Skocz do zawartości
wowo0689

B550 - ktora wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Ogółem, trudno znaleźć coś dla siebie, bo albo niedostępne na rynku albo drogie, albo brakuje czegoś, albo sama płyta jest dośc.. wiekowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

X570 byłoby ciekawym wyborem, gdyby nie wentylatorek. Mają wyjść X570S, może one będą go pozbawione. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, jendrush napisał:

X570 byłoby ciekawym wyborem, gdyby nie wentylatorek. Mają wyjść X570S, może one będą go pozbawione. 

Ma MSI wentylator pozostaje w spoczynku, nie rozkręca się według testów.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, TheoMarque napisał:

Tomahawk po wsadzeniu 2 NVMe (a mam dwa takie) to w zasadzie nie mam wtedy zadnych PCIE dostępnych. NO dobra, PCIE3.0 x1. No szał normlanie.

Sam wybrales taki chipset B550 ;) Jesli STRIX spelnia twoje wymogi to bierz.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest kilka płyt które spełniają wymogi, i o ile sprawy takie jak porty czy pcie to sobie sprawdzam to zastanawiam sie na co jeszcze zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, TheoMarque napisał:

Tomahawk po wsadzeniu 2 NVMe (a mam dwa takie) to w zasadzie nie mam wtedy zadnych PCIE dostępnych. NO dobra, PCIE3.0 x1. No szał normlanie.

to na tomahawku jak wsadzisz dwa NVME to wyłącza sloty PCIe ?

a na strixie już nie  ?

hmm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ano,  MSI B550 Tomahawk (strona MSI):

* When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3 slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

Wsadzając 2x NVMe i chcąc pełna prędkość muszę zwolnić oba pci. Ewentualnie mogę odpuścić i mieć 2GB/s transferu na M2.

W przypadku Asus B550 Strix - masz dezaktywacje 2 portów SATA ale zachowujesz karty rozszerzeń - co możesz sobie skompensować kupując kartę PCIE - 2x SATA za 50zł. To wszystko jest po prostu konsekwencja obsługi SLI (który mi jest zbędny). Ogólnie widac spore kompromisy na Chipsecie B550 - z drugiej strony jak idzie się w x 570 to i ceny też szaleja. Najbardziej dziwi mnie jednak to że wiekszosć tych płyt jest stara (tych z X570) i nie ma ich coraz bardziej w skelpach a ich ceny wzrosły w ciagu ostatniego poł roku.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Chyba bym jednak wybrał

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-msi-x570-a-pro?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnIFBjTUD2l2F_SG2SY_1UxQz6nkN2PDFk93jEmdqj_0kbAzi6r1FPcaAoHcEALw_wcB

Gdybym potrzebował nieco lepszego chipsetu.

17 minut temu, TheoMarque napisał:

Ano,  MSI B550 Tomahawk (strona MSI):

* When installing devices in M.2_2, PCI_E2 & PCI_E3 slots at the same time, PCI_E3 slot will be unavailable, and M2_2 slot only supports PCIe x2.

Wsadzając 2x NVMe i chcąc pełna prędkość muszę zwolnić oba pci. Ewentualnie mogę odpuścić i mieć 2GB/s transferu na M2.

W przypadku Asus B550 Strix - masz dezaktywacje 2 portów SATA ale zachowujesz karty rozszerzeń - co możesz sobie skompensować kupując kartę PCIE - 2x SATA za 50zł. To wszystko jest po prostu konsekwencja obsługi SLI (który mi jest zbędny). Ogólnie widac spore kompromisy na Chipsecie B550 - z drugiej strony jak idzie się w x 570 to i ceny też szaleja. Najbardziej dziwi mnie jednak to że wiekszosć tych płyt jest stara (tych z X570) i nie ma ich coraz bardziej w skelpach a ich ceny wzrosły w ciagu ostatniego poł roku.

To pomyśl o : 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-glowna-msi-x570-a-pro?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnIFBjTUD2l2F_SG2SY_1UxQz6nkN2PDFk93jEmdqj_0kbAzi6r1FPcaAoHcEALw_wcB

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
9 minut temu, NieSmutaj napisał:

Tak tylko to mobo ma nedzna sekcje ;) Niestety tanie X570 maja nedzna sekcje, tanie B550 maja sporo lepsza nawet w niskim segmencie. B550 A-PRO ma porzadna sekcje zasilania.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 minuty temu, Phoenixsuple napisał:

Tak tylko to mobo ma nedzna sekcje ;) Niestety tanie X570 maja nedzna sekcje, tanie B550 maja sporo lepsza nawet w niskim segmencie.

5800X bezproblemowo uciągnie - to nie 59xx i jednak zalety chipsetu X570 skoro chłopak go potrzebuje dla złącz M2 i cena 594zł za nówkę sztukę.

Edytowane przez NieSmutaj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 minut temu, NieSmutaj napisał:

5800X bezproblemowo uciągnie - to nie 59xx i jednak zalety chipsetu X570 skoro chłopak go potrzebuje dla złącz M2.

Ty wgl ogfladales ten film?? Sekcja osiaga 87st przy 125W, przeciez to jakas kpina. Ta plyta to zlom, nie bez powodu jest tak przeceniona.

Czytasz wgl czego autor oczekuje? "W sumie to mi zależy aby ładnie pociągnęła mocna grafikę, procesor 5800X w pełnym stresie", "Chce mieć spokój i możliwość wsadzenia czegokolwiek lepszego od 5800X za dwa lata." ;)

Owszem 90st nie zabije sekcji no ale ja nigy bym czegos takiego nie kupil i najwiekszemu wrogowi nie polecil :D

• Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Sami widzicie ze nie jest łatwo, mowie czy położę 800zł czy 1200zł na MB to nie ma większego znaczenia jak to aby to było optymalne wyjście. Jak trzeba położyć 1200zł żeby osiągnąć naprawdę dobry stosunek ceny do jakości to spoko.

Po czym rozpoznać technicznie dobrą i złą sekcję zasilania?

Edytowane przez TheoMarque

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
41 minut temu, NieSmutaj napisał:

Seria A-Pro jest w hierarchii MSI niżej od Tomahawk. Ma gorszą sekcję zasilania, mniejsze radiatory tejże sekcji, brak radiatorów na dysk M.2, etc. Poza tym tak, jak już Phoenixsuple wspomniał wyżej - płyta z linka ma gorszą sekcję zasilania od B550.

Tutaj jeszcze filmik z B550 oraz X570.

Jak widać wspomniany X570 ma najwyższą temperaturę ze stawki - prawie 2x wyższą od B550 Tomahawk.

Edytowane przez SanczoPanczo86
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
28 minut temu, TheoMarque napisał:

Sami widzicie ze nie jest łatwo, mowie czy położę 800zł czy 1200zł na MB to nie ma większego znaczenia jak to aby to było optymalne wyjście. Jak trzeba położyć 1200zł żeby osiągnąć naprawdę dobry stosunek ceny do jakości to spoko.

Po czym rozpoznać technicznie dobrą i złą sekcję zasilania?

https://allegro.pl/oferta/asus-plyta-glowna-rog-strix-b550-f-gaming-wi-fi-10131851887

A tu masz listę mobo B550 i ich sekcje zasilania : 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PuUWroxA0HvSSipsXlB8hnYkshxD8LdeO5EA6WLdOQw/edit#gid=0

Edytowane przez NieSmutaj

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, NieSmutaj napisał:

No ma tabelkę ale nie wiem co jest dobre a co złe :)

Generalnie najbardziej mi sie podoba MSI x570 Unify ale jest na rynku niedostępne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zostanę bez sprzętu to będzie dopiero lipa ;)

Niemniej - unify jest niedostępne. Coś będącego jego odpowiednikiem? Następny w kolejności jest:

- Asus ROG Strix X570-E Gaming (lub wersja F)
- Asus ROG Strix B550-E Gaming

Gigabyte nie ma nic do zaoferowania sensownego za wyjątkiem serii Ultra/Pro na X570. Reszta Jest albo dziurawa w funkcje albo Koszmarnie droga

MSI: 

- Msi MAG X570 Tomahawk WiFi Msi MAG X570 Tomahawk WiFi

- oraz Unify którego jak wyzej pisałem - nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.04.2021 o 17:37, TheoMarque napisał:

Jak zostanę bez sprzętu to będzie dopiero lipa ;)

Niemniej - unify jest niedostępne. Coś będącego jego odpowiednikiem? Następny w kolejności jest:

- Asus ROG Strix X570-E Gaming (lub wersja F)
- Asus ROG Strix B550-E Gaming

Gigabyte nie ma nic do zaoferowania sensownego za wyjątkiem serii Ultra/Pro na X570. Reszta Jest albo dziurawa w funkcje albo Koszmarnie droga

MSI: 

- Msi MAG X570 Tomahawk WiFi Msi MAG X570 Tomahawk WiFi

- oraz Unify którego jak wyzej pisałem - nie ma.

Kupiłeś coś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak, AORUS ULTRA X570. za 1200zł. Unify nie był sensownie dostępny, a ten spełniał moje oczekiwania w trybie minimalnym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.05.2021 o 17:25, TheoMarque napisał:

tak, AORUS ULTRA X570. za 1200zł. Unify nie był sensownie dostępny, a ten spełniał moje oczekiwania w trybie minimalnym.

No to git. Miłego użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 8.04.2021 o 14:45, Phoenixsuple napisał:

Torpedo ma slabsza sekcje oraz slabsze komponenty.

Torpedo
MOSFETs CPU 8x 46A 4C029N/4C024N
MOSFETs SoC 4x 46A 4C029N/4C024N
vs
Tomaholk
MOSFETs CPU 10x 60A ISL99360
MOSFETs SoC 2x 60A ISL99360

Kilka dni temu Tomaholk byl w x-kom na promo za 499zl i to byl git cena.

Hmm, prubuję wasze wypowiedzi, połączyć z tym plikiem "B550 VRM v1.8, a tam jest:

MSI MAG B550 Tomahawk $ 180 10+2 Dual-Output DrMOS Renesas ISL99360 60A Renesas RAA 229004 (5+2)
MSI MAG B550 Torpedo   10+2 Dual-Output DrMOS Renesas ISL99360 60A Renesas RAA 229004 (5+2)

Wiem, że to potrafi się zmieniać w nowszych rewizjach płyt. Czy jest gdzieś błąd, czy czegoś nie łapie?
Ale w sumie Zadam pytanie bezpośrednio. Potrzebuję oczywiście płytę z jak najlepszą sekcją zasilania ;) z chipsetem 550M (musi być mała )
docelowo maksymalnie będzie tam raczej Rezen 5 z wysokim taktowaniem lub maxymalnie Ryzen 7 ośmiordzeniowy z wyższym taktowaniem (chciałbym żeby w trybie boost przekraczał 4 Ghz.

No i chciałbym wydać max 500 z groszami, chyba że uznacie że okolice 300 zł też wystarczy pod takie procki. Kręcić proca nie będę. Chcę stabilnego i długiego życia płyty :)
?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi