Skocz do zawartości
wowo0689

B550 - ktorą wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie lepiej dopłacić do:

https://www.krsystem.pl/asus_tuf_gaming_b550mplus_wifi_amd_b550sata3m.2usb3.1pcie4.0wi-item-63587.html

Gdzie masz porządną sekcję, dobre audio a przede wszystkim współczesną sieciową obsługującą obecne standardy i wyższe prędkości transferu w ramach Wi-Fi 6. W tych co wymieniłeś masz przestarzały moduł gdzie wyciągniesz max. 433 Mb/s - więc przy szybszym necie to jest spore ograniczenie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się chce mieć gównianą kartę sieciową, no to można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusa TUF mam prywatnie ale na tym kompie muszę oszczędzać więc będzie MSI z WiFi. Szybkość WiFi i BT oraz jakość audio nie mają znaczenia. Wystarczy, że działa. Dziękuję za pomoc. Z tego co sprawdziłem to MSI ma potwierdzone bezproblemowe działanie z pamięciami 4400MHz 2x8GB a Asrock niestety nie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ASRock B550M STEEL LEGEND poradzi sobie z 5800X3D, czy lepiej dopłacić do MSI B550-A PRO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Mercury3 napisał:

Czy ASRock B550M STEEL LEGEND poradzi sobie z 5800X3D, czy lepiej dopłacić do MSI B550-A PRO?

https://forum.pclab.pl/topic/1317712-b550-ktorą-wybrać/?do=findComment&comment=16006620

Ja bym brał MSI B550-A Pro

https://www.ceneo.pl/94438693

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addept Mam do Ciebie pytanie. 5800X3D jest obecnie najgorętszym procesorem Ryzen, więc wolałbym nie pożałować kupna płyty głównej z nieoptymalnym VRM.

W przypadku tego CPU, różnice temperatur VRM między MSI B550-A Pro, a MSI B550M Mortar/MSI B550 Gaming Plus/Asrock B550 Steel Legend będą marginalne czy znaczące? Wymienione mobo obecnie kosztują prawie 900 zł. W ostateczności, mogę dopłacić do MSI B550 Tomahawk/Torpedo, który obecnie kosztuje prawie 1000 zł. 

 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cytowanym przeze mnie poście masz testy płyt. Przejrzyj i sam zdecyduj. 

Dla mnie MSI B550-A Pro jest w zupełności wystarczający. Tu masz ekstremalny test na Ryzenie 3950x po OC. Jeśli chodzi o 5800x3D to on sam w sobie jest gorący i w sumie niewiele na to poradzisz, ale płyta spokojnie wszystko wytrzyma, bo temperaturami jest on zbliżony do 3900x (według techpowerup https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-7-5800x3d/images/cpu-temperature.png)

Tutaj zbiorcze zestawienie płyt

https://youtu.be/JxczZChFaZI?t=917

Pamiętaj też, że zwykle nie obciążasz ekstremalnie procesora, więc jeśli będziesz miał dobrze wentylowaną płytę i dobre chłodzenie, to nie powinieneś narzekać, chociaż będzie gorąco, to fakt. 

Co do cen płyt to nie wiem skąd wziąłeś te 900 złotych, skoro dałem link do ceneo gdzie MSI B550-A Pro kosztuje 549 złotych. W tej cenie nawet bym się nie zastanawiał, bo jak patrzę na to jak inne płyty B550 podrożały, to ta cena wydaje się bardzo dobrą okazją za dobrą płytę. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mercury3 napisał:

5800X3D jest obecnie najgorętszym procesorem Ryzen, więc wolałbym nie pożałować kupna płyty głównej z nieoptymalnym VRM.

Nie jest. To że jest gorący nie wynika z tego, że pobiera dużo prądu lub wydziela dużo ciepła. Po prostu przez geste upakowanie wszystkiego ma problem z wypychaniem ciepła na zewnątrz przez co rośnie temperatura w środku. On ciągnie standardowe ~150W, Asrock Pro4 będzie miał an sekcji 75 stopni.

1 godzinę temu, Harddrinkingman napisał:

Byle nie ASUS 550 wifi tuf.

Bo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo posiadam obecnie. Tomahawk fajny chociaż MSI nie lubię no ale to zupełnie inna półka cenowa niż TUF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej poczekać na nowe ? jak kolega szuka płyty już ze dwa miesiące pod tego 5800X3D....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Mercury3 napisał:

@addept Mam do Ciebie pytanie. 5800X3D jest obecnie najgorętszym procesorem Ryzen, więc wolałbym nie pożałować kupna płyty głównej z nieoptymalnym VRM.

W przypadku tego CPU, różnice temperatur VRM między MSI B550-A Pro, a MSI B550M Mortar/MSI B550 Gaming Plus/Asrock B550 Steel Legend będą marginalne czy znaczące? Wymienione mobo obecnie kosztują prawie 900 zł. W ostateczności, mogę dopłacić do MSI B550 Tomahawk/Torpedo, który obecnie kosztuje prawie 1000 zł. 

 

A co ma vram do temp cpu ?? Przeciez kazda sekcja go uciagnie :E

U mnie przy CB20 sekcja osiaga zawrtone 36st :hahaha:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, addept napisał:

Dla mnie MSI B550-A Pro jest w zupełności wystarczający. Tu masz ekstremalny test na Ryzenie 3950x po OC. Jeśli chodzi o 5800x3D to on sam w sobie jest gorący i w sumie niewiele na to poradzisz, ale płyta spokojnie wszystko wytrzyma, bo temperaturami jest on zbliżony do 3900x (według techpowerup https://tpucdn.com/review/amd-ryzen-7-5800x3d/images/cpu-temperature.png)

Tutaj zbiorcze zestawienie płyt

https://youtu.be/JxczZChFaZI?t=917

Pamiętaj też, że zwykle nie obciążasz ekstremalnie procesora, więc jeśli będziesz miał dobrze wentylowaną płytę i dobre chłodzenie, to nie powinieneś narzekać, chociaż będzie gorąco, to fakt. 

Według tego testu z 3900x bez OC, różnica między B550M Steel Legend, a B550-A Pro to 1 stopień, a 5800X3D nie można podkręcić. To ostatecznie, mogą kupić ASRock czy MSI będzie bezpieczniejszym wyborem? MSI ma lepszy VRM, ale ASRock jest trochę tańszy, ma więcej złączy USB 3.0 i szybsze złącze internetowe (MSI 1 Gb/s, ASRock 2.5 Gb/s).

Chyba, że polecasz MSI z jakiegoś innego, konkretnego powodu. Podobno obie firmy zapewniają najlepsze update'y BIOSów dla mobo.

17 godzin temu, addept napisał:

Co do cen płyt to nie wiem skąd wziąłeś te 900 złotych, skoro dałem link do ceneo gdzie MSI B550-A Pro kosztuje 549 złotych. W tej cenie nawet bym się nie zastanawiał, bo jak patrzę na to jak inne płyty B550 podrożały, to ta cena wydaje się bardzo dobrą okazją za dobrą płytę. 

Chodziło mi o te, które wymieniłem po B550-A PRO, u mnie np. Gaming Plus jest za prawie 900 zł na ceneo. Czekam na obniżkę ceny 5800X3D, która podobno ma być pod koniec tego miesiąca, a właśnie, B550 są coraz mniej dostępne i droższe. 

Edytowane przez Mercury3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mercury3 napisał:

 Czekam na obniżkę ceny 5800X3D, która podobno ma być pod koniec tego miesiąca,

Nie licz na obnizki bo ceny poszly juz do gory w niektorych sklepach.

x-kom po obnizce na 2299zl znowu wrocil na 2499zl i powoli widac wzrosty cen w innych sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mercury3 napisał:

Według tego testu z 3900x bez OC, różnica między B550M Steel Legend, a B550-A Pro to 1 stopień, a 5800X3D nie można podkręcić. To ostatecznie, mogą kupić ASRock czy MSI będzie bezpieczniejszym wyborem? MSI ma lepszy VRM, ale ASRock jest trochę tańszy, ma więcej złączy USB 3.0 i szybsze złącze internetowe (MSI 1 Gb/s, ASRock 2.5 Gb/s).

Chyba, że polecasz MSI z jakiegoś innego, konkretnego powodu. Podobno obie firmy zapewniają najlepsze update'y BIOSów dla mobo.

Chodziło mi o te, które wymieniłem po B550-A PRO, u mnie np. Gaming Plus jest za prawie 900 zł na ceneo. Czekam na obniżkę ceny 5800X3D, która podobno ma być pod koniec tego miesiąca, a właśnie, B550 są coraz mniej dostępne i droższe. 

Kup w takim razie to co bardziej tobie pasuje. Tylko czy na pewno chcesz format micro zamiast pełnego ATX? Ja pamiętam, że po latach żałowałem, że kiedyś wziąłem micro, ponieważ nie mogłem dokupić pamięci, bo nie miałem wolnych banków by je wsadzić, a do tego nowe, grubsze karty graficzne zakrywały mi większość innych złącz PCI-E. Ostatecznie zamiast dokupić pamięci po prostu sprzedałem wszystko i kupiłem nowy sprzęt. 

Co do tego 2,5 GB/s to kiedy i gdzie zamierzasz to wykorzystać? Masz internet szybszy niż 1GB? Bo ja akurat siedzę na razie na 300 MB i nie sądzę, żeby w ciągu następnych kilku lat osiągnął 1 GB/s, ponieważ nie jest mi to do niczego potrzebne. 

Sam siedzę na B550 Aorus Pro i dałem za nią 780 złotych na premierę, ale wtedy nie było testów, cashbacki pojawiły się dopiero póżniej, a ja w desperacji potrzebowałem na gwałt pewnej, dobrej płyty, bo moja MSI B450 była wadliwa i sprawiała mi mnóstwo problemów przez pół roku i żaden serwis nie chciał mi uwierzyć, że to sprawka płyty, a konkretnie utracie kompatybilności sprzętowej danego modelu płyty (przysłano mi drugi egzemplarz i był ten sam problem) z kartami graficznymi (górny slot PCI-E nie działał prawidłowo). Wyszło na moje, ale udowodniłem to dopiero po tym jak kupiłem nową płytę i wszystko zaczęło działać bezproblemowo. Wcześniej też kupowałem nową kartę, bo twierdzono, że to karta, potem zaczęto mnie przekonywać, że to zasilacz itd. Ostatecznie to była płyta. 

Rozważ jeszcze te płyty. Moim zdaniem warto dołożyć do pełnego ATX i do tego masz zapewnione dużo niższe temperatury płyty, które jak widzę spędzają tobie sen z powiek. 

https://www.amazon.pl/dp/B08KBSRYGF

https://www.amazon.pl/dp/B089HFR9CX

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, addept napisał:

Tylko czy na pewno chcesz format micro zamiast pełnego ATX? Ja pamiętam, że po latach żałowałem, że kiedyś wziąłem micro, ponieważ nie mogłem dokupić pamięci, bo nie miałem wolnych banków

Ale wiesz, że to nie ma nic wspólnego z formatem mATX? Płyty o których się tu wspomina mają 4 banki pamięci.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niedlugo bede sprzedawal swoje mobo ze stopki, z racji iz nie mam na nie GW bo dostalem w spadku to cena symboliczna bedzie jakies 300zl. Mobo oczywsicie BOX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock B550M Steel Legend podrożał i okazało się, że ma tylko dwa lata gwarancji sprzedawcy. Płyty główne od MSI odpadają, ponieważ są niedostępne lub kosztują ponad 750 zł. 

Do 5800X3D, lepszy będzie Asus TUF GAMING B550-PLUS czy Gigabyte B550 AORUS ELITE V2? Asus jest trochę tańszy i czytałem, że BIOS jest łatwiejszy do podkręcania (pamięci RAM), natomiast BIOS Gigabyte jest bardziej skomplikowany.

Tańszą opcją jest Gigabyte B550 GAMING X V2, ale gdzieś czytałem, że wersja V2 ma "okrojony" VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TUF i Aorus to równorzędne płyty. Z tańszych zamiast Gaming X pomyślał bym o Asrocku B550M Pro4 (lepsze audio). Sekcja zasilania i tak wystarczy bo tego procka nie można podkręcać, zaś OC RAMu jest zbędne - nic nie daje (robotę szybkiego RAMu robi cache).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzi sobie spokojnie jak wiele tańszych płyt, a OC Ryzena 5600 daje znikomy wzrost wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xtn napisał:

Poradzi sobie spokojnie jak wiele tańszych płyt, a OC Ryzena 5600 daje znikomy wzrost wydajności. 

Czyli mógłbym kupić tańszą płytę i by było też okej?

A czy taki znikomy to nie wiem bo czytałem że da radę do 4.7 a to już według mnie spora różnica 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, CiekawePytanie napisał:

bo czytałem że da radę do 4.7

jednemu sztuka poleci na 4.8 a drugiemu na 4.6 będzie ściana, nie nastawiaj się, bo nie wiadomo na co trafisz. wszystko zależy też na jakim napięciu, czy gra warta świeczki. Sam po zabawie z hydrą, manualnymi zostawiłem na fabrycznych, więcej dadzą liźnięte pamięci. Inna sprawa że mam bardzo średnią sztukę.. 5600 cudów nie potrzebuje, stary 3600 bardziej się grzał.

Co do płyty, możesz sobie kupić nawet b450,  niestety płyty nowe znacznie podrożały.

tu amazon sprzedaje niby B550 a-pro za 550zł, dobra cena

https://www.amazon.pl/7C56-002R-Glówna-Komputera-Czarny-Srebrny/dp/B08BCQF1BD/ref=sr_1_5?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=2CBKAHD3WUXUR&keywords=b550+msi&qid=1665747192&sprefix=b550+msi%2Caps%2C90&sr=8-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...