Skocz do zawartości
Jacob125

Laptop na studia, Huawei Matebook D13 2020?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam laptopa na studia, nastawiłem się już na Matebooka od Huaweia padło na D13 2020 z Ryzen 3500u, głównie przekonały mnie jego wymiary (mała matryca, małe ramki wokół niej, ogólnie smukły i lekki) i głównie proporcje matrycy 3:2, które wydają się dużo praktyczniejsze niż standardowe 16:9 przy tak małym wyświetlaczu. Jedyne co mnie martwi, to fakt, że nie można "dołożyć" więcej ramu, a wersja z 16GB jest dużo droższa z i7 itd. która nie jest mi raczej niezbędna i przekracza budżet. Boję się, że 8GB ramu może nie starczać tym bardziej, że będą to studia na kierunku informatycznym, ale może się mylę. Druga sprawa to mało złącz co jest w większości sytuacjach plusem, ale czasami może zabraknąć jakiegoś złącza, to wtedy przydaję się przejściówka, ale zastanawiam się jak to wygląda w przypadku myszki bezprzewodowej, którą raczej będę często używał. I jak dobrze kojarzę zawsze żeby korzystać z takiej myszki podłącza się mały adapter BT do złącza USB-A żeby mysz się połączyła z laptopem, a takie złącze w tym laptopie jest dopiero w przejściówce (domyślnie w laptopie są tylko 2x USB-C). Dla przykładu na oficjalnej stronie Huaweia sprzedają laptopa razem z myszką: https://shop.huawei.com/pl/product/huawei-matebook-13-2020-AMD i czy ta myszka potrzebuję złącza USB-A co nie miało by raczej sensu czy zajmuje jedno ze złącz USB-C co też jest trochę słabe, czy może po prostu łączy się z laptopem bez żadnych dodatkowych adapterów? Trochę się rozpisałem, podsumowując:

1. Czy jest jakiś sposób, żeby dołożyć RAM do Huawei Matebook D13 2020? Jeżeli nie to czy 8GB starczy w powiedzmy zwykłym codziennym użytkowaniu, ewentualnie przy pojedynczych programach typu AUTOCAD, Adobe Ps, Pr?

2. Jak bezprzewodowa myszka sprzedawana razem z laptopem: https://shop.huawei.com/pl/product/huawei-matebook-13-2020-AMD  łączy się z Matebookiem? Czy zajmuje złącze?

3. Jeżeli jest to słaby wybór pod względem np. małej niewymiennej ilości pamięci RAM, albo właśnie małej ilości złącz, albo np. słabo trzyma na baterii, albo się grzeje/chłodzenie głośno działa, to proszę o polecenie lepszej alternatywy budżet w granicach 3000-3500 PLN, zależy mi na przynajmniej 512 GB dysku SSD i mobilności laptopa, więc raczej standardowe 15,6' laptopy odpadają, przynajmniej większość z nich, z góry dziękuję za odpowiedzi  i polecenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci z własnego doświadczenia. Kup sobie poleasingowego, biznesowego Della 14" za ~1000 i stacjonarkę. Jak szedłem na studia 7 lat temu to kupiłem Lenovo Y580 (studia techniczne) i w sumie ten laptop jest bez sensu. Chciałem załatwić 2 w 1. Półtorej roku temu kupiłem Della z sygny i to najlepsza decyzja, jaką mogłem zrobić i tego lenovo to z chęcią bym na stacjonarkę wymienił (ale są inne potrzeby teraz). A 8gb spokojnie wystarczy. I nie wiem, jakie masz podejście ale obecnie bym nie kupił nowego laptopa do pracy.

Edytowane przez lesiu155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Matebooka 13 2019 z Intelem i5 na pokładzie. Fajny lapek, fajny ekran, ale duży minus za małą ilość złącz oraz potrzebę ciągłego chodzenia z przejściówką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, lesiu155 napisał:

Powiem Ci z własnego doświadczenia. Kup sobie poleasingowego, biznesowego Della 14" za ~1000 i stacjonarkę. Jak szedłem na studia 7 lat temu to kupiłem Lenovo Y580 (studia techniczne) i w sumie ten laptop jest bez sensu. Chciałem załatwić 2 w 1. Półtorej roku temu kupiłem Della z sygny i to najlepsza decyzja, jaką mogłem zrobić i tego lenovo to z chęcią bym na stacjonarkę wymienił (ale są inne potrzeby teraz). A 8gb spokojnie wystarczy. I nie wiem, jakie masz podejście ale obecnie bym nie kupił nowego laptopa do pracy.

W sumie wiele rzeczy kupuję używane i sobie chwalę nigdy się jeszcze nie nadziałem na jakiś złom, ale przy laptopie jednak bałbym się o sam fakt, że bateria jest już zużyta i słabo może trzymać, a to byłby duży problem. No, ale coś może popatrzę z używek, stacjonarkę już mam więc tu nie ma problemu z budżetem, a też może mógłbym kupić coś tańszego/starszego/używanego ale nie chcę mieć sytaucji, że coś będzie zamulać np. już sama przeglądarka

12 minut temu, .winter. napisał:

Miałem kiedyś Matebooka 13 2019 z Intelem i5 na pokładzie. Fajny lapek, fajny ekran, ale duży minus za małą ilość złącz oraz potrzebę ciągłego chodzenia z przejściówką.

Rozumiem, tak jak napisałeś, też mnie mocno przekonuje ogólnie sama jakość matrycy w tym laptopie, co rzadko albo w ogóle nie spotyka się w laptopach w tej półce cenowej. Ale z tymi złączami może być problem, bo już do podłączenia głupiego pendrive'a jest potrzebna przejściówka, bo USB-A tutaj nie ma. Czyli myślisz, że kupienie takiego dla przykładu lapka https://www.x-kom.pl/p/575671-notebook-laptop-156-asus-vivobook-s15-m533ia-r5-4500u-8gb-512-w10.html#Specyfikacja ma więszy sens? Będzie bardziej praktyczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenbook 14 wygląda naprawdę ciekawie, następnym razem jak będę gdzieś w jakimś sklepie poszukam go i porównam z matebookiem na żywo, może się przekonam, dzięki za wskazanie. Gdybym jednak jeszcze rozważał matebooka orientujesz się może jak wygląda używanie takiej myszki bezprzewodowej dołączonej tutaj do laptopa? https://shop.huawei.com/pl/product/huawei-matebook-13-2020-AMD

Czy podłącza się coś do laptopa czy nie trzeba i po prostu łączy się bez żadnych dodatków z laptopem po BT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jacob125 napisał:

W sumie wiele rzeczy kupuję używane i sobie chwalę nigdy się jeszcze nie nadziałem na jakiś złom, ale przy laptopie jednak bałbym się o sam fakt, że bateria jest już zużyta i słabo może trzymać, a to byłby duży problem. No, ale coś może popatrzę z używek, stacjonarkę już mam więc tu nie ma problemu z budżetem, a też może mógłbym kupić coś tańszego/starszego/używanego ale nie chcę mieć sytaucji, że coś będzie zamulać np. już sama przeglądarka

W cenie matebooka będziesz miał Della (czy inny, nie ważne) i zostanie Ci na kilka (naście?) baterii. Ja jak szukałem to miałem wymagania - 14", matowe FHD i SSD na pokładzie oraz jak najtaniej, dopiero potem procek i ram. Potem z tego co było poczytałem recenzje i wybrałem Della, półtorej roku go mam i bateria trzyma 6h przy normalnym użytkowaniu. Zależy jak trafisz oczywiście. Jak kupowałem na allegro i patrzyłem na sklepy, które wystawiają FVAT z dużą ilością pozytywnych ocen. To jest moja perspektywa oczywiście. I ja sobie bardzo chwalę, chodzi jak burza i na mój użytek - przeglądarka, Arduino, LabView czasem w zupełności wystarcza. Jedynie co, to trochę przesadziłem z kasą, nie 1000, a bliżej 1500. Mój chyba był gdzieś pośrodku. Biznesowce są o tyle fajne, że łatwo można RAM, dysk czy baterię wymienić, czasem nawet procka ale w to już się nie zagłębiałem nigdy.

Edytowane przez lesiu155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jacob125 napisał:

Zenbook 14 wygląda naprawdę ciekawie, następnym razem jak będę gdzieś w jakimś sklepie poszukam go i porównam z matebookiem na żywo, może się przekonam, dzięki za wskazanie. Gdybym jednak jeszcze rozważał matebooka orientujesz się może jak wygląda używanie takiej myszki bezprzewodowej dołączonej tutaj do laptopa? https://shop.huawei.com/pl/product/huawei-matebook-13-2020-AMD

Czy podłącza się coś do laptopa czy nie trzeba i po prostu łączy się bez żadnych dodatków z laptopem po BT?

A trzeba zapytać, bo w opisie nic nie ma. Pewnie na BT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...