Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Minciu

Ale co jest bzdurą? Że płyty drogie, ale i przeważnie dobrze wyposażone? Przeca to fakt. 

Źle trafiłeś ze mną. Szukam b550, na razie faworytem jest asus b550m-a z jednym z gorszych vrm, audio ;) Ale ma kilka cech, których mi aktualnie trzeba, jak 2x m.2 + znośnie rozłożone pcie. 

Większość osob nie wie, jakiej płyty potrzebuje, bierze, co polecają. A polecają najczęsciej na bazie jakosci vrm. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To nie było do Ciebie, o ogólnie o sraczce z VRM przy zen3000. Jak na razie ryski 3000 to się mocniej smażą niż najgorsze płytą z najgorszą sekcja. 

Mam CLC na CPU 5x120mm i już drugi blok. Do tego płytą x570 EDGE i nie wiem co musiałbym zrobić, żeby rozgrzać sekcje mocniej niż proca. A sekcja mimo że mam najgorszą z X570, to i tak lepsza niż w większości płyt z370 do 1k pln, gdzie proca można było schłodzić na watowaniu (250-280wat) i przegrzac sekcje ( już przy 150-180wat). A mimo to ludzie kupowali Intela i tanie płyty A się cieszyli i do dzisiaj się cieszą.

Bzdura to ta sraczka o VRM. Już bardziej posranego kryterium wyboru płyty do ryskow 3600 po UV nie można sobie wymyślić.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A co bedzie przy zen 4000? Ludzie generalnie lubią argument PRZYSZŁOŚCIOWOŚCI™ :E Usprawiedliwiając swoje wybory na zaś. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Minciu napisał:

Bzdura to ta sraczka o VRM. Już bardziej posranego kryterium wyboru płyty do ryskow 3600 po UV nie można sobie wymyślić.  

bzdura że to bzdura :E b450m-ds3h gotuje się na ryzenie 2700x na def. trzeba undervoltować.

vrm był jednym z najważniejszych kryteriów już od czasu socket 775 a nawet wcześniej. jak nowe ryzenki będą miały takie zapotrzebowanie na papu jak seria 10xx intela to te pancerne vrm wcale nie będą na wyrost.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Skoro VRM jest tak mało ważne, to dlaczego najbardziej polecanymi płytami na B450 były te od MSI? Dlaczego nie polecano w internetach płyt 150 złotych tańszych? 

Owszem, przesadne VRM nie jest nikomu do niczego potrzebne większości użytkownikom, ale nie idźmy w drugą stronę, w kierunku totalnego zaprzeczania.

Chociaż fakt, że wybór B550 do Ryzena 5 3600 jest zbędny, chyba że ktoś myśli o tym by w przyszłości dać na płytę coś z najmocniejszych procków Zen 3

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla mnie przy zakupie płyty decydowało możliwie jak najszybsze po premierze Zen3 działanie, bez oczekiwania na stabilne biosy dlatego B550,

dźwiękówka minimum ALC 1200 i dwa m2 x4, dodatkowo jest cashback więc dziś mam do obioru TUF B550 Gaming Plus.

Dużo osób narzeka na ceny B550 bo się przyzwyczaili, że chipset BX50 zaczyna się od 250 złotych. Jeżeli spojrzymy na sekcje i wyposażenie wycena nie wypada źle.

Za około 600 możemy otrzymać sekcje która ogarnia bez problemu 250W, pełnoprawne m2, kartę, 2.5G, często przyzwoitą dźwiękówkę. 

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, smilehunter napisał:

@Minciu

Ale co jest bzdurą? Że płyty drogie, ale i przeważnie dobrze wyposażone? Przeca to fakt. 

Źle trafiłeś ze mną. Szukam b550, na razie faworytem jest asus b550m-a z jednym z gorszych vrm, audio ;) Ale ma kilka cech, których mi aktualnie trzeba, jak 2x m.2 + znośnie rozłożone pcie. 

Większość osob nie wie, jakiej płyty potrzebuje, bierze, co polecają. A polecają najczęsciej na bazie jakosci vrm. 

Na twoim miejscu bym się zainteresował msi b550 mortar   w rtveuroagd   masz ją za 559pln  + promocja msi  M2 Patriot VPN100-256GM28H 256 GB   warty z 200pln   więc po sprzedaży dysku nawet za 100pln zostaje ci dużo ciekawsza płyta w cenie tego asusa

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aktualnie również Aourus daje dysk gratis w promocji do B550 - takie info hest np. na Proline.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak, ale trzeba kupić płytę razem z prockiem. I śmiesznie wygląda zestawienie B550 Aorus Pro z AMD Ryzen 3 3300X czy AMD Ryzen 3 3100, podczas gdy tańsza płyta Elite (chociaż to bardzo dobra płyta) jest sparowana w tej promocji z AMD Ryzen 7 3800X i AMD Ryzen 7 3700X. No i trzeba uważać na wersje płyt, bo w sklepach nie ma info o tym, a np. w przypadku Elite pierwsza wersja jest sparowana z 3800x, a druga tylko z 3700x. Łatwo się naciąć w przypadku nieprawidłowego zakupu. 

W sumie to jest to na tyle zagmatwane, że mało przystępne. Do tego niedługo premiera Zen 3 i nie warto pakować się w Zen 2 na ten moment. 

EDIT: Chyba, ze nie ma znaczenia jaki procesor dołączymy i ta tabelka jest trochę myląca. Muszę doczytać

EDIT2.: No dobra, chyba można kupić dowolny procesor z listy do danej płyty, bo nic tam nie ma w tym pokrótkim regulaminie. 

Najlepiej chyba kupić B550 Aorus Elite + procek Ryzen 3 3100, odebrać dysk i czekać na Zeny 3, a  potem opchnąć Ryzena 3 3100 z niewielką stratą. Ryzen 3600 jest w tej chwili za drogi, ewentualnie zostaje 3700x, ale to już lepiej wstrzymać się w oczekiwaniu na Zeny 3 z zakupem czegoś droższego. 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na B550M auros pro od dawna czekałem i brałbym go tylko, jak pojawiły się w sklepach - niestety inżynier nie popisał się projektując złącza PCI-E. Wsadzam grafę i blokuję sobie slot x1 potrzebny mi dla sieciówki WiFi. Jeśli by mi ktoś zagwarantował, że siecówka normalnie zadziała w dolnym slocie x16, to problem solved - ale ja testować na sobie tego nie chcę, bawić się w zwroty itd. 

Panel rear I/O chyba najlepszy, jaki widziałem w B550. USB w bród, HDMI + DP jakbym kiedyś chciał zapiąć APU i dalej korzystać z dwóch ekranów, s/pdif z kodekiem trochę lepszym, niż alc887. Bardzo fajne płytki. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, ghs napisał:

bzdura że to bzdura :E b450m-ds3h gotuje się na ryzenie 2700x na def. trzeba undervoltować.

vrm był jednym z najważniejszych kryteriów już od czasu socket 775 a nawet wcześniej. jak nowe ryzenki będą miały takie zapotrzebowanie na papu jak seria 10xx intela to te pancerne vrm wcale nie będą na wyrost.

A co ma b450 za 200zl z 2700x do b550 i ryzenow 7nm? Czy tym bardziej do s775?

Przyszłościowe zakupy? Już widzę jak każdy rzuca się na ryzeny po 2-3k PLN i jeszcze je kręci. A przy zen3000 każdy robi UV. Ta, jasne i pod blendera z AIO bez obudowy aby udowodnić że sekcja za słaba?

Godzinę temu, smilehunter napisał:

Na B550M auros pro od dawna czekałem i brałbym go tylko, jak pojawiły się w sklepach - niestety inżynier nie popisał się projektując złącza PCI-E. Wsadzam grafę i blokuję sobie slot x1 potrzebny mi dla sieciówki WiFi. Jeśli by mi ktoś zagwarantował, że siecówka normalnie zadziała w dolnym slocie x16, to problem solved - ale ja testować na sobie tego nie chcę, bawić się w zwroty itd. 

GPU zadziała w slocie nawet 1x. Albo w 4x. Nawet można wpiąć GPU pod slot m.2 dla dysków nvme i też zadziała. Tak samo w drugą stronejak coś jest na 1x, to zadziała nawet na 16x. Między innymi z powodu tej kompatybilności niektore płyty mają nacięcie w krótszych gniazdach PCIE aby wsadzić tam nawet szerszy slot.

Oczywiście mniej linii PCIE to niższy transfer. A więcej linii po prostu zostanie nie użyte.

Dolny slot w tanich płytach to PCIE 4x a nie 16x, jakbyś jeszcze miał wątpliwości. Sprawdź zdjęcia to zobaczysz że brakuje pinow, jest jedynie goły plastik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, smilehunter napisał:

A co bedzie przy zen 4000? Ludzie generalnie lubią argument PRZYSZŁOŚCIOWOŚCI™ :E Usprawiedliwiając swoje wybory na zaś. 

Tak. Chyba tak. Każdy kupi wówczas ryski za 3k pln, tylko teraz tak dziaduja dla niepoznaki szukając jak najtaniej bo Intel za drogi. Znaczy za dziurawy. 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, nazgulex napisał:

Aktualnie również Aourus daje dysk gratis w promocji do B550 - takie info hest np. na Proline.pl

Tak ale trzeba kupic mobo+cpu. Czyszcza magazyny przed Zen3.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Phoenixsuple

Gaming Plus zamówiony?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Saren7(jg77xfx) napisał:

@Phoenixsuple

Gaming Plus zamówiony?

Tak ale zrezygnowalem z niego, ma slaba jakos komponentow jesli chodzi o Mosfety. Zamowilem Mortara i Tomaholka, na 90% poleci Mortar chociaz na Tomaholka dostalem w xkom rabat to roznica miedzy tymi mobasami wynosi nadal 170zl w moim przypadku. Sekcja na tych samych mosfetach pomniejszona o 2fazy ale nadal mocna no i mATX, takie roznice z grubsza.. Po odsprzedaniu dysku Mortar wyszedlby mnie 460zl a Tomaholka 630zl. Dylematy max do wtorku beda rozwiazane :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja zostaje przy TUF B550, po cashback wyniesie mnie 580 i wykorzystałem jeszcze bony Allegro z benefitu, więc sumując jest to 380. Raczej zakup na kilka lat. Jutro będe wyciagał z paczkomatu. A TUFa nie chciałes tylko przez brak czujnika na vrm?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Milem X570 TUF, Z490 TUF, trzeci raz to samo jakos nie bardzo mam na to ochote:D  Po tym jak w X570 czujnik byl to w Z490 bylem przekonany iz tez bedzie ale jednak nie było. Dla mnie taki czujnik jest wazny bo przy OC robie sporo testow i czym wiecej informacji zwrotnych tym lepiej. ASUS nawet w STRIX-F oszczedzil na czujniku co dla mnie jest absurdem w tej cenie za plyte.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tez byłem zaskoczony, że Strix nie ma. Dla mnie czujnik nie jest aż tak ważny bo rekordów bic nie bede,a płyta ogarnie spokojnie 200W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na B550 , M2 też wyłącza 2 SATA  ?

potrzebuję przynajmniej 5 aktywnych + wtedy jedno M2

podoba mi się ten asus TUF z cashabckiem

może 450 gaming plus maxa półrocznego jeszcze szło by sprzedać za jakieś trzy stówki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam TUFa B550 z cashback. 2 porty SATA są wyłączane gdy korzysta się z dolnego M2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

z dolnego..

a z górnego ? 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Górne nic nie odłącza z tego co wyczytałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Górny jest na liniach pcie 4.0 prosto z procesora, wyłączanie dotyczy tylko linii danych odchodzących z chipsetu

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, mimuszek napisał:

z dolnego..

a z górnego ? 

Tu masz zestawienie płyt https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Sposób filtrowania masz opisany nad tabelą. W tabeli jest m.in. wyjaśnienie co i jak odnośnie M2. Pierwszy M2 na B550 działa normalnie, drugi powoduje ograniczenie albo na linii PCI-E albo na SATA. W przypadku części płyt M-ATX nie ma żadnych ograniczeń, bo one i tak mają same w sobie mniej złącz SATA czy też PCI-E. Przejrzyj i wybierz interesujące Ciebie modele

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi