Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka które z tych dwóch chłodzeń wybrać do ryzena 7 3700x?

1. https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4-120-135mm.html

2. https://www.x-kom.pl/p/551275-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-chromaxblack-2x140mm.html

Zależy mi na tym żeby chłodzenie było wydajne i ciche oraz na przyzwoitym wyglądzie.

Możecie też podawać inne chłodzenia.

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydajnościowo to w zasadzie ten sam poziom z lekkim wskazaniem na NH-D15, ale różnice są niewielkie. Za Noctua przemawia lepszy montaż i dłuższa (oraz lepsza) gwarancja. Oba spokojnie poradzą sobie z tym prockiem.

W takim budżecie możesz tez rozważyć chłodzenia typu AiO jak Liquid Freezer II 280mm czy 360mm, który jest jeszcze wydajniejszy.

Edytowane przez zawisztheblack
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testowałem obydwa na Ryzenie 2700X, Noctua była wyraźnie lepsza, nawet z 1 wentylatorem. Jak masz wysokie kości ram, to moim zdaniem Noctua przyzwoicie wyglądać nie będzie, bo trzeba podnieść wentylator,  wtedy też rośnie wysokość całej konstrukcji, więc może się nie zmieścić się do obudowy.

Taka ciekawostka, wymiana przedniego wentylatora na 120mm nie musi wiązać się ze wzrostem temperatury samego procesora (sekcja zasilania zyskała kilka stopni). U mnie po założeniu Arctic BioniX P120 temperatury były niemal identyczne, a na maksymalnych obrotach zanotowałem spadek o 1 stopień.

Z wydajnych i cichych konstrukcji powietrznych jest jeszcze Thermalright Le Grand Macho RT, przyzwoicie (moim zdaniem) wyglądają też Enermax ETS-T50A-FSS AXE i Alpenfohn Brocken 3 Black Edition, w teorii powinny się sprawdzić (TDP odpowiednio 230W i 220W), ale w sieci testów jak na lekarstwo, więc trudno powiedzieć jak będą się spisywać w praktyce.

Tak czy siak ja brałbym Noctuę - w mojej obudowie się niestety nie zmieściła z dwoma fabrycznymi wentylatorami. 

Chyba że AIO, to wtedy sugerowałbym tak jak kolega wyżej Liquid Freezer II

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez sensu brać tego typu chłodzenie i płacić za nie grube pieniądze skoro i tak nie wykorzystamy jego możliwości w 100%. Montując tego typu chłodzenie powinno ono znajdować się w pionie nie poziomie, jak robią to wszyscy czyli płyta główna powinna leżeć na boku. W środku znajduję się ciecz która pod wpływem temperatury (paruje) zamienia się w parę i unosi rurkami ku górze po czym zostaje schłodzona przez radiator i spływa z powrotem na dół po ściankach rurek w postaci cieczy i tak w kółko. Wtedy naprawdę wykorzystujemy 100% potencjału takiego chłodzenia. Jeżeli ktoś nie wierzy niech zrobi pomiar temperatury pc tak jak stoi, a później położy pc na boku. 

Tutaj masz zdjęcia jak to działa https://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1675/t1.jpg. Jeżeli radiator wisi bokiem ciecz nie ma prawa obiegu ponieważ nie będzie ona parowała w bok (takie są niestety prawa fizyki) i stoi w jednym miejscu gotując się tam. Oczywiście producenci tego typu chłodzenia nie powiedzą o tym głośno, bo sprzedaż spadła by na łeb na szyję takiego chłodzenia, a wzrosła wodnego gdzie jest pompa która jest w stanie robić cyrkulację między radiatorem, a procesorem bez względu na położenie czy to pion czy poziom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, Smolki06 napisał:

Bez sensu brać tego typu chłodzenie i płacić za nie grube pieniądze skoro i tak nie wykorzystamy jego możliwości w 100%. Montując tego typu chłodzenie powinno ono znajdować się w pionie nie poziomie, jak robią to wszyscy czyli płyta główna powinna leżeć na boku. W środku znajduję się ciecz która pod wpływem temperatury (paruje) zamienia się w parę i unosi rurkami ku górze po czym zostaje schłodzona przez radiator i spływa z powrotem na dół po ściankach rurek w postaci cieczy i tak w kółko. Wtedy naprawdę wykorzystujemy 100% potencjału takiego chłodzenia. Jeżeli ktoś nie wierzy niech zrobi pomiar temperatury pc tak jak stoi, a później położy pc na boku. 

Tutaj masz zdjęcia jak to działa https://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1675/t1.jpg. Jeżeli radiator wisi bokiem ciecz nie ma prawa obiegu ponieważ nie będzie ona parowała w bok (takie są niestety prawa fizyki) i stoi w jednym miejscu gotując się tam. Oczywiście producenci tego typu chłodzenia nie powiedzą o tym głośno, bo sprzedaż spadła by na łeb na szyję takiego chłodzenia, a wzrosła wodnego gdzie jest pompa która jest w stanie robić cyrkulację między radiatorem, a procesorem bez względu na położenie czy to pion czy poziom.

Dawno takich bzdur nie czytałem. Jakieś testy na potwierdzenie tego? Odpowiem za Ciebie - tutaj masz test i różnicy nie ma.

W heatpipe znajduje się mała kropla wody, więc nic nie "stoi w miejscu i gotując się tam" 8:E. Heatpipe działają w kosmosie, gdzie nie ma grawitacji :P. Widać, że nie wiesz o czym piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w której minucie jest ten test różnicy między pionem a poziomem, bo znaleźć nie mogę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Serio? Od 20 minuty masz wyniki - różnice są marginalne, w granicy błędu pomiarowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 4.08.2020 o 15:57, Polski jez napisał:

Siemka które z tych dwóch chłodzeń wybrać do ryzena 7 3700x?

1. https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4-120-135mm.html

2. https://www.x-kom.pl/p/551275-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-chromaxblack-2x140mm.html

Zależy mi na tym żeby chłodzenie było wydajne i ciche oraz na przyzwoitym wyglądzie.

Możecie też podawać inne chłodzenia.

Z góry dzięki

Mam na tym procku dark rocka pro i jest bardzo fajnie. Nic nie kręciłem jeszcze, więc na lajcie wszystko. Imo jeśli chodzi o wygląd coolerów, to do dark rocków nic startu nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi