Skocz do zawartości
Eschaton

Złe wrażenia z grania na 5700 XT

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany postępem jaki AMD zrobiło w ostatnim czasie, zmieniłem ostatnio swoje GPU od NV na Radełona 5700 XT, ale rozczarowałem się ekstremalnie.

Mam monitor 144 Hz FreeSync/G-Sync Compatible i chciałem sobie pograć w Titanfall'a 2. Jak miałem kartę od NV to był włączony G-Sync, a w grze do tego Dynamic V-Sync i obraz był w zasadzie idealnie płynny cały czas, nawet w okolicach 80 FPS moje oczy nie były w stanie dostrzec problemów z płynnością.

Teraz natomiast niezależnie od tego, jakie ustawienia zastosuję, cały czas oczy mi "mówią", że obraz nie jest płynny - klatkuje. Sprawdzane w grze na najniższych ustawieniach graficznych, na których grafa wyciąga bez synchronizacji czy limiterów 240 FPS. Testowałem i z wyłączonym i z włączonym FreeSync'iem i różnymi kombinacjami ustawień synchronizacji w grze i cały czas wrażenia są takie jakby grało się na 60 Hz i 40 FPS'ach bez synchronizacji.

Procek to Ryzen 3700X chłodzony cieczą AiO 240 mm, RAM 32 GB 3000 MHz, dysk SSD NVMe, sterowniki najnowsze stabilne.

Na Radeonach jest po prostu aż tak źle czy to tylko u mnie coś jest nie tak?

Edytowane przez Eschaton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Zainspirowany postępem jaki AMD zrobiło w ostatnim czasie

Na Radeonach jest po prostu aż tak źle czy to tylko u mnie coś jest nie tak?

:hallucine: Wez mnie oswiec co to za postepy??

Na radeonach bywa w krakte, zreszta miales karte zieloncyh, masz czerwonych i widzisz jak to dziala. Oczywiscie wszystko rozchodzi sie o konkretna gre.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie te problemy mniejsze lub większe ze sterownikami i temperaturami to już bym siedział na Radeonie bo Nv dla mnie nie ma nic ciekawego do 2 tys. zl wiec postęp jest. Na własne życzenie Nv.

Kibicuje im aby problemów było jak najmniej plus żeby się tak nie grzały ich GPU. Możesz mieć najlepszy sprzęt na rynku ale jeśli oprogramowanie do niego będzie słabe to on tez ostatecznie będzie.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie masz kłopotów a chcesz mieć? proste, zmieniasz geforce na radeona. ich gpu, podobnie jak cpu, nie nadają się do użytku po wyjęciu z pudełka. o ile w przypadku cpu bdb cena maskuje niedoskonałości o tyle w przypadku gpu to trzeba być nie lada fanem aby kupić sprzęt bardziej problematyczny, z gorszą technologią w takiej samej cenie za perf/$ co nvidia :E

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Mam monitor 144 Hz (...) na których grafa wyciąga bez synchronizacji czy limiterów 240 FPS.

Ustaw na takiej grze co chodzi na 240fps na próbę stałe 144Hz, limit FPS (w sterownikach) na 144 i v-sync ON - zobaczy czy jest prawidłowa płynność. Jak będzie płynnie, to dopiero bym sugerował poszukiwanie rozwiązania by ze zmiennym FPS/Hz było płynnie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kyle_PL napisał:

Ustaw na takiej grze co chodzi na 240fps na próbę stałe 144Hz, limit FPS (w sterownikach) na 144 i v-sync ON - zobaczy czy jest prawidłowa płynność. Jak będzie płynnie, to dopiero bym sugerował poszukiwanie rozwiązania by ze zmiennym FPS/Hz było płynnie.

Ok, dziękuję za podpowiedź. Spróbuję.

Co do pozostałych odpowiedzi - opinie czy nastawienie do danych firm mnie nie interesuje. Interesują mnie tylko fakty i jeśli są to rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj ze starszymi sterownikami oznaczonymi WHQL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wzialem 5700xt oc od asusa (poprawiona wersja bez tych spieprzonych śrubek) karta taka sobie - na przeczekanie do nowych rtxów jest spoko, ale jak bym miał kupić radeona tak aby na nim siedzieć non stop to niestety odpada.


Sterowniki lipa - zainstalowałem najnowszy i pojawiły się problemy z losowymi czarnymi ekranami, wentylatory działają jak chcą - nawet przy automatycznym sterowaniu jest bałagan a co dopiero przy ustawieniu swojej krzywej - ta działa jak chce raz kręcą się normalnie, raz zawieszają się na 800-900 rpm choć temperatura leci w góre.. Musiałem powócić do poprzednich sterowników, ale  tam tez wystepuje problem z wentylatorami.

Totalny bajzel - bajerów w sterownikach jest więcej jak u nvidii to jednak podstawowe funkcję zawodzą.

 

@Eschaton na każdej rozdzielczości masz takie problemy? 

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to naprawdę dziwią te problemy ludzi, u mnie 5700XT chodzą normalnie, a miałem dwa modele. Może dlatego że mam biedamonitor bez freesync tylko do zwykły do Full HD? Wentylatory chodzą ok, profile się zapisują, MSI Afterburner normalnie chodzi. Naprawdę nie wiem skąd u ludzi te problemy dziwne. Oczywiście trzeba o tyle pamiętać, by Windows był czysty (czysta instalacja), a przynajmniej w trybie awaryjnym pousuwane stery Nvidii.

Ani jednego black screenu, ani jednego blue screenu, a używam kilka miesięcy. Nie wiem, serio. Może syfy w Windowsie? Niektórzy trzymają 10 lat jeden Windows, który przechodził po kilka zmian płyt głównych, procesorów AMD i Intela, kart Nvidii i AMD. Może z tego są konflikty.

Co do procesorów AMD tak samo, nie zgodzę się, że nie działają dobrze z pudełka. Działają. Co najwyżej niektórych może irytować działanie boost, skoków napięć, ale takie mają być, to nic złego. Ewentualnie skoki RPM wentylatora, ale przypominam, że u Intela nie dostaliby chłodzenia wcale. Tutaj rozwiązaniem jest opóźnić reakcję wentylatorów na temperaturę w biosie, czy sobie krzywą ustawić. Straszny wysiłek?

Edytowane przez Viking899
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ghs napisał:

nie masz kłopotów a chcesz mieć? proste, zmieniasz geforce na radeona. ich gpu, podobnie jak cpu, nie nadają się do użytku po wyjęciu z pudełka. o ile w przypadku cpu bdb cena maskuje niedoskonałości o tyle w przypadku gpu to trzeba być nie lada fanem aby kupić sprzęt bardziej problematyczny, z gorszą technologią w takiej samej cenie za perf/$ co nvidia :E

Jakie masz problemy z procesorami, jakie miałeś z GPU przed navi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ernorator napisał:

Jakie masz problemy z procesorami, jakie miałeś z GPU przed navi?

takie że po wyjęciu z pudełka nie są plug and play, nie żeby mi to przeszkadzało bo jak wspomniałem cena tuszuje (a raczej tuszowała bo patrząc na premierę cpu z XT to widać że u minimalnych święta się skończyły) niedoskonałości

co do gpu: r9 290/390 - nieusuwalny stuttering

polaris - downclocking, downvolting, itp

ja nie wiem, ludzie pamięć muchy mają?

Edytowane przez ghs
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ghs napisał:

nie masz kłopotów a chcesz mieć? proste, zmieniasz geforce na radeona. ich gpu, podobnie jak cpu, nie nadają się do użytku po wyjęciu z pudełka. o ile w przypadku cpu bdb cena maskuje niedoskonałości o tyle w przypadku gpu to trzeba być nie lada fanem aby kupić sprzęt bardziej problematyczny, z gorszą technologią w takiej samej cenie za perf/$ co nvidia :E

Dziwne rzeczy opowiadasz, wyjąłem z pudełka nową RX 5700 XT Nitro +, włożyłem do kompa odpaliłem, zainstalowałem sterowniki i tak do dzisiaj żadnych problemów ani ze sterownikami, ani z temperaturami a tym bardziej z głośnością i wydajnością.

Edytowane przez Pitt_34
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w sterownik AMD i w profilu gry włącz FreeSync i radeon chill [wartości min/max 142]

Korzystasz z HDMI czy DP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ghs napisał:

takie że po wyjęciu z pudełka nie są plug and play, nie żeby mi to przeszkadzało bo jak wspomniałem cena tuszuje (a raczej tuszowała bo patrząc na premierę cpu z XT to widać że u minimalnych święta się skończyły) niedoskonałości

co do gpu: r9 290/390 - nieusuwalny stuttering

polaris - downclocking, downvolting, itp

ja nie wiem, ludzie pamięć muchy mają?

Nic o stutteringu na 290/390 nie wiem, ale to są pojedyncze karty. Jakby tak mówić to możemy powiedzieć, że Nvidie typu 770GTX padały jak muchy czy zrobili podpierdółkę GTX 1650.

To, że Polarisy można (a nie trzeba) undervoltować to opcja, a nie przymus. I to nie wina AMD a większości producentów chłodzeń. Tylko Sapphire z np. serią Pulse się sprawdził czy Nitro.

Co do procków nie napisałeś żadego problemu który nie jest plug and play, więc? Szukanie problemu na siłę.

Edytowane przez Viking899
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też który z CPU nie jest pnp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Eschaton
Sprawdź, czy oprócz gry nie chodzi coś jeszcze, co używa akceleracji sprzętowej. To może być przyczyną stutteringu.

8 godzin temu, dawidoxx napisał:

Sterowniki lipa - zainstalowałem najnowszy i pojawiły się problemy z losowymi czarnymi ekranami, wentylatory działają jak chcą - nawet przy automatycznym sterowaniu jest bałagan a co dopiero przy ustawieniu swojej krzywej - ta działa jak chce raz kręcą się normalnie, raz zawieszają się na 800-900 rpm choć temperatura leci w góre.

Wentylatory są sterowane 3 różnymi czynnikami, z których jeden to krzywa. Jest to tak pomyślane, żeby ktoś swoją krzywą krzywdy karcie nie zrobił. Jest trochę w necie konkretnych info jak tym sterować, ale trzeba poczytać, a nie zgadywać.

Ogólnie jak ktoś się przyzwyczaja do NV, wkłada Radeona i oczekuje, że ma być dokładnie tak samo, to tak nie będzie. Różnic trochę jest i trzeba się ciut przestawić i bardziej podchodzić z otwartą głową.
To trochę tak jak z przesiadaniem się z Intela na Ryzena + PBO (jak napisał @Viking899 ), to że coś działa inaczej, nie znaczy, że od razu źle czy gorzej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem z pudełka 5700XT, wrzuciłem do budy, najnowszy sterownik ze strony amd i śmiga wszystko bez problemu (monitor z freesync). Nie wypowiadam się tu o kulturze pracy chłodzenia, bo wiedziałem na co się piszę biorąc tę konkretną (miał być szafirek pulse, ale wyszło jak wyszło)...ale i tak gram w słuchawkach, więc mi nie przeszkadza. Generalnie po przesiadce z 1660ti same plusy.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, GregM00 napisał:

@Eschaton
Sprawdź, czy oprócz gry nie chodzi coś jeszcze, co używa akceleracji sprzętowej. To może być przyczyną stutteringu.

Wentylatory są sterowane 3 różnymi czynnikami, z których jeden to krzywa. Jest to tak pomyślane, żeby ktoś swoją krzywą krzywdy karcie nie zrobił. Jest trochę w necie konkretnych info jak tym sterować, ale trzeba poczytać, a nie zgadywać.


 

Ale co tutaj jest to zgadywania? ustawienia są proste i tyle - nawet laik wie o co chodzi..  Nie wiem jak wytłumaczysz to, ze niekiedy wentylatory na ustawieniach automatycznych dostaja jopla?  Czyli to co powinno od kopa chodzić nie działa tak jak powinno i trzeba restartować PC. 

Nie jest to mój wymysł wejdz na reddita masz mase tematów z podobnymi problemami. 

Na jednej wersji sterowników jest Ok na drugiej nie - loteria.

I nie mówie że tak jest ciągle - po prostu totalny random. 

Edytowane przez dawidoxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dawidoxx napisał:

Ale co tutaj jest to zgadywania? ustawienia są proste i tyle - nawet laik wie o co chodzi..  Nie wiem jak wytłumaczysz to, ze niekiedy wentylatory na ustawieniach automatycznych dostaja jopla? 

1. krzywa
2. limit akustyczny + fan throtteling
3. ZeroRPM + zwiększanie taktowania rdzenia

Żeby wymusić swoje ustawienia trzeba przynajmniej 2 pierwsze rzeczy ogarnąć, sama krzywa to za mało.
Co do ustawień domyślnych, zdarzają się dziwne zachowania, dlatego sam używam swoich własnych odnośnie wszystkich 3 powyższych rzeczy i chodzi jak trzeba.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, dawidoxx napisał:

Nie jest to mój wymysł wejdz na reddita masz mase tematów z podobnymi problemami. 

A ile masz tematów z opisanymi rozwiązaniami? :)
Ludzie płaczą, jak im coś nie działa, mało kto ma motywację opisać, jak już sobie poradził z problemem. Taka niestety wartość tych tematów.

Zamiast reddita sugeruję taką stronkę, masa przydatnych informacji odnośnie Navi (testy, wykresy, konkrety, narzędzia): https://www.igorslab.de/

Ten artykuł dokładnie omawia wbudowane w sterownik mechanizmy kontroli wiatraków i jak to sensownie ustawić: https://www.igorslab.de/en/making-the-radeon-rx-5700-and-rx-5700-xt-more-energy-efficient-and-significantly-quieter-with-the-morepowertool-tutorial/
Trochę zabawy jest, ale wszystko do ogarnięcia i uzyskania pożądanego efektu.

Podejrzewam, że kłopot w tym, że karty mają różne systemy chłodzenia i w sterownikach AMD przyjęło jakiś ogólny model, bazujący na kilku parametrach ustawianych przez AiB w VBIOS karty (typu max obroty). Efekt potrafi być średnio optymalny.

Edytowane przez GregM00
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi rozwiązań jak na lekarstwo, ale jest pewnie tak jak mówisz.

Dzięki za linki  na pewno się przyda - posiedzę w weekend i się trochę z tym pobawię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Eschaton napisał:

Ok, dziękuję za podpowiedź. Spróbuję.

Co do pozostałych odpowiedzi - opinie czy nastawienie do danych firm mnie nie interesuje. Interesują mnie tylko fakty i jeśli są to rozwiązania.

Fakty masz przed sobą na ekranie :D  Ja bym raczej skorzystał z 14 dniowego zwrotu i przeczekał ten miesiąc-dwa do Ampere

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2020 o 16:23, Viking899 napisał:

Mnie to naprawdę dziwią te problemy ludzi [...]

Ani jednego black screenu, ani jednego blue screenu, a używam kilka miesięcy. Nie wiem, serio. [...]

Co do procesorów AMD tak samo, nie zgodzę się, że nie działają dobrze z pudełka. Działają. [...]

U mnie zasadniczo też, tzn. być może ta różnica, którą teraz odczuwam i z którą mam taki problem jest po prostu technologiczna. Ze stabilnością czy jako-takim działaniem problemów brak.

Ewentualnie wina tej konkretnej gry. Czekam jeszcze na właściwy (większy) dysk. Jak przyjdzie to wgram inne gierki i sprawdzę jak one chodzą.

22 godziny temu, GregM00 napisał:

@Eschaton
Sprawdź, czy oprócz gry nie chodzi coś jeszcze, co używa akceleracji sprzętowej. To może być przyczyną stutteringu.

Nic nie chodzi. Czysto.

Zasadniczo nie jest źle tak długo jak FPS'y nie spadają poniżej 130. Poniżej tej wartości pojawia się lekki dyskomfort, a od 120 w dół robi się bardzo średnio.

W dniu 3.08.2020 o 20:41, Ohoho:) napisał:

Wejdź w sterownik AMD i w profilu gry włącz FreeSync i radeon chill [wartości min/max 142]

Korzystasz z HDMI czy DP?

Ok, zrobię to i sprawdzę. Używam DP oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Eschaton napisał:

Zasadniczo nie jest źle tak długo jak FPS'y nie spadają poniżej 130. Poniżej tej wartości pojawia się lekki dyskomfort, a od 120 w dół robi się bardzo średnio.

 

Nagraj filmik jak to wygląda, najlepiej z wyświetlaniem bieżących parametrów. Tak jak patrzę na filmiki w necie, to powinieneś mieć w miarę stałe 144 fps. Jak to spada, to może jest jakieś zatkanie na czymś innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przetestowałem inne gry i w nich było ok.

Teraz zrobiłem na czysto reinstall Windowsa i, co dziwne, wygląda jakby wszystko działało prawidłowo. Gra, z którą był problem chodzi teraz płynnie i to na jeszcze minimalnie wyższych ustawieniach graficznych.

Dziwię się bardzo, bo higienę OS'u miałem zawsze na wysokim poziomie. Stery kasowane i instalowane na czysto, porządek z oprogramowaniem, 0 śmieciowych procesów w tle itp. itd., a widocznie było coś nie tak.

W dniu 4.08.2020 o 22:38, GregM00 napisał:

Nagraj filmik jak to wygląda, najlepiej z wyświetlaniem bieżących parametrów. Tak jak patrzę na filmiki w necie, to powinieneś mieć w miarę stałe 144 fps. Jak to spada, to może jest jakieś zatkanie na czymś innym?

Na filmiku niczego nie byłoby widać. Problem nie był z liczbą FPS'ów czy z dropami - chyba już wielokrotnie to podkreślałem - ale z faktem, że obraz poniżej 130 FPS nie był płynny dla oka. Teraz da się grać.

Zwracam AMD honor. Dziękuję wszystkim za udział w temacie. Do zamknięcia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...