Skocz do zawartości
Carmelo15

Nowy aparat czy obiektywy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam takie pytanko:
Od kilku dni rozgladam sie za aparatem, lub za nowymi obiektywami.
Obecnie mam aparat sony a6000, bardzo fajny aparat, ale mam ochote na jakies zmiany.

I tu pytanie? Lepiej kupic jakies 2 fajne obiektywy, czy kupic inny aparat np: Sony A7 III
Nie jestem fotografem, w zaden sposob na tym nie zarabiam, a zdjecia to tylko moja pasja w wolnym czasie.

Czy kupujac Sony a7III bede widzial duzo roznice pomiedzy Sony a6000?
Czy lepiej zaiwestowac w jakis fajny obiektyw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw spróbuj jakiś inny obiektyw. Przejście na pełną klatkę jakościowo da ci skok ale ceny obiektywów już nie koniecznie będą takie fajne ;)

Szczególnie ze jak piszesz z A6000 jesteś zadowolony, tym bardziej inwestowałbym w obiektyw a nie nowa puszkę. Do A6000 możesz się bawić w obiektywy APS-C i FF do A7III z APSC już nie warto co podnosi znacznie wydatki na obiektywy i jeśli na tym nie zarabiasz to ciężki temat.

Jeśli wymagasz stabilizacji obrazu to raczej patrz tylko na obiektywy Sony APS-C, jeśli nie to jest tego multum szczególnie jak weźmiemy pod uwagę adaptery takie jak Sigma MC11 ktore np. pozwola ci podlaczyc obiektywy Canona do Sony (sam korzystam na A6000 i A6400 z Sigma 150-600mm). Jeśli chodzi o bagnet E to Sigma ma bardzo dobre szkła, Tamron, Viltrox ma niedroga fajna stalkę 85mm. Jest tego trochę.

Ale najpierw pomyśl co najczęściej fotografujesz i na tej podstawie dobierz jakiś obiektyw. Chyba ze szukasz uniwersalnych. Tamron ostatnio wypościł fajne w tym zakresie obiektywy 70-180 F2.8 i 28-200 2.8-5.6

No i pytanie tez jakie aktualnie posiadasz obiektywowy bo jak tylko ten kit 16-50 co najczęściej jest razem z A6000 to nie wiesz jeszcze co A6000 potrafi :)

Edytowane przez kadajo
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauwazylem obiektywy do Sony sa nieco drozsze niz do innyc aparatow, chyba ze sie myle.
 

15 minut temu, kadajo napisał:

Jeśli wymagasz stabilizacji obrazu to raczej patrz tylko na obiektywy Sony APS-C, jeśli nie to jest tego multum szczególnie jak weźmiemy pod uwagę adaptery takie jak Sigma MC11 ktore np. pozwola ci podlaczyc obiektywy Cannona do Sony (sam korzystam na A6000 i A6400 z Sigma 150-600mm). Jeśli chodzi o bagnet E to Sigma ma bardzo dobre szkła, Tamron, Viltrox ma niedroga fajna stalkę 85mm. Jest tego trochę.

Ale najpierw pomyśl co najczęściej fotografujesz i na tej podstawie dobierz jakiś obiektyw. Chyba ze szukasz uniwersalnych. Tamron ostatnio wypościł fajne w tym zakresie obiektywy 70-180 F2.8 i 28-200 2.8-5.6

To chyba bedzie fajna opcja, kupic adapter i do tego obiektyw 150-600mm.

Chcialbym wlasnie pobawic sie w fotografowanie ptakow, lub czegos z bliska z fajnym makro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mylisz się, Sony liczy sobie srogo za swoje szkła. 

Jeśli chodzi o MC-11 z A6000 to chodził on dobrze ale nie idealnie. Trzeba niestety pamiętać ze prędkość Auto fokusa i szybkość samego obiektywu nie będzie taka dobra jak na szkłach natywnych Sony ale nie jest źle. Pomyśl nad 100-400 który jest lżejszy i bardziej poręczny. 150-600 to już 2kg i tak z nim chodzić cały dzień to się zmęczyć można :E Sam aktualnie myślę nad jakimś mniejszym zoomem który mógłbym zabierać na dłuższe wypady a 600mm zostawić np. na pokazy lotnicze.

Tak jako ciekawostkę napisze ze na A6400 MC-11 i wspomniana wyżej Sigma 150-600 chodzi znacznie lepiej. Testowałem tez przez MC-11 Canona 100-400 mm f/4.5-5.6 L EF IS II USM z A6400 i chodził bardzo dobrze pomimo ze Sigma gwarantuje poprawne działanie MC-11 tylko ze swoimi obiektywami do Canona,

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kadajo napisał:

No i pytanie tez jakie aktualnie posiadasz obiektywowy bo jak tylko ten kit 16-50 co najczęściej jest razem z A6000 to nie wiesz jeszcze co A6000 potrafi :)

Posiadam Sony FE 50mm f/1.8
Sony FE oraz 4.5-6.3/55-210

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Tele to pomysl nad tymi modelami:

Sony 70-350 (APS-C)

Sigma 10-400 (do Sony-E)

Sigma 150-600 C + MC11

A ta 50 dużo fotografujesz ? Ja akurat 50mm 1.8 mam wersje APS-C i sprawdza się super ale jakbyś chciał ja zmienić to polecam 85mm ? Sam własnie mam zamiar kupić 85mm i początkowo myślałem nad FE 85 1.8 od Sony ale jako ze nie ma stabilizacji to moje oczy zwróciły się ku Viltroxowi który jest znacznie tańszy a obrazek ma równie dobry, ma dwie wersje ta nowa jest lżejsza ale osobiście myślę nad wersja pierwsza, cięższą.

Sigma to bardzo polecana alternatywa do Sony ze względu na lepsze ceny szkieł.

Jeśli chodzi o makro to tutaj nic nie doradzę bo się w taka fotografie nie bawię. Mam kumpla który lubi makro i z tego co on mówił to do makro raczej obiektywy manualne. On sam na Canonie EOS 80D robi makro starym Heliosem od Zenita (przejściówka M42) i powiem ci że jego zdjęcia robią wrażenie.

Jeszcze jesli chodzi o 85mm to dzis masz premiere Sigmy do Sony-E:

https://www.sigma-global.com/en/news/2020/08/06/2868/

i już wysyp recenzji na YT:

https://www.youtube.com/results?search_query=Sigma+85mm+F1.4+DN+ART

I test:

https://www.optyczne.pl/15288-news-Sigma_85_mm_f_1.4_DG_DN_Art.html

Jest to wersja ART wiec cena wyższa ale jak porównamy sobie do Sony 85mm z serii GM to i tak "tanio" :)

Jeszcze dodam ze wszystkie obiektywy Sigmy są to obiektywy typu Full Frame wiec jak kiedyś zmienisz A6000 na A7III lub inny FF to Sigma z tobą będzie mogła zostać :)

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W internetach jest gdzieś tak z 5000 petabajtów przykładowych zdjęć z ff vs aps-c.

Osobiście, dla mnie (czyli: wartość anegdotyczna) matryce mniejsze od ff nie są atrakcyjne. Mają wartość jedynie w takich zastosowaniach, gdzie ważny jest zasięg.

Porównaj, pomyśl. 

A obiektywy? Chyba nie jest aż tak źle w tej chwili? Sony to bardzo popularny i już rozbudowany system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie ta 50 chyba najwiecej zdj robilem jak do tej pory.


Widze sigma 100-400 za 999euro i jakis obiektyw Sony 55-300 za 309euro - ale to raczej nie bedzie nic ciekawego?
Mysle, ze skusze sie na ta sigme 100-400, chociaz nie powiem ta 150-600 brzmi jeszcze ciekawiej - co proponujesz?

Chyba, ze opcja tez jest zmienic aparat z Sony na jakis Canon? wtedy mialbym tansze objektywy ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 50 tyle fociles to masz cala serie Sigmy ART staloogniskowe, tego Voltroxa co wcześniej pisałem. Ogolnie jest w czym wybierać.

Jeśli chodzi o tego sony 55-300 to jest to wersja pod inny bagnet (A-Mount), zwróć uwagę w nazewnictwie obiektywów Sony, jesli jest "SAL" lub "DT" to nie będzie pasował do tego co masz aktualnie ;)

Z Sony interesują Cię tylko obiektywy "SEL".

Co do Sigmy i tele to tutaj masz kwestie ceny, wielkości obiektywów i ich ciężaru. Po 2 latach które spędziłem z 150-600 powiem jedno, warto miec dwa tele bo chodzić cały dzień z taka 600 to się nabawisz problemow z nadgarstkami no chyba ze na siłkę chodzisz codziennie to może nie :E

Pamiętaj tez ze przez to ze masz w A6000 matryce APS-C to jest crop 1.5 w porównaniu do FF(pełnej klatki) wiec taka 400mm na A6000 daje obrazek jak 600mm na FF(np. A7III) oczywiscie 600mm na APS-C da 900mm ale wiesz o co chodzi :)

Możesz tez przejść na Canona ale jak już bym chciał zmieniać to moim zdaniem lepiej zostać z Sony, ze względu na bardzo dobry system Autofokusa. Sony w tym temacie to w tej chwili numer 1 a Canon czy Nikon dopiero zaczynają nadrabiać wiec musiałbyś inwestować w wyższe modele co sumarycznie da podobne sumy.

Pamiętaj tez ze nie ma sensu mieć 20 obiektywów z czego większość będzie na półce się kurzyła tylko 3 których będziesz używał ;) 

 

Edytowane przez kadajo
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nad tym drugim tele zastanawiam się pomiędzy 70-350 od Sony a 100-400 od Sigmy.

Jako ze ma to być lekka i krótsza wersja tego co już mam to na razie szala przechyla się w kierunku Sony ale nie podjąłem jeszcze dedycji ostatecznej gdyż jakościowo Sigma wypada lepiej i jest jednak pod pełna klatkę wiec na przyszłość. Z drugiej Strony mam już ta 150-600... no i sam widzisz jak człowiek walczy z myślami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja teraz mysle nad 100-400 i 150-600, chociaz wyzej napisales, ze 100-400 jest jest lzejszy i bardziej poreczny, a 150-600 nie chodzi idealnie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykładowe zdjęcia z A6000 na starszej wersji tego 100-400 który wymaga mc11 gdyż to wersja dla Canona. 

Więc z tym nowym który już jest pod Sony "E" powinno być tylko lepiej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Canon to w tej chwili numero uno w dziedzinie AF statycznego. Najnowsze modele powinny jeszcze mocniej to zaakcentować. Nie wiem, jak będą sobie radzić z AF dynamicznym.

Oczywiście, mowa o bezlusterkowcach - dslr to przeszłość.

Problemem (?) z systemem Canona R jest to, że Canon rozpoczął od topu. Stałki z f1.2, czy np. zoomy ze stałym światłem f2.0 są jednocześnie najlepsze, ale też duże, ciężkie i drogie (chociaż grey market może złagodzić to ostatnie). Dopiero za jakis czas pojawią się tańsze szkiełka.

Kupowanie obiektywów do dslr w tej chwili łączy się z niewiadomą - jednocześnie część użytkowników zaczyna się tego pozbywać, jak i reszta chce wykorzystać tę sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2020 o 16:24, kadajo napisał:

Tu masz przykładowe zdjęcia z A6000 na starszej wersji tego 100-400 który wymaga mc11 gdyż to wersja dla Canona. 

Więc z tym nowym który już jest pod Sony "E" powinno być tylko lepiej:)

Wciąż nie wiem czy wybrać 100-400 czy 150-600, bardzo mi się podobają zdjęcia, które są zrobione 600mm, ale Sony do 600mm są mega drogie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was używał 70-200 na matrycy apsc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może z raz, dwa. Przez jakiś czas używałem obiektywu z takim zakresem na APS-H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego potrzebujesz.
Ja używam już tylko aparatów FF (no, dziewczyna ma jeszcze starego 70D, ale ja go nie tykam), nie mam już też zoomów (poza superszerokim kątem). W moim przypadku to był Canon 70-200/2.8 L IS - super szybki, cały z metalu, stosunkowo duży, biały. Poza brutalnie szybkim AF nie dawał mi nic, czego nie dają mi stałki. Wielkość i białość dyskwalifikowały taki zestaw na wyjazdach - ludziom oczy robiły się jak pińć zeta i w 2s byłem sensacją okolicy.
Na korpusie APS-C, jeżeli to będzie wersja f2.8, to będzie mocno ciągnął do przodu i pewnie używanie bez dodatkowego gripa bateryjnego jest średnim rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tele ani w makro się nie bawię - możesz zajrzeć na klubkm.pl, to jest forum użytkowników Sony, tam podpowiedzą które ze szkieł najlepiej się nadadzą. Dunadan robi i w makro i w tele, pewnie będzie mógł Ci coś w temacie podpowiedzieć. A6000 to nadal dobry sprzęt jeśli chodzi o jakość obrazu, choć nowsze puszki, w tym te pod APS-C to progres autofocusa przede wszystkim, choć bajery jak poziomnica czy dotykowy ekran też się czasem przydają. Pełna klatka to w powyższych zastosowaniach raczej więcej wad niż zalet wobec APS-C.

Nie masz też chyba żadnego szkła z uniwersalnym zakresem ogniskowych? Do krajobrazów świetny jest 10-18/f4, a Sony wypuścił też rewelacyjne 16-55/2.8, tylko w równie fajnej cenie. Mnie na razie na tego drugiego nie stać, na spacery musiałem zadowolić się 18-135 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2020 o 22:07, jagular napisał:

Zależy czego potrzebujesz.
 

Dzięki za odpowiedź. W zasadzie to nie wiem czego, dlatego postanowiłem poeksperymentować i kupiłem używaną sigmę 70-200 f2.8. Pobawię się i najwyżej sprzedam z niewielką albo żadną stratą. Ciągnął do przodu? Co masz na myśli? Front Focus?

Edytowane przez DannyKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie: środek ciężkości zestawu jest zauważalnie przed aparatem i nie jest wygodnie/stabilnie to trzymać.

Jednocześnie nie jest to jeszcze sytuacja typu super-tele, gdzie nie tyle się przykręca obiektyw do aparatu, co aparat do obiektywu i przestaje nieco mieć znaczenie, jak wygodny ten aparat chwyt w takim zestawie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.08.2020 o 20:24, jagular napisał:

W sensie: środek ciężkości zestawu jest zauważalnie przed aparatem i nie jest wygodnie/stabilnie to trzymać.

Jednocześnie nie jest to jeszcze sytuacja typu super-tele, gdzie nie tyle się przykręca obiektyw do aparatu, co aparat do obiektywu i przestaje nieco mieć znaczenie, jak wygodny ten aparat chwyt w takim zestawie ma :)

Wszystko co napisałeś się potwierdziło. Mimo, że sigma jest czarna, to i tak można usłyszeć komentarze na temat wielkości sprzętu... ;) I to od naszych rodaków na drugim końcu Europy. Chyba nie spodziewali się, że zrozumiem, heh. Tak czy siak sprzedaję ten obiektyw i kupię jakąś stałkę. Może 35 1.4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie wyskoczyłeś z jakimś 100-500 czy coś w tym rodzaju :E

Jaki masz korpus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, czyli dslr Canona. Wieść gminna niesie, że bywa kiepsko z AF. Coś w tym musi być, skoro Sigma zmusiła się do wysiłku wyprodukowania docka, który nie dość że ma pomagać z ff/bf, to jeszcze ma możliwość zmiany pracy AF na różnych odległościach ostrzenia.

Poleciłbym forum Canona, ale atmosfera tam jest taka, że tutaj w hardkorowych wątkach to jest wzajemne całuskowanie się po łapkach przez członkinie koła gospodyń wiejskich.

Jak kupować, to tam, gdzie można oddać bez problemu, po zakupie potestować dokładniej niż NASA testuje rakiety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Pamięć RAM GOODRAM IRDM DDR4  (4x8GB) 3200MHz, Zasilacz: CHIEFTEC Smart GPS-600A8 600W Grafika: RTX 3070 6 GB Procek: Intel I7 6700k Płyta główna: Asus Z170 pro gaming Chłodzenie procka to coś takiego (podwójne wentylatory): https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-endorfy-fera-5-dual-fan-ey3a006-11788461/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19706589240&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwqpSwBhClARIsADlZ_TnsUcqCx3gtfeqE30iNROlFLBFQQR44uSmBQlSenBA_gfYvjrjOKIwaApJ6EALw_wcB A obudowa to nie pamiętam. Wiele lat temu kupiona ale duże pudło SilentiumPC. 
    • Myślę, że większość ludzi robi to dla funu i dla nauki, niekoniecznie fixując grę, tylko zwyczajnie dodając/zmieniając jej mechaniki (na to właśnie czekam, stąd pytanie), potem jeszcze tacy frajerzy zostają jakimiś dobrze opłacanymi programistami czy coś, ha tfu, jak można tak nisko upaść xD
    • @Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek: - poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360? - poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane - zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W? - ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal?  - jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?   Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe?    Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89
    • Odp. na pytanie. Już się z tego wyleczyłem, kiedyś faktycznie wszystko co nowe było ciekawe teraz większość to przeciętność okraszona problemami. Jest tyle "starszych" tytułów już połatanych że jest w co grać i z czego wybierać. Nie ma ciśnienia żeby rzucać się na każde barachło 😉.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...