłodzenie AIO (360mm) do ok. 500zł. Wstępnie wybrałem takie 4 modele :

- SILENTIUM PC NAVIS RGB 360

- SILENTIUM PC NAVIS EVO ARGB 360

- DEEPCOOL GAMMAXX L360 V2

- ENERMAX AQUAFUSION

- ARCTIC LIQUID FREEZER II 360

Co byście wybrali, polecili? 

Ten ostatni Artic nie ma RGB na którym nie ukrywam że mi zależy ale jednak jeśli będzie o wiele bardziej wydajne od 3 pozostałych to nie skreślał bym go...  No chyba że jeszcze coś innego do max 5 stówek polecacie to chętnie wysłucham porad. 

Obudowę mam sporą, a dokładnie model Thermaltake Suppressor F31 Tempered Glass także chłodzenie 360mm spokojnie wejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARCTIC LIQUID FREEZER II 360, przebija nawet droższe modele. 

Edit. Do 3600 wystarczy nawet 240. 280 i 360 ma praktycznie taka samą wydajność. 

Edytowane przez .::DOOMINIQS::.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suppressor F31 to obudowa z mocno ograniczonym obiegiem powietrza (średniej jakości kopia serii Define od Fractala), co dobije się negatywnie na temperaturach, zwłaszcza gdybyś montował AiO na froncie. Koniecznie wrzuć je na top.

Co do konkretnych modeli, to tego 3600 ogarnie w zasadzie cokolwiek. Najwydajniejszy jest Arctic (bije znacznie doższe AiO jak Kraken X72 czy EK AIO 360), ale chłodnica ma 38mm grubości zamiast standardowych 30mm w prawie wszystkich AiO, więc musisz to wziąć pod uwagę przy jego montażu. Jak chcesz RGB to możesz wziąć Navisa, też jest jak najbardziej ok i spokojnie sobie poradzi.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Panowie wezmę w takim razie Artica skoro bije na głowę te pozostałe. Jeśli mam wybierać między RGB, a dużo wydajniejszym chłodzeniem to wolę to drugie... Co zaś tyczy się rozmiaru chłodnicy to wolę większą bo praw fizyki się nie oszuka. Większa lepiej odbiera ciepło i łatwiej ją zchłodzić, a po drugie pewnie będzie ciszej bo są 3 wentylatory które mam nadzieję że nie będą musiały przy obciążeniu kręcić się na maxa. 

A co do montażu chłodzenia to tylko góra bo jak wiadomo spora część obudów ma przody zabudowane więc wydmuchiwane powietrze ma tylko wąskie szczeliny po bokach lub górze frontu. Miałem kiedyś w innej budzie tak zamontowanego Krakena V62 V2 bo nie mieścił się na górze więc wiem że przód nie jest dobrym wyborem jeśli buda ma zabudowany front... 

zawiszhteblack - wiesz nie każdego stać na porządnego Fractala, a jak dla mnie ten model Thermaltake nie jest zły w tej cenie. Jest to dość duża i szeroka buda więc każde chłodzenie zmieszczę, a o to mi głównie chodziło. Na przodzie mam 2 wentylatory 14cm i z tyłu także i jak na razie nie narzekam na przepływ powietrza. Zresztą jeśli ktoś chciał by poprawić jeszcze cyrkulację to można zdemontować koszyk na HDD i dyski przełożyć z tyłu za płyta główną. Wtedy te 2 wentylatory będą wdmuchiwać powietrze wprost bez żadnych przeszkód na jego drodze... Zresztą jak pisałem mi na razie wystarcza bo jak widać tego Ryśka chłodzi mi BOXowy cooler, a procek jest podkręcony którego od dołu grzeje jeszcze gorący Radek X580 :-). 

EDIT: Panowie ale nie wiem czemu cały czas chodzi mi jeszcze po głowie tradycyjne chłodzenie powietrzem, a mianowicie Noctua NH-D15. Co o tym sądzicie? Lepiej tego Arctic'a AIO czy Noctua??? 

Edytowane przez maxoff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej Krakena X62, teraz NH-D15 w czarnej wersji. Powiem tak: wydajność na podobnym poziomie. Na pewno Noctua jest cichsza przy pełnej "mocy", bo we wszystkich krainach, na max jest bardzo głośno.

Jednak protestowałem trochę wentylatorów, i twierdzę, że te nowe NF14 i ich odpowiednik w NH-D15 to g*wno. W tych pieniądzach są po prostu przereklamowane, kiepsko wykonane i mają średnia kulturę pracy. Oczywiście jest o niebo lepiej niż w Krakenie, ale w tej kasie (produkt premium) jest co najwyżej średnio. Miałem je też ma X62 dla testu, i pracowały tak samo (identyczna wydajnosc), jak AER P140, ale dużo, dużo ciszej.

Na razie na NH-D15 założyłem Arctic P14 i jest - uwaga - wydajniej niż na oryginalnych wentylatorach, znacznie ciszej na max obrotach i ogólną kulturą pracy jest lepsza. Za 29zl za szt. Poważnie.

Na pewno Noctua ma ograniczenia do do obudowy, wiadomo wysokość, ale mi udało się ją zmieścić z dodatkowymi topami (wysokość +5mm) do SPC Signum SG1 TG, gdzie niby wejdzie Max 161mm :E

Jakbym miał teraz kupić Arctica Freezer II lub NH-D15, kupił bym AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę robił nowego tematu, więc podepnę się tutaj.

Powoli rozglądam się za jakimś nowym chłodzeniem CPU i padło tym razem na AIO. Na dzień dzisiejszy siedzę na Fortisie i sprawuje się wzorcowo, ale myślę już bardziej przyszłościowo., bo planuje pewnie w przyszłym roku zmienić procesor na Ryzen 7 4700x, a do schłodzenia go Fortis pewnie już nie wystarczy. Mój wybór padł na AIO Corsair iCUE H100i RGB PRO XT 240mm, kosztuje w tym momencie 499 zł w promocji. Wiem generalnie że produkty Corsair generalnie są dobre, ale moim zdaniem w wielu przypadkach przepłacone. W tej cenie pewnie albo i taniej dostałbym lepsze albo porównywalne wydajnościowo chłodzenie. Wszystko rozchodzi się o to że mam obudowę, wentylatory oraz peryferia Corsair i wszystko można by było fajnie zsynchronizować. Z tego co oglądałem/czytałem recenzje chłodzenie jest ciche i wydajne oraz dobrze wykonane. Pewnie miał ktoś styczność z chłodzeniami Corsair i może skrobnąć coś, czy ma sens kupowanie od nich AIO ? Chłodnicę chciałbym zamontować na topie, więc tutaj też mam trochę ograniczone pole manewru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja obudowa jest bardzo mała. Przy montażu chłodzenia na topie będzie ono już nachodzić na płytę główną i okolice RAMu, więc w przypadku wyższych radiatorów na sekcji zasilania mobo, czy wyższych modułów RAM może być problem z kompatybilnością. Nie mówiąc o tym, że będzie to średnio wyglądać pod względem wizualnym.

Co do samego AiO to jest ok, ale jest mocno przepłacone. Arctic Liquid Freezer II kosztujący 150 zł mniej jest cichszy  i wydajniejszy, podobnie wydajnościowo będzie wypadał SPC Navis, który kosztuje prawie 200 zł mniej. Generalnie rozmiar chłodnicy 240mm nie jest idealny. Jeśli chcesz bardzo wydajne chłodzenie to lepiej sięgnąć po 280mm lub 360mm. W Twojej obudowie takie chłodzenia wejdą tylko na front. H100i to nie jest złe chłodzenie, jest po prostu drogie jak na możliwości które oferuje. Jeśli Ci się podoba i masz kasę, to możesz je brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wydajne AIO w podanym budżecie i podświetlanie, to ja bym wziął... Arctica i taśmę led z aliexpress.

8 godzin temu, Crypt napisał:

Na razie na NH-D15 założyłem Arctic P14 i jest - uwaga - wydajniej niż na oryginalnych wentylatorach, znacznie ciszej na max obrotach i ogólną kulturą pracy jest lepsza. Za 29zl za szt. Poważnie.

Ja Ci wierzę. Testowałem NH-D15 z fabrycznym wentylatorem w środku i Arctic BioniX P120 nad RAM, nie było gorzej, a na maksymalnych obrotach udało się zbić 1 stopień. Tylko na sekcji zasilania było cieplej względem fabrycznych wentylatorów, ale P14 rozwiązałby ten problem. Mógłbyś pochwalić się zdjęciami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz fotkę z dzisiaj, robiłem kilka przeróbek w obudowie, ogólne porządki itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam już mętlik w głowie ARCTIC czy Noctua NHD15? Co wybrać do Ryzena 5 3600 ale mając na uwadze że w przeciągu pół roku będzie zmiana procka na jakiś lepszy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet pozwala, to brałbym Arctica, bo to wydajniejsze chłodzenie. Zapas wydajności pozwoli mu też pracować ciszej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawisztheblack - dzięki, o taką konkretną odpowiedź właśnie mi chodziło. ARCTIC owszem ciut droższy od Noctua'y ale niewiele. Noctua w wer. Black (bo to chyba najbardziej realny kolor) także prawie 500 złociszy stoi więc wolę kilkadziesiąt złoty dołożyć i mieć wydajniejsze chłodzenie. Dzięki jeszcze raz! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już padły konkrety to może podłączę się z pytaniem.

Przeszukiwałem różne fora i nigdzie bezpośredniego porównania nie znalazłem, a mianowicie 280mm vs 360mm? Czytałem, że różnice nie są znaczące i skłaniam się ku 280, głównie ze względu na 2x140mm zamiast 3x120mm. Z jednej strony więcej mniejszych wentylatorów, z drugiej 2 większe powinny być milsze dla ucha, nawet jakby kręciły się odrobinę bardziej.

Macie jakieś doświadczenia czy porównania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

360mm zazwyczaj jest trochę wydajniejsze od 280mm, ale różnica nie jest duża. Z 280mm często jest problem przy montażu w mniejszych obudowach na ich górze, bo chłodzenie potrafi wadzić o chłodzenie VRM mobo czy o wysoki RAM, to już zależy od obudowy. Przy wentylatorach 120mm najczęściej nie ma takich problemów.

Różnica w wydajności 360mm vs 280mm zazwyczaj zależy od konkretnego modelu i tak np. w przypadku Krakena X62 i X72 różnica jest marginalna, często na korzyść X62. W przypadku Arctic Liquid Freezer II wersja 360mm jest trochę wydajniejsza od 280mm, a przy tym cichsza. 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dzięki chłodzeniu chcesz zyskać na wydajności to sprzedaj ryzena 5 3600 i kup ryzena 3700x.

Hajsu zostanie, dostaniesz wraith prism + 2 rdzenie 4 wątki - takiego boosta nie da Ci najlepsze chłodzenie na r5 3600.

Zakup jest ekonomicznie i logicznie nieuzasadniony

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zawisztheblack napisał:

Różnica w wydajności 360mm vs 280mm zazwyczaj zależy od konkretnego modelu i tak np. w przypadku Krakena X62 i X72 różnica jest marginalna, często na korzyść X62. W przypadku Arctic Liquid Freezer II wersja 360mm jest trochę wydajniejsza od 280mm, a przy tym cichsza. 

Właśnie Arctica zamierzam wrzucić na 8700k i nigdzie porównania dokładnie tych dwóch rozwiązań (freezera 280 i freezera 360) nie mogłem znaleźć.

O miejsce się nie obawiam, w Phanteksie P600S jest ogromna ilość miejsca, najbardziej mnie interesuje stosunek performance/hałas, bo różnica w cenie między 280, a 360 to 60zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pojawia się na wykresach zarówno wersja 280mm jak i 360mm Liquid Freezera :).

Do P600S Arctic spokojnie wejdzie na top.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, zawisztheblack napisał:

Tutaj pojawia się na wykresach zarówno wersja 280mm jak i 360mm Liquid Freezera :).

Do P600S Arctic spokojnie wejdzie na top.

Dzięki serdeczne za linka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ktoś przeczyta.

Widzę Artic Liquid Freezer II - 360 za 399zł brutto

DeepCool Gammaxx L360 RGB V2 za 349zł brutto.

Czy warto dopłacić 50zł za Artic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ALF II wejdzie Ci do obudowy (ma grubszą chłodnicę od standardowej) to warto dopłacić i go wziąć, bo wydajniejsza konstrukcja.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Z obudową problemu nie będzie, bo to będzie biurko, szuflada DIY. Do tego wykorzystam 4xSilentiumPC Sigma HP 120 PWM zasysające i 2xSilentiumPC Sigma HP 120 PWM wyciągające. Dodatkowo wentylator zasilacza i 3xArtic Liquid Freezer. Widzę, że masz duże doścwiadczenie więc może coś podpowiesz. Będę chłodził Ryzen 5700G na Asus TUF GAMING B550M-PLUS. Żadnych kart pionowych. W szufladzie będzie także mały wzmacniacz ICEPOWER 50ASX2SE. Na froncie mam miejsce na 4szt 12cm. Z tyłu muszę zmieścić chłodnicę, zasilacz i 2x12cm. No i teraz zorientowałm się, że przy tej dużej chłodnicy nie zmieszczę się. Chyba, że za chłodnicą dam dodakowe wentylatory wyciągające. Mam do dyspozycji na froncie 564mm i tyle samo z tyłu. wysokośc dowolna (planuję150mm aby awaryjnie pionowo kartę graficzną zmieścić). Jak to zaplanować? Oczywiscie w wolnej chwili naszkicuję w CAD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...