Skocz do zawartości
wowo0689

B550 - ktorą wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Tabelka złoto. Czyli w przypadku Asusa B550M-A, jakbym wsadził drugi dysk m.2, to dolny PCI-e X1 przestaje działać, a tam planowałem umieścić kartę Wifi. 

Czyli mobasek odpada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

MSI MAG B550 TOMAHAWK czy ASUS TUF GAMING B550-PLUS ?  Chciałbym zmienić platformę pod 3600 e.w na nowe Zen3. Nie będę podkręcał, e.w. pamięci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, smilehunter napisał:

Tabelka złoto. Czyli w przypadku Asusa B550M-A, jakbym wsadził drugi dysk m.2, to dolny PCI-e X1 przestaje działać, a tam planowałem umieścić kartę Wifi. 

Czyli mobasek odpada. 

Jaki sens jest się pakować w taką słabą pod względem sekcji zasilania płytę, gorszą od płyt MSI na B450? Jeżeli już musisz iść po taniości i nie chcesz się bawić w cashbacki o których już wielokrotnie wspominaliśmy w innych wątkach, to weź z outletu płytę po zwrocie: https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b550-pro4-90-mxbcz0-a0uayz-6858389/

To już jest jakaś opcja, chociaż najlepszą opcją jest dołożenie do Asusa TUF Gaming Plus i skorzystanie z cashbacków (niestety na płyty MSI B550 się promka na razie się zakończyła z powodu braku zestawów promocyjnych, a szkoda, bo B550M Mortar był świetną okazją)

11 minut temu, Jaycob napisał:

Witam.

MSI MAG B550 TOMAHAWK czy ASUS TUF GAMING B550-PLUS ?  Chciałbym zmienić platformę pod 3600 e.w na nowe Zen3. Nie będę podkręcał, e.w. pamięci. 

Asus trochę gorsza sekcja zasilania, ale i tak jest wystarczająco mocny na podkręcenie Ryzena 3950x, tak więc wybierz po prostu tę płytę, która Tobie bardziej odpowiada pod kątem wyposażenia. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Jaycob napisał:

Witam.

MSI MAG B550 TOMAHAWK czy ASUS TUF GAMING B550-PLUS ?  Chciałbym zmienić platformę pod 3600 e.w na nowe Zen3. Nie będę podkręcał, e.w. pamięci. 

Do wczoraj byla jeszcze promocja i bys dostal dysk gratis do tego mobasa. ASUS daje cashback 90zl.

https://promocje.msi.com/promotions/back-to-school-plyty-glowne/

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie mam specjalnie jakiś wymagań. Poza tym, żeby obsługiwała kolejne procesory AMD, PCIE-4.0 (chociaż w sumie to chyba nie ma teraz aż takiego znaczenia?) no i to chyba tyle. 

3 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Do wczoraj byla jeszcze promocja i bys dostal dysk gratis do tego mobasa. ASUS daje cashback 90zl.

https://promocje.msi.com/promotions/back-to-school-plyty-glowne/

Wiem, widziałem, nie mogłem się zdecydować. Teraz to już musztarda po obiedzie. :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaholk to nie najtansza plyta i jesli nie masz zamiaru ostro krecic to placisz za cos czego nie wykorzystasz. A wiekszosc sekcji plyt uciagnie spokojnie na zimno 8/16 po OC. ASUS bedzie tu fajna opcja bo jest tanszy i ma wiecej portow USB. Ale rownie dobrze mozesz szukac czegos jeszcze tanszego a zaoszczedzona kase wpakowac np w szybszy ram.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, addept napisał:

Jaki sens jest się pakować w taką słabą pod względem sekcji zasilania płytę, gorszą od płyt MSI na B450? [...] bo B550M Mortar był świetną okazją)

Mam zestaw swoich potrzeb, których VRMowe świry nie koniecznie muszą zrozumieć. mATX + 2x M.2 to moje aktualne minimum, które płyta musi spełniać. Fajnie by było, gdyby miała HDMI + DP. Dwa sloty na RAM to zaleta. PCI-E X16 nie zasłaniające slotu PCI-E X1 przy dwuslotowej karcie graficznej. Minimum 6x usb @ rear I/O - z tego względu Mortar fajna płytka na super promce, ale mi by musieli ostro dopłacić, by jej używać. Totalnie w nosie mam podkręcanie procesorów. Tak samo z tematem audio - mam swój DAC, na usb. No i klasyka gatunku, im taniej, tym lepiej. 

Od ponad 3 lat lecę na totalnym budżecie B350M Gaming pro i gdyby nie kaprys posiadania nowych procków - nie myślałbym o wymianie. Płytka ma swoje wady, które chciałbym zniwelować przy zakupie nowej. Można by dorzucić stówkę do bazuki, a ja bym wołał stówkę odjąć od ceny asusa :E

Narzekam i wydziwiam, ale pośpiechu nie ma, nie pali się. A może trzeba do konkurenta się uśmiechnąć? 10400F za 669zł wygląda przesympatycznie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal w sprzedaży króluje B450 Tomahawk, który kosztuje 460-480 co w obliczu spadających cen B550 i promocji od producentów jest nieciekawą ofertą. TUF B550 z cashback to dopłata 60-70. Płyta w każdym aspekcie bije B450. Dla mnie B450 ma sens teraz do 400.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki, który Tobie wystarczy. Jeżeli nie masz problemów z płytą na aktualnym biosie to nie masz po co go aktualizować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk za 670, myślę że dobry deal ?

Edytowane przez skubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzwoita cena.. Tyle, że Proshopie 20 złotych dostawa, więc wychodzi już nie aż tak fajnie, blisko rodzimych sklepów. 

Można nadal brać Asusy Tuf Gaming B550 i zyskać 60 złotych cashbacku za recenzę 

Ewentualnie wziąć MSI B550M Mortar, o ile nie przeszkadza format płyty

Lub też wziąć Asusa X570-P https://www.amazon.de/-/pl/gp/product/B07TJHCHKG/?language=pl_PL

PS. Jest też oczywiście Gigabyte B550 Aorus Elite, na który również można spojrzeć. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, addept napisał:

wentualnie wziąć MSI B550M Mortar, o ile nie przeszkadza format płyty

co jest takiego w tym mortar, poza wysoką ceną ?   MPG Gaming kosztuje tyle samo, Asus TUF z tym casbackiem też.

Z czystej ciekawości,  Asus ma ALC S1200A, jak to się ma do ALC 1200 ?

u mnie wybór między MSI Gaming a Asusem TUF, do gigabyte jakoś nie mogę się przekonać... na audio mi nie zależy, bo mam xonaraDX

W ogóle to ciągle mam dylemat czy mi ta płyta potrzebna ;)   jak uważacie,  ile można realnie dostać za półroczną b450 Gaming plus max ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar za  600 złotych to po prostu dobra płyta, chociaż fakt, że teraz jak nie ma już promocji od MSI, to atrakcyjność cenowa modelu spadła. 

Jeżeli na audio Tobie nie zależy to kieruj się pozostałym wyposażeniem płyt, w ramach wymienionych modeli. MSI B550 Gaming Plus też może być. 

Na Amazonie masz taką promkę:  https://www.amazon.de/911-7C56-08S/dp/B08BCQF1BD?language=pl_PL

Do ceny oczywiście musisz doliczyć różnicę w VAT, ale i tak wyjdzie niżej niż w Polsce, jeśli korzystasz np. z Revolut lub Twój bank nie dolicza za przewalutowanie z Euro. No i masz gwarancję Amazona. 

Za B450 Gaming Plus Max może dostaniesz 350 złote.  Może i więcej, jeśli ktoś nie zna realiów i nie wie, że nówki można czasami dostać za 370-380 złotych na promocji. W sumie, jeśli masz tę płytę, to nie wiem czemu chcesz ją zmienić. Chyba tylko po to, żeby nie czekać na beta-biosy dla nowych procków ...

Edytowane przez addept
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, addept napisał:

 W sumie, jeśli masz tę płytę, to nie wiem czemu chcesz ją zmienić. Chyba tylko po to, żeby nie czekać na beta-biosy dla nowych procków ...

ja właśnie też  ;)

1. chciałem mieć aktywne co najmniej 5xSATA ( muszę mieć, taka praca, teraz korzystam z 6 )  i dysk NVME, a przy montażu NVME na B450 wyłącza mi 2xSATA, mógłbym korzystać z kontrolera na PCI-E , ale to dodatkowe długie kable...

2. w przyszłości, choć w komputerach to pojęcie względne, mam mozliwość wrzucenia jeszcze jednego dysku NVME. w ogóle to się już teraz zastanawiam czy jeden dysk 1TB, czy może lepiej 2x512..

3. Korci mnie ta karta ALC1200 , może by mi stykła, a xonara można sprzedać :)  tylko asus ma tą S1200A, nie wiem czy to nie gorsze ? 

4. Ciekawy jest ten A-Pro na amazonie, jeśli jest tak samo jak z B450, to powinno to być właściwie to samo co Gaming plus i Tomahwak, ciekawe że u nas ta płyta droższa niż Gaming..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na kartach dźwiękowych, ale ... 

- miałem MSI B450 Gaming Plus i kodek dźwiękowy ALC892  był tam katastrofalny, dlatego kupiłem DAC - AudioQuest DragonFly Black i było już bardzo dobrze

- teraz wymieniłem płytę  (bo MSI szwankowało) i mam Gigabyte B550 Aorus Pro. Tutaj siedzi kodek ALC1220-VB. I teraz prawie nie czuję różnicy między jakością dźwięku z płyty, a DAC, nie licząc tego, że DAC jest wyraźnie głośniejszy. No, może trochę lepiej brzmi DragonFly, ale trzeba się wsłuchać. W sumie zastanawiałem się nad sprzedażą DAC, bo podrożał, ale płyty się zmieniają, a DAC na USB jest fajną opcją, którą mogę wykorzystać też w przyszłości (za cenę 180 złotych już takiego nie dostanę). W każdym razie ALC 1220 podobno jest trochę lepszy niż zwykły ALC 1200, ale ten drugi na pewno dużo daje w porównaniu do ALC892. Nie wiem jaki masz słuch muzyczny, więc trudno cokolwiek doradzić. Każdy inaczej słyszy, więc nie mam pojęcia, czy ALC 1200 wystarczy Tobie do zastąpienia Xonara. Musiałbyś się o to zapytać w odpowiednim dziale na forum. Wiele osób jednak narzeka, że są szumy na integrze, bo producent nie zadbał o odpowiednią izolację przebić układu dźwiękowego. Tak więc nie tyle sam kodek się liczy, ale też jego implementacja przez producenta płyty. 

Tutaj masz trochę testów układów dźwiękowych na tle Tomahawka B550: https://www.comptoir-hardware.com/articles/cpu-mobo-ram/41784-test-msi-mag-b550-tomahawk.html?start=3

Jak widać, nawet ALC 1200 wypada podobnie jak ALC 1220 na mojej płycie. W podsumowaniu jest jednak napisane, że miłośnikom muzyki może to nie wystarczyć, chociaż większości pewnie tak. 

Co do A-Pro na Amazonie, to nie jest to ta sama płyta co Tomahawk. Sekcja zasilania różni się (np. inne Mofsety, dźwiękówka, trochę inne złącza, jeden radiator na M2 mniej), ale nadal to bardzo dobra płyta, mogąca poradzić sobie z najmocniejszymi procesorami od AMD. Tak więc, jeśli kogoś zadowala wyposażenie A-Pro i chce mieć płytę B550, koniecznie od MSI, to na pewno będzie to dobry wybór

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no, ALC 892 to tragedia,

miałem w życiu trochę płyt i tylko jeden jedyny raz integra grała dla mnie dobrze, był to nforce lata temu , ale też nigdy nie miałem ALC1200 :)    ostatnio na Z170 AL887, teraz 892.    Ale nie o tym ten temat.

 

Dzięki

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo czułem różnice między 892 i 1220. Jak będzie na 1200 niedługo sie przekonam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jest chodzi o Tomaholk ai Morara to maja biedna ilosc USB, taki TUF B550 ma wiecej. Ja wzialem Mortara bo wyszedl mnie 560zl w rtv euro plus dysk nvme dostane. Morar ma ta sama sekcje co Tomaholk pomniejszona o dwie fazy, Gaming Plus ma na starych i tanich mosfetach sekcje dlatego jej nie wzialem a rozmiar mobasa mi nie przeszkadza. Mortar to taki sciety Tomaholk.

50 minut temu, Saren7 napisał:

Ja bardzo czułem różnice między 892 i 1220. Jak będzie na 1200 niedługo sie przekonam.

Obiee karty to dramat ;) Ja peirwsze co robie to wylaczam zawsze integre.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1220 grała przyzwoicie. Jak się nic lepszego nie słyszało to 1220 staje się top.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie mortar odpada, matx w moje obudowie by zginął ;)

cenna wiadomość z tym gaming plusem,  ciekawe co ma w takim razie ta A-Pro, dziwne że właściwie nie ma jej w polskich sklepach..

Chyba się przeproszę z Asusem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mimuszek napisał:

u mnie mortar odpada, matx w moje obudowie by zginął ;)

cenna wiadomość z tym gaming plusem,  ciekawe co ma w takim razie ta A-Pro, dziwne że właściwie nie ma jej w polskich sklepach..

Chyba się przeproszę z Asusem

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PuUWroxA0HvSSipsXlB8hnYkshxD8LdeO5EA6WLdOQw/edit#gid=0

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo roznic miedzy kodekami.

Realtek 892 ma 90-95dB SNR i gra dramatycznie slabo, unikac jak ktos nie ma dedykowanej karty, zwlaszcza ze w cenie 500-550zl sa juz plyty z ALC1200.

realtek.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, UbaBuba napisał:

unikac jak ktos nie ma dedykowanej karty,

jasne, ale nie ma co dyskwalifikowac jakiejs plyty tylko dlatego ze ma slabą integre, za 100 można kupić jakiegoś SB czy xonara, ktore zagrają nieporównywalnie lepiej.

4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Gaming Plus ma na starych i tanich mosfetach sekcje dlatego jej nie wzialem

ale czy dla normalnego śmiertelnika, który ma póki co 3600 delikatnie podkręcone, kiedyś może jakieś 5600 może mieć to znaczenie ? 

po prawdzie, to taki tomahawk 100 droższy od gaming plus, ale jest na nowszych mosfetach, ma nieporównywalnie lepsze audiio i drugi radiator na M2, różnica cenowa się zaciera.

Cały czas myślałem że tak jak w przypadku B450, A-pro, gaming plus i tomahawk to praktycznei te same płyty różniące się wyjściami i kolorem laminatu.  tu w przypadku B550 okazuje się że tomahawk to klasa wyżej.

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...