Skocz do zawartości
wowo0689

B550 - ktorą wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Moj komp

Mobo - Aorus b450 Elite

Proc - Ryzen 3 3100

Ram - Crucial Ballistix 3200 rgb - chodzi na 3800, oc w dziale podkrecanie.

 

Zastanawiam.sie nad zmiana plyty na chipset b550 i wybor padl na dwie:

1. Asrock B550 PG Velocita

2. MSI MAG B550 Tomahawk

 

Ktora waszym zdaniem bedzie lepsza? Moze polecacie inna na B550?

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz zmieniać płytę? B450 w zupełności wystarczy do tego co masz.

Co do podanych przez Ciebie płyt to termicznie lepszy jest Tomahawk. https://www.youtube.com/watch?v=8g1gqaj-xq8

Najbardziej podstawowe płyty formatu ATX warte spojrzenia i na które posadzisz najmocniejsze procki AMD to według mnie (naoglądałem się i naczytałem masy testów) : MSI B550 A-Pro, Gigabyte Elite. Nie wiem jednak czy bardziej ubogie wyposażenie tych płyt Ciebie zadowoli. Termicznie są dobre. 

Lepsze wyposażenie i termika (wybierz to co bardziej pasuje Tobie https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/htmlview?pru=AAABc-mIu3s*Z2SqOqJNwbIflrmTdfvolw#gid=2112472504?

Asrock Steel Legend, Gigabyte Pro, Tomahawk. Kolejność nie jest przypadkowa, bo gdyby wszystkie były w tej samej cenie, to bym wziął  pierwszą płytę, a Tomahawka w ostateczności, bo nie pasuje mi jego wyposażenie (ale co kto lubi)

Ewentualnie wchodzi w grę Asus x570 Tuf Gaming Plus, czyli płyta bez ograniczeń na liniach PCI-E, chociaż termicznie trochę ustępuje nowym B550. Przejrzyj dokładnie wyposażenie płyt, zastanów się czego oczekujesz od płyt i coś wybierz, patrząc równocześnie na aktualne ceny. 

PS. Ewentualnie poczekaj aż ceny B550 spadną. Ja kupowałem na samym początku, jak wchodziły, więc zapłaciłem już podatek od nowości (780 zł za Gigabyte B550 Aorus Pro), ale spieszyło mi się, bo miałem urlop i chciałem zakończyć sprawę reklamacji starej płyty, zakupu nowej i złożenia komputera, zanim wrócę do pracy. 

 

Edytowane przez addept
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. wiec moze opisze dokladniej o co mi chodzi.. glownie o linie PCIe. B450 Elite jest super plyta, ale... jedno z gniazd m2 to 3.0x4 a drugie 3.0x2, mam dysk m2 pny xlr8 cs3030 z ktorego transferow jestem mega zadowolony i chcialbym dokupic drugi taki sam i puscic je w RAID, a m2 3.0x2 bedzie go ograniczac. Poza tym mam dwa dyski hdd w raidzie i dwa SSD w raidzie, wiec zajete 4 porty sata. zostaja kolejne 2 ktore sa wymienne z drugim portem m2.. wiec albo dysk m2 albo te dwa porty sata, a potrzebuje ich na nagrywarke Blueray i druga DVD z ligtscribe. To jest jeden problem.

 

Teraz pora na drugi. OC procka, calkiem.fajnie sie tego Ryza3 3100 podkreca, na 1,3v chodzil na 4,6GHz, ale OC na Aorusie Elite jest tylko na sztywno,a chcialbym podkrecic tak zeby plyta po oc regulowala mimo wszystko proc w zaleznosci od obciazenia do max wartosci OC.

 

w przyszlosci mysle jeszcze o zmianie na Ryza7, a b450 sie ugotuje z nim ;d

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o Asrocku B550 Taichi? dobra sekcja zasilania i podoba mi sie stylistyka, a ze buda jest z okienkiem to na to rowniez zwracam uwage 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Tobie taka droga płyta B550? Nie lepiej wziąć x570 w tej cenie? Zresztą rób jak uważasz, to Twoje pieniądze. Każdy ma inne priorytety. Moje zdanie w każdym razie znasz.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.tomshardware.com/reviews/asrock-b550-taichi#:~:text=Premium looks and features at an X570 price&text=While the B550 Taichi looks,to stand with its peers.

 

poczytaj dlaczego, Taichi B550 przebija niejedną x570tke

 

do tego - 

 

 

Pytam o wasze opinie co sądzicie, bo może ktoś jednak poleci coś innego, a mobo przyszłościowe, już pod kolejne Ryzeny

 

Poza tym cena na ebayu w Niemczech nie jest tragiczna jak się tu mieszka

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz WIELKI test B550 :) Wg mnie zmiana bez sensu, zwłaszcza pod tego procka... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś zdecydowany to na co czekasz?

Ja bym jednak nie pakował się z taką ilością kasy w podstawkę, która kończy swój żywot wraz z najnowszymi Ryzenami i wolałbym już ewentualnie kupić coś tańszego, ale wystarczająco dobrego lub też przeczekać lub też całkiem coś po taniości, byleby przeczekać na nową generację chipsetów i procków do nich. 

Rób jednak jak uważasz, ja nie orientuję się w tych droższych płytach, nie analizowałem ich pod kątem zakupu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ronin, oglądam gościa, to Video widziałem już. Poza tym poczytajcie link powyżej i vid które przesłałem, płyta jest już pod Ryzeny 4 zrobiona, bije na głowę większość X570

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie Ryzeny 4? Masz na myśli Ryzeny serii 4000?, czyli Zen 3, na których się kończy cała kariera tych płyt na AM4? Nie sądzę, by te płyty były tak długowieczne jak np. B450 i X470.  To będą ostatnie procki na sockecie AM4. Do Zenów 4 mają być nowe podstawki z socketem AM5. https://www.notebookcheck.net/Ryzen-4000-and-X670-to-launch-in-late-2020-Socket-AM5-to-debut-with-Ryzen-5000.446653.0.html

Mogą się pojawić Zeny 3+ na podstawce AM4, ale tylko wtedy, gdy AMD będzie się to opłacało i gdy Zeny 4 się opóźnią. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, wowo0689 napisał:

w przyszlosci mysle jeszcze o zmianie na Ryza7, a b450 sie ugotuje z nim ;d

Nic się nie ugotuje.

10 godzin temu, wowo0689 napisał:

OC procka, calkiem.fajnie sie tego Ryza3 3100 podkreca, na 1,3v chodzil na 4,6GHz, ale OC na Aorusie Elite jest tylko na sztywno,a chcialbym podkrecic tak zeby plyta po oc regulowala mimo wszystko proc w zaleznosci od obciazenia do max wartosci OC.

A jesteś pewny że B550 to ma?

Żeby nie wydawać majątku - MSI B550-A Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, wowo0689 napisał:

Hmm.. wiec moze opisze dokladniej o co mi chodzi.. glownie o linie PCIe. B450 Elite jest super plyta, ale... jedno z gniazd m2 to 3.0x4 a drugie 3.0x2, mam dysk m2 pny xlr8 cs3030 z ktorego transferow jestem mega zadowolony i chcialbym dokupic drugi taki sam i puscic je w RAID, a m2 3.0x2 bedzie go ograniczac. Poza tym mam dwa dyski hdd w raidzie i dwa SSD w raidzie, wiec zajete 4 porty sata. zostaja kolejne 2 ktore sa wymienne z drugim portem m2.. wiec albo dysk m2 albo te dwa porty sata, a potrzebuje ich na nagrywarke Blueray i druga DVD z ligtscribe. To jest jeden problem.

 

Teraz pora na drugi. OC procka, calkiem.fajnie sie tego Ryza3 3100 podkreca, na 1,3v chodzil na 4,6GHz, ale OC na Aorusie Elite jest tylko na sztywno,a chcialbym podkrecic tak zeby plyta po oc regulowala mimo wszystko proc w zaleznosci od obciazenia do max wartosci OC.

 

w przyszlosci mysle jeszcze o zmianie na Ryza7, a b450 sie ugotuje z nim ;d

Nic się nie ugotuje , a opcje OC są w zakładce > Peripherals w bios i AMD Overclocking ( tylko tam wpisujemy wartości w [MHz] i [mV] oraz timingi w kodzie szestnastkowym ? ; co do ograniczeń dyskowych to niestety tak jest jak piszesz :(

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Phill76 napisał:

Nic się nie ugotuje , a opcje OC są w zakładce > Peripherals w bios i AMD Overclocking ( tylko tam wpisujemy wartości w [MHz] i [mV] oraz timingi w kodzie szestnastkowym ? ; co do ograniczeń dyskowych to niestety tak jest jak piszesz :(

Nawet na MSI B450 Tomahawku już jest na granicy wytrzymałości z najmocniejszymi prockami od AMD, jeżeli załadujesz na niego 3950X i spróbujesz podkręcić.

https://youtu.be/Qf0-JoQLeJo?t=578

https://youtu.be/8g1gqaj-xq8

https://youtu.be/e5PMp_7h59w?t=322

Gigabyte B450 Elite jest gorszą płytą niż Tomahawk. Do tego oczywiście ważne będzie chłodzenie (może dać radę, ale będzie wyć na najwyższych obrotach) oraz obudowa, a także ogólne warunki panujące w pokoju.

Więc jeśli ktoś chce wpakować w przyszłości najmocniejszego potwora od AMD na płytę, to powinien wziąć pod uwagę to, że faktycznie B450 może nie wytrzymać lub też będzie musiał dodatkowo zmienić obudowę oraz chłodzenie na efektywniejsze.  Przecież nawet niektóre x570 wpadają w throttling, bo sobie nie radzą z odprowadzaniem ciepła. 

Dodatkowo nie wiemy jak termicznie będą się zachowywać procesory 4000. Z reguły im większa wydajność w ramach danego cyklu rozwojowego, tym wyższe temperatury, więc nie spodziewam się, żeby nagle było chłodniej. Jeszcze gorzej może być z Zenami 3+, o ile się pojawią, bo mają mieć jeszcze mniejszą litografię, a więc temperatury mogą być jeszcze trudniejsze do opanowania. No i w przypadku B450 Zen 3+ będzie według mnie wykluczony, natomiast jest szansa, że pojawi się na B550 i x570. O ile oczywiście się pojawi, bo może kolejne Zeny będą już wyłącznie na nowej podstawce AM5 (najbardziej prawdopodobna opcja). 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym się wstrzymał z tym B550 dokąd się zadomowi trochę na rynku...kumpel od tygodnia walczy z B550 aorus elite i ładu nie może dojść. ciągłe problemy jak nie z ustawieniem pamięci (3600MHz) powyżej 2133MHz ciągłe jaja, to dziwne przycinki w grach z którymi sprzęt bez problemu powinien sobie poradzić. Nie wiem czy to przypadłość tego konkretnego egzemplarza, modelu czy wieku dziecięcego chipsetu, ale czekał kilka tygodni na mobo żeby teraz je prawdopodobnie wysłać na 14 dniowy zwrot i kupić coś na starszych chipsetach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wgrał najnowszy BIOS? U mnie już jest trzecia wersja BIOS-u. Ostatnia "Improve PCIe device compatibility". 

Wiem, że bywały problemy u niektórych z profilem XMP, ale u mnie działa on od początku, na pierwszym BIOS idealnie. Co do OC pamięci, to musi wejść dodatkowo w zakładkę "Settins" i w trybie Overlocking ręcznie ustawić IF, bo tego ustawienia nie ma w zakładce głównej "Tweaker" przy OC pamięci. Jest tak jakby ukryte odrobinę właśnie w trybie OC (zakładka"Settings"). Jeżeli nie ustawi IF na poziomie 1800 Mhz, to mogą mu się dziać różne kwiatki przy próbie ustawienia pamięci na 3600 Mhz, łącznie z zawieszaniem kompa. Też mi trochę ten BIOS na początku sprawił trudności (też tego IF nie znalazłem i się dziwiłem co tak źle wszystko działa), ale wszystko już ogarnąłem. 

Edytowane przez addept
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios na pewno nanowszy. Co do reszty to mu przekazałem to co napisałeś, zobaczymy czy to pomoże :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, krzysiak napisał:

Bios na pewno nanowszy. Co do reszty to mu przekazałem to co napisałeś, zobaczymy czy to pomoże :)

Tu niech szuka (nie chce mi się kompa resetować by dokładnie szukać gdzie to jest, bo za dużo aktywnych sesji mam otwartych i musiałbym się od nowa wszędzie logować)

Napięcia VDDP i VDDG (jeśli ktoś to ustawia przy OC pamięci), to też w zakładce Settings najlepiej ustawić. 

88i2es8nk72x.png

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisaliście miałem na myśli Ryze 4000, napisałem w skrócie 4xxx... :) Ale faktycznie nie wiedziałem że następne procki będą już na podstawkę AM5, skoro tak to faktycznie chyba się wstrzymam z tą wymianą, dziś zakupiłem nowe biurko i monitor, póki co musi starczyć :D dzięki za rady :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 4000 bazujące na Zen 3 będą na podstawce AM4. Dopiero ich następcy to AM5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale nie ma sensu przesiadka z 3100 na 4xxx, poczekam od razu na 5xxxx i wtedy :) wiem że to trochę czasu, ale póki co zostanę przy swojej opcji, ewentualnie przyjdzie Ryz z serii 4xxx R5 na moją mobo i styknie na razie :) AM5 będzie przyszłościowe wtedy jak się od razu zmieni płytę główną 

a co do mojego problemu z liniami PCIe, mam pytanie do znawcy AORUSów, czy jeśli kupię kontroler PCIe to SATA i podłączę tam napędy BlueRay i DVD to mogę spokojnie używać drugiego portu m2? co prawda nie ma sensu wtedy RAID z dysków m2, ale przynajmniej wykorzystam ten port na drugi dysk :)

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniec nie koniec myślę ze taki ryzen 4900 to starczy na gruba lata do grania ale on poleci pewnie też na b450

Wg. dlaczego chcesz zmieniać mobo mając taki cpu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU był kupiony wstępnie, żeby móc korzystać z komp, w planach jest zmiana na Ryza7, ale póki co czekam na Nvidię nowej generacji i obczaję ceny, jak spadną 2xxx to pewnie zdecyduję się na 2xxx, jak 3xxx będą w cenie do 500-600€ to zobaczę co jest bardziej opłacalne i wtedy dopiero przyjdzie proc

Przesiadłem się z i3 2120 z 8gb DDR3, więc mimo wszystko Ryz3 3100 jest dla mnie skokiem niemiłosiernym, od ostatnich kilku lat byłem wycięty z życia forumowego i komp, małe dziecko itp ;) więc wiecie, a teraz przyszła pora na powrót :) 

 

ja tam jeszcze pamiętam KFD i ich czasy, jak miałem Bartona 2500+ na 3200+ ustawionego, a później CELERONA D 2,26GHz na 3,6GHz stabilne, a do testów było 3,9X prawie 4GHz na chłodzeniu które teraz siedzi na moim Ryzu :D  ( jedyne co się zmieniło to went na radiatorze :D bo po tylu latach już łożyska wyły )

 

Nie pamiętam nazwy chłodzenia ale wygląda tak - https://www.bueromarkt-ag.de/cpu-kuehler_be-quiet_pure_rock_slim_bk008,p-bk008,l-google-prd,pd-b2c.html?gclid=EAIaIQobChMIrObk18aM6wIVFYjVCh3w4AuSEAQYBCABEgLSfPD_BwE tylko ma 4 HeatPipe i w tej chwili są 2wentyle Zalmana dokładnie takie - https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fcdn.x-kom.pl%2Fi%2Fsetup%2Fimages%2Fprod%2Fbig%2Fproduct-new-big%2C%2C1%2F65783_4063402383.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.x-kom.pl%2Fp%2F65783-wentylator-do-komputera-zalman-zm-sf3.html&tbnid=SGE7l1-4EHQ9OM&vet=12ahUKEwj3yIPeyIzrAhWJu6QKHdfJD8EQMygoegUIARDcAw..i&docid=rJi5wDZj47fBjM&w=504&h=420&q=Zalman wentylator&hl=pl&ved=2ahUKEwj3yIPeyIzrAhWJu6QKHdfJD8EQMygoegUIARDcAw 

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria 20xx nie stanieje bo wychodzi ze sprzedaży. 2070 Super już nie jest produkowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tylu dyskach i RAID brałbym X570 na Twoim miejscu - B550 ma między mostkiem a CPU łącze PCI-E x4 3.0, więc pojedynczy dysk PCI-E x4 3.0 wpięty w mostek potrafi zająć całe to pasmo, więc cokolwiek innego (choćby po sata) jak dodatkowo będzie coś przesyłać, to całość będzie musiała się podzielić tym pasmem. Przy X570 łącze między mostkiem jest 2x szybsze (PCI-E x4 ale 4.0), więc idealnie do zabaw z RAID z SSD + jeszcze coś na SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

addept, do jakich temp dochodzą Ci ramy przy tym napięciu? Moje pracują na tej samej częstotliwości przy napięciu 1,42V

 

i jak masz timingi ustawione??

 

ram2.png

Edytowane przez wowo0689

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...