Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , rozglądam się za nowym laptopem. Potrzebuję go do:

- zarządzania dużymi bazami danych (kilka milionów rekordów)

- pracy biurowej

- sporadycznego renderingu; obróbki graficznej

- spotkań z klientami (prezencja)

- a po pracy bym mógł odpalić najnowszego Assassyna co w tym roku wyjdzie i w przyszłości nie miał problemów z takim EU5 (mam nadzieję że już wkrótce, fan całej serii wraz z modami które dawały w kość mojemu dotychczasowemu sprzętowi)

 

Najbardziej mi zależy na kulturze pracy. Miałem już laptopa do którego musiałem podczepiać zewnętrzną klawiaturę bo jak coś wymagającego włączyłem tak się grzał, że inaczej się nie dało. Laptopa zamierzam kupić w niedalekiej przyszłości (kwestia tygodni) ale nie później jak do końca września (jakby teraz było coś ciekawego też bym nie pogardził) licząc że przez ten czas trafię na jakąś promocję pasującego dla mnie sprzętu.

Myślę by mieć na pokładzie najnowszy procesor od AMD bo jak czytam w sieci wielowątkowość to jego atut. Będę wdzięczny za wszelkie propozycje i uwagi - wszelką pomoc.

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro pod uwagę bierzesz 17" to zerknij na:

ASUS ROG Strix G17 i7-10750H/16GB/512/W10 144Hz 6499zł

Kompletnie wyposażony laptop z matową matrycą IPS 144Hz, 16GB pamięci i 512GD SSD. W cenie jest też system operacyjny. Karta to co prawda GTX 1660Ti ,ale nie jest ona jakoś znacznie wolniejsza od RTX'a 2060 (powiedziałbym że wydajność jest na podobnym poziomie).

Ewentualnie fajną opcję jest też:

HP OMEN 17 i7-9750H/8GB/512 1660Ti 144Hz 5799zł

Odrobinę gorzej wyposażony, ale znacznie tańszy więc spokojnie w budżecie go doposażysz. HP Omen w wersji 17" jest dobrze wykonany i ma b.dobry układ chłodzenia.

 

P.S. W tygodniu laptopów jest jeszcze:

Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/1TB/Win10P RTX2070 144Hz za 6799zł (z kodem "laptopy")

Świetnie wyposażony i dobrze wykonany laptop z kartą RTX 2070 Max-Q (wydajność RTX'a 2060), 1TB SSD, Windowsem 10 i 144Hz ekranem z G-Sync. Układ chłodzenia również jest b.dobry.

Z w/w to mój typ nr.1.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

 

Ewentualnie fajną opcję jest też:

HP OMEN 17 i7-9750H/8GB/512 1660Ti 144Hz 5799zł

Odrobinę gorzej wyposażony, ale znacznie tańszy więc spokojnie w budżecie go doposażysz. HP Omen w wersji 17" jest dobrze wykonany i ma b.dobry układ chłodzenia.

 

P.S. W tygodniu laptopów jest jeszcze:

Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/1TB/Win10P RTX2070 144Hz za 6799zł (z kodem "laptopy")

Świetnie wyposażony i dobrze wykonany laptop z kartą RTX 2070 Max-Q (wydajność RTX'a 2060), 1TB SSD, Windowsem 10 i 144Hz ekranem z G-Sync. Układ chłodzenia również jest b.dobry.

Z w/w to mój typ nr.1.

Jeśli rozmawiamy o omenie, to polecam nowszego:

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/hp-omen-15-en0002nw-15-6-amd-ryzen-5-4600h-16gb-ram-512gb-dysk-gtx1660-ti-grafika-win10.bhtml

Procesor na poziomie i7-9750 (a nawet przeganiający go), lepszy system chłodzenia, świetna matryca.

Sam zastanawiam się pomiędzy nim, a właśnie Legionem y740. Legion, to byłby mój wymarzony laptop, gdyby nie procesor, który na obecną chwilę jest ok, ale to jest sprzęt za 7 tysięcy (po sporym rabacie), a jest na poziomie własnie ryzena 5. Warto dodać, że przy lenovo otrzymuje się gratisowo grę rainbow six + pakiet Adobe (wszystkie programy) na 3 miesiące.

Edytowane przez lucasonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acer Nitro 5 i7-10750H/16GB/512/W10 120Hz 5799zł

Z nowości możesz też zerknąć na Acera Nitro w najnowszej odsłonie. Procesor i7 6/12 ma wystarczającą ilość rdzeni. Nie musi być koniecznie najnowszy Ryzen, którego wydajność do i7 jest co najwyżej porównywalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Skoro pod uwagę bierzesz 17" to zerknij na:

ASUS ROG Strix G17 i7-10750H/16GB/512/W10 144Hz 6499zł

Kompletnie wyposażony laptop z matową matrycą IPS 144Hz, 16GB pamięci i 512GD SSD. W cenie jest też system operacyjny. Karta to co prawda GTX 1660Ti ,ale nie jest ona jakoś znacznie wolniejsza od RTX'a 2060 (powiedziałbym że wydajność jest na podobnym poziomie).

Ewentualnie fajną opcję jest też:

HP OMEN 17 i7-9750H/8GB/512 1660Ti 144Hz 5799zł

Odrobinę gorzej wyposażony, ale znacznie tańszy więc spokojnie w budżecie go doposażysz. HP Omen w wersji 17" jest dobrze wykonany i ma b.dobry układ chłodzenia.

 

P.S. W tygodniu laptopów jest jeszcze:

Lenovo Legion Y740-17 i7/16GB/1TB/Win10P RTX2070 144Hz za 6799zł (z kodem "laptopy")

Świetnie wyposażony i dobrze wykonany laptop z kartą RTX 2070 Max-Q (wydajność RTX'a 2060), 1TB SSD, Windowsem 10 i 144Hz ekranem z G-Sync. Układ chłodzenia również jest b.dobry.

Z w/w to mój typ nr.1.

Dzięki za propozycję uwzględniające kulturę pracy i chłodzenie. W Acer Concept D podobają mi się dwie rzeczy, wygląd i 4K. Dobrze by się klientowi prezentacje na spotkaniu odpaliło nie szukając sali z rzutnikiem czy z drugim monitorem. Pod tym względem Omen mi nie pasuję. Wygląd zewnętrzny trochę go dyskwalifikuje. Wielkość 17 cali jest dla mnie jeszcze do przełknięcia bo i tak wrzucam laptop do samochodu i jadę a już donieść z parkingu do klienta w torbie to nie taki problem. Na wyjazdy kilkudniowe w tym roku zakupiłem za 3500 zł ten laptop: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-g531-i5-8gb-512ssd-1650-w10.bhtml dlatego drugiego strixa raczej wolałbym nie mieć (dla czystej różnorodności chociaż do swoich zadań strix jest dla mnie bardzo dobry plus żona ma użytek no i mogę wieczorem w hotelu sobie coś odpalić do relaksu po dniu spotkań, stąd nie brałem ultrabooka). No i nie ma kamerki internetowej. Niby szczegół i można zewnętrzną kupić ale wygodnie jak można iść na spotkanie i odpalić wideokonferencję bez wyjmowania gadżetów z torby jeszcze ze swoim współpracownikiem który mieszka w innym regionie Polski. 

 

P.S Jak ten Acer Twoim zdaniem będzie lepszym zakupem w porównaniu do Legiona dla mojego przypadku to też daj go w reflinku :)

P.S.2 Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion Y540-17 i7-9750H/16GB/960 GTX1660Ti 4799zł

Legion Y540-17 dobrze wypada w relacji ceny do wydajności. Jest też mniejsza wersja 15-sto calowa, oraz droższa wersja z procesorem HF i kartą 2060. Kolory matrycy są ok, układ chłodzenia dobry. klawiatura ma podświetlenie a klawisze są duże i czytelne. Co prawda jest też model niżej niż seria 740, ale cena też jest adekwatnie niższa a jakość wykonania jest również na dobrym poziomie.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Aqqq napisał:

P.S Jak ten Acer Twoim zdaniem będzie lepszym zakupem w porównaniu do Legiona dla mojego przypadku to też daj go w reflinku :)

No do spotkań z klientem Lenovo to bardzo średnio, pomimo że są one najbardziej stonowane z tych gamingowych, to wygląda tak czy siak śmiesznie przy Acerze. 

Concept mi jednak wyświetla się za prawie 50% ceny wyżej niż tej w tytule, bo za 9,5 tys. więc skąd cena 7k? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krzkra napisał:

No do spotkań z klientem Lenovo to bardzo średnio, pomimo że są one najbardziej stonowane z tych gamingowych, to wygląda tak czy siak śmiesznie przy Acerze. 

Concept mi jednak wyświetla się za prawie 50% ceny wyżej niż tej w tytule, bo za 9,5 tys. więc skąd cena 7k? 

 

Wbiłem kod rabatowy w koszyku i ścięło cenę do 6999 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc w takim wypadku i w podobnej cenie legion wygląda blado. Biorąc pod uwagę spotkania biznesowe to wręcz nawet sama propozycja jest już śmieszna

Edytowane przez Krzkra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzkra napisał:

Więc w takim wypadku i w podobnej cenie legion wygląda blado. Biorąc pod uwagę spotkania biznesowe to wręcz nawet sama propozycja jest już śmieszna

Plusy Legiona:

- mocniejsza karta graficzna (5-10%?)

- pojemniejsza bateria 

i to chyba na tyle

Plusy Acera:

- lepsza prezencja

- mniejszy (patrząc na wymiary to prawie wchodzi mi w torbę samsonite dla 15,6 cala

- zakładam że ma lepszy ekran ze względu na 4k

Gdyby Legion miał najnowsze procesory od AMD to może bym go rozważał bo jak pisałem głównie się nastawiam na wydajność procesora (wielowątkowo) a jak odpalę grę to będzie najczęściej strategia (wyjątkiem będzie Assassins Creed bo mam sentyment do tej serii) gdzie grafika nie jest tak istotna lub rozdmuchana (może na Acerze pójdą takie tytuły płynnie w 4k zamiast w full hd). 

Jeszcze mam kilka dni na zastanowienie więc pomyślę, ale bardziej się właśnie do Acera bym skłaniał. Rzeczywiście może jakbym brał typowo pod uwagę gry to pewnie ten Legion byłby mym wyborem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Krzkra napisał:

Więc w takim wypadku i w podobnej cenie legion wygląda blado. Biorąc pod uwagę spotkania biznesowe to wręcz nawet sama propozycja jest już śmieszna

Wygląd to oczywiście kwestia gustu, ale moim zdaniem mimo wszystko Legion Y740 prezentuje się bardzo dobrze.

Grafiki na X-kom są może trochę nieszczęśliwe, ale jeżeli pod uwagę weźmiemy te rzeczywiste -np.z testów gdzie laptop stoi na stole to już prezentuje się on dużo lepiej - nie mówię już oczywiście o odczuciach na żywo.

Przykładowo: https://www.pcmag.com/reviews/lenovo-legion-y740-17-inch

Oczywiście Legion to laptop stworzony typowo do gier, tylko opakowany w bardziej stonowaną obudowę. 

Przy tworzeniu Acera Concept D raczej gry nie były priorytetem.

Oba są moim zdaniem dobre, ale rzeczywiście matryca 4K w Concep'cie powinna być lepsza (np. pod względem jasności, czy też pokrycia kolorów- nie mówiąc już o rozdzielczości) no i design też jak widać nie jest bez znaczenia.

 Tu masz jego test : https://www.notebookcheck.net/Acer-ConceptD-5-17-inch-Review-Creativity-in-large-format.459844.0.html

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są nowe Legiony z nowymi APU od AMD, ale niestety w chwili obecnej w Polsce dostępne jedynie z kartami GTX 1650 (chociaż do Twoich potrzeb chyba wystarcza?). Minusem jest ekran, który ma typowo "gamingowe" pokrycie kolorów (w wersji 120 Hz). Na stronach Lenovo są warianty z innymi matrycami, ale ja jeszcze w polskiej dystrybucji nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Aqqq napisał:

Wbiłem kod rabatowy w koszyku i ścięło cenę do 6999 zł

Może jakiś błąd- mnie się wyświetliło prawidłowo 6799zł- mowa oczywiście o Legionie, bo Acer kosztuje 6999zł.

 

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, przemekan napisał:

Wygląd to oczywiście kwestia gustu, ale moim zdaniem mimo wszystko Legion Y740 prezentuje się bardzo dobrze.

Grafiki na X-kom są może trochę nieszczęśliwe, ale jeżeli pod uwagę weźmiemy te rzeczywiste -np.z testów gdzie laptop stoi na stole to już prezentuje się on dużo lepiej - nie mówię już oczywiście o odczuciach na żywo.

Przykładowo: https://www.pcmag.com/reviews/lenovo-legion-y740-17-inch

Oczywiście Legion to laptop stworzony typowo do gier, tylko opakowany w bardziej stonowaną obudowę. 

Przy tworzeniu Acera Concept D raczej gry nie były priorytetem.

Oba są moim zdaniem dobre, ale rzeczywiście matryca 4K w Concep'cie powinna być lepsza (np. pod względem jasności, czy też pokrycia kolorów- nie mówiąc już o rozdzielczości) no i design też jak widać nie jest bez znaczenia.

 Tu masz jego test : https://www.notebookcheck.net/Acer-ConceptD-5-17-inch-Review-Creativity-in-large-format.459844.0.html

Teraz mam już zagwozdkę bo rzeczywiście y740 ładnie się prezentuje na tych zdjęciach, nie tak jak y540 którego na żywo widziałem i mnie nie porwał. No i jego karta graficzna jest bardziej "futureproof". Z drugiej strony na concepcie odpalę sobie i Wiedźmina w 4k na wysokich detalach (28-30 fps starczy do płynnej gry?) którego odkładam z roku na rok by zagrać w naszą rodzimą produkcję (ostatnio miałem to zrobić to zjadła mój czas ponownie EU4 z nowym modem:) ). Kwestia tej własnie matrycy bo zdarza mi się odbierać grafikę od podwykonawcy  i tam no niestety już sprawdzenie odwzorowania jest ważne by mnie klient potem nie ścigał. 

 

50 minut temu, miet_w_v2 napisał:

Są nowe Legiony z nowymi APU od AMD, ale niestety w chwili obecnej w Polsce dostępne jedynie z kartami GTX 1650 (chociaż do Twoich potrzeb chyba wystarcza?). Minusem jest ekran, który ma typowo "gamingowe" pokrycie kolorów (w wersji 120 Hz). Na stronach Lenovo są warianty z innymi matrycami, ale ja jeszcze w polskiej dystrybucji nie znalazłem.

Tak właśnie był mój zamysł poczekać do września aż będą bardziej dostępne laptopy z nowymi procesorami od AMD no ale żal nie skorzystać trochę z obecnej promocji. 

 

37 minut temu, przemekan napisał:

Może jakiś błąd- mnie się wyświetliło prawidłowo 6799zł- mowa oczywiście o Legionie, bo Acer kosztuje 6999zł.

 

Dokładnie tak jest i u mnie. 

 

Dzięki za wszystkie rady. 

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o jedną rzecz chciałem zapytać, czas reakcji. Legion y740 ma 3 ms a Acer ConceptD 5 aż 55 ms wedle recenzji czy to powód do zakłopotania? Będę miał smużenie przy dynamicznych animacjach na Acerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem Acera. Znalazłem filmik jak ktoś grał w CS GO na tym laptopie i smużenia nie było. Co mnie ostatecznie przekonało:

- trzy letnia gwarancja door-to-door, ekstra rok to jest spory atut za tej ceny sprzęt

- ekran jest piękny, odpaliłem na wysokiej jakości monitorze filmik prezentujący Concepta na jakieś recenzji to na prawdę widać było jakość, wreszcie grafik oddający mi pracę będzie pod moją lupą czy rzeczywiście bordowy jest prawdziwie bordowym:) już nie mówiąc o jakości prezentacji wyświetlanej dla klientów + nawet jak grę jakoś uruchomię nie na ultra czy tam wysokich to ekran winien to mi rekompensować

- 60 fps w Civilization VI na 4k także strategie w 4k raczej będą ładnie iść a w takowe głównie gram, sporadycznie dobre RPG (chociaż może Wiedźmina spróbuję jak jest 30 fps na 4k:)) 

Odbieram osobiście laptop, winien być w czwartek bo jakoś ciężko mi kurierowi zaufać także jakby ktoś był ciekawy, zainteresowany mogę swoją opinię wyrazić z pierwszych dni użytkowania. W końcu promocja jest chyba do niedzieli na ten laptop.

P.S. Legiony w tym tygodniu jak widzę ogólnie są w wyprzedaży: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-y740-i7-8gb-256ssd-rtx2070-w10.bhtml?gclid=CjwKCAjwjqT5BRAPEiwAJlBuBZZZIfiwUPI3KnDHNrmT3SftXdoSl-l4dVU7ZPIchbaF_4XTSzirzBoCRrEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds jak dorzucić więcej pamięci i dać większy dysk wyjdzie na to samo jak w x-komie; na concepta nigdzie indziej takiej promocji jak w x-komie nie widziałem

P.S.2 Odrzuciłem tego Della co  BTPOTW zaproponował bo po prostu 4k Acera bierze górę z tymi samymi parametrami; po za tym teraz miałem 5 lat Della, trzeba trochę odmiany mieć w życiu:)

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie daj znać jak wrażenia. Ja sam jestem ciekawy bo obecnie sam stoję przed wyborem, czy y740,czy acer concept, aczkolwiek 4k w 17 calach to dla mnie jakaś abstrakcja, bo korzystam z QHD w moim 27 calowym benq i to dla mnie jest max jaki ogarniam. Dodatkowo z tyłu głowy mam to, że zapłaci się 7 k za sprzęt, który ma procesor na poziomie najnowszego 6 rdzeniowego ryzena (ryzen 5 4600h), którego można dostać już w laptopie za 3750 zł (legion 5).

Edytowane przez lucasonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lucasonek napisał:

Koniecznie daj znać jak wrażenia. Ja sam jestem ciekawy bo obecnie sam stoję przed wyborem, czy y740,czy acer concept, aczkolwiek 4k w 17 calach to dla mnie jakaś abstrakcja, bo korzystam z QHD w moim 27 calowym benq i to dla mnie jest max jaki ogarniam. Dodatkowo z tyłu głowy mam to, że zapłaci się 7 k za sprzęt, który ma procesor na poziomie najnowszego 6 rdzeniowego ryzena (ryzen 5 4600h), którego można dostać już w laptopie za 3750 zł (legion 5).

Też bym wolał ryzena bo w teorii jest sporo lepszy na przykładzie gier (porównanie i7 z ryzenem 7):

https://pc-builds.com/compare/cpu/0Tf/0Xi/

pytanie tylko czy w takim przypadku nie skupiamy się na elemencie który wąskim gardłem nie jest bo jak już porównamy zestaw z kartą graficzną to wychodzi to tak:

https://pc-builds.com/cyri/Core_i7-9750H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0Tf13T/16/500/

https://pc-builds.com/cyri/Ryzen_7_4800H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0Xi13T/16/500/

i wąskim gardłem w większości jest karta grafiki, nie procesor. Posiadanie mocniejszego jeśli bierzemy pod uwagę tylko gry w większości przypadków będzie zbytkiem niewykorzystanym. Nawet mój i5 ze strixa dałby radę tej karcie graficznej z drobnymi wyjątkami:

https://pc-builds.com/cyri/Core_i5-9300H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0TC13T/16/500/

Co innego jak będziemy rozważać zadania typowo obliczeniowe, ale w takim wypadku to i RTX jest zbędny i można kupić laptop z super wydajnym procesorem, szybką pamięcią oraz tylko zintegrowaną kartę graficzną .

Co do 4k nie mam pojęcia jak się to sprawdzi na 17 calowym ekranie (nie widziałem jeszcze nigdy 4k na takiej przekątnej). Zakładam jedno, parametry się zestarzeją, ale ekran mi zostanie ten sam. Nawet 5 letni acer będzie przydatny pod kątem zaprezentowania klientowi nowej grafiki (odwzorowanie barw) lub przeglądania zdjęć rodzinnych. W tym segmencie się nie zestarzeje. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Podzielam zdanie, że to sprzęt za 7 tysięcy i powinno się wymagać od niego ale nie wiem czy przesadą jest czasem uparcie się na bardzo mocny procesor którego prawdziwą moc może wykorzystamy za 2-3 lata (przynajmniej ja , ta i7 do moich zastosowań wystarczy, ewentualnie poczekam na generowanie czegoś odrobinę dłużej, z pewnością będzie to mniej w łącznym czasie przez te 2-3 lata niż poświęciłem czasu na ten temat;)) i to też tylko i wyłącznie jak aplikacja nie będzie polegać bardziej na GPU niż CPU. Prawda Legion ma lepszą kartę graficzną o jakieś 10% może ale ładniejsze barwy czasem więcej rekompensują/dają niż dodatkowy wygenerowany efekt graficzny (pamiętam jak zachwycałem się kiedyś Far Cry 1 ze względu właśnie na malowniczość na średnich detalach na porządnym monitorze i bardziej mi się podobał ten tytuł w takim wydaniu niż na full opcji u znajomego który miał sprzęt aby go tak odpalić).

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Aqqq napisał:

Też bym wolał ryzena bo w teorii jest sporo lepszy na przykładzie gier (porównanie i7 z ryzenem 7):

https://pc-builds.com/compare/cpu/0Tf/0Xi/

pytanie tylko czy w takim przypadku nie skupiamy się na elemencie który wąskim gardłem nie jest bo jak już porównamy zestaw z kartą graficzną to wychodzi to tak:

https://pc-builds.com/cyri/Core_i7-9750H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0Tf13T/16/500/

https://pc-builds.com/cyri/Ryzen_7_4800H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0Xi13T/16/500/

i wąskim gardłem w większości jest karta grafiki, nie procesor. Posiadanie mocniejszego jeśli bierzemy pod uwagę tylko gry w większości przypadków będzie zbytkiem niewykorzystanym. Nawet mój i5 ze strixa dałby radę tej karcie graficznej z drobnymi wyjątkami:

https://pc-builds.com/cyri/Core_i5-9300H/GeForce_RTX_2060_(Mobile)/0TC13T/16/500/

Co innego jak będziemy rozważać zadania typowo obliczeniowe, ale w takim wypadku to i RTX jest zbędny i można kupić laptop z super wydajnym procesorem, szybką pamięcią oraz tylko zintegrowaną kartę graficzną .

Co do 4k nie mam pojęcia jak się to sprawdzi na 17 calowym ekranie (nie widziałem jeszcze nigdy 4k na takiej przekątnej). Zakładam jedno, parametry się zestarzeją, ale ekran mi zostanie ten sam. Nawet 5 letni acer będzie przydatny pod kątem zaprezentowania klientowi nowej grafiki (odwzorowanie barw) lub przeglądania zdjęć rodzinnych. W tym segmencie się nie zestarzeje. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Podzielam zdanie, że to sprzęt za 7 tysięcy i powinno się wymagać od niego ale nie wiem czy przesadą jest czasem uparcie się na bardzo mocny procesor którego prawdziwą moc może wykorzystamy za 2-3 lata (przynajmniej ja , ta i7 do moich zastosowań wystarczy, ewentualnie poczekam na generowanie czegoś odrobinę dłużej, z pewnością będzie to mniej w łącznym czasie przez te 2-3 lata niż poświęciłem czasu na ten temat;)) i to też tylko i wyłącznie jak aplikacja nie będzie polegać bardziej na GPU niż CPU. Prawda Legion ma lepszą kartę graficzną o jakieś 10% może ale ładniejsze barwy czasem więcej rekompensują/dają niż dodatkowy wygenerowany efekt graficzny (pamiętam jak zachwycałem się kiedyś Far Cry 1 ze względu właśnie na malowniczość na średnich detalach na porządnym monitorze i bardziej mi się podobał ten tytuł w takim wydaniu niż na full opcji u znajomego który miał sprzęt aby go tak odpalić).

Ja osobiście na bottlenecki nie zwracam uwagi, bo granie u mnie raczej sporadycznie. Laptop ma mi służyć do pracy (grafika), więc dobry procek to podstawa, ale dobra matryca, to też ważny element.

Za acerem u mnie przemawia ten ekran, bo luminacje światła i pokrycie Adobe RGB ma świetnie, ale tak jak mówiłem - 4K to dla mnie za dużo na 17'stce (aczkolwiek można zrobić skalowanie do np. 125 lub 150%). 

Moim idealnym laptopem do pracy byłby taki, który oparty jest na Ryzenie 7 4800H, 32GBRAM i GTX 1660ti z dobrą matrycą (ok.300-350 nitów) i większym niż 75% pokryciem Adobe RGB (sRGB 100% to oczywistość). Do tego dobry dysk ssd pcie nvme 2280. Niestety nie ma takiego laptopa na rynku, zawsze są jakieś ustępstwa.

Istnieje np. Legion 5 15, który ma Ryzena 7 4800H, ale wsparty jest jedynie GTX 1650 (500 rdzeni CUDA mniej, co w premierze np. by się przydało), 32GB RAM i niezły dysk ssd, razem za 4750 zł. Gdyby ta karta była jedyną wada, to może  i nawet bym się zastanowił, bo ma dodatkowo świetny system chłodzenia, co również ma ogromne znaczenie. Niestety, matryca jest w wersji 120Hz, zaledwie 250 nitów i pokrycie 60 sRGB i ok. 40 Adobe RGB, czyli straszna lipa. Mam co prawda drugi monitor ze świetnymi parametrami, ale po to kupuje laptopa, by być mobilnym i jak nie mam swojego monitora pod ręką, to potrzebuje mieć racjonalną matrycę, bo z reguły na wyjazdach podłączam się do monitorów z kiepskimi matrycami. 

Tak jeszcze tylko zwrócę uwagę na Twojego Acera - kultura pracy, która została w nim osiągnięta jest wynikiem tego, że przy pełnym obciążeniu na wszystkich 6 rdzeniach maksymalnie wzbijają się one do 3 Ghz. Dzięki obniżonemu taktowaniu pod pełnym obciążeniem temperatury są świetnie, no ale wydajnościowo już nie jest tak pięknie, a przypominam, że to jest sprzęt za 7 tysięcy. W wielu recenzjach  ConceptD 5 to słyszałem, dlatego te wszystkie kalkulatory internetowe wąskich gardeł, są jak dla mnie bezużyteczne, bo to jak będzie pracował procek i grafika zależy też w dużej mierzę od tego w jakiej obudowie będą się znajdowały i jak software'owo urządzenie jest zoptymalizowane.

Edytowane przez lucasonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, lucasonek napisał:

Ja osobiście na bottlenecki nie zwracam uwagi, bo granie u mnie raczej sporadycznie. Laptop ma mi służyć do pracy (grafika), więc dobry procek to podstawa, ale dobra matryca, to też ważny element.

Za acerem u mnie przemawia ten ekran, bo luminacje światła i pokrycie Adobe RGB ma świetnie, ale tak jak mówiłem - 4K to dla mnie za dużo na 17'stce (aczkolwiek można zrobić skalowanie do np. 125 lub 150%). 

Moim idealnym laptopem do pracy byłby taki, który oparty jest na Ryzenie 7 4800H, 32GBRAM i GTX 1660ti z dobrą matrycą (ok.300-350 nitów) i większym niż 75% pokryciem Adobe RGB (sRGB 100% to oczywistość). Do tego dobry dysk ssd pcie nvme 2280. Niestety nie ma takiego laptopa na rynku, zawsze są jakieś ustępstwa.

Istnieje np. Legion 5 15, który ma Ryzena 7 4800H, ale wsparty jest jedynie GTX 1650 (500 rdzeni CUDA mniej, co w premierze np. by się przydało), 32GB RAM i niezły dysk ssd, razem za 4750 zł. Gdyby ta karta była jedyną wada, to może  i nawet bym się zastanowił, bo ma dodatkowo świetny system chłodzenia, co również ma ogromne znaczenie. Niestety, matryca jest w wersji 120Hz, zaledwie 250 nitów i pokrycie 60 sRGB i ok. 40 Adobe RGB, czyli straszna lipa. Mam co prawda drugi monitor ze świetnymi parametrami, ale po to kupuje laptopa, by być mobilnym i jak nie mam swojego monitora pod ręką, to potrzebuje mieć racjonalną matrycę, bo z reguły na wyjazdach podłączam się do monitorów z kiepskimi matrycami. 

Tak jeszcze tylko zwrócę uwagę na Twojego Acera - kultura pracy, która została w nim osiągnięta jest wynikiem tego, że przy pełnym obciążeniu na wszystkich 6 rdzeniach maksymalnie wzbijają się one do 3 Ghz. Dzięki obniżonemu taktowaniu pod pełnym obciążeniem temperatury są świetnie, no ale wydajnościowo już nie jest tak pięknie, a przypominam, że to jest sprzęt za 7 tysięcy. W wielu recenzjach  ConceptD 5 to słyszałem, dlatego te wszystkie kalkulatory internetowe wąskich gardeł, są jak dla mnie bezużyteczne, bo to jak będzie pracował procek i grafika zależy też w dużej mierzę od tego w jakiej obudowie będą się znajdowały i jak software'owo urządzenie jest zoptymalizowane.

Podobnie gram w gry sporadycznie ale zazwyczaj przy kupnie laptopa nimi się kierowałem bo jak mi konfiguracja wystarczała by zagrać w najnowsze tytuły to zazwyczaj była wystarczająca do pracy na następne 4-5 lat (jak obecnie z moim dellem a wcześniej hpkiem).

Co do kultury pracy, zawsze można się pobawić procesorem i wyciągnąć z niego więcej:

https://www.ultrabookreview.com/33214-conceptd-5-pro-17-review/

tutaj wyciągają około 10%. Temperatura jest wtedy koło 90 stopni ale raz spada jak się uniesie laptop dwa inne laptopy też się nagrzewają i to nawet pod 100 stopni przy pełnym obciążeniu. Osobiście wolę by mnie laptop na kolanach nie parzył a chodził ciut wolniej niż miałbym go odstawiać na biurko bo jak ma być on niemobilny to lepiej sobie kupić stacjonarkę. Graficy z którymi ja współpracuję uznają tylko retinę ale ja osobiście nie przepadam za sprzętem z logo jabłka ale irytuje mnie że nie mogę zobaczyć jej takiej jaką zobaczy zazwyczaj mój klient który na spotkaniach zazwyczaj ma maca ze sobą. 

Ideałem byłby ten Ryzen 7 w tym Concepcie ale mam świadomość że jak taki by wsadzili procesor lub w innym laptopie z podobną matrycą byłaby ta konfiguracja to bym za sprzęt musiał dać 10 tysięcy co najmniej. Na taką promocję raczej nie mógłbym liczyć (może na black friday i to za granicą bo w Polsce jest to raczej namiastka tego co tam się dzieje z przecenami, ale pojawia się kwestia gwarancji i transportu).

Co do bottlenecka to dla mnie narzędzie jest czysto podglądowe i (przynajmniej jeśli chodzi o gry) daje jakieś pojęcie że jeśli nawet i5 da radę tej karcie graficznej to także i7 sobie poradzi trochę ograniczona. 

Koniec końców wszystko sprowadza się do ceny. Za przenośny ekran z takim odwzorowaniem kolorów trzeba płacić pod 10 tysięcy złotych, tutaj mamy to za 7 tysięcy. Trzy tysiące w kieszeni dołoży się kolejne trzy i można sobie stacjonarkę porządną zbudować jak już masz porządny monitor. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy czym dla kogo jest te 7 tysięcy. Ja potrzebuje np. laptopa do zleceń prywatnych, bo mam stały etat i tam mam zapewniony sprzęt. Jestem w stanie wydać 7 tysięcy na laptopa, ale musiałbym mieć poczucie, że kupuje coś naprawdę najnowszego. Ja oczywiście również sobie cenię bardzo kulturę pracy i wolę, aby laptop był chłodniejszy niż taki, który się grzeje i jest trochę wydajniejszy, ale powtarzam - dla mnie to jest sprzęt za duże pieniądze i ciągle mam z tyłu głowy, że muszę iść na ustępstwa. A przypomnijmy, że to jest promocja, ten laptop kosztował całkiem niedawno około 10 tysięcy, a dodatkowo nie posiada thunderbolta 3 (co jest nieśmiesznym żartem, no ale jako ktoś nie potrzebuje stacji dokującej, to może jakoś to przeżyć).

Temperatury w Legionie nie siegają 100 stopni, więc Lenovo pokazuje, że można ten procek trzymać chłodnym - nie schodząc tak na wydajności. Przy czym przyznaje rację, że ekran w Acerze, to jest jego niewątpliwy atut, który zostanie na lata, nawet jeśli podzespoły już pójdą w zapomnienie - to jest święta racja.

Ja jednak ciągle będę oczekiwał na model z Ryzenem. Czekam aż w polsce będzie dostepny HP Omen 15 z 144hz matrycą (jest tez opcja 4k z 500 nitami, ale w Polsce na bank tego nie będzie, a tam pokrycie Adobe RGB I sRGB to bajka na równi z Acerem jak i nie lepiej) z właśnie Ryzenem 7 4800H, GTX 1660ti i ze świetnym chłodzeniem. Póki co dostępny jest tylko wariant z Ryzenem 5 4600H i to w nie małej cenie (5700 regularna, w promlach po 5300), a ekran jednak do takiego Acera nie ma podjazdu, mimo, że jest już solidny.

 

Edytowane przez lucasonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...