Skocz do zawartości
soulfly777kris

Czy dźwięk 5.1 z gier potrzebuje w systemie Windows kodeka DTS lub DOLBY ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów "forum.pclab.pl".

Ostatnio pogubiłem się w tym temacie i dlatego potrzebuje Waszej pomocy, ale od początku.
Jeszcze do niedawna posiadałem płytę główną "Maximus VII Ranger" w której integra posiadała kodek "DTS".
Problem zaczął się ostatnio jak kupiłem nową płytę główną "MEG X570 ACE" i okazało się że ta płyta nie posiada żadnego kodeka do dźwięku przestrzennego.
Dodam że komputer mam podłączony kablem optycznym do Amplitunera "SONY STR-DB790" z zestawem głośników 5.1.
Wcześniej myślałem iż wystarczy że dana gra wysyła dźwięk 5.1 do Amplitunera poprzez kabel optyczny a Amplituner już sobie sam odkoduje ten sygnał i nie trzeba żadnych kodeków w systemie Windows.
Niestety przestałem tak myśleć jak kupiłem wyżej wymienioną płytę główną która nie miała żadnego kodeka "DTS" czy "DOLBY".
Osobiście nie wyobrażam sobie grać w takie gry jak np. "Battlefield V" tylko na dwóch kolumnach więc zakupiłem ostatnio kartę dźwiękową "Sound Blaster AE-5 Plus" z kodekami "DTS" i "DOLBY".
Przyznam że to moja pierwsza karta dźwiękowa (nie licząc wcześniej komputery z systemem "Windows XP") i nieźle się zdziwiłem po jej zamontowaniu w PC-cie że do regulacji głośności będę musiał używać pilota od Amplitunera o którym w ogóle zapomniałem że go mam, na szczęście się znalazł na strychu w kartonie.
Wcześniej miałem regulację głośności przypisaną do mojej myszki która ma trochę więcej przycisków od standardowej myszki. 
Przyznam że ogólnie jestem zadowolony z tej karty dźwiękowej ale przez brak regulacji głośności w systemie Windows musiałem  poprosić firmę Creative o możliwość zamiany jej na kartę "Sound Blaster X", w sumie w tej karcie jest podobny problem z regulacją głośności ale jest możliwość jej regulacji poprzez smartfon. 
Ostatnio zadałem obsłudze klienta Creative kilka pytań i m.in. padło pytanie czy do gier z dźwiękiem 5.1 potrzebuje dodatkowych kodeków w systemie Windows a może wystarczy tylko sam Amplituner z kodekami "DTS" czy "DOLBY" i ku mojemu zdziwieniu otrzymałem odpowiedź że jeżeli chcę mieć dźwięk 5.1 z danej gry to mam nie włączać w karcie dźwiękowej "Sound Blaster AE-5 Plus" kodeków "DTS" czy "DOLBY".
Tylko problem jest w tym że jak nie włączę w tej karcie dźwiękowej kodeków "DTS" czy "DOLBY" to Amplituner dostaje sygnał dźwiękowy stereo a nie 5.1.
Dobra nie będę się dalej rozpisywał.
Chcę tylko się Was spytać jak to jest z tym dźwiękiem 5.1 z gier, czy potrzebuje w karcie dźwiękowej czy Integrze kodeków np. "DTS" czy jak mówi dział obsługi klienta Creative że takich kodeków nie potrzeba.
No i co myślicie o zamianie karty "Sound Blaster AE-5 Plus" na "Sound Blaster X"  bo w sumie jeszcze nadal mam tą pierwszą i muszę ją odesłać za trzy dni bo już otrzymałem nr. zwrotu.
I czy wszystkie karty dźwiękowe mają ten sam problem z regulacją głośności w systemie Windows.
Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie mamy 2020 rok chyba nie oczekujesz, że ktoś kompetentny siedzi na helpdesku :) Jak puszczasz po optyku to musisz odpalić encoder 5.1 bo więcej jak nieskompresowane 2 kanały po toslinku nie polecą. Ewentualnie jakby gra potrafiła już wypuszczać sygnał w DD lub DTS to wtedy by poszło po passthrough podobnie jak ma to miejsce przy filmach. Jeśli amp ma hdmi to wepnij się przez HDMI i puść dźwięk przez grafikę wtedy poleci wielokanałowo PCM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Art385 napisał:

Panie mamy 2020 rok chyba nie oczekujesz, że ktoś kompetentny siedzi na helpdesku :) Jak puszczasz po optyku to musisz odpalić encoder 5.1 bo więcej jak nieskompresowane 2 kanały po toslinku nie polecą. Ewentualnie jakby gra potrafiła już wypuszczać sygnał w DD lub DTS to wtedy by poszło po passthrough podobnie jak ma to miejsce przy filmach. Jeśli amp ma hdmi to wepnij się przez HDMI i puść dźwięk przez grafikę wtedy poleci wielokanałowo PCM

No własnie Panie, w 2020 roku helpdesk powiedział mi coś wręcz przeciwnego.

A dokładnie dział obsługi klienta Creative wysłał mi taką odpowiedz:

"2. Jeśli chce Pan odtwarzać dźwięk z plików w formacie 5.1 albo w formacie Dolby (np. z niektórych gier albo filmów), wtedy wybiera Pan opcję 'bez enkoderów", następnie S/PDIF jako domyślne urządzenie odtwarzające w ustawieniach Windows i podłącza kartę dźwiękową  "Sound Blaster AE-5 Plus"  do amplitunera kablem optycznym. Po włączeniu odtwarzania dźwięku również powinien Pan otrzymać dźwięk na wszystkich głośnikach." 

Mi się jeszcze nigdy nie udała odpalić gry z dźwiękiem przestrzennym bez użycia kodeków na optyku. Może przy połączeniu analogowym to by się udało.

W skrócie według Creative gra wysyła dźwięk przestrzenny do Amplitunera a on ten dźwięk odkoduje. Brzmi logicznie ale gorzej z wykonaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo ci napisali co ja wyżej tylko nie ogarnąłeś. Jednak wiedzieli co mówią zwracam honor. Problem jest taki, że ja nie potrafię na PC wymienić żadnej gry która na pc natywnie puszcza strumień DD lub DTS więc bez encodera się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...