Skocz do zawartości
wowo0689

B550 - ktorą wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, TheoMarque napisał:

Czemu akurat ta?

Ja kupiłem Asusa Tuf Gaming B550 plus z wifi i jestem mega zadowolony, bios cacy. Tylko trafiłem na okazję z promką (-100) i cashbackiem (-60) - 559zł.

Opcja z wifi oprócz tego, że ma bluta i wifi, ma też drugi shield na m2 i więcej portów 3.2 z tyłu płyty. Także spoko opcja. Sam moduł wifi kosztuje ok. 100-150zł.

 

Sekcja zasilania jest słabsza niż w MSI, ale zależy na czym Ci zależy. I tak wystarczający by spokojnie obsłużyć 5950x...

Fakt faktem promka 630 za Tomahawka to dobry deal (mimo wszystko). Natomiast bez konkurencyjna była oferta x-komu jakiś miech temu - 499zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mi zależy aby ładnie pociągnęła mocna grafikę, procesor 5800X w pełnym stresie, oraz miała dużo USB (na tylnym panelu, szybkość nie jest istotna) plus dobra wbudowana dźwiękówka (AC1200 i lepsze).

Natomiast z uwagi na testowanie sprzętu, karta 2,5Gbiot dzis będzie pewnie nie użyteczna ale dwie karty sieciowe akurat były by spoko, bo miałbym wygodniej tak niż dokupować kartę LAN. wifi mi totalnie zbędne, router lay na obudowie :)

Obecnie mam Z370 D3H - i wiadomo jaka to płyta i jakiej klasy, ale wysyciłem na niej wszystkie gniada M.2 oraz wszystkie dostępne porty SATA + mam zajęte WSZYTKIIE gniazda USB (wewnętrzne i zewnętrzne).

Powiedzmy ze cena się umownie przejmuję, bo nie będę czekał na specjalnie promki bo i tak kasa coraz mniej warta. Chce mieć spokój i możliwość wsadzenia czegokolwiek lepszego od 5800X za dwa lata.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, TheoMarque napisał:

W sumie to mi zależy aby ładnie pociągnęła mocna grafikę, procesor 5800X w pełnym stresie, oraz miała dużo USB (na tylnym panelu, szybkość nie jest istotna) plus dobra wbudowana dźwiękówka (AC1200 i lepsze).

Natomiast z uwagi na testowanie sprzętu, karta 2,5Gbiot dzis będzie pewnie nie użyteczna ale dwie karty sieciowe akurat były by spoko, bo miałbym wygodniej tak niż dokupować kartę LAN. wifi mi totalnie zbędne, router lay na obudowie :)

Obecnie mam Z370 D3H - i wiadomo jaka to płyta i jakiej klasy, ale wysyciłem na niej wszystkie gniada M.2 oraz wszystkie dostępne porty SATA + mam zajęte WSZYTKIIE gniazda USB (wewnętrzne i zewnętrzne).

Powiedzmy ze cena się umownie przejmuję, bo nie będę czekał na specjalnie promki bo i tak kasa coraz mniej warta. Chce mieć spokój i możliwość wsadzenia czegokolwiek lepszego od 5800X za dwa lata.

 

MSI B550 Tomahawk jest obecnie na promce w ME za 623zł. W tej cenie raczej nic jej nie przebije (miesiąc temu w x-kom była na promce za 499zł, ale obecnie kosztuje ponad 700zł). Asus TUF też będzie dobra, ale na plus MSI jest chociażby radiator na dysk M.2. Ogólnie B550 Tomahawk to jedna z lepszych płyt na tym chipsecie. Ma bardzo dobre chłodzenie sekcji zasilania. Poza tym B550 Tomahawk ma lepszą sekcję zasilania od Asus TUF Gaming 550 Plus.

Poniżej możesz zobaczyć jak płyty są zbudowane:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

 

Edytowane przez SanczoPanczo86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA podstawie powyższego chyba wezmę ASUS Rog Strix B550-E Gaming

Warto? czy inne uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, TheoMarque napisał:

NA podstawie powyższego chyba wezmę ASUS Rog Strix B550-E Gaming

Warto? czy inne uwagi?

Najlepiej poszukać opinii o danej płycie w Internecie. W Polskich sklepach ten strix ma dobre opinie. Ogólnie moje doświadczenia z seriami Strix od Asusa są pozytywne, więc myślę, że warto brać jeśli budżet pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, TheoMarque napisał:

NA podstawie powyższego chyba wezmę ASUS Rog Strix B550-E Gaming

Warto? czy inne uwagi?

Ten STRIX w tej cenie to jakis zart.

Za 600zl masz bardzo dobra plyte.

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-msi-mag-b550-tomahawk?utm_medium=linktxt&utm_campaign=2021.04&utm_source=fCAdkEcDcq&utm_content=2381265

Edytowane przez Phoenixsuple
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, TheoMarque napisał:

NA podstawie powyższego chyba wezmę ASUS Rog Strix B550-E Gaming

Warto? czy inne uwagi?

Dopowiem tylko, że ja w cenie 1000zł bym Strixa nie brał, bo moim zdaniem B550 Tomahawk za 623zł w promocji to bardzo dobra płyta (sam kupiłem sztukę w piątek).

Ale jak ktoś lubi Asusa i ma fundusze, to czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk po wsadzeniu 2 NVMe (a mam dwa takie) to w zasadzie nie mam wtedy zadnych PCIE dostępnych. NO dobra, PCIE3.0 x1. No szał normlanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tyle rzeczy podłączonych to pomyśl o X570.

Edytowane przez Saren7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem, trudno znaleźć coś dla siebie, bo albo niedostępne na rynku albo drogie, albo brakuje czegoś, albo sama płyta jest dośc.. wiekowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 byłoby ciekawym wyborem, gdyby nie wentylatorek. Mają wyjść X570S, może one będą go pozbawione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jendrush napisał:

X570 byłoby ciekawym wyborem, gdyby nie wentylatorek. Mają wyjść X570S, może one będą go pozbawione. 

Ma MSI wentylator pozostaje w spoczynku, nie rozkręca się według testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TheoMarque napisał:

Tomahawk po wsadzeniu 2 NVMe (a mam dwa takie) to w zasadzie nie mam wtedy zadnych PCIE dostępnych. NO dobra, PCIE3.0 x1. No szał normlanie.

Sam wybrales taki chipset B550 ;) Jesli STRIX spelnia twoje wymogi to bierz.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka płyt które spełniają wymogi, i o ile sprawy takie jak porty czy pcie to sobie sprawdzam to zastanawiam sie na co jeszcze zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TheoMarque napisał:

Tomahawk po wsadzeniu 2 NVMe (a mam dwa takie) to w zasadzie nie mam wtedy zadnych PCIE dostępnych. NO dobra, PCIE3.0 x1. No szał normlanie.

to na tomahawku jak wsadzisz dwa NVME to wyłącza sloty PCIe ?

a na strixie już nie  ?

hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano,  MSI B550 Tomahawk (strona MSI):

* When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3 slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

Wsadzając 2x NVMe i chcąc pełna prędkość muszę zwolnić oba pci. Ewentualnie mogę odpuścić i mieć 2GB/s transferu na M2.

W przypadku Asus B550 Strix - masz dezaktywacje 2 portów SATA ale zachowujesz karty rozszerzeń - co możesz sobie skompensować kupując kartę PCIE - 2x SATA za 50zł. To wszystko jest po prostu konsekwencja obsługi SLI (który mi jest zbędny). Ogólnie widac spore kompromisy na Chipsecie B550 - z drugiej strony jak idzie się w x 570 to i ceny też szaleja. Najbardziej dziwi mnie jednak to że wiekszosć tych płyt jest stara (tych z X570) i nie ma ich coraz bardziej w skelpach a ich ceny wzrosły w ciagu ostatniego poł roku.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Chyba bym jednak wybrał

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-msi-x570-a-pro?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnIFBjTUD2l2F_SG2SY_1UxQz6nkN2PDFk93jEmdqj_0kbAzi6r1FPcaAoHcEALw_wcB

Gdybym potrzebował nieco lepszego chipsetu.

17 minut temu, TheoMarque napisał:

Ano,  MSI B550 Tomahawk (strona MSI):

* When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3 slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

Wsadzając 2x NVMe i chcąc pełna prędkość muszę zwolnić oba pci. Ewentualnie mogę odpuścić i mieć 2GB/s transferu na M2.

W przypadku Asus B550 Strix - masz dezaktywacje 2 portów SATA ale zachowujesz karty rozszerzeń - co możesz sobie skompensować kupując kartę PCIE - 2x SATA za 50zł. To wszystko jest po prostu konsekwencja obsługi SLI (który mi jest zbędny). Ogólnie widac spore kompromisy na Chipsecie B550 - z drugiej strony jak idzie się w x 570 to i ceny też szaleja. Najbardziej dziwi mnie jednak to że wiekszosć tych płyt jest stara (tych z X570) i nie ma ich coraz bardziej w skelpach a ich ceny wzrosły w ciagu ostatniego poł roku.

 

To pomyśl o : 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-msi-x570-a-pro?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnIFBjTUD2l2F_SG2SY_1UxQz6nkN2PDFk93jEmdqj_0kbAzi6r1FPcaAoHcEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, NieSmutaj napisał:

Tak tylko to mobo ma nedzna sekcje ;) Niestety tanie X570 maja nedzna sekcje, tanie B550 maja sporo lepsza nawet w niskim segmencie. B550 A-PRO ma porzadna sekcje zasilania.

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Tak tylko to mobo ma nedzna sekcje ;) Niestety tanie X570 maja nedzna sekcje, tanie B550 maja sporo lepsza nawet w niskim segmencie.

 

5800X bezproblemowo uciągnie - to nie 59xx i jednak zalety chipsetu X570 skoro chłopak go potrzebuje dla złącz M2 i cena 594zł za nówkę sztukę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...