Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, lucasonek napisał:

To już zależy czym dla kogo jest te 7 tysięcy. Ja potrzebuje np. laptopa do zleceń prywatnych, bo mam stały etat i tam mam zapewniony sprzęt. Jestem w stanie wydać 7 tysięcy na laptopa, ale musiałbym mieć poczucie, że kupuje coś naprawdę najnowszego. Ja oczywiście również sobie cenię bardzo kulturę pracy i wolę, aby laptop był chłodniejszy niż taki, który się grzeje i jest trochę wydajniejszy, ale powtarzam - dla mnie to jest sprzęt za duże pieniądze i ciągle mam z tyłu głowy, że muszę iść na ustępstwa. A przypomnijmy, że to jest promocja, ten laptop kosztował całkiem niedawno około 10 tysięcy, a dodatkowo nie posiada thunderbolta 3 (co jest nieśmiesznym żartem, no ale jako ktoś nie potrzebuje stacji dokującej, to może jakoś to przeżyć).

Temperatury w Legionie nie siegają 100 stopni, więc Lenovo pokazuje, że można ten procek trzymać chłodnym - nie schodząc tak na wydajności. Przy czym przyznaje rację, że ekran w Acerze, to jest jego niewątpliwy atut, który zostanie na lata, nawet jeśli podzespoły już pójdą w zapomnienie - to jest święta racja.

Ja jednak ciągle będę oczekiwał na model z Ryzenem. Czekam aż w polsce będzie dostepny HP Omen 15 z 144hz matrycą (jest tez opcja 4k z 500 nitami, ale w Polsce na bank tego nie będzie, a tam pokrycie Adobe RGB I sRGB to bajka na równi z Acerem jak i nie lepiej) z właśnie Ryzenem 7 4800H, GTX 1660ti i ze świetnym chłodzeniem. Póki co dostępny jest tylko wariant z Ryzenem 5 4600H i to w nie małej cenie (5700 regularna, w promlach po 5300), a ekran jednak do takiego Acera nie ma podjazdu, mimo, że jest już solidny.

 

Racja tylko ten Omen jest to 15. Tutaj w Acerze mamy 17 z mniejszymi wymiarami  404x280x24,7 od standardowych 17-tek. Dla porównania Legion ma 412x305x26. Własnie przez całe moje dotychczasowe korzystanie z laptopów miałem ten dylemat 17 była odrobinę przy duża (nie ekran ale generalnie laptop; mój brat ma typową 17 z wymiarami jak Legion do oglądania filmów w sypialni to no cóż nie jest za bardzo poręczny a to jest ważne dla sprzętu mobilnego ). Może Acer będzie złotym środkiem. Pewnie ten trochę mniejszy rozmiar także był okupiony właśnie tym ograniczonym taktowaniem aby kultura pracy była zachowana. Wszędzie coś za coś i trzeba znaleźć swój złoty środek.

Laptop 17 z Ryzenem 7 z dobrym pokryciem będzie pewnie kosztował te 10 tysięcy ale jak komuś rzeczywiście będzie brakowało mocy (ale to już samemu trzeba sobie na to odpowiedzieć) to trzeba się zastanowić czy nie dorzucić ekstra kasy do budżetu (z doświadczenia wiem, że jak się określi budżet to zazwyczaj i tak się kupuje ciut droższy bo niby trochę dorzucę ale to lub tamto lepsze:)). Ja myślę że ta i7 mi wystarczy, nie wystarczy to pobawię się undervolting pierwszy raz na laptopie (chociaż na dellu mam też i7, co prawda starszej generacji ale dla moich zadań jest w zasadzie prawie wystarczający, problemem jest ilość pamięci (2x 4 GB) oraz karta grafiki (GTX 960M). To już trzeba samemu odpowiedzieć na to pytanie co ja naprawdę potrzebuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dorzucę link do video z prezentacją Acera:

Co prawda jest tu lepsza karta graficzna i więcej ramu ale reszta się zgadza. Jak dla mnie prezentuje się super (zwłaszcza jak odpaliłem na TV 4k ten film).

@Edit: https://techsetter.pl/acer-conceptd-5-pro-recenzja-acer-i-mobilne-stacje-robocze-to-sie-naprawde-udalo/ ciekawa recenzja wersji Pro, jednak procesor daje radę.

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raphtio napisał:

Jeśli praca jest ważniejsza niż gierki to możesz pomyśleć też nad takim sprzętem: https://laurem.pl/product-pol-5451-DELL-3541-i7-9850H-32GB-480GB-SSD-FHD-nVidia-QUADRO-P620-WIN-10-HOME.html . Całkiem inna klasa niż te Hpki czy ASUSy.

Dzięki za propozycję jednak Della z samego faktu że obecnie przez prawie 5 lat pracowałem na laptopie tej firmy już bym raczej nie chciał. To raz, dwa żona już stwierdziła, że będzie Acer bo będzie mogła wreszcie w pełnej krasie oglądać zdjęcia z aparatu bez konieczności podłączania TV (jedyny nasz monitor z 4k) a dell tego nie oferuje. Także pozostanę przy zamówieniu jakie złożyłem na ConceptD i dam znać jak na żywo wrażenia jak go odbiorę.

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od rana go testuje i muszę powiedzieć, że Acer ConceptD 5 jest rewelacyjny. Ma swoje minusy ale nie ma chyba laptopa bez wad. Jak będę się odwoływał do mojego strixa to mam na myśli ten laptop https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/asus-laptop-g531-i5-8gb-512ssd-1650-w10.bhtml (co dziwne strixy 531 potrafią mieć znacząco różne matryce, kupując porównywałem na żywo i widać było tą różnicę gołym okiem; mój egzemplarz strixa bym określił że ma bardzo dobrą): 

Po kolei, plusy:

- Rewelacyjny ekran, serio. Po tak długim korzystaniu ze średniej jakości matryc w laptopach w tym roku powiedziałem sobie dość i zacząłem przekładać jakość matrycy nad parametry. Wszystko jest żywe, wyraziste na początku trzeba się przyzwyczaić jak się przesiadamy z matryc o gorszej jakości (zwłaszcza jak na starcie odpalimy sobie jakiś film 4k w tropikach). Oglądanie zdjęć rodzinnych które mają rozdzielkę 4k lub więcej to czysta przyjemność. Strix mimo że oba ekrany są matowe jest bardziej matowy jakby chciało się rzecz. Ekran Acera trochę odbija światło ale w niczym to nie przeszkadza (piszę ten post w słoneczny dzień przy oknie)

- klawiatura, jak dla mnie ergonomia bardzo dobra (do pisania oczywiście) i jest prawie identyczna z tym co miałem w dellu a z której też bylem bardzo zadowolony; wolę tą w conceptcie niż tą w strixie

- wielkość jest bardzo fajna, nie jest kolosem i jest bardzo poręczny, pod pachę można wziąć; jestem bardzo zadowolony bo 17 zazwyczaj są dla mnie ciut zbyt duży a tutaj tego nie odczuwam

- kultura pracy jest na bardzo wysokim poziomie; zainstalowałem w obydwu laptopach wersję demonstracyjną Forza Horizon 4 i w strixie żona kazała mi wyjść z laptopem z pokoju tak jej szumiał a Acer był na akceptowalnym poziomie (grałem bez głosu w obu przypadkach) a szum wychodzący był niedenerwujący dla ucha, jednostajny, nie za głośny; muszę jednak nadmienić że w strixie nie doświadczyłem ciepłych klawiszy WASD co miało miejsce w Acerze ale nie było to jakieś bardzo przeszkadzające.

- wydajność cóż benhmarków nie będę odpalał, są w sieci powiem na przykładzie Forzy. Tu i tu ładnie szło na ultra z tym że Acer leciał w 4k , strix w full HD. Włączyłem licznik to miałem nie mniej niż 40 fps przez całą grę z wyjątkiem PRZEPIĘKNEJ, malowniczej sekwencji wiosna gdzie ścigamy się z motocyklami . Tak pięknego obrazu w grze nie widziałem nigdy. Tutaj miałem 38 fps jak pojawiały się na ekranie krople wody ale muszę to zaznaczyć w żadnym momencie nie odniosłem wrażenia braku płynności, powidoków, smużenia itp. Jak dla mnie 38 fps na 4k jest wystarczające a różnica między strixem a conceptem była zauważalna w doznaniach wzrokowych. Od razu wspomnę może że w sekwencji zima dało się zauważyć, że sterowniki nie są przystosowane do celów gamingowych a do celów studia gdyż cienie jakoś trochę dziwnie się tam generowały ale nie psuło to jakoś ogólnego przekazu.

- dźwięk na poziomie strixa, nie jakiś fenomenalny ale też nie jest zły przyjemny dla ucha, czysty, można śmiało do celów amatorskich/gier dać sobie spokój z zewnętrznymi głośnikami

- gwarancja 36 miesięcy, duży plus, zazwyczaj przedłużam gwarancję o rok bo miałem wcześniej dziwne przygody że laptopy się psuły mi dwa trzy miesiące po skończeniu 24 okresu gwarancyjnego (niezależnie od marki; ostatni dell był wyjątkiem), tutaj zaoszczędziłem 700 zł na tym

- wygląd jest bardzo elegancki, biznesowy a podświetlenie bursztynowe delikatne (pewnie w nocy będzie bardziej widoczne) ale za to bardzo podkreśla że to premium sprzęt. Jest po prostu wysublimowane i rzeczywiście w kolorze bursztynu co w połączeniu z czernią wygląda cudnie.

Minusy:

- ścięte rogi nie są ergonomiczne, zazwyczaj nie przeszkadzają ale jak się nadgarstkiem na nie zjedzie no po prostu komfortowo nie jest, największy minus konstrukcji laptopa

- wyjście HDMI i zasilania po bokach , ehh nietrafione jeszcze zasilanie jak zasilanie ale HDMI denerwuje jak się ma myszkę obok i jest się praworęcznym ; będę musiał sobie sprawić albo adapter kątowy albo nowy kabel z taką końcówką

- na koniec dodatkowy minus za te ścięte rogi bo właśnie zjechałem nadgarstkiem na jednego z nich:)

Podsumowując za cenę 7000 zł tysięcy jestem bardzo zadowolony. 10 tysięcy może bym nie dał ale w tej cenie z 36 miesięczną gwarancją to super opcja myślę. Dla tych co chcą laptopa do zadań związanych z grafiką to rewelacja. Dla graczy też bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza jeśli ktoś ma dużo tytułów starszych do nadrobienia (jak ja; coś czuje że Forza będzie pierwszym zakupem bo te widoki są poezją dla mych oczu w 4k) to puści je w tych 4k. Jak ktoś ma jakieś jeszcze pytania służę odpowiedzią.

@EDIT można bezproblemowo się przełączać miedzy sterownikami (Game Ready a Studio; przypadkowo zobaczyłem odbierając kod na Rainbow Six Siege) w aplikacji GeForce Experience

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/39c3c3e791389.png.html

Zrobiłem screen z benchmarku z wspomnianego RaibowSix Siege. W 4k, na ultra minimum 65 fps (średnio 82), średni czas reakcji 12 ms. Chyba źle nie jest nawet dla graczy:)

@EDIT Forza Horizon 4 z sterownikami Game Ready dało wyniki sporo lepszy, ultra ustawienia, 4k w granicach 60 fps , w najbardziej wymagającym odcinku wiosna z motocyklami było tak 50-55 fps. Co prawda osobiście nie odczułem różnicy między sterownikiem gamigowym a studio ale liczba klatek wzrosła o prawie 50%. Także źle nie powinno być z grami na 4k z ultra ustawieniami. Będę kiedy wolniejszy to zainstaluje Wiedźmina 3 i tam przetestuję.

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już ostatni mój wpis w tym temacie będąc nie wywołanym. Dziś robiłem undervolting na GPU (identyczny jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=n6jMhbL4JIU + https://www.youtube.com/watch?v=_TtMG9NRxQ0Dodatkowo procesor zmniejszyłem do -0,150 w intel extreme tuning. Wynik jest taki w RainbowSix Siege po zmianach:

 

https://zapodaj.net/47cb670de27d6.png.html

obciążenie procesora spadło z 43% do 29%, średni fps jest ten sam ale minimalny się poprawił do 69 z 65. Odpaliłem też Forza Horizon 4 i ta sama sekwencja demonstracyjna miała o jakieś 5-6 fps więcej. Więc dobra poprawa.

Jeszcze odnośnie undervoltingu w procesorze. Zaczynałem od -0,80 i za każdym razem skok o -0,10 i test 10 minutowy przy wartości -0,175 miałem tylko jeden chwilowy power limit throtling (przy -0,170 było ich kilkanaście ale spadek tylko o 0,05-0,10 taktowanie. To wszystko przy temperaturze w zakresie 77-84 na procesorze (jak wskakiwało 86 włączał się throtling) czyli kultura wysoka i to po ponad półtorej godziny ciągłych testów z kilkunastoma sekundami przerw na obniżanie o kolejne 0,10 .  Jak dałem -0,180 laptop się wyłączył. Odczekałem chwilę, uruchomiłem ponownie. Ustawienia zostały zresetowane więc dałem -0,170 i test wyszedł pozytywny bez już żadnego power limit throtling temperatura maksymalna 79 stopni (zakres 74-79). Także pod długotrwałym obciążeniem pojawia się ten problem dopiero więc ustawiłem sobie bezpiecznie -0,150 by podczas pracy nic mi nie wywaliło.

Reasumując jak dobrze wyciągam wnioski poprzez undervolting można wyciągnąć optymalną moc tego procesora nie psując przy tym super kultury pracy. Dodatkowo widać że gry po prostu nie potrzebują aż takiej dużej mocy obliczeniowej.

Jeszcze zapomniałem wspomnieć o jednej ważnej sprawie. Po tych zmianach problem ciepłych klawiszy WASD znikł :)

Tym bardziej bardzo polecam ten laptop w tej cenie, również do gier.

 

Edytowane przez Aqqq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aqqq ok fajna recenzja, brakuję tylko pomiaru z decybelomierza, czyli jak głośno było podczas Twojego testu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Krzkra napisał:

@Aqqq ok fajna recenzja, brakuję tylko pomiaru z decybelomierza, czyli jak głośno było podczas Twojego testu. 

No cóż nie posiadam takiego sprzętu, mogę tylko powiedzieć że strix na pełnych obrotach szumi dużo intensywniej i nie tak równo ( mniej znośnie) jak concept. Nawet bez jakiegokolwiek dźwięku (co czasem jest wymuszone jak użytkuje laptop w salonie a żona ogląda TV) idzie się przyzwyczaić i korzystać. Myślę że kupię jeszcze takową podstawkę:

https://www.ceneo.pl/26175752

powinno to już zapobiec power limit throtlingowi bo samo podniesienie laptopa na książce zabiera 3-4 stopnie (w te upały dobił mi na max 91 stopni procesor stojąc na biurku przy południowym oknie; już ciut za dużo jak na moje standardy).

P.S. Do kilkugodzinnej pracy polecam zmniejszyć trochę wartości kontrastu i nasycenia  (ja oba zmniejszyłem o 7 w Intel Graphics Control Panel). Na dłużej oczy starczają, że tak to ujmę bo kolory są piękne ale także bardzo intensywne :)

Edytowane przez Aqqq
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...