Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Poszukuje porady w sprawie AIO dla procesora i7 8700K@5ghz.(DELID)

CPU ma chodzić na płycie Gigabyte z170x soc force  ze zmodowanym biosem i obowiązkowym pinmodem. Obecnie na tej płycie siedzi i5 7600k@4,8ghz(delid) i chłodzony jest BQ DRP3. Wszystko zamontowane jest w obudowie BQ Dark Base 900 (nie pro) aktualnie GPU to referencyjna 980 w obudowie blower ( w najbliższym czasie, ale jeszcze nie teraz, ma być zmieniona albo na 1080ti albo na 2070 super ). Komputer jest już teraz wykorzystywany, a w przyszłości będzie wykorzystywany w jeszcze większym stopniu, do renderingu (vray)

Początkowo zastanawiałem się nad Arctic Liquid Freezer II 280 lub 360, gdyż wentylatorek dodatkowo schładzający sekcję zasilania wydawał mi się dobrym pomysłem. Jednak po głębszym zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że skoro na sekcji zasilania płyty głównej są zamontowane radiatory z możliwością podpięcia chłodzenia wodnego to czy nie pokusić się o zrobienie takiego miksa Alphacool Eisbaer 360 CPU - Black i do tego Alphacool Eisbaer GPX Extension Set. Pytanie tylko czy taki zestaw ma prawo dobrze chłodzić oba komponenty. W przyszłości zastanawiam się jeszcze nad zwodowaniem karty graficznej, i dopięcie jej do tego zestawu AIO (przy czym tu już w ogóle nie mam Pojęcia czy to będzie chłodziło) ewentualnie co by wówczas należało zmienić w tym zestawie AIO. Nie jestem fanem RGB dlatego moje wybory są takie a nie inne. Poza tym obudowa w obecnej formie nie ma okienka więc na "światełkach" mi nie zależy

Prosiłbym osoby które mają wiedzę szeroko pojętym temacie chłodzenia wodnego o poradę, W tym miejscu nadmienię, że na dzień dzisiejszy nie jestem zainteresowany rozwiązaniami CLC, gdyż nie ma w tym temacie żadnego doświadczenia i tak naprawdę Alphacool byłby dla mnie polem doświadczalnym z chłodzeniem wodnym, a jako, że nie jest to do końca zestaw bezobsługowy (jak zdecydowana większość AIO) mógłbym się na nim wiele nauczyć a co ważniejsze w pewnym stopniu w przyszłości modernizować ( a przynajmniej tak mi się wydaje)

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie konstruktywne komentarze i porady.

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o clc to na cpu przepaści nie zyskasz. Jeszcze kwestia tego na jakim napięciu "zrobi" te 5ghz ten cep. Ja wpakowałem w samo clc 1100zł , top pompa, zestaw taki bardziej nastawiony na żywotność/wydajność niż na koszta. Zyskam przy kozackich wiatrach z 10* nad navisem 360...

Można w niedużej kasie zbudować clc, nie mówię na dzień dobry o d5, bo to droga zabawka, za to żywotna, ale np poprawiony dcp450 i już zaczynasz zabawę. Jak dobrze poszukasz, to się zamkniesz bez problemu w 600zł , na clc pod cpu, z jedną chłodnicą 360/420. A wtedy można już coś więcej myśleć :P . Tylko to jest choroba, nie wiem czy chcesz się nią zarazić :P? .

Z mojego punktu patrzenia, każde clc będzie wydajniejsze niż najlepsze aio, i masz możliwość dobrania komponentów jakich chcesz, bez żadnego narzucania dedykowanych złączek itp... 

Przyszłościowo z możliwością rozbudowy wszystkiego - custom LC

Mniej przyszłościowo, mniej wydajniej, ale z mniejszymi "problemami" eisbaer :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi dzięki za Twoją opinie

Jak pisałem nie chce się bawić w takie prawdziwe CLC gdyż na dzień dzisiejszy nie chce "wsiąknąć" w ten temat:)

Dzisiaj jeszcze raz sprawdziłem możliwości mojej obudowy i powinna mi się tam zmieścić na top chłodnica 420. 

Czy wówczas, zakładając że wrzucamy Alphacool Eisbaer 420 CPU - Black plus te złączki o których pisałem w pierwszym poście, taki zestaw da rade schłodzić podkręconego procka. i sekcję zasilania

Co do napięć, to wiem że ten egzemplarz i7 8700k stabilnie chodzi @4,8 na 1,32v. Tak to wyglądało u poprzedniego właściciela. Jak dam radę go podciągnąć do 5 lub więcej to będę próbował go tak trzymać ale jak nie da rady to będzie śmigał na @4,8

 

 

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LC generalnie dużo więcej daje na gpu, bo ciężej je schłodzić, nie ma takich wielkich coolerów na karty graficzne jak na cpu.

Przy 8700k problem to raczej styk do cpu, który rozwiązuje delid. Skalowanie coolera do nie wiadomo jakich rozmiarów dużo nie da. Takie aio 2x120 spokojnie już da ci wystarczającą wydajność. Równie dobrze możesz iść w AC, bardziej bezproblemowe rozwiązanie.

Z AIO nastawionego na wydajność/kulturę pracy (a nie na wygląd) to bym szedł zdecydowanie w arctica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alphacool Eisbaer jest spoko i mógłbyś sobie dołączyć do takiej małej pętli blok na VRM. Z tego co widzę są tam standardowe gwinty G1/4, więc nie byłoby z tym problemu. Do tego bloku wejdzie trochę płynu, więc będziesz musiał go dolać do blokopompki Eisbaer. VRM wydziela na tyle mało ciepła, że nie wpłynie na wydajnośc chłodnicy. Z drugiej strony, masz bardzo dobry VRM na tym mobo, więc jego wodowanie raczej nie jest konieczne, ale jak chcesz się pobawić to czemu nie. Do Dark Base 900 chłodnica 420mm na top spokojnie wejdzie.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack

Dzięki za odpowiedź. Chce schłodzić VRM dla świętego spokoju, szczególnie że nie wiem jak zachowa się ten CPU na modowanej z170. Apropos dolewki do bloku. Nie bardzo wiem co oryginalnie jest lane do tego Alphacoola. Wiec myślę że dobrym pomysłem będzie wylanie całego chłodziwa którym jest fabrycznie zalany alphacool i zastąpienie go Alphacool CKC Cape Kelvin Catcher Clear. Tylko czy butelka 1l tego chłodziwa wystarczy do zalania chłodnicy i bloku na VRM. Ewentualnie czego można dolać do tego alphacoola żeby nie stracić gwarancji i nie pogorszyć parametrów chłodniczych. Może możesz coś doradzić sprawdzonego i godnego polecenia.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wymieniać płyn to weź sobie Aquacomputer Double Protect Ultra w wersji przeźroczystej, niebarwionej. TO dobry i sprawdzony płyn. Do takiego układu 1l spokojnie Ci wystarczy. Do środka wejdzie pewnie max ze 300-400ml. Zalewnia Eisbaer z poziomu jego malutkiego reza jest mocno upierdliwe, ale da się to zrobić. Możesz napisać o rady do kolegi @brzooza, który ma u siebie Eisbaer i wymieniał w nim płyn :).

Edytowane przez zawisztheblack
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady i opinie.

Po konsultacji w angela.pl (Pan Artur) zakupiłem płyn  Alphacool CKC Cape Kelvin Catcher Clear 1000ml gdyż na dzień dzisiejszy takim płynem jest zalewany set Alphacool Eisbaer 420 CPU - Black do zwodowania bloku na sekcji zasilania dokupiłem Alphacool Eisbaer GPX Extension Set (tubes and fittings), dodatkowo zakupiłem jeszcze adaptery EK Water Blocks EK-Cable Pump testing adapter i EK Water Blocks EK-ATX Bridging Plug (24 pin), a także butelkę do napełniania rezerwuaru Filling bottle 500 ml PE-LD

Paczka z angela.pl dzisiaj do mnie dotarła.

W następnym tygodniu mam zamiar zamontować wszystko w swoim komputerze. A jako że dodatkowo będę robił CoffeLake MOD, to czeka mnie wybitnie zajmujące zajęcie. I mam nadzieję, że wszystko zadziała tak jak zaplanowałem.

Jeszcze raz dzięki za wszelkie sugestie.

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie śmigać, chociaż trochę zabawy z połączeniem tego będziesz miał. Pompkę oczywiście odpalaj na zasilaczu podłączonym na krótko, bez pozostałych podzespołów z kompa.

BTW: EK liczy sobie straszne pieniądze za te kabelki. W razie czego zasilacz idzie odpalić zwierając ze sobą pin zielony (pin nr 16) i dowolny czarny  (np nr 15) przy pomocy spinacza czy zszywacza biurowego :).

Podrzuć fotki jak będziesz to miał gotowe :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack

Tak sobie czytam różne wątki odnośnie LC i znalazłem Twoją wypowiedź

W dniu 10.08.2020 o 18:45, zawisztheblack napisał:

Kontrola obrotów wentylatorów względem temperatury CPU czy GPU przy LC nie ma sensu, bo o wszystkim i tak decyduje temperatura cieczy, dlatego powinno się ustawiać obroty wentylatorów w odniesieniu do temperatury cieczy. Większość mobo nie ma wejść na czujnik temperatury cieczy, a nawet jeśli go ma, to nie możliwa ustawienia krzywej obrotów względne danych pobieranych z czujnika. Dlatego w większości przypadków potrzebny jest dodatkowy kontroler typu Aquacomputer Quadro lub Octo, ewentualnie Aquacomputer D5 NEXT, która ma zintegrowany taki kontroler w okrojonej wersji. 

i tak się zastanawiam, czy w moim przypadku jeśli podepnę wentylatory przez Taki spliter do mojej płyty głównej to, o ile moją płyta będzie umożliwiała jakiekolwiek sterowanie, sterowanie wentylatorów będzie odbywało się na podstawie temperatury CPU ?  Niestety nie widzę nigdzie na mojej płycie wejścia na zew czujnik temp. 

Czy tak ma być w przypadku mojego zestawu chłodzenia wodnego? Czy nie lepszym pomysłem było by dołożenie do tego zestawu takiego czujnika Aquacomputer czujnik temperatury internal/external G1/4 i do tego taki sterownik Aquacomputer QUADRO fan controller for PWM fans i wówczas zgodnie z Twoimi słowami sterowanie będzie się odbywało poprzez temperaturę płynu chłodniczego.

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa, to gdzie umieść czujnik temperatury, na wylocie wody z blokopompki, czy na wejściu wody do chłodnicy. Która temperatura jest bardziej miarodajna?

I jeszcze jedno pytanie, czy moja blokopompka będzie pracowała cały czas na swojej maksymalnej prędkości (podłączana jest 3 pinową wtyczką, więc podejrzewam, że nie ma możliwości sterowania jej prędkością)  ale wolę dopytać bardziej doświadczone osoby.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica odnośnie sterowania wentylatorów mając możliwość decyzji ustawienia w biosie, a dodatkowym panelem ?

Bios jest najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, marzar napisał:

@zawisztheblack

Tak sobie czytam różne wątki odnośnie LC i znalazłem Twoją wypowiedź

i tak się zastanawiam, czy w moim przypadku jeśli podepnę wentylatory przez Taki spliter do mojej płyty głównej to, o ile moją płyta będzie umożliwiała jakiekolwiek sterowanie, sterowanie wentylatorów będzie odbywało się na podstawie temperatury CPU ?  Niestety nie widzę nigdzie na mojej płycie wejścia na zew czujnik temp. 

Czy tak ma być w przypadku mojego zestawu chłodzenia wodnego? Czy nie lepszym pomysłem było by dołożenie do tego zestawu takiego czujnika Aquacomputer czujnik temperatury internal/external G1/4 i do tego taki sterownik Aquacomputer QUADRO fan controller for PWM fans i wówczas zgodnie z Twoimi słowami sterowanie będzie się odbywało poprzez temperaturę płynu chłodniczego.

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa, to gdzie umieść czujnik temperatury, na wylocie wody z blokopompki, czy na wejściu wody do chłodnicy. Która temperatura jest bardziej miarodajna?

I jeszcze jedno pytanie, czy moja blokopompka będzie pracowała cały czas na swojej maksymalnej prędkości (podłączana jest 3 pinową wtyczką, więc podejrzewam, że nie ma możliwości sterowania jej prędkością)  ale wolę dopytać bardziej doświadczone osoby.

 

Jeśli nie masz wejścia na zewnętrzny czujnik temperatury, to ustawisz wentylatory tylko względem temperatury CPU.

Jasne, że lepiej byłoby ustawić sterowanie względem temperatury płynu dorzucając czujnik temperatury i AC Quadro, ale to spore dodatkowe koszty i nie wiem czy jest sens pchać się w coś takiego przy trochę bardziej rozbudowanym zestawie AiO jak ten Eisbaer. Ustawiając to klasycznie, względem temperatury CPU też będzie ok. Z drugiej strony jeśli planujesz kiedyś przeskoczenie na pełnoprawne custom LC, to te graty tak czy siak Ci się przydają. TO już generalnie zależy od Ciebie, czy chcesz wydać 250 zł, czy jednak nie :P. Osobiście przy takim zestawie olałbym to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odzywam się :)

Po krótkiej ale owocnej walce powstał taki build

m1rrbr8p2h1z_t.jpg

dla zainteresowanych

CASE: DARK BASE 900 (nie PRO)

MB: Gigabyte GA Z170x SOC FORCE (bios coffe lake mod)

CPU: I7 8700K (cofee lake mod)

yndz5xbripwj_t.jpg

PSU: BQ POWER ZONE 750

GPU: NVIDIA GTX 980

AIO:  Alphacool Eisbaer 420 CPU - Black

Front: 3 x 140 SILENT WINGS 3 PWM

Back: 1 x 120 SILENT WINGS 2

Bottom: 1 x 120 SILENT WINGS 2

Wentylatory Z AIO i Front podpięte do sterownika Aquacomputer Quadro. Całe sterowanie na podstawie temperatury cieczy.

Wentylatory Back i Bottom podpięte do sterownika z obudowy. Jako, że nie są to wentylatory PWM, sterowanie nimi odbywa się manualnie poprzez przełącznik na obudowie.

 

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda spoko :thumbup:. Tylko co robi ten dodatkowy wąż? Nie wpinałeś finalnie sekcji zasilania mobo w pętlę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy wąż jest do fill portu. Dodatkowo doskonale pomógł mi w odpowietrzeniu tego AIO (widać przynajmniej że powietrze ucieka)

Sekcji zasilania na razie nie podłączałem. Testuje co się z nią będzie działo przy podkręcaniu tego procka. Na razie 4,9 na 1,335v i przy obciążeniu przez godzinę syntetykiem na 100%, temperatura na sekcji ok 60 st. Na procesorze średnia około 85, a w piku na jednym z rdzeni 93 st temperatura wody ok 36st. Wszystkie wentylatory na 100% 

Dodatkowo przewody które kupiłem do podpięcia sekcji musiałem wymienić pomiędzy chłodnicą a pompką, gdyż fabryczne przewody są zbyt krótkie by zamontować chłodnicę 420 w tej obudowie, z wężami po prawej stronie.

Sekcje myśłę i tak podpiąć choćby po to by móc zamontować na sekcji zawór do spuszczania płynu podczas jego wymiany. Jak widać na załączonym obrazku sekcja jest najniżej położonym punktem i wydaje mi się to dobrym pomysłem.

Teraz rozgryzam ustawienia Quadro.

Są jakieś ogólne zasady co do temperatur w pętli ?

Jakieś graniczne, których nie należy przekraczać by czegoś nie uszkodzić.

Jeśli chcecie podzielić się waszymi doświadczeniami, z chęcią o nich poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie pracę półpasywną do 33-35 stopni płynu, niech wentylatory dopiero po przekroczeniu takiej wartości się włączają. Będziesz miał cisze w idle. Pod obciążeniem nie przekraczałbym 43-45 stopni temperatury cieczy, a raczej trzymał się bliżej 40.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze pytanie w trochę innym stylu

Po moich zmianach mój komputer jest w zasadzie bezgłośny, jednak kiedy karta graficzna dobije do tych 70- 75 st wówczas robi się naprawdę głośno z powodu karty.

Myślę o założeniu bloku na moja 980

Znalazłem taką aukcję https://www.olx.pl/oferta/blok-wodny-gtx-980-CID99-IDBAmXT.html

1. Myślicie że warto w ogóle rozmawiać o tym bloku  w tej cenie ?

2. W zasadzie to jakie pytania powinienem zadać sprzedającemu by "się nie nadziać"?

3. Co po ewentualnym zakupie, czy takie bloki jakoś się czyści wewnątrz?

4. Jeśli tak, to czy da się zrobić to we własnym zakresie?

5. Czy jakiekolwiek czyszczenie może wpłynąć na szczelność bloku.

6. Czy będę potrzebował jeszcze dodatkowo dwóch zaślepek 1/4 jeśli chciałbym dopiąć to do mojej pętli (dodatkowe przewody z szybkozłączkami od alphacoola mam)

7. A może ktoś ma do odsprzedania blok do 980 nvidii w prawie idealnym stanie i chciałby się go pozbyć w jakichś normalnych pieniądzach.

 

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to blok pod referencyjne PCB GTX 980, a Ty masz referenta, więc będzie pasować.

Cena generalnie ok, ale musisz sobie jeszcze w niej uwzględnić koszt zakupu termopadów - zgodnie z instrukcją będziesz potrzebował pady 0,5mm i 1,5mm. Możesz to użyć jako argument, żeby stargować trochę cenę. Kupno tego bloku w okolicy 70-80 zł byłoby idealne.

GTX 980 nie jest już demonem prędkości, ale jeśli nie masz zamiaru szybko wymieniać GPU i chcesz się pobawić, to wodowanie byłoby spoko opcją :).

Zapytaj o historię bloku, kiedy go gościu kupił, ile pracował, czy był otwierany, na jakim płynie pracował - to ostatnie jest o tyle istotne, że będzie wiadomo czego się spodziewać w środku.

Używany blok GPU koniecznie bym wyczyścił. Jest to trochę upierdliwe, ale nie jakoś specjalnie skomplikowane. Najlepiej odkręcić część acetalową i ją zdjąć bez ruszania oringu, który pod nią siedzi. Jak Ci oring zeskoczy, to jego założenie w wycięcie może być upierdliwe. Potem woda z mydłem i miękka szczoteczka i czyścisz miedzianą podstawę oraz sam acetal. Przy składaniu bloku do kupy trzeba dokładnie sprawdzić, czy oring siedzi na miejscu, żeby przypadkiem go nie przyszczypnąć, bo wtedy może pojawić się nieszczelność. Warto też odkręcić terminal u góry bloku, bo tam lubi sporo syfu siedzieć. Pod terminalem są dwa oringi i na nie tez trzeba uważać. Skręcając blok do kupy trzeba robić to z wyczuciem, bo acetal jest dosyć miękki, nic na siłę. Jak poskładasz blok do kupy, to najlepiej zalać go woda destylowaną, zakręcić korki i zostawić na kilka godzin. Jeśli będzie wyciek, to będzie od razu widać.

O korki zapytaj gościa - jeśli ich nie ma, to musisz dwa dokupić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej mały odkop :)

Chcę dodać dodatkową chłodnicę na front do mojego zestawu i mam mały dylemat

Odpada 420 bo się nie zmieści.

Chciałbym kupić z alphacoola jedną z tych dwóch chłodnic

1. NexXxos st30 360 ale będę musiał do niej dokupić 3 wentyle 120 (gdyż takich nie posiadam)

2. NexXxos xt45 280 i wykorzystać do niej oryginalne wentyle z BD 900 (SW3 1000)

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie, która chłodnica będzie bardziej wydajna "cieńsza" 360 czy "grubsza" 280 ?

 

 

Edytowane przez marzar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność 360mm i 280mm jest bardzo zbliżona, z bardzo delikatnym wskazaniem na 360mm. Przy niższych obrotach wentylatorów grubość wiele tutaj nie daje. Różnica wydajności obu tych chłodnic zamknie się pewnie w 1 stopniu i decydować tutaj będą wentylatory jakie na nie wsadzisz. Na Twoim miejscu brałbym chłodnicę z upchnięciem której będzie mniej problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...