Skocz do zawartości
JaCube

Podkręcanie G.Skill Aegis 3200MHz CL16 2x8GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pacjent to G.Skill Aegis 3200MHz CL16 2x8GB sparowany z Ryzen 3200G na płycie B450M DS3H. Z racji tego, że zestaw nie posiada karty graficznej, chciałbym wycisnąć jak najwięcej z RAM, aby zwiększyć wydajność zintegrowanej GPU.

Profil XMP działa od strzału. To co próbowałem zrobić to podbić napięcie na 1.4, SoC na 1.2, taktowanie 3400 i 3600, timingi na auto lub takie jakie mam ustawione na zestawie z RAM Crucial i Ryzen 2600 tj. 3600 Cl16-20-16-16-36-56, CR 1T, Gear Down Mode enabled.

Czy ktoś miał do czynienia z tymi Aegisami i czy w ogóle da się coś więcej wycisnąć na tym zestawie? Chciałbym również zaznaczyć, że w większości przypadków z tego co czytałem te RAMy są na kościach Hynix, natomiast u mnie są to Samsungi.

Edytowane przez JaCube

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków nic z nich nie da się wycisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podkręciłem aegisy gościowi model 3000mhz na hynixach do 3200 cl16xxxx więc te też powinny coś ruszyć, chociaż symbolicznie, SOC 1.2 to za dużo, za wysokie napięcia też destabilizują i to bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoich Aegisach 3000 też zrobiłem 3200. Musiałem im podbić napięcie na 1,4V z tego co pamiętam. Vsoc chyba miałem koło 1V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko to są 3200 CL16 z pudełka, CPU-Z i AIDA64 pokazują Samsung i tyle, nie wiem jakie konkretnie, podobno jest gorsza i lepsza wersja, tu pewnie ta pierwsza. Co do SoC i innych napięć to tak właściwie nie ma tutaj pola do popisu ponieważ można się tylko bawić offsetem na tym Gigabyte. Więc właściwie zależało mi je wycisnąć na 3400/3600 ale chyba to niemożliwe ;). Ogólnie to mało informacji na temat OC tych kości znalazłem, jedynie ten artykuł dla wersji 3000 CL16 i jakoś im to poszło:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_pamieci_ram_pojedynek_kosci_po_oc_oraz_zestawy_g_skill-12134.html

Nie wiem czy ograniczeniem w moim przypadku nie jest też po prostu procesor, który jest układem z procesorem graficznym, który też korzysta z RAM?

//EDIT

Wg. Thaiphoon Burner numer kości to: K4A8G085W[B/C]-BCPB, a w podanym przeze mnie artykule jest napisane, że "Jak powszechnie wiadomo, aktualnie do overclockingu najlepsze chipy niezmiennie wytwarza Samsung i są to B-Die w wydaniu BCPB"

To dałoby się coś? xD Każda zmiana u mnie kończy się CLR CMOS, mógłby się chociaż Windows zawiesić podczas ładowania żeby poznać dobry trop ?

Edytowane przez JaCube

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje kostki w tajfunie meldowały się jako Samsung B-die. Ale nie zauważyłem tej legendarnej podatności na OC. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b-die które kręciły się jak szalone były tylko w triend-z  3200/14. I tylko w wybranych modelach. Dwa lata temu. Teraz dwie kostki b-die nie są sobie równe.

Ps. Aegis to jest odrzut które nie zrobią nic poza XMP. Chyba że ktoś ma czas i zacięcie żeby bawić się w cyferki w OC.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka testów na profilu XMP i czasem wszystkie cykle przechodzą bezbłędnie a czasami wywali 1 błąd, nie więcej, ale tylko w ruskim Testmem5.

Memtest86 jak i HCI MemTest nie wyrzucają błędów.

Procesor jest postawiony na 3.8Ghz, OCCT stabilne.

Czy można ufać ruskim i coś z tym działać, czy raczej można przymknąć oko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3333mhz cl16-18-18-18-48 trc 58 robiły u mnie z ryzenem 1600

Napięcie 1.45v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JaCube napisał:

Czy można ufać ruskim i coś z tym działać, czy raczej można przymknąć oko?

W moim przypadku, profil XMP nigdy nie był stabilny na tych aegisach w połączeniu z Ryzenami 1600 i 3200G. 

Używałem takich ustawień:

G2mvLYT.jpg

Dziś bym sporo tu jeszcze zoptymalizował, np. tFAW = 4x tRRDS. 

Nowy testament terminacji musisz sobie sam ogarnąć. Ja nie pamiętam, co jadłem wczoraj na obiad, tym bardziej sobie nie przypomnę ustawień sprzed grudnia '19

 

edit: A dobra, masz tam trash b-die. Tu są ustawienia dla hynixa AFR. 
 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Aegisów 3000, które są na Hynixach wycisnąłem 3533Mhz 16-19-19-38. 1.45V. Ale z tego co wiem Aegisy 3200 na Samsungach to totalna padaka, nic się z nimi nie da zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aegisy na samsungach tuninguje sie tylko zaciesniajac timingi. Pewnie to sa jakies trashe e lub d die ale one i tak powinny mega zejść w dol z trfc i z timingami na rowno np 16-16-16-16.

Miałem ramy na samsung d die i one były wręcz fenomenalne bo lecialy 3200 cl16 wlasnie na równo z hiper niskim trfc scl na 2jeczce co sprawialo ze byly wystarczająco szybkie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem jedynie taktowanie na profilu do 3133Mhz i Testmem5 poszedł w 20 cyklach bez błędu, myślę, że wyciskanie jakichś groszy z tych pamięci to strata czasu i nerwów.

Trochę lipa, że kupuje się pamięci 3200 CL16 a wcale tak nie chodzą, no ale o ile wiem nie jest to gwarantowane, tym bardziej, że oficjalnie Zen+ obsługuje do 2933Mhz.

15 godzin temu, smilehunter napisał:

W moim przypadku, profil XMP nigdy nie był stabilny na tych aegisach w połączeniu z Ryzenami 1600 i 3200G.

Co masz na myśli mówiąc o niestabilności, crashe/zwiechy w codziennym użytkowaniu, w grach czy jedynie błędy w programach testowych?

U mnie tak jak pisałem nie ma żadnych problemów w codziennym użytkowaniu, ale po podkręceniu procesora zacząłem bawić się testami i jedynie mnie ten Testmem5 zmartwił. Nie chciałbym żeby przy kopiowaniu dużej ilości danych doszło do przekłamań.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz na ruski rok wyrzuciło bsoda (memory managament na przykład). Memtest dołączony do Ryzen Dram Calculatora szybciutko problem zweryfikował. 

Po ręcznym nastawieniu rock stable. Vega 8 w grach przeorała te memki sto razy lepiej, niż najlepsze memtesty. 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...